Jump to content
kospasTSI12345

Obd || Σύνδεση I-Phone -Android Mobiles

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα, ψάχνοντας στο Internet έπεσε τυχαία στην αντίληψη μου το ανταπτορακι που με την καταληλλη εφαρμογή στο iPhone η σε κάποιο android mobile μπορείς να δεις πληροφορίες μέσω obd 2 θύρας. Πραγματικά τσεκαρετε και θα δείτε ότι σου δείχνει τα πάντα καθώς μπορείς να τσεκαρεις και τα σφάλματα. Η συσκευη είναι reader οπότε δεν μπορείς κατα λάθος να κανείς πατάτα ....

Μια καλή εφαρμογή για iPhone είναι το dashcommand και για android το torque . Πραγματικά υπάρχουν πολλές δυνατότητες τσεκαρετε ....

Αυτό που θέλω από εσάς είναι εάν κάποιος από εσάς γνωρίζει να μου πει.... Εγώ βρήκα στο eBay μια συσκευή elm327 Bluetooth ......έχετε κάτι να προτείνετε;

Επίσης αν γνωρίζετε να μου πείτε τι πρωτόκολλο OBD χρησιμοποιείται στο polo gti 2010.

Ορίστε και το λινκ

http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=370489921500&index=6&nav=SEARCH&nid=62682659750&back=1

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα, ψάχνοντας στο Internet έπεσε τυχαία στην αντίληψη μου το ανταπτορακι που με την καταληλλη εφαρμογή στο iPhone η σε κάποιο android mobile μπορείς να δεις πληροφορίες μέσω obd 2 θύρας. Πραγματικά τσεκαρετε και θα δείτε ότι σου δείχνει τα πάντα καθώς μπορείς να τσεκαρεις και τα σφάλματα. Η συσκευη είναι reader οπότε δεν μπορείς κατα λάθος να κανείς πατάτα ....

Μια καλή εφαρμογή για iPhone είναι το dashcommand και για android το torque . Πραγματικά υπάρχουν πολλές δυνατότητες τσεκαρετε ....

Αυτό που θέλω από εσάς είναι εάν κάποιος από εσάς γνωρίζει να μου πει.... Εγώ βρήκα στο eBay μια συσκευή elm327 Bluetooth ......έχετε κάτι να προτείνετε;

Επίσης αν γνωρίζετε να μου πείτε τι πρωτόκολλο OBD χρησιμοποιείται στο polo gti 2010.

Ορίστε και το λινκ

http://item.mobileweb.ebay.com/viewitem?itemId=370489921500&index=6&nav=SEARCH&nid=62682659750&back=1

Γειά σου Κώστα,

Το διαγνωστικο που έχεις στο σύνδεσμο μπορεί να συνδεθεί σχεδόν με όλα τα νέα αυτοκίνητα.

Το πρωτόκολλο επικοινωνίας το επιλέγει μόνο του, οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι σαν χρήστης.

Βέβαια δεν είναι τόσο αναλυτικό όσο το VCDS, γιατί δεν αποτελεί εξειδικευμένο εργαλείο διάγνωσης

αλλά όλες τις παραμέτρους που μπορεί να σε ενδιαφέρουν τις δείχνει. Σου δίνει επίσης τη δυνατότητα να δεις/διαγράψεις

τυχόν σφάλματα, αν ποτέ σου βγάλει το αυτοκίνητο, για να μην τρέχεις στην αντιπροσωπεία για ψύλλου πήδημα.

Επειδή οι δυνατότητές του είναι πολύ περιορισμένες, είναι αδύνατον να προκαλέσεις ζημιά παίζοντας με αυτό.

Το πολύ πολύ να μην δουλέψει, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα σκεφτει να το κανω και το εγω στο rx-8 το iphone δεν ειναι συμβατο  με το elm οποτε χρειαζεσαι obd συμβατο με iphone οποσ το bluedriver αλλα με κοστοσ στα 100ευρω+..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πλεον ELM με WIFI που ειναι συμβατό για iphone .. με 35 ευρω καθάρισες

Αν μπορεις στειλε ενα link.. Εχω μεινει πισω..

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/WIFI-ELM327-Wireless-OBD2-Auto-Scanner-Adapter-Scan-Tool-Car-Diagnostic-Reader-/160932790294?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item2578578016&vxp=mtr

Γενικά αν γράψεις στο ebay ELM327 WiFi θα βρείς άπειρα!
Το κακό με τα iphone ειναι οτι δεν υπάρχει η φοβερή εφαρμογή Torque Που εχουν στα android

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/WIFI-ELM327-Wireless-OBD2-Auto-Scanner-Adapter-Scan-Tool-Car-Diagnostic-Reader-/160932790294?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item2578578016&vxp=mtr

Γενικά αν γράψεις στο ebay ELM327 WiFi θα βρείς άπειρα!

Το κακό με τα iphone ειναι οτι δεν υπάρχει η φοβερή εφαρμογή Torque Που εχουν στα android

Ok θα το ψαξω..

