Jump to content
kospasTSI12345

Sprint Booster Σε Golf Tsi Revo

Recommended Posts

Με γεια σου.

Ειναι παντως ευχαριστο οδηγικα ειδικα αν μαθεις να μην σπινιαρεις.

Οσο για την καταναλωση επειδη παιζει συγχρονως και το προγραμμα που εχεις ισως να μην εχει μεγαλη διαφορα οπως σε αυτοκινητο χωρις προγραμμα.

200 ευρω σου πηγε με το κοντρολακι του βαλε/βγαλε? Στον Μπουλεκο πηγες?

Ναι μπουλεκο....

Το μόνο ότι χρειάζεται να συνηθισεις το ποσο πρέπει να πατάς το γκάζι για να ανοίξει σωστά ....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το πρώτο πραγμα που μου είπαν οταν εβαλα το revo ηταν ''αν εχεις Spring Booster ή αυτο ή το Revo.

Και τα δυο μαζι δεν δουλεύουν''....

Τι εννοείς με αυτο? σε εμένα πως δουλεύει ;

Ποιος σου το είπε;

Link to comment
Share on other sites

Ο Κ.Καραντάσιος.(ιδιοκτήτης)

Πήρα πριν λίγο τον προγραμματιστη μου στα κεντρικά της cargate και μου είπε ότι λειτουργεί άψογα χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Αν θες παρε να το επιβεβαιωσεις

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!

Προφανως λειτουργεί ,αφού το δοκίμασες και ειναι εντάξει!!!

Απλα ανεφερα τι μου ειχαν πει.

Μεγειά!

Λειτουργεί και πολύ καλά...;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας διορθωσει καποιος τον τιτλο.

Sprint booster ειναι, οχι Spring.

Off Topic

Ωωωωχχ που το παρατηρησες ρε !!!! χαχαχα!! Ειστε ολοι οφφτοπικ!

Τα λουλουδια σε golf με προγραμμα νομιζω δουλευουν μαζι δεν εχουν προβλημα.. 8P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι, το Spring booster ειναι κατι τις που επιταχυνει την διαδικασια ελευσης της Ανοιξης.

Απο αυτο εμπνευστηκε ο Μικρουτσικος το eurovisionικο 'Ανοιξη'.

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :):baby::rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Διορθώθηκε ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έγινε παρεξήγηση και κατάλαβαν στην Revo το άλλο με την παράλληλη παράκαμψη εγκεφάλου που είχε βγει στις αρχες? (σσ. Του Μπουλέκου αν το θυμάστε). Πάντως κι άλλα άτομα συμφωνούν με τον Κώστα και παρατήρησαν τη ζωηράδα και την αμεσότητα. κάνε και κανένα ανοιγμα να μας πεις!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έγινε παρεξήγηση και κατάλαβαν στην Revo το άλλο με την παράλληλη παράκαμψη εγκεφάλου που είχε βγει στις αρχες? (σσ. Του Μπουλέκου αν το θυμάστε). Πάντως κι άλλα άτομα συμφωνούν με τον Κώστα και παρατήρησαν τη ζωηράδα και την αμεσότητα. κάνε και κανένα ανοιγμα να μας πεις!

Παιδιά η διαφορά είναι καταπληκτική. Ακόμα δεν έχει ξεκολήσει το χαμόγελο από το πρόσωπό μου....

Πάντως ίσως αυτό που συνέβει σε εμένα να μην ισχύει και σε όλους, καθώς εγώ παρατηρώ τεράστια διαφορά...όσα τεστ και αν έχω κάνει βγάζοντας και βάζοντας το SPRINT BOOSTER.

Το αυτοκίνητο ανεβάσει τόσο καλά που όσοι εχουν μπει μέσα έχουν μείνει άφωνοι....

Δεν ξέρω τι να πώ....και να μου τα λέγανε δεν θα τα πίστευα.....

Link to comment
Share on other sites

εχω το 160αρι το καινουργιο με προγραμμα και σπριντ μπουστερ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. θελει λιγο να το συνηθισεις στην εκκινηση για να μην σπιναρει αλλα κατα τα αλλα τελειο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως θεωρω οτι ειναι ντροπη να δινετε λεφτα να βαζετε προγραμματα στα αμαξια και μετα να πετατε απο πανω ενα SBooster για να κανετε την δουλεια σας.

Ενα σωστο προγραμμα με τις σωστες ρυθμισεις PDI & wastegate DC% θα μπορουσε να διορθωσει το προβλημα αυτο.

Ενα απο τα θεματα που καλειται να ρυθμισει ενας ΣΩΣΤΟΣ προγραμματιστης ειναι οχι μονο η αποκριση γκαζιου (που ειναι μονο ή μια παραμετρος της υστερησης που εχουν ολα αυτα τα μοτερακια) αλλα και την ρυθμιση του των Wastegate Duty Cycles ωστε η wastegate να παιρνει παντα τετοια θεση σε συγκεκριμενα ανοιγματα της πεταλουδας γκαζιου, ωστε να δημιουργει πιο αμεσα κατασταση πιεσης (boost).

Στο τελος ,πουλανε απλα μια χαρτογραφιση με ανεβασμενη πιεση τουρμπινας , αβανς και πιεση βενζινης και νομιζουν οτι εκει τελειωσε η δουλεια τους. Απο οδηγισιμοτητα "0" (μηδεν). Γιαυτο προσεχετε παντα που βαζετε προγραμματα και το φτηνοτερο δεν ειναι παντα το καλυτερο.

Βλεπω οτι και το TSI 1.2 εχει τεραστιο προβλημα υστερησης και με βλεπω να αρχιζω να ασχολουμαι και με GroupVag γαμωτο...(τρυπες εχουν αυτες οι τσεπες μου πια??). Εγω θα παω γραμμη για Sprint Booster μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Παντως θεωρω οτι ειναι ντροπη να δινετε λεφτα να βαζετε προγραμματα στα αμαξια και μετα να πετατε απο πανω ενα SBooster για να κανετε την δουλεια σας.

Ενα σωστο προγραμμα με τις σωστες ρυθμισεις PDI & wastegate DC% θα μπορουσε να διορθωσει το προβλημα αυτο.

Ενα απο τα θεματα που καλειται να ρυθμισει ενας ΣΩΣΤΟΣ προγραμματιστης ειναι οχι μονο η αποκριση γκαζιου (που ειναι μονο ή μια παραμετρος της υστερησης που εχουν ολα αυτα τα μοτερακια) αλλα και την ρυθμιση του των Wastegate Duty Cycles ωστε η wastegate να παιρνει παντα τετοια θεση σε συγκεκριμενα ανοιγματα της πεταλουδας γκαζιου, ωστε να δημιουργει πιο αμεσα κατασταση πιεσης (boost).

Στο τελος ,πουλανε απλα μια χαρτογραφιση με ανεβασμενη πιεση τουρμπινας , αβανς και πιεση βενζινης και νομιζουν οτι εκει τελειωσε η δουλεια τους. Απο οδηγισιμοτητα "0" (μηδεν). Γιαυτο προσεχετε παντα που βαζετε προγραμματα και το φτηνοτερο δεν ειναι παντα το καλυτερο.

Βλεπω οτι και το TSI 1.2 εχει τεραστιο προβλημα υστερησης και με βλεπω να αρχιζω να ασχολουμαι και με GroupVag γαμωτο...(τρυπες εχουν αυτες οι τσεπες μου πια??). Εγω θα παω γραμμη για Sprint Booster μαλλον...

Man, τι λες?

REVO έχω....το έβαλα γιατί ήταν το πιο ΑΚΡΙΒΟ και επειδή θεώρησα ότι θα έχω την καλύτερη υποστήριξη....

και δεν νομίΖω ότι ισχύει αυτό το οδηγισιμότητα ''ο''. Χωρις να έχουμε οδηγίσει και χωρίς πρωσοπική εμπειρία δεν είναι σωστό να βγάζουμε συμπεράσματα. ΤΟ είπα και παραπάνω ότι μπορεί αυτή η υστέριση του γκαζιού να έχει να κάνει μόνο με το αμάξι μου, και να μην είναι ο κανόνας. Όπως και να έχει μπορεί ακόμα να υπάρει και λόγος που το πρόγραμμα λειτουργεί έτσι. Δεν νομίζω ότι μια τοσο διαδεδομένη εταιρεια φτιάχνει προγράμματα στν τύχη. Τώρα όσο για το ΣΩΣΤΟΣ προγραμματιστής δεν ξέρω τι υποστήριξη μπορεί να σου προσφέρει πάνω σε ένα πρόγραμμα κονσέρβα.

Οπότε μην βγάζεις συμπεράσματα. . .

Επίσης αν το θεωρείς ''ντροπή'' το sprint booster με πρόγραμμα, αν θες έλα να κάνεις μία βόλτα το γκολφάκι μου, και αν δεν αναθεωρήσεις εμένα να μην με λένε Κώστα. Κανένα απολύτως πρόγραμμα δεν μπορεί να σου προσφέρει την αμεσότητα που έχω εγώ αυτή την στιγμή. ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΧΑΜΗΛΑ - ΓΚΑΖΙΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΨΗΛΑ....τι άλλο να ζητήσεις από ένα αμάξι 1.4???

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Κώστα στο παρκάρισμα πως είναι ? Γιατί είχα οδηγήσει ένα Polaki με μπουστερ και ήταν λίγο περίεργο δεν το είχα συνηθίσει

Link to comment
Share on other sites

Το sprint booster το είχα βάλει στο προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα. Στην αρχή θέλει χρόνο να το συνηθίσεις, είναι πολύ νευρικό το γκάζι.

Γενικά είναι σαν να είσαι μονίμως σε ψηλές στροφές. Μετά από καιρό το συνηθίζεις. Στην αρχή όπως είπα θέλει προσοχή, ειδικά όταν ξεκινάς σε διασταύρωση μην σου φύγει παραπάνω γκάζι από όσο πρέπει και στουκάρεις.

Είναι λίγο σπαστικό δηλ. στην αρχή, αν δεν ξέρεις νομίζεις ότι έχεις βάλει πρόγραμμα στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Man, τι λες?

REVO έχω....το έβαλα γιατί ήταν το πιο ΑΚΡΙΒΟ και επειδή θεώρησα ότι θα έχω την καλύτερη υποστήριξη....

και δεν νομίΖω ότι ισχύει αυτό το οδηγισιμότητα ''ο''. Χωρις να έχουμε οδηγίσει και χωρίς πρωσοπική εμπειρία δεν είναι σωστό να βγάζουμε συμπεράσματα. ΤΟ είπα και παραπάνω ότι μπορεί αυτή η υστέριση του γκαζιού να έχει να κάνει μόνο με το αμάξι μου, και να μην είναι ο κανόνας. Όπως και να έχει μπορεί ακόμα να υπάρει και λόγος που το πρόγραμμα λειτουργεί έτσι. Δεν νομίζω ότι μια τοσο διαδεδομένη εταιρεια φτιάχνει προγράμματα στν τύχη. Τώρα όσο για το ΣΩΣΤΟΣ προγραμματιστής δεν ξέρω τι υποστήριξη μπορεί να σου προσφέρει πάνω σε ένα πρόγραμμα κονσέρβα.

Οπότε μην βγάζεις συμπεράσματα. . .

Επίσης αν το θεωρείς ''ντροπή'' το sprint booster με πρόγραμμα, αν θες έλα να κάνεις μία βόλτα το γκολφάκι μου, και αν δεν αναθεωρήσεις εμένα να μην με λένε Κώστα. Κανένα απολύτως πρόγραμμα δεν μπορεί να σου προσφέρει την αμεσότητα που έχω εγώ αυτή την στιγμή. ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΧΑΜΗΛΑ - ΓΚΑΖΙΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΨΗΛΑ....τι άλλο να ζητήσεις από ένα αμάξι 1.4???

Υο Man...

Γιατι αρπαζεσαι? Δεν νομιζω να εγραψα πουθενα οτι το Revo δεν ειναι καλο. Ουτε καν ξερω την Revo...oυτε καν γνωριζω απο GroupVag (το εγραψα). Γνωριζω ομως καποιες βασικες αρχες tunning καθως ασχολουμαι αρκετα (εως πολυ) με αλλο μοτερ.

Εγω εκανα καποια γενικα σχολια , ορμωμενος απο το γεγονος οτι καποιοι συναδελφοι βαζουν sprint Booster πανω απο προγραμμα , για να διορθωσουν μια κατασταση που θα μπορουσε να εχει διορθωσει ο προγραμματιστης. Αν ειναι Revo, ΑMG, Schnitzer, Mugen ή οτι αλλο ...ποσως με ενδιαφερει.

Προγραμματιστης φιλε μου , δεν ειναι αυτος που του στελνουν με email τους μεταποιημενους χαρτες και τους περναει στο αμαξι σου. Αυτος λεγεται dealer.

Προγραμματιστης ειναι αυτος ο οποιος εχει πιασει το προγραμμα σου και το εχει παραμετροποιησει ωστε να δουλευει και στο δικο σου αμαξι. Παλια στελναν εγκεφαλους εξω και τους προγραμματιζαν εκει. Τωρα με το ιντερνετ παει στον dealer σου και αυτος στο περναει απο την OBD me laptop.

