Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Golf TSI 140 service 60.000 τι να περιμένω παιδιά;;;;

Μήπως να αρχίσω αποταμίευση και να αρχίσω να παίρνω το λεωφορείο;

Δυστυχώς τα service γίνονται σε αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Golf TSI 140 service 60.000 τι να περιμένω παιδιά;;;;

Μήπως να αρχίσω αποταμίευση και να αρχίσω να παίρνω το λεωφορείο;

Δυστυχώς τα service γίνονται σε αντιπροσωπεία.

γύρω στα 340-390 να περιμένεις ... μόνο μην πας σε κανέναν πειραγμένο και σου πει 430..

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

γύρω στα 340-390 να περιμένεις ... μόνο μην πας σε κανέναν πειραγμένο και σου πει 430..

Ευχαριστώ... υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για το οποίο πρέπει να ρωτήσω ή να επιμείνω για τα χιλιομετρα που έχω;;; πχ ιμάντες κάτι με τον κομπρέσορα;;;Πήρε διάφορα το μάτι μου σε προηγούμενες σελίδες.

Μέχρι στιγμής έχω αλλάξει σετ συμπλέκτη εντός κανονικής εγγύησης.

Και βαλβίδα τούρμπο, μπαταρία :-Ρ υγρά βαλβίδες A/C με επέκταση εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για το οποίο πρέπει να ρωτήσω ή να επιμείνω για τα χιλιομετρα που έχω;;; πχ ιμάντες κάτι με τον κομπρέσορα;;;Πήρε διάφορα το μάτι μου σε προηγούμενες σελίδες.

Μέχρι στιγμής έχω αλλάξει σετ συμπλέκτη εντός κανονικής εγγύησης.

Και βαλβίδα τούρμπο, μπαταρία :-Ρ υγρά βαλβίδες A/C με επέκταση εγγύησης.

Εφόσον είσαι από Θεσσαλονίκη δες εδώ : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38468 κι εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38442

Μην πας και σκάσεις 340-390 ! Αφού είσαι κοντά :D

Μόνο δώσε προσοχή στο υπογραμμισμένο κείμενο !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φιλτρα μαλλον viardon. Βενζινης, λαδιων, καμπινας, αερα. Να checkaρει επισης βαλβολινες μπουζι και φρενα (υγρα, τακακια, δισκους) για να σου πει που βρισκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Thanks folks...

Τα τακάκια τα άλλαξα στα 45.000 χλμ

Είχαν όντως φαγωθεί γιατί είχα κάνει αρκετά ταξιδάκια φορτωμένος και ετοιμαζόμουν να φύγω πάλι γεμάτος για πολλά χλμ.

Ελπίζω να βολέψει να τα πούμε απο κοντά.

Θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Τι aftermarket τακάκια μπορώ να βάλω στο GOLF V GT 170 αντί για τα εργοστασιακά που άντεξαν 85.000km? Τι μάρκα είναι τα εργοστασιακά και μπορώ να το αγοράσω εκτός αντιπροσωπείας? Στην αντιπροσωπεία η τετράδα ανταλλακτικά μόνο έχουν 200 ευρώ. Μου πρότειναν τακάκια Textar, τι λένε? Αν θέλετε προτείνετε μου εναλλακτικές λύσεις και καταστήματα από Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή λαδιού + φίλτρου dsg6 ~ 170 ευρώ, οχι σε αντιπροσωπεία φυσικά! Νομίζω καλή τιμή...

70 ευρω υλικα και 100 εργασια?? Παρα πολλα για εκτός αντιπροσωπίας

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή λαδιού + φίλτρου dsg6 ~ 170 ευρώ, οχι σε αντιπροσωπεία φυσικά! Νομίζω καλή τιμή...

σε κλέψανε!

με δικά μου λάδια

ΟΛΑ μαζί 75 ευρώ στην Καρέντα Ηρακλείου Κρήτης!

Αγόραζε τα δικά σου λάδια να μήν έχουν περιθώρια να χρεώνουν όσο γουστάρουν.

Είμαστε σε κρίση και μερικοί συνεχίζουν να εκμεταλλεύονται. Έλεος

Link to comment
Share on other sites

σε κλέψανε!

με δικά μου λάδια

ΟΛΑ μαζί 75 ευρώ στην Καρέντα Ηρακλείου Κρήτης!

Αγόραζε τα δικά σου λάδια να μήν έχουν περιθώρια να χρεώνουν όσο γουστάρουν.

