Jump to content
chris89

Ζάντες 17' Siena Ή 18' Vancouver Για Golf 6 Tsi

Recommended Posts

γεια σας παιδιά!! Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί βρίσκομαι σε ένα δίλειμμα...! Πρόκειται λοιπόν να αλλάξουμε αμάξι μέσα στο καλοκαίρι το οποίο ουσιαστικά θα είναι για μένα κι έχω καταλήξει (χωρίς να δυσκολευτώ καθόλου μπορώ να πω) στο golf 1.4tsi 160ps highline..! Πρόκειται να το πάρω σε λευκό, τετράθυρο (για λόγους πρακτικότητας), με ηλιοροφή, και θα βάλω κι ένα σπορ πακέτο, όσον αφορά τις αλλαγές στην εξωτερική του εμφάνιση. Αυτό που με προβληματίζει είναι λοιπόν το θέμα των ζαντών... Βρίσκομαι ανάμεσα σε 2.. Από την μια είναι οι vancouver που της έχω δει κι από κοντά και μου άρεσαν πάρα πολύ αλλά είναι κ 18', πράγμα που με φοβίζει αρκετά μήπως κοπανάει πολύ το αμάξι.. Και από την άλλη είναι οι siena που είναι 17' (άρα και πιο πρακτικές για τους ελληνικούς δρόμους), και μου φαίνονται αρκετά ωραίες...αλλά τις έχω δει μόνο από φωτογραφίες κι όχι από κοντά... Θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις από κάποιους που έχουν βάλει τις vancouver (αν κοπανάν πολύ) και από αυτούς που έχουν τις siena, κυρίως αν προσδίδουν σπορ χαρακτήρα στο αμάξι... Και γενικότερα θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας, θα μου χρειαστεί..! Σας ευχαριστώ..!!

Link to comment
Share on other sites

Aν θες την γνώμη μου, πάρε το αμάξι με βασικό εξοπλισμο και το ''καλό'' μοτέρ με τα 160 άλογα, και μετά το φτιάχνεις εσύ όπως θες. Οι μισοί εδώ μέσα πληρώνουμε εξτρας της αντιπροσωπείας, τα οποία μετά πουλάμε για να βάλουμε άλλα...

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο ειναι να κάνεις τεστ drive και με 17αρες και με 18αρες να δεις εσυ ο ιδιος τι σε καλύπτει.

αν δεν βρεις αντιπροσωπία με 18αρες(πράγμα λογικό για μένα) σε καμια συνάντηση, ολο και καποιος με 18αρες θα βρεθει να σε πάει βόλτα.

απο αυτά που ξέρω πάντως, δεν ειναι τρελη η διαφορα σε κοπάνημα με 18αρες.

και αν μετα ,ξέρεις οτι θα το μετανιώσεις που δεν έβαλες κατευθείαν 18αρες, βαλτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοπανάει το αυτοκίνητο με τις 18άρες!! Περνάει από σαμαράκια κλπ μια χαρά. Δεν ευθύνονται μόνο οι ζάντες για την άνεση αλλά και η φιλοσοφία - στήσιμο της ανάρτησης. Εγώ που το πήρα με 16άρες και έβαλα μετά 18άρες δεν είχα κανένα πρόβλημα με κοπάνημα.

Link to comment
Share on other sites

...Γενικά προτιμώ να βάλω τα πάντα από την αντιπροσωπία... Μόνο κανένα φιμέ τζάμι στα μπροστά παράθυρα ίσως βάλω κάποια στιγμή aftermarket.. Όσο για το test drive το είχα σκεφτεί κι εγώ και όντως θα ήταν το καλύτερο, αλλά δεν παίζει να βρω golf με 18αρες πουθενά.. Τουλάχιστον στην karenta στην Συγγρού και στην Βουλιαγμένης μόνο με 15αρες και 16αρες το είχαν για test drive. Θα το ρωτήσω πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ με το σπορ πακέτο Vancouver πως το αμάξι δεν

μου κοπανάει τουλάχιστον ακόμη καθόλου!

