Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Πριν λίγες ημέρες άλλαξα τακάκια μπρος πίσω και αλλαγή υγρών, εκτός αντιπροσωπείας. Μου έβαλε ΑΤΕ και για 1 ώρα & 30 λεπτά δουλειά πλήρωσα συνολικά 170 ευρώ, εκ των οποίων τα εργατικά ήταν 60 ευρώ. Δεν μπορώ να πω ότι είναι ούτε ακριβά ούτε φθηνα, αφού οι τιμές αυτές είναι στο μέσο όρο της αγοράς. Ομως το μόνο που μου δημιούργησε απορία, ήταν το γεγονός ότι τα πίσω είχαν λειώσει τελείως και τα μπροστά θα μπορούσαν ακόμα να βγάλουν αρκετά χιλιόμετρα. Τέλος πάντων, όλα καλά και είμαι έτοιμος για κανένα ταξιδάκι εκτός Αθηνών.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες άλλαξα τακάκια μπρος πίσω και αλλαγή υγρών, εκτός αντιπροσωπείας. Μου έβαλε ΑΤΕ και για 1 ώρα & 30 λεπτά δουλειά πλήρωσα συνολικά 170 ευρώ, εκ των οποίων τα εργατικά ήταν 60 ευρώ. Δεν μπορώ να πω ότι είναι ούτε ακριβά ούτε φθηνα, αφού οι τιμές αυτές είναι στο μέσο όρο της αγοράς. Ομως το μόνο που μου δημιούργησε απορία, ήταν το γεγονός ότι τα πίσω είχαν λειώσει τελείως και τα μπροστά θα μπορούσαν ακόμα να βγάλουν αρκετά χιλιόμετρα. Τέλος πάντων, όλα καλά και είμαι έτοιμος για κανένα ταξιδάκι εκτός Αθηνών.

Κώστα με απογοήτευσες!! Πως και δεν τα άλλαξες μονος σου??

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα τελικα και εκανα το υποτιθεμενο service των 30000χλμ..λεω υποτιθεμενο γιατι φραγκα δεν υπηρχαν δυστυχως και ετσι πηγα σε ενα πολυ καλο παλληκαρι στη γεφυρα της Αυρας Φιλαδελφεια που εχει μαγαζι με λαδια και φιλτρα και τα αλλαξα ολα εκει..κοστος 100 euro..το θεμα ειναι ομως οτι δεν ξερω πως να μηδενισω την ενδειξη service στο ταμπλο και βαραει συνεχως οταν ανοιγω τη μιζα γραφοντας service now..μπορει κποιος να με βοηθησει παρακαλω??

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες. Εκτός από την τσέπη μας θέλουν και τα καλά παληκάρια στήριξη τέτοιες εποχές. Στην ερώτησή σου μπορεί να σε βοηθήσει το βιβλίο που υπάρχει στο ντουλαπάκι του συνοδηγού. Θα σου έλεγα και η "Αναζήτηση" στο forum μιας κι έχει απαντηθεί δεκάδες φορές, αλλά...

Ωχ το γραφει στο manual??? συγνωμη ρε παιδια δεν το ηξερα...νομιζα οτι ηταν κατι εξειδικευμενο..ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Απο το αγγλικό φόρουμ των VW:

Ignition OFF

Press and hold 0.0's button on dash

Ignition ON (δεν βάζεις μπροστά)

Release 0.0's button

Press MIN button for 3 secs

Ignition OFF

Edited by Lippi
Link to comment
Share on other sites

Όπως πολλοί φίλοι εδώ μέσα έχουν πει θέλει προσωπική ενασχόληση με το θέμα service. Ακόμα και το 5λεπτο ψάξιμο μας γλυτώνει από πάρα πολλά Σαβρώ (γιατί σα δε βρω που λέει και ο κουμπάρος μου).

Τουλάχιστον λάδια και φίλτρα, είναι έγκλημα να μην τα πάρουμε από e-shop. Με μηδαμηνό κόπο γλυτώνουμε Ευρώ. Εγώ πχ για το service των 45000 Km ήξερα ότι χρειάζομαι λάδια, φ. λαδιού και φ. γύρης, το οποίο αλλάζω κάθε χρόνο για να αποφύγω της δυσάρεστες μυρωδιές. Κόστος 50 + 11 + 12 = 73 Ε από g-market.gr (τα παρέλαβε σε 2 μέρες η σύζυγος από Courier). Μπουζί ΄θα αλλάξω στο επόμενο service. Πήγα σε εξουσιοδοτημένο VW στις διακοπές μου (στην Κόρινθο) και μου πήρε 30Ε εργασία. Σύνολο 103Ε. Δεν είναι νομίζω άσχημα!