Δεν αμφισβητω το αποτελεσμα και οτι το Golfακι σου θα "πεταει"...αλλα γιατι να πληρωσεις spint booster αφου η δουλεια θα μπορουσε να γινει με το reflash και μονο? Εχω 1700 κιλα αμαξι , και πατωντας το γκαζι παραπανω απο 1 εκατοστο εκτινασεται χωρις hesitation. Δεν εχω sprint booster...το προγραμμα μου κανει την δουλεια αυτη και γιαυτο αλλοστε το πληρωσα, οχι μονο για να ανεβασει την πιεση turbo.

Ελπιζω αυτη την φορα να καταλαβες τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με προγραμμα και μονο το γκαζι ειναι σαν να εχει sprint booster. το εχω 3μηνες πανω και ακομα δν εχω συνηθησει το γκαζι του,και υποψην δεν ειναι κονσερβα(revo πχ),αλλα ο ιδιος ο προγραμματιστης το φερνει στις παραμετρους που ο ιδιος θελει,κατι που στις κονσερβες δεν υπαρχει οπως ειπε και ο φιλος Πανος.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με προγραμμα και μονο το γκαζι ειναι σαν να εχει sprint booster. το εχω 3μηνες πανω και ακομα δν εχω συνηθησει το γκαζι του,και υποψην δεν ειναι κονσερβα(revo πχ),αλλα ο ιδιος ο προγραμματιστης το φερνει στις παραμετρους που ο ιδιος θελει,κατι που στις κονσερβες δεν υπαρχει οπως ειπε και ο φιλος Πανος.

Custom tune φιλε Νικο?

Επιτρεπεται να ρωτησω που?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα αντίστοιχης φιλοσοφίας προιόν που εμπορεύεται η εταιρεία AUTOPRO (είναι κάπου στην Λαμπρινή) και είναι αρκετά πιο οικονομικό από το Sprint Booster, υπάρχει μήπως κανείς που το έχει δοκιμάσει;;;

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια δεν διαβαζετε ολα τα ποστ για να καταλαβετε καλυτερα?Το εχω πει πιο πανω αναλυτικοτερα και εχοντας εμπειρια απο ολων των ειδων τα προγραμματα.

Εχω πει οτι ΚΑΝΕΝΑ προγραμμα δεν καταργει το ηλεκτρογκαζο ουτε καν το βελτιωνει.

Αυτο ισχυει και για το παιδι που εβαλε overload. Ειχα βαλει και εγω oveload και δεν υπηρχε καμμια βελτιωση στο ηλεκτρογκαζο. Μαζι με τον Κυριλλο ημουν και το παιδι ελεγε οτι δεν μπορει να επεμβει στο ηλεκτρογκαζο. Ουτε βεβαια οι etuners ουτε και η revo που εχω τωρα.

Δεν γινεται, ας το καταλαβουμε. Τωρα αν βαζοντας προγραμμα σου δινει την εντυπωση οτι αλλαζει αυτο ειναι φυσικο λογω της περισσοτερης παροχης και αποδοσης. Ειναι δε πιο εμφανες στα 122αρια γιατι εκει το τουρμπο ανοιγει πιο χαμηλα απ'οτι τα 140/160/170 οπου παρεμβαλεται ο κομπρεσσορας (που δεν πειραζεται καθολου στο προγραμμα παρα μονο η λειτουργιοα του τουρμπο που αρχιζει πανω απο τις 2500 στροφες).

KospasTSI1234, μην ανησυχεις, σε ΟΛΑ ισχυει η λειτουργια του ηλεκτρογκαζου. Δεν ειναι το δικο σου η εξαιρεση. Ετσι βγαινουν ολα απο το εργοστασιο.

Οσο για την λειτουργια του μην φοβαστε οτι θα το βαλετε και θα εχεις προβλημα στα φαναρια μην σου φυγει μπροστα και τρακαρεις οπως λεει καποιο παιδι πιο πανω. Σιγουρα σου δινει αμεσοτητα αλλα το πιο πιθανο ειναι να σπινιαρεις τα λαστιχα ευκολα απο σταση αν το πατησεις αποτομα.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην λειτουργια του εκτος οπως εχω πει σε ανηφορικα κομματια οπου σπινιαρει πιο ευκολα και ειναι λιγο εκνευριστικο.

Δεν εχει κανενα προβλημα στο παρκαρισμα αλλα σιγουρα θελει καποια προσαρμογη απο την 'αδιαφορια' του ηλεκτρογκαζου οταν ειδικα το εχεις συνηθισει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.