Μάλιστα σε σχέση με το Λεόν που είχα πριν με μαμά σπορ ανάρτηση και

17άρες, το Γκόλφ μου φαίνεται οτι κινείται σε ένα λεπτό στρώμα αέρα :pardon:

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις εγω έχω σε ενα golf gt 19αρες με 35αρι προφιλ και μπορώ να σου πω οτι στο ταξίδι δεν εχεις κανενα προβλημα (και σε συνδυασμό με goodyear F1 assymetric που ειναι και το πιο μαλακό σε αυτη τη διασταση) μιας και κυριως εκει το κυκλοφορω το golf. Το προβλημα που προκύπτει μεσα στην Αθηνα με τους πολλούς <<ταφους>> που συναντάμε καθημερινα όπου εκει θα την ακους λίγο και θα ειναι πιο ξερο. Τουλάχιστον προσεξε αν πας σε 18 ή οτιδήποτε άλλο η ποιοτητα της ζαντας να είναι πολύ καλή για να μην τρεχεις καθε τρεις και λιγο για ισιωματα και άλλα...

Επισης σου ανεφερα το λαστιχο γιατι πριν με τις 17αρες που ειχε μαμα φοραγα ενα dunlop Sp sport το οποίο ήταν πολύ σκληρό τοσο που με τις 19αρες το goodyear είναι πιο μαλακό!

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις εγω έχω σε ενα golf gt 19αρες με 35αρι προφιλ και μπορώ να σου πω οτι στο ταξίδι δεν εχεις κανενα προβλημα (και σε συνδυασμό με goodyear F1 assymetric που ειναι και το πιο μαλακό σε αυτη τη διασταση) μιας και κυριως εκει το κυκλοφορω το golf. Το προβλημα που προκύπτει μεσα στην Αθηνα με τους πολλούς <<ταφους>> που συναντάμε καθημερινα όπου εκει θα την ακους λίγο και θα ειναι πιο ξερο. Τουλάχιστον προσεξε αν πας σε 18 ή οτιδήποτε άλλο η ποιοτητα της ζαντας να είναι πολύ καλή για να μην τρεχεις καθε τρεις και λιγο για ισιωματα και άλλα...

Επισης σου ανεφερα το λαστιχο γιατι πριν με τις 17αρες που ειχε μαμα φοραγα ενα dunlop Sp sport το οποίο ήταν πολύ σκληρό τοσο που με τις 19αρες το goodyear είναι πιο μαλακό!

Ελπίζω να βοήθησα.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.....αλλα με μια μικρη επισημανση....καλο μεν να εχουμε μαλακο προφιλ ελαστικου για λογους ανεσης...αλλα τι γινεται με το ζορι που τραβαει η ζαντα οταν δεν εχει αλλο να κανει αποσβεδη το ελαστικο και βρει το "σαμαρι" ουσιαστικα στην ζαντα???

Προσωπικα δεν εχω τετοια κολληματα περι θεματα ανεσης...επειδη το αμαξι μου δεν ειναι μεσω εξυπηρετησης...

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα τωρα την επιλογη της ζαντας....νομιζω με κλειστα τα ματια vanhouver....δεν ειναι μονο το μεγεθος 18" αλλα και το offset μαζι με το φαρδος...λογικα θα ειναι 18χ7.5 αντι για 17χ7...

Οποτε θα σ αρεσει περισσοτερο το πως θα ειναι γενικοτερα το στησιμο της απνω στο αμαξι!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας! Με βοηθήσατε πολύ, γιατί για να πω την αλήθεια αν και οι siena μ' αρέσουν, προτιμώ τις vancouver σχεδιαστικά κι απλά φοβόμουν μήπως κοπανάν πολύ και το μετανιώσω όσον αφορά την άνεση, αλλά τώρα καθησυχάστικα...! ...Με είχε προβληματίσει κι ο πατέρας μου εκτός των άλλων γιατί αυτός έχει το audi A6 με 16αρες και μου έλεγε ότι οι 18αρες για το golf ίσως είναι πολύ μεγάλες και να το σκεφτώ για να μην το μετανιώσω... Όπως το κόβω όμως μετά από αυτά που μου είπατε θα πάω για vancouver τελικά..! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις το αμάξι με τα κλασικά 16 άρια.

Θα διαπιστώσεις στην πορεία πολλές ζάντες να σου κλείνουν το μάτι και θα δεις ότι θα

ψάχνεις με το τουφέκι αγοραστή για τις χρυσοπληρωμένες ζάντες τις αντιπροσωπείας.

+1 Κατάνα λοιπόν..... Δώσε λεφτά για μοτέρ! και πάρε ότι δεν μπορεί να μπει μετά! Ηλιοροφές , dsg, esp κλπ κλπ

Χτύπα ΟΖ gun metal 17άρες....

ΥΓ. Από 16 σε 17 τσίμπησα ένα λιτράκι στα 100 (205-55-15 σε 225-45-17)

¶ρα σκέψου και την κατανάλωση και τις κομμένες επιδόσεις με 18άρα ζάντα.

Πόσο μάλλον με 122.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας! Με βοηθήσατε πολύ, γιατί για να πω την αλήθεια αν και οι siena μ' αρέσουν, προτιμώ τις vancouver σχεδιαστικά κι απλά φοβόμουν μήπως κοπανάν πολύ και το μετανιώσω όσον αφορά την άνεση, αλλά τώρα καθησυχάστικα...! ...Με είχε προβληματίσει κι ο πατέρας μου εκτός των άλλων γιατί αυτός έχει το audi A6 με 16αρες και μου έλεγε ότι οι 18αρες για το golf ίσως είναι πολύ μεγάλες και να το σκεφτώ για να μην το μετανιώσω... Όπως το κόβω όμως μετά από αυτά που μου είπατε θα πάω για vancouver τελικά..! :rolleyes:

Εχω το σπορ πακετο Vancuver(8 μηνες) και σου λεω με σιγουρια οτι δεν ΚΟΠΑΝΑΕΙ!!

Στις στροφες ειναι ζημια αν και θελουν λιγακι ζεσταμα τα λαστιχα!Εμφανισιακα δεν παιζονται!

Θα το ευχαριστηθεις!

Link to comment
Share on other sites

+1000!

Όσο και να το κοιτάω το αμάξι δεν μπορώ να το χορτάσω με το πακέτο Vankouver!!!

Αν δεν το είχα βάλει πραγματικά θα είχα μετανιώσει τρελά ήδη!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκτός από το καλύτερο πάτημα κ από το πόσο γ@μώ φαίνεται το αμάξι σου είτε με 17αρα η ακόμα περισσότερο με 18αρα, πρέπει να σκεφτείς κ για τί το θές το αμάξι. Αν το θες περισσότερο για βόλτα κ ταξίδια να πάρεις οπωσδήποτε μεγάλη ζάντα, θα το ευχαριστηθείς. Αν όμως κάνεις 50 χμ τη μέρα για τη δουλειά σου, τότε μάλλον δεν έχει κ πολύ νόημα η επιλογή μεγάλης ζάντας..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ αν και τελικα το παρηγγειλα με 17' ζαντες porto για τους εξης λογους... Αρχικα απερριψα τις vancouver επειδη εχει μπει φορος πολυτελειας οποτε αν τις εβαζα με επιανε και θα πληρωνα αλλα 2.500 χιλιαρικα και δεν αξιζε.. Οσο για τις siena ο κυριοτερος λογος που δεν τις εβαλα τελικα ειναι οτι δεν τις εχω δει ποτε απο κοντα κ το φοβομουν λιγο..επισης λιγες μερες πριν το παραγγειλω ειδα ενα golf με τις porto και μου φανηκαν πολυ ομορφες οποτε ηρθε κι εδεσε..!! Ακομα ηταν και το οτι με τις siena ο φορος δεν με επιανε για 40-50 ευρω γιατι ηταν πιο ακριβες απο τις porto και μας ειπε ο πωλητης οτι ειναι επιφοβο να τις βαλω γιατι αν γινει καποια μικροαλλαγη στις τιμες μπορει να με πιασει ο φορος.. Για τους παραπανω λογους κατελληξα στις porto λοιπον...! Τον Ιουλιο που το παρηγγειλα ειχε και εκπτωση 1.500 ευρω συγγεκριμενα για το golf με τους 160ps. Οποτε golf 160ps highline 5θυρο, λευκο, με ηλιοροφη, RCD 510, και σπορ πακετο porto γυρω στα 24000 χιλιαρικα, και δωρο συναγερμος και parktronic. Μια χαρα δηλαδη! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ αν και τελικα το παρηγγειλα με 17' ζαντες porto για τους εξης λογους... Αρχικα απερριψα τις vancouver επειδη εχει μπει φορος πολυτελειας οποτε αν τις εβαζα με επιανε και θα πληρωνα αλλα 2.500 χιλιαρικα και δεν αξιζε.. Οσο για τις siena ο κυριοτερος λογος που δεν τις εβαλα τελικα ειναι οτι δεν τις εχω δει ποτε απο κοντα κ το φοβομουν λιγο..επισης λιγες μερες πριν το παραγγειλω ειδα ενα golf με τις porto και μου φανηκαν πολυ ομορφες οποτε ηρθε κι εδεσε..!! Ακομα ηταν και το οτι με τις siena ο φορος δεν με επιανε για 40-50 ευρω γιατι ηταν πιο ακριβες απο τις porto και μας ειπε ο πωλητης οτι ειναι επιφοβο να τις βαλω γιατι αν γινει καποια μικροαλλαγη στις τιμες μπορει να με πιασει ο φορος.. Για τους παραπανω λογους κατελληξα στις porto λοιπον...! Τον Ιουλιο που το παρηγγειλα ειχε και εκπτωση 1.500 ευρω συγγεκριμενα για το golf με τους 160ps. Οποτε golf 160ps highline 5θυρο, λευκο, με ηλιοροφη, RCD 510, και σπορ πακετο porto γυρω στα 24000 χιλιαρικα, και δωρο συναγερμος και parktronic. Μια χαρα δηλαδη! :)

Με το καλό να το παραλάβεις τώρα φίλε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ αν και τελικα το παρηγγειλα με 17' ζαντες porto για τους εξης λογους... Αρχικα απερριψα τις vancouver επειδη εχει μπει φορος πολυτελειας οποτε αν τις εβαζα με επιανε και θα πληρωνα αλλα 2.500 χιλιαρικα και δεν αξιζε.. Οσο για τις siena ο κυριοτερος λογος που δεν τις εβαλα τελικα ειναι οτι δεν τις εχω δει ποτε απο κοντα κ το φοβομουν λιγο..επισης λιγες μερες πριν το παραγγειλω ειδα ενα golf με τις porto και μου φανηκαν πολυ ομορφες οποτε ηρθε κι εδεσε..!! Ακομα ηταν και το οτι με τις siena ο φορος δεν με επιανε για 40-50 ευρω γιατι ηταν πιο ακριβες απο τις porto και μας ειπε ο πωλητης οτι ειναι επιφοβο να τις βαλω γιατι αν γινει καποια μικροαλλαγη στις τιμες μπορει να με πιασει ο φορος.. Για τους παραπανω λογους κατελληξα στις porto λοιπον...! Τον Ιουλιο που το παρηγγειλα ειχε και εκπτωση 1.500 ευρω συγγεκριμενα για το golf με τους 160ps. Οποτε golf 160ps highline 5θυρο, λευκο, με ηλιοροφη, RCD 510, και σπορ πακετο porto γυρω στα 24000 χιλιαρικα, και δωρο συναγερμος και parktronic. Μια χαρα δηλαδη! :D

Φίλε μου, αν επιτρέπεται, απο που το παρήγγειλες το golfάκι σου και ποιά ήταν η αρχική τιμή μετα την έκπτωση και χωρις εξτρά και τέλη...θυμάσαι...??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν επιτρέπεται, απο που το παρήγγειλες το golfάκι σου και ποιά ήταν η αρχική τιμή μετα την έκπτωση και χωρις εξτρά και τέλη...θυμάσαι...??

Έχεις pm.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν επιτρέπεται, απο που το παρήγγειλες το golfάκι σου και ποιά ήταν η αρχική τιμή μετα την έκπτωση και χωρις εξτρά και τέλη...θυμάσαι...??

Θυμομουν στο περιπου να σου απαντησω αλλα κοιταξα και στην παραγγελεια για να σου πω στα σιγουρα.. Χωρις τιποτα εξτρα λοιπον, και χωρις τελη, πηγαινε απο τα 23600 στα 22100... Το παρηγγειλα απο την karenta στην Συγγρου.. Βεβαια δεν ξερω αν υπαρχει ακομα αυτη η εκπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.