Στις παρατηρήσεις τους μου είπαν να αλλάξω επειγόντως λάστιχα (μαμίσια Pirelli P7, 3 ετών και 43000 Km) και τακάκια πίσω. Κόστος για τακάκια με εργασία 130 μπροστά και 100 πίσω.

Τελικά μετά από ταξίδι και επιστροφή στα μέρη μου (Θεσσαλονίκη και Χαλκηδική) είδα καρούμπαλο στο λάστιχο και τα άλλαξα. Κατα την αλλαγή είδα τα πίσω τακάκια και ήταν κυριολεκτικά στο "αμήν". Με έστειλε ο λαστιχάς δίπλα σε έναν μάστορα και μου έβαλε BOSCH (τα μαμίσια ήταν Galfer) με 60Ε.

Link to comment
Share on other sites

Φτανω και γω κοντα στις 90000ΚΜ και δεν ξερω τι να αλαξω...

το αυτοκινητο ειναι fsi 1.6 αγορασμενο εδω και 18 μηνες, αλλα δυστυχως για κακη μου τυχη το βιβλιο service δεν μου το δωσανε ποτε.

Μετα απο πολυ πιεση δικη μου μου δωσανε ολοκληρο το ντοσιε με το manual, βιβλιο service κλπ, αλλα οχι απο το δικο μου αυτοκινητο, αλλα το αφαιρεσανε απο αλλο golf5 που υπηρχε αραγμενο προς πωληση, τι να πεις...

Το θεμα ειναι πως εδω και 18 μηνες που εχω το αυτοκινητο εχω κανει μεχρι τωρα 9000ΚΜ και λεω μετα απο 1000ΚΜ ακομα να αλαξω σιγουρα τα λαδια και το φιλτρο λαδιου και φιλτρο βενζινης (το φιλτρο καμπινας το ειχα αλαξει πριν μερικους μηνες).

Να πω οτι τα λαδια ηταν αλαγμενα κατα την αγορα του αυτοκινητου (ηταν στην συμφωνια) αλλα το τι λαδια ειχαν βαλει στο συνεργειο τους αγνωστο, ευτυχως που δεν εχει καψει σταγονα ως τωρα.

Ερωτηση:

Μπουζι καθε ποτε πρεπει να αλαζω?

Επισης επειδη πολλα εχουν ακουστει και εχουν γραφτει για το θεμα των λαδιων, πιο λαδι ειναι καλυτερο να βαλω?

Δεν θα παω αντιπροσωπεια, αλλα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο vw (πρωην μηχανικοι που δουλευανε χρονια στην vw ανοιξανε δικο τους συνεργειο εξω).

Παλια στο Μκ2 αλαζα λαδια καθε 5-6000ΚΜ χωρις να καιει σταγονα, στο fsi 1.6 καθε ποσο πρεπει να τα αλαζω?

Link to comment
Share on other sites

Φτανω και γω κοντα στις 90000ΚΜ και δεν ξερω τι να αλαξω...

το αυτοκινητο ειναι fsi 1.6 αγορασμενο εδω και 18 μηνες, αλλα δυστυχως για κακη μου τυχη το βιβλιο service δεν μου το δωσανε ποτε.

Μετα απο πολυ πιεση δικη μου μου δωσανε ολοκληρο το ντοσιε με το manual, βιβλιο service κλπ, αλλα οχι απο το δικο μου αυτοκινητο, αλλα το αφαιρεσανε απο αλλο golf5 που υπηρχε αραγμενο προς πωληση, τι να πεις...

Το θεμα ειναι πως εδω και 18 μηνες που εχω το αυτοκινητο εχω κανει μεχρι τωρα 9000ΚΜ και λεω μετα απο 1000ΚΜ ακομα να αλαξω σιγουρα τα λαδια και το φιλτρο λαδιου και φιλτρο βενζινης (το φιλτρο καμπινας το ειχα αλαξει πριν μερικους μηνες).

Να πω οτι τα λαδια ηταν αλαγμενα κατα την αγορα του αυτοκινητου (ηταν στην συμφωνια) αλλα το τι λαδια ειχαν βαλει στο συνεργειο τους αγνωστο, ευτυχως που δεν εχει καψει σταγονα ως τωρα.

Ερωτηση:

Μπουζι καθε ποτε πρεπει να αλαζω?

