Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

θα βοηθησει ρε παιδια κανενας ή.....

Κοιτα κατω απο το μαρσπιε στην πισω δεξια μερια του αυτοκινητου σου.

Αν το φιλτρο ειναι με 3 σωληνακια οπως η εικονα με τα πρασινα βελακια, τοτε ειναι το WK 69

DSC00686.JPG

Αν το φιλτρο ειναι με 2 σωληνακια τοτε ειναι το WK 512

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εκανα το service 45000 χλμ πριν 3 βδομαδες,tsi 140 μοντελο 2007 παραγωγη μαιου,αδεια κυκλοφοριας οκτωβρη.μου αλλαξε λαδια,φιλτρο και υγρα φρενων.μου ειπαν οτι στα 2 χρονια θελουν αλλαγη.συνολικο κοστος 125ευρω σε αντιπροσωπια τρικαλα,αλλα γλιτωσα το ενα μπουκαλι λαδι αφου ειχα περρισευμα απο προηγουμενα service!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κατω απο το μαρσπιε στην πισω δεξια μερια του αυτοκινητου σου.

Αν το φιλτρο ειναι με 3 σωληνακια οπως η εικονα με τα πρασινα βελακια, τοτε ειναι το WK 69

DSC00686.JPG

Αν το φιλτρο ειναι με 2 σωληνακια τοτε ειναι το WK 512

να σαι καλα ρε φιλε!!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη τιμη φιλος!! Δεν ηξερε οτι θελει αλλαγη των υγρων φρενων στα 2 χρονια closedeyes.gif

Και καλό είναι να γίνεται Peolinio..... Θα καταλάβεις την διαφορά!

Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή εργασία, ειδικά αν αναλογιστείς τι λεφτά δίνουμε σε δευτερεύοντα αξεσουάρ!

ΥΓ. Και προσοχή στο μάστορα και στα υγρά που θα βάλει. Έχουν ημερομηνία λήξης και ποτέ από ήδη ανοιχτό μπουκάλι από προηγούμενη αλλαγή.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Αυριο εχω κλεισει ραντεβου για το σερβις 2ετιας σε GOLF V GTI.

Ποιες ακριβως ειναι οι εργασιες που πρεπει να γινουν στο αυτοκινητο?

Λαδια αλλαξα τα χριστουγεννα και εχουν μολις 4000ΚΜ οποτε δεν θα τα αλλαξω.

Εχω προγραμμα εδω και 12000KM να αλλαξω και μπουζι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Αυριο εχω κλεισει ραντεβου για το σερβις 2ετιας σε GOLF V GTI.

Ποιες ακριβως ειναι οι εργασιες που πρεπει να γινουν στο αυτοκινητο?

Λαδια αλλαξα τα χριστουγεννα και εχουν μολις 4000ΚΜ οποτε δεν θα τα αλλαξω.

Εχω προγραμμα εδω και 12000KM να αλλαξω και μπουζι?

Εργασίες:

• Interogate 5051 fault memories & printed report.

• Reset service interval indicator.

• Carry out service to manufacturer specifications.

• Replace engine oil and filter.

• Check drive belts.

• Check cooling system.

• Check air cleaner element.

• Check exhaust system.

• Replace brake fluid.

• Check all oil levels.

• Check steering & suspension components.

• Check front and rear brakes.

• Lubricate locks, hinges & latches.

• Check all seat belt components.

• Check & adjust parking brake.

• Check lights, wipers, tyre pressure & all fluid levels.

• Replace pollen filter.

• Check battery electrolyte and fluid level.

• Carry out road test to manufacturer handbook.

Ανταλλακτικά :

• Brake fluid 1 lt - 1 piece(s)

• Sump plug - 1 piece(s)

• Oil filter element, blx - 1 piece(s)

• Filter element, heater - 1 piece(s)

Λάδια:

• Engine oil Petrol & Turbo - 4.5 Litre(s)

B)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Έχω 40000 Km και πρέπει να κάνω το service του 3ου έτους.