Είμαστε σε κρίση και μερικοί συνεχίζουν να εκμεταλλεύονται. Έλεος

Δεν κατάλαβες!!!! Τα λάδια του κιβωτίου εννοώ!!!!! Είναι μεγάλη ιστορία η αλλαγή στο 6αρι dsg, δες εδώ:)

Σας μπέρδεψα ολους νομίζω

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες!!!! Τα λάδια του κιβωτίου εννοώ!!!!! Είναι μεγάλη ιστορία η αλλαγή στο 6αρι dsg, δες εδώ:)

Νομιζω οτι το κιβωτιο δεν περνει λαδια αλλα βαλβολινες, ακομα χειροτερα δηλαδη το κλεψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το κιβωτιο δεν περνει λαδια αλλα βαλβολινες, ακομα χειροτερα δηλαδη το κλεψιμο.

Ναι προφανώς δεν πάιρνει λάδι ίδιο με του κινητήρα...

Το λιπαντικό που παίρνει ομως το έχει μονο η vw και πάει περίπου 20euro/λιτρο x 5lt= 100euro μονο το λιπαντικό (το 6αρι εχει μεσα 6.5kg λιπαντικου αλλά στην αλλαγή συμπληρώνονται 5-5+κατι δεν βγαίνει ολο το παλιο) +22 το φιλτράκι (αυτο ειναι κλεψια οντως!!) + 50 εργασία...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό! Εδωσα πιο πάνω link με φωτογραφίες που το δείχνει πιο αναλυτικά. Ειναι αρκετή φασαρία, μεχρι και την εισαγωγή λύνει για να αλλάξει το φίλτρο. Θέλει και διαγνωστικό μετά και να περιμένεις να ζεστάνει για να βγει το λάδι που περισσεύει κλπ... Το λάδι πάντως ήταν κατάμαυρο και το φιλτράκι αρκετά λερωμένο, απορώ με αυτούς που λένε οτι δεν θέλει αλλαγή το λάδι του dsg!!

Για την ιστορία σε 2 αντιπροσωπείες που πήρα και ρώτησα μου είπαν 350 ο ένας και 370 ο άλλος!! (προφανώς χρεώνουν τρελές εργατώρες)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εδωσες.

Οποιος ξερει απο dsg δεν θα επρεπε να απορει.

:lol: νομίζω και γω οτι είναι λογικότατη τιμή και γενικότερα παρ'οτι δεν είχαν ξαναπάει ποτέ μου άφησε καλές εντυπώσεις το συνεργείο...

Link to comment
Share on other sites

Για το λυσιμο του φιλτρου λαδιου σε Golf V Gti, γνωριζει κανεις τι μεγεθος καρυδακι χρειαζεται(32 ή 34 ή 36mm) και αν χρειαζεται το εργαλειο για το αδειασμα πριν το ανοιξουμε?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by billy mk5
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,καλησπερα σε ολους,την βοηθεια σας.Διαβασα αρκετες σελιδες στο θεμα,και εχω πηξει.Εχω Golf TSI 140...3ος χαρουμενος χρονος στην κατοχη μου με 38.000χιλ χλμ.Ωρα λοιπον για το service των 45.000(αναψε η αναλογη ενδειξη στο καντραν μου)...Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης.Που προτεινεται να παω και μεχρι τι λεφτα να υπολογισω.Επισης εαν δεν σας κουραζω,να μου πειτε τι αλλαζουν,ετσι ωστε οσο μπορεσω να τσεκαρω.Επισης,προτεινετε να αγορασω τα ανταλακτικα και να τα παω εγω ή δεν αξιζει τον κοπο?Δεν γνωριζω και πολλα πραγματα οποτε οτι βοηθεια ευπροσδεκτη.Σημειωνω οτι τα προηγουμενα 2 service εχουν γινει στην καρεντα στην βουλιαγμενης,και οτι ειμαι σε επεκταση εγγυησης.Σας ευχαριστω για τις συμβουλες εκ των προτερων.

Edited by GolfMKV
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αλλάζεις μόνο λάδια, φ.λαδιού και αν δεν έχεις αλλάξει πρόσφατα και φίλτρο καμπίνας. Επίσης αν έχεις κλείσει 3 χρόνια πρέπει να αλλάξεις υγρά φρένων. Αν σου που παραπάνω εργασίες πες τους να σου δείξουν που αναφέρονται αυτές οι εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να σου πουν οτι χρειάζεσαι και τακάκια.... και αυτό ανεβάζει το κόστος

Σύνολο 300€ ίσως και παραπάνω... σε επίσημο.

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.