Επισης επειδη πολλα εχουν ακουστει και εχουν γραφτει για το θεμα των λαδιων, πιο λαδι ειναι καλυτερο να βαλω?

Δεν θα παω αντιπροσωπεια, αλλα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο vw (πρωην μηχανικοι που δουλευανε χρονια στην vw ανοιξανε δικο τους συνεργειο εξω).

Παλια στο Μκ2 αλαζα λαδια καθε 5-6000ΚΜ χωρις να καιει σταγονα, στο fsi 1.6 καθε ποσο πρεπει να τα αλαζω?

Μπουζι αν ειναι απλα κ οχι ιριδιου αλλαζουν καθε 30.000 αν ειναι ιριδιου καθε 60.000...Πες στον μηχανικο να σου τα βγαλει κ να δει τι μπουζι φοραει γιατι δεν ξερεις τι νπουζι εβαλε ο αλλος...Θα σου προτεινα να βαλεις ιριδιου μετα γιατι ειναι ποιο ποιοτηκα κ βγαζουν κ πολλα χλμ...

Για το λαδι επειδη ειναι ατμοσφαιρικο(το αμαξι) θα σου προτεινα να βαλεις 5-40 ιξωδες γιατι το 5-30 για το δικο σου ειναι πολυ λεπτο...

μαρκα ή καστρολ edge(που προτεινη η vw) ή mobil που ειναι επεισης πολυ καλο...Και τα δυο full synthetic...Kανε κ κανενα ελεγχο αμορτισερ τακακια ειναι κοντα στο τελος της ζωης τους σε περιπτωση που δεν εχουν αλλαχθει...

Link to comment
Share on other sites

Μπουζι αν ειναι απλα κ οχι ιριδιου αλλαζουν καθε 30.000 αν ειναι ιριδιου καθε 60.000...Πες στον μηχανικο να σου τα βγαλει κ να δει τι μπουζι φοραει γιατι δεν ξερεις τι νπουζι εβαλε ο αλλος...Θα σου προτεινα να βαλεις ιριδιου μετα γιατι ειναι ποιο ποιοτηκα κ βγαζουν κ πολλα χλμ...

Για το λαδι επειδη ειναι ατμοσφαιρικο(το αμαξι) θα σου προτεινα να βαλεις 5-40 ιξωδες γιατι το 5-30 για το δικο σου ειναι πολυ λεπτο...

μαρκα ή καστρολ edge(που προτεινη η vw) ή mobil που ειναι επεισης πολυ καλο...Και τα δυο full synthetic...Kανε κ κανενα ελεγχο αμορτισερ τακακια ειναι κοντα στο τελος της ζωης τους σε περιπτωση που δεν εχουν αλλαχθει...

Ευχαριστω! Τα πισω τακακια τα αλαξα μονος μου πριν ενα μηνα γιατι εφταναν στο τελος. τα μπροστα αντεχουν ακομα, οσο για αμορτισερ και αυτα για την ωρα κανουν καλη αποσβεση.

Μπουζι ιριδιου βρισκω στο εμποριο η μονο στην vw?

μηπως γνωριζει κανεις κωδικους απο απλα και ιριδιου?

Link to comment
Share on other sites

προχτές καρέντα, golf v 1.4 tsi

αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού, έκδοση κάρτας καυσαερίων, αλλαγή υγρά φρένων

σύνολο 220 ευρώ...

220 euro :nea: ...φαρμακειο σκετο!!!τα λαδια κανα 80 το φιλτρο κανα 20 τα υγρα αντε 10 ευρω και καρτα 10 τα αλλα δηλαδη 100 εργατικα..σε εξουσιοδοτημενο φιλος αλλαξε σε tsi με 220 και μπουζι και φιλτρο βενζινης και φιλτρο καμπινας και λαδια castrol 5-30...

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

220 euro :nea: ...φαρμακειο σκετο!!!τα λαδια κανα 80 το φιλτρο κανα 20 τα υγρα αντε 10 ευρω και καρτα 10 τα αλλα δηλαδη 100 εργατικα..σε εξουσιοδοτημενο φιλος αλλαξε σε tsi με 220 και μπουζι και φιλτρο βενζινης και φιλτρο καμπινας και λαδια castrol 5-30...