Βασικά έχω ψάξει λίγο το θέμα και βλέπω ότι θα αλλάξω μόνο λάδια και φ. γύρης.

Φ. βενζίνης και υγρά φρένων άλλαξα πέρσυ. Φ. αέρα έβαλα πέρσυ K&N και τα καθάρισα-λάδωσα πριν 2 μήνες.

Λέτε να χρειάζομαι μπουζί?

ΦΥΣΙΚΑ μετά το πρώτο service που ήμουν στην εγγύηση, δεν το πήγα σε αντιπροσωπεία.

Επίσης τα τακάκια είναι φαγωμένα αλλά έχουν λίγο ψωμί.

Λέω να αλλάξω την N75 γιατί είναι αισθητό το κόμπιασμα στις 3500 rpm και ίσως σκάστρα Ν249 (έχω αλλάξει μια φορά στην εγγύηση).

Ξεχνάω κάτι άλλο ???

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε τα μπουζι καλου κακου!καλο θα κανεις στο κινητηρα σου!θα εχουν βεβαια ψωμι αυτα που εχεις πανω (εξαρταται απ το πως δουλευεις τ αμαξι σου κ αν φορας προγραμμα).βαλε τα μαμα μπουζι αλλιως αν θελεις να πας σε κατι καλυτερο δοκιμασε της bosch!

Link to comment
Share on other sites

Για ημιαυτόματο κλιματισμό σε Golf V TSI 122, όχι τον διζωνικό, ο κωδικός του φίλτρου είναι CU 2939?? Το CUΚ 2939 είναι για τον διζωνικό??

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι ιδιο. Το cuk ειναι ενεργου ανθρακα (καλυτερο για την υγεια σου) οποτε να προτιμησεις αυτο καθως η διαφορα της τιμης ειναι μικρη.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι ιδιο. Το cuk ειναι ενεργου ανθρακα (καλυτερο για την υγεια σου) οποτε να προτιμησεις αυτο καθως η διαφορα της τιμης ειναι μικρη.

Για την ακριβεια το ενα εχει 14 ευρω και το αλλο 18, αγορασμενα απο την εταιρια που τα φερνει. Το αγορασα τη Δευτερα.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΡΙΑ

Πηγα πρωτη φορα και αλλαξα λαδια-φιλτρο στα 5.000 μετα αλλαξα στα 20.000 ολα οκ μου κολλησαν αυτοκοιλλητακια ολα κομπλε...το επομενο μου το εβαλαν στα 35.000...

Και ρωταω εγω....μηπως θα εχω καποιο προβλημα και πρεπει να το κανω στα 30 ?Οπου υποτιθεται κανονικα το κανεις εκει ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΡΙΑ

Πηγα πρωτη φορα και αλλαξα λαδια-φιλτρο στα 5.000 μετα αλλαξα στα 20.000 ολα οκ μου κολλησαν αυτοκοιλλητακια ολα κομπλε...το επομενο μου το εβαλαν στα 35.000...

Και ρωταω εγω....μηπως θα εχω καποιο προβλημα και πρεπει να το κανω στα 30 ?Οπου υποτιθεται κανονικα το κανεις εκει ?

Αρα σωστα!!

Καθε 15000 ή 1 χρονο ειναι το σερβις.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΡΙΑ

Πηγα πρωτη φορα και αλλαξα λαδια-φιλτρο στα 5.000 μετα αλλαξα στα 20.000 ολα οκ μου κολλησαν αυτοκοιλλητακια ολα κομπλε...το επομενο μου το εβαλαν στα 35.000...

Και ρωταω εγω....μηπως θα εχω καποιο προβλημα και πρεπει να το κανω στα 30 ?Οπου υποτιθεται κανονικα το κανεις εκει ?

Τα χλμ των σέρβις που γράφονται αριθμούνται από το 0 και κάθε 15000χλμ. Αν κάνεις ενδιάμεσο σέρβις τότε βγαίνεις από τους χιλιομετρικούς αριθμούς που γίνονται κανονικά και πας ανά 15000 χλμ από τα χλμ που το έκανες.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε τα μπουζι καλου κακου!καλο θα κανεις στο κινητηρα σου!θα εχουν βεβαια ψωμι αυτα που εχεις πανω (εξαρταται απ το πως δουλευεις τ αμαξι σου κ αν φορας προγραμμα).βαλε τα μαμα μπουζι αλλιως αν θελεις να πας σε κατι καλυτερο δοκιμασε της bosch!

Δεν έχω πρόγραμμα αλλά προτιμώ να δώσω 80Ε να αλλάξω τις Ν75 και Ν249 μιας και δεν περισσεύουν χρήματα για να αλλάξω προληπτικά και μπουζί. Δυστυχώς οι εφορία όταν σου επιστρέφει πάνω από 1500Ε σου βγάζει το λάδι για να στα δώσει, οπότε θα ξαναπάω στο συνεργείο όταν μου έρθει η επιστροφή φόρου !!!

Link to comment
Share on other sites

πλεον ειν αι και επισημο οτι μορουμε καια εκτος αντιπροσωπειας και εγγυηση κανονικα και με το νομο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Ήρθε Η Ώρα Για Το Service Των 45.000Km Σε Golf GT Με Revo.Θέλω Την Βοήθειά Σας Σκέφτομαι Να Αγοράσω Εγώ Τα Ανταλλακτικά Και Να Τα Πάω Να Μου Τα Περάσουνε Αλλά Δεν Ξέρω Τι Να Αγοράσω Εννοώ Φίλτρα Κτλ.Θέλω Κωδικούς Η Όνομα Προϊόντος Για Να Τα Αγοράσω Επίσης Θα Ήθελα Να Ρωτήσω Τι Μπουζιά Να Αλλάξω Στο Golf Μου.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Ήρθε Η Ώρα Για Το Service Των 45.000Km Σε Golf GT Με Revo.Θέλω Την Βοήθειά Σας Σκέφτομαι Να Αγοράσω Εγώ Τα Ανταλλακτικά Και Να Τα Πάω Να Μου Τα Περάσουνε Αλλά Δεν Ξέρω Τι Να Αγοράσω Εννοώ Φίλτρα Κτλ.Θέλω Κωδικούς Η Όνομα Προϊόντος Για Να Τα Αγοράσω Επίσης Θα Ήθελα Να Ρωτήσω Τι Μπουζιά Να Αλλάξω Στο Golf Μου.Ευχαριστώ.

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur/index.html?iKeys=23.14.0.40.14

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Ήρθε Η Ώρα Για Το Service Των 45.000Km Σε Golf GT Με Revo.Θέλω Την Βοήθειά Σας Σκέφτομαι Να Αγοράσω Εγώ Τα Ανταλλακτικά Και Να Τα Πάω Να Μου Τα Περάσουν Αλλά Δεν Ξέρω Τι Να Αγοράσω Εννοώ Φίλτρα Κτλ.Θέλω Κωδικούς Η Όνομα Προϊόντος Για Να Τα Αγοράσω Επίσης Θα Ήθελα Να Ρωτήσω Τι Μπουζί Να Αλλάξω Στο Golf Μου.Ευχαριστώ.

Trade-Wind(Λάδια)

G-market

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ MANN HU 712/6x 000987(κωδικός g-market)

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN C 35154 001500(κωδικός g-market)

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ MANN CUK 2939 002686(κωδικός g-market)

ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ MANN WK 69 001142(κωδικός g-market)

ΜΠΟΥΖΙ NGK PZFR6R

Castrol EDGE SAE 5W-30 ή Castrol Formula SLX LongLife II

Υγρά φρένων 1Liter (Brake Fluid DOT 4 Porsche)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.