Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

Υπαρχουν πολυ καλυτεροι κινητηρες  σε καλυτερη τιμη δες λιγο τον ανταγωνισμο ...αν παρεις καινουριο αυτοκινητο .

 

Ειδικά στο πετρέλαιο, υπάρχουν ΠΑΡΑ πολύ καλύτερες επιλογές...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολυ καλυτεροι κινητηρες  σε καλυτερη τιμη δες λιγο τον ανταγωνισμο ...αν παρεις καινουριο αυτοκινητο .

Ειδικά στο πετρέλαιο, υπάρχουν ΠΑΡΑ πολύ καλύτερες επιλογές...

 

Δεν προτείνετε όμως κάτι να τον βοηθήσετε τον άνθρωπο... Aπό όλα τα αυτοκίνητα υπάρχει πάντα κάτι καλύτερο, πιστεύω θα βοηθούσε περισσότερο να ήμασταν πιο συγκεκριμένοι...

 

Φιλικά πάντα. :)

Edited by grmako
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ ειμαι στο πολυ ψάξιμο. Με το ταβάνι το polo 1.6, θέλω να σας πώ οτι δεν ειναι και τόσο εύκολη η επιλογή! Οσο ψάχνω...μάρκες κλπ. όλες έχουν αρνητικα σχόλια (ίσως γιατι τα αρνητικά γράφονται περισσότερο). Επιλογές υπάρχουν πολλές ... και συνήθως θές κάτι απτο καθένα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το κια σιντ 1.6 πετρελαιο  με 126 αλογα και χωρις τελη κυκλοφοριας ειναι απο τις καλυτερες επιλογες αυτη τη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε ξέρω τι λέτε εσείς για άλλα αμάξια κτλ Αλλά το Polaki αξίζει τα χρήματα του. Αν το συγκρίνεις με Κια και Seat (Που έχουν ανέβει ποιοτικά) τότε χάθηκες! H VW σου προσφέρει ποιότητα, άνεση και οικονομία! Σίγουρα δεν είναι ένα γρήγορο και νευρικό αμάξι αλλά και η κατανάλωση του είναι πολύ μικρή! Η τσέπη σου (πραγμα που είναι ζητούμενο στις μέρες μας) είναι πάντα γεμάτη! 

 

Εγώ έφτασα τα 5000χιλ και ευχαριστιέμαι κάθε χιλιόμετρο του! Πολύ καλή η Επιλογή μου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το 1,2 comfortline kai to μετετρεψα στην ουσια σε highline καθως προσθεσα δεματινο τιμονι λεβιε χειροφρενο (με λευκες ραφες, αυτα που φοραει το match) και την ινοξ γριλια στη μασκα. Ολα αυτα στην τιμη του bluemotion.. Απολυτα ικανοποιημενος απο την επιλογη και εχω ειδη αρχισει να γραφω ικονομικα χειλιομετρα. Εχω μεση καταναλωση 4,2 μεικτο. 

Link to comment
Share on other sites

107.000 km και συνεχιζουμε.... με υπολογισμους στα χιλιομετρα αυτα συγκριτικα με το 1.4fsi golf που ειχα και με δεδομενα τιμη βενζινης 1.70 και diesel 1.40 με μεσες καταναλωσεις αφου κινουμε εκτος 4.5 στο πετρελαιο και 8 στο golf...  κερδος περιπου 7500 ευρω.. αντε και σε δυο χρονια ακομα.. το βγαλα το polo :)

Edited by tatas
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, εχει ακουσει/διαβασει κανεις ποτε να περιμενουμε καινουργιο μοντελο για το polo bluemotion?

αξιζει να παρει κανεις τωρα το τρεχων μοντελο ή να περιμενει το καινουργιο?

Link to comment
Share on other sites

kainourio? pio kainourio apo to 2013? :p egw eimai uperikanopoihmenos pantws!!

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο. το τελευταιο polo bluemotion απο οσα εχω διαβασει στο internet ειναι του 2010. βγηκε και green car of the year τοτε. κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε, δεν κανεις λαθος. Εχουν ηδη εμφανιστει αυτοκινητα στο δρομο. Στην επομενη εκθεση φρανκφουρτης λενε οτι θα δωθει ενα facelift στο παρον polo και θα ακολουθησει τις γραμμες του νεου golf εμπρος (λιγο πιο ησυχο δηλαδη) και με ελαχιστες αλλαγες πισω. Μπορεις να δεις μερικες spy photos παρακατω...

 

http://www.caradvice.com.au/232402/2014-volkswagen-polo-spy-shots-reveal-subtle-facelift/?tab=gallery

volkswagen-polo-1.jpg

 

 

Το ποτε θα ερθει Ελλαδα ειναι αγνωστο μιας και ειναι πολυ νωρις, καθως και σε τι εκδοσεις θα ερθει εδω.

Σιγουρα θα βγει bluemotion, σιγουρα θα εχει λιγο βελτιωμενους κινητηρες σε ρυπους ολη η γκαμα οπως λεγετε...

Υπομονη μεχρι τις 10 Σεπτεμβρη που ανοιγει η εκθεση να δουμε αν τελικα θα παρουσιαστει...

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

καλη τιμη. ουσιαστικα ειναι η συνεχεια αυτων που ειχε πανω.... εγω δοκιμασα nokian wrd3.. χειμερινες ενδειξεις.. m+s και χιονοστιβαδα.. 10.000 κμ που εχω κανει υπερευχαριστιμενος και σε στεγνο και σε βρεγμενο και σε λασπες... "ναι εχω ξεχασει οτι δεν εχω offroad" χεχε.. 370 μου πηγαν αλλα ειμαι υπερευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Στα 16.000 μου βγήκε με εκπτώσεις και απόσυρση.

 

 

Καλησπέρα και από μένα.

Σήμερα παρήγγειλα κι εγώ το Blue και περιμένω μέχρι μέσα Δεκέμβρη. Με βοηθήσατε με τις συμβουλές σας, τις παρατηρήσεις και όλα όσα είπατε.. Περιμένω να αρχίσω να γράφω χλμ κι εγώ για να σας πω τις δικές μου εντυπώσεις!

Για την ιστορία Αγόρασα το Bluemotion 1.2 TDI, σε Λευκό χρώμα με επιπλέον εργοστασιακό συναγερμό, Parking Control, Climatronic και το πακέτο Light and Sight(Αυτόματο άνοιγμα φώτων, αισθητήρα βροχής, Σκοτείνιασμα του κεντρικού καθρευτη για τα φώτα των πίσω). Και όλα αυτά σε μία πολύ ελκυστική τιμή.

 

Καλοτάξιδο ελπίζω να βαίνουν όλα καλά... είμαι στα πρόθυρα να πάρω κ εγώ το ίδιο αυτοκίνητο, περίπου στα ιδία χρήματα με rcd510, μαύρο χρώμα, air-back off και ίσως δώρο τον συναγερμό (να σου πω περίμενα περισσότερα δωράκια). Δεν το έχουν test drive ούτε για δείγμα, ούτε καν εκθεσιακό μου είπαν για την περιοχή εδώ στην βόρια Ελλάδα και ότι με παραγγελία μόνο, όποτε +- 3 μήνες αναμονή.

 

Είδα ένα εκθεσιακό comfort line polo tdi, το αμάξωμα λογικά είναι το ίδιο σε όλα τα polo, σωστά; Από πίσω χωρεί κόσμο; Μου φάνηκε πολύ στενό ρε συ... κάτι άλλο αρνητικό απο την χρήση του έχεις προσέξει;

 

 

Άσε μπήκα στο νέο Golf και έπαθα πλακά, διαφορετική κατηγορία θα μου πεις αλλά βλέπω τώρα τιμή με 16.000 βενζίνη και δεν μπορώ να κοιμηθώ με καλό εξοπλισμό:

NEO GOLF 1.2 TSI 85PS BMT DESIGN 5D

1.200 / 85 / 63

€ 16.850,00

-€ 960,00

€ 15.890,00

:help:  Έχει τέλη και είναι όμορφο...

Edited by villager
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.

 

Σκεφτομαι και εγω σοβαρα την αγορα ενος polo 1.6 Tdi αλλα βλεπωντας στο forum τις βλαβες που εχει γενικα η VW φοβαμαι να το προχωρισω.

Για το συγκεκριμενο αμαξι δεν το εχω δει απο κοντα γιατι δεν υπαρχει διαθεσιμο στην αντιπροσωπεια της περιοχης μου και ρωτα απο εσας ως κατοχοι η απο γνωστους και φιλους

που το εχουν αν ειναι ευχαριστημενοι κυριως με προβληματιζει μηχανικα αν βγαζει προβληματα που ειναι και τα ποιο σοβαρο απ ολα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, γενικα τα polo 1.2tdi δεν εχει ακουστει να βγαλει κατι... τωρα εγω εκανα την επεκταση εγγυησης καλου κακου αλλα απ'οτι βλεπω ειναι σκυλι.

Δεν θα επαιρνα με τιποτα την εκδοση bluemotion (οπως και δεν εκανα) γιατι εσωτερικα ειναι αρκετα πιο φτωχο, δεν σπαει στα 2 το πισω καθισμα και γενικοτερα, λειπουν πραγματακια, ενα λαμπακι εδω, ενα φις για ρευμα εκει, ενα φωτακι, σκληρο ταμπλο... Και ολα αυτα γιατι? αφου και το απλο δεν πληρωνει τελη και το κερδος σε πετρελαιο ειναι στο σταματα ξεκινα του start/stop που δεν εχει το απλο. Με μικτη καταναλωση 5.2λ/100χμ (εχω καταγραψει σε προγραμμα ολα τα γεμισματα) και κινηση στην πολη εκτος απο 2 ταξιδια (των ~500-600χμ εκαστο) εχω στο συνολο 13.000χμ και μου φαινεται οτι κλεβω τους βενζιναδες...

Απ'την αλλη δεν θα μπορουσα να στερηθω οτι μου δινει μονο και μονο για να ηταν αυτο το νουμερο 4.9λ/100...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Energy δεν είσαι καλά ενημερωμένος :) Έχω το Bluemotion 1.6 tdi και τα καθίσματα πέφτουν σε 1/3 και 2/3 και αυτά με τα λαμπάκια πάλι δεν το κατάλαβα :p

 

Opeth το polo το έχω 1 χρόνο πλέον δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα/παράπονο από το αμάξι με τα σέρβις στην ώρα τους όλα δουλεύουν ρολόι. Έκανα 19.500 χλμ στον πρώτο χρόνο και σε Εγνατία και στην πόλη. Προτίμησα το 1.6 γιατί ήθελα να ήμουν άνετος στην Εγνατία. Όταν το είχα πρωτο οδηγήσει έπαθα πλάκα με την χαμηλή και δυνατή ροπή του και επειδή είχα γυρίσει σχεδόν όλες τις αντιπροσωπειες αυτό μου έκανε το παραπάνω κλικ και από πλευράς ομορφιάς αλλά και οδηγικής συμπεριφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Energy δεν είσαι καλά ενημερωμένος :) Έχω το Bluemotion 1.6 tdi και τα καθίσματα πέφτουν σε 1/3 και 2/3 και αυτά με τα λαμπάκια πάλι δεν το κατάλαβα :p

 

Opeth το polo το έχω 1 χρόνο πλέον δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα/παράπονο από το αμάξι με τα σέρβις στην ώρα τους όλα δουλεύουν ρολόι. Έκανα 19.500 χλμ στον πρώτο χρόνο και σε Εγνατία και στην πόλη. Προτίμησα το 1.6 γιατί ήθελα να ήμουν άνετος στην Εγνατία. Όταν το είχα πρωτο οδηγήσει έπαθα πλάκα με την χαμηλή και δυνατή ροπή του και επειδή είχα γυρίσει σχεδόν όλες τις αντιπροσωπειες αυτό μου έκανε το παραπάνω κλικ και από πλευράς ομορφιάς αλλά και οδηγικής συμπεριφοράς.

 

Και εγω για το 1,6 σκεφτομαι αν και δεν το εχω τεσταρει προσωπικα ενω στην ακρη του μυαλου μου υπαρχει και το yaris σαν δευτερη επιλογη.

Εσυ τα service του αυτοκινητου τα κανεις στην αντιπροσωπεια η το πας σε ιδιοτη?

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μέχρι στιγμής έχω κάνει μονό ένα service στα 15.000 χλμ όπως λέει η αντιπροσωπεία ότι σε εκείνα τα χιλιόμετρα πρέπει να γίνει το πρώτο σέρβις. Το μοναδικό σέρβις που έχω κάνει μέχρι στιγμής το έχω κάνει όντως στην αντιπροσωπεία τώρα από πλευράς τιμής νομίζω ήταν στα 120 ευρώ αλλά θα σε γελάσω για σίγουρα, πάντως θυμάμαι πως μου φάνηκαν πολλά αλλά υστέρα που άκουσα τιμές και από ιδιώτες μου φάνηκε κομπλέ η τιμή.

 

Τώρα για το yaris που λες και αυτό το είχα δοκιμάσει, απλά μου είχαν φανεί πολλά τα λεφτά καθώς έβγαιναν τα ιδία πάνω κάτω με το 1.600cc το polo το yaris ήταν 1.300cc αν δεν κάνω λάθος και ύστερα από πλευράς αισθητικής δεν υπήρχε θέμα σύγκρισης :D  Επίσης αυτό το Γκαπ της πόρτας όταν την κλίνεις στο polo δεν το είχε το yaris ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Energy δεν είσαι καλά ενημερωμένος :) Έχω το Bluemotion 1.6 tdi και τα καθίσματα πέφτουν σε 1/3 και 2/3 και αυτά με τα λαμπάκια πάλι δεν το κατάλαβα :p

 

Αναφερομουν στο 1.2tdi bluemotion, μαλλον (προφανως αφου το εχεις και το λες) το 1.6tdi εχει αλλο εξοπλισμο...

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει νεος κινητηρας 1.4Τdi ... θα αντικαταστησει τους 1.2 kai 1.6  και επιτελους 6ταχυτο κιβωτιο.. Ολα αυτα στο facelift.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

150.000 km... και το polo παρα τα μικροπροβληματα στην αρχη δουλευει ρολοι.....  αρχιζω και μετανιωνω τις ψιλογκρινιες που εκανα στην αρχη για την αξιοπιστια της vw...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πει μαζί με τους 1.4 tdi να ρετουσάρουν τον 1.6 με καμιά 130 αριά άλογα και να το κάνουν polo gtd . . . . . .μιλάμε οτι η καρότσα του polo πάει πολύ ξεκούραστα με το 1.6 . . . . .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.