σε ποιο;Αθηνα;

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Στον Καπαγερίδη στην Κόρινθο το σέρβις σε Jetta GT 170hp (αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρου βενζίνης, φίλτρου Α/C,φίλτρο μηχανής, έλεγχο)52 ευρώ με τον ΦΠΑ. Αν χρειαστεί αλλαγή υγρών φρένων η εργασία 20 ευρώ με το ΦΠΑ, σε μένα είπαν στα τρία χρόνια διότι έχουν οδηγία από VW ακόμη και για αυτά που είναι στα δύο χρόνια από το εργοστάσιο να τα αλλάξουν πρώτη φορά στα τρία χρόνια. Νομίζω ότι οι τιμές του για εξουσιοδοτημένο είναι πολύ καλές.

Εγώ με τα ανταλλακτικά μου από g-market και τα υγρά φρένων από Καρέντα το 1 λίτρο 12 ευρώ έκλεισα για 6/9/10.

Το φίλτρο αέρα μηχανής είναι K-N άρα μόνος μου.

Δηλαδή εργασία 52ευρώ

Λάδια 4 λίτρα Αral 5-30 60 ευρώ

Φίλτρο λαδιού-βενζίνης-A/C όλα ΜΑΝΝ από g-market 42 ευρώ

Έξοδα μετακίνησης 20 ευρώ

Σύνολο 174 ευρώ και με την βόλτα μου.

Υ.Γ. Φιλιππαίος-Καρέντα-Φιλοσίδης-Ρώρρης μου πρόσφεραν την εργασία από 155-165 ευρώ με το ΦΠΑ χωρίς την αλλαγή υγρών φρένων για την οποία ζητούσαν απο 30-40 ευρώ με τον ΦΠΑ.Να με περιμένουν.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιο how to σχετικα με την αλλαγη λαδιων & φιλτρο λαδιου, και φιλτρο βενζινης για FSI 1.6?

Πιστευω θα βοηθουσε πολλα μελη να κανουν αλαγες μονοι τους, και να μην μας τα τρωνε τα συνεργεια για τετιοιες απλες εργασιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά , έχω το Golf V Tsi 122 άλογα και είμαι κοντά στα 30.000 χιλιόμετρα.

Τι ανταλλακτικά χρειάζεται να αγοράσω για να τα πάω για το σέρβις των 30.000 χμ?

Σόρρυ αν φαίνομαι πολύ άσχετος αλλά δεν γνωρίζω καλά και εψαξα πολλές σελίδες ήδη... Αν κάποιος απαντούσε θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...μηπως ξερει κανεις καθε ποτε πρεπει να αλλαζουμε το υγρο του ψυγειου?καπου διαβασα οτι μετα απο καποιο διαστημα το υγρο χανει τις ιδιοτητες του κ χρειαζεται αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

καποιο how to υπαρχει για την αλλαγη ή πρεπει να παω αναγκαστικα σε συνεργειο??τι ψυκτικο υγρο πρεπει ν αγορασω κ ποση ποσοτητα ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

προχτές καρέντα, golf v 1.4 tsi

αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού, έκδοση κάρτας καυσαερίων, αλλαγή υγρά φρένων

σύνολο 220 ευρώ...

ΕΧΑΣΕΣ!!!

καποιο how to υπαρχει για την αλλαγη ή πρεπει να παω αναγκαστικα σε συνεργειο??τι ψυκτικο υγρο πρεπει ν αγορασω κ ποση ποσοτητα ξερει κανεις?

Θα σου πρότεινα να μην τα αλλάξεις

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

αλλαγη του αντιψυκτικου μονο σε συνεργειο ωστε να γινει σωστη δουλεια(αφαιρεση του παλαιου απ'ολοκληρο το κυκλωμα κλπ).G12 plus plus παιρνει σε αναλογια 40% αντιψυκτικο και 60% απιονισμενο νερο.1-2 μπουκαλια θα χρειαστουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά , έχω το Golf V Tsi 122 άλογα και είμαι κοντά στα 30.000 χιλιόμετρα.

Τι ανταλλακτικά χρειάζεται να αγοράσω για να τα πάω για το σέρβις των 30.000 χμ?

Σόρρυ αν φαίνομαι πολύ άσχετος αλλά δεν γνωρίζω καλά και εψαξα πολλές σελίδες ήδη... Αν κάποιος απαντούσε θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ :good:

Λάδια,

φίλτρο λαδιού,

φίλτρο βενζίνης,

φίλτρο A/C,

φίλτρο αέρα μηχανής.

ΕΛΕΓΧΟΙ

έλεγχο υγρών φρένων,

έλεγχο υγρών ψυγείου,

έλεγχο πάχους τακάκια εμπρός,

λάδωμα κλειδαριών,συμπλήρωμα υγρού τζαμιών κτλ

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.