Link to comment
Share on other sites

εμένα θα με ενδιέφερε αν γίνεται απο το κινητο να βλεπω τις ενδείξεις στην οθονη του ηχοσυστήματος ..ξέρει κανείς αν γίνεται

 

με kenwood dnx520vbt

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις multimedia με windows μπορείς να περάσεις vag com και αν εχεις android μπορείς να το συνδέσεις με το ELM327 και μέσω του toerque να βλεπεις τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω το elm327 ,αυτό αναρωτιέμαι αν με το συγκεκριμένο και μέσω του κινητού μπορώ να βλέπω τις ενδείξεις στην οθόνη του ηχοσυστηματος με κάποιο καλώδιο...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει εξοδο για οθόνη το κινητό σου, και έχει και το αυτοκίνητο είσοδο τότε θα γίνεται, απλά με καλώδιο και θα είναι λίγο μπελάς. Καλύτερα να πάρεις ένα mini ipad ή adnroid 7'' και να βλέπεις απο εκει ότι θές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα οσοι εχετε iphone ή ipad κατεβαστε την εφαρμογη που λεγεται : DashCmd νομιζω οτι ειναι παρομοια με το torque

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν δουλεύει με Iphone γιατί χρησιμοποιεί bluetooth εσυ θες ELM327 με wifi

Σε ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση , θα το παραγγειλω αμεσα. Ευτυχως εχω κανει jb to iphone και θα κατεβασω δωρεαν to dashcommand

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδω και ενα χρόνο περίπου. Obd Bluetooth με android smartphone torque! Οτι χρειάζεστε το εχει εκτος απο σωστή μέτρηση της πίεσης του boost! iPhone όπως είπαν τα παιδιά θέλει wifi, το οποίο να ξέρετε ότι πρώτον ειναι πιο ακριβό απο το obd με ΒΤ, και δεύτερον θα σας γωνατισει την μπαταρία! Πολυ χειρότερο απο το BT! Εγω πάντως έχω πάρει για το κινητο καλώδιο φόρτισης και το έχω μόνιμα στην πρίζα! Πάντα όσο οδηγώ γιατι αλλιώς Bye η μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το intake pressure το μετραει σε μια μοναδα kpa που δεν εχω ιδεα τι ειναι.ενω το turbo boost & vaccum μου τα βγαζει σε μπαρ αλλα οντως συν την ατμοσφαιρικη.δηλαδη σε ανοιγμα με τριτη απο 2000 στροφες μεχρι κοφτες μου εβγαλε μιν 0.3 μπαρ και μαξ 2.3.που αν αφαιρεσεις την ατμοσφαιρικη βγαινει -0.3 μιν και 1.3 μαξ.

Επισης σε κατι ρυθμισεις μου ζηταγε να βαλω την ατμοσφαιρικη σε -14.5 psi(1 bar) για να μου βγαζει μετα θετικεσ τις τιμες.

Ισως αν βαλω εκει 0 psi να τα βγαζει χωρις τον ασσο που προστιθεται

Απλα και παλι μου δινει μονο μιν και μαξ τιμες και δεν ηερω πως υπολογιζεται η σταθερη

Link to comment
Share on other sites

Οντως θελουμε φροντιστηρια.

παντως αλλαξα το boost adjustment απο -14.5 σε 0 και ανοιξα παλι τριτη μεχρι κοφτες με τα αποτελεσματα που περιμενα και πριν.δηλαδη μιν -0.7 bar και μαξ1.3

απλα τωρα ψαχνω να βρω πως βγαζει και διαγραμμα της πιεσης

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το boost and vaccum δεν μου λειτουργεί αυτό εννοουσα! Και μετράω όπως είπες απο intake. Το έχω μετατρέψει σε psi και βγάζω 24.3 το οποίο ειναι 1,65bar - το 1b που όπως μ είπες ειναι η πίεση που δουλεύει ατμόσφαιρα οπότε μαμά βγαίνει 0,65 που ειναι και σωστό. Στο άλλο μου βγάζει υπό πίεση αλλά ποτε δεν ανεβαίνει στα θετικά παρα μόνο μηδενίσει όταν φουσκώνει. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να κανείς τα psi bar εκτος και αν εχει βγει mode απο κάποιον που το εχει διορθώσει !

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη δοκιμασε και το εξης:

Πηγαινε στο settings----)units και ξετικαρε την επιλογη use psi και τικαρε την ακριβως απο κατω.μετα πηγαινε στο vechicle profile και πατα edit, εκει μεσα βρες το boost adjustment και βαλτο 0 psi(αμα δεν ειναι ηδη) και save.και μετα μετρα με το turbo boost & vaccum και θα στο βγαζει κανονικα πιστευω.δεν γινεται να μην στο κανει δηλαδη αφου εσυ μου εστειλες ποιο προγραμμα να κατεβασω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω την εφαρμογή Torque στο Android κινητό μου και τώρα είμαι σε αναζήτηση για την αγορά του adaptor για την Obd θύρα  από το ebay... Μπορείτε να μου προτείνετε έναν ο οποίος να είναι αρκετά ποιοτικός και να κάνει καλά την δουλειά του... Θέλω να είναι μόνο reader ώστε να μην προκαλέσω καμιά ζημιά στο Polaκι μου και να είναι ποιοτική κατασκευή για να μην προκαλέσει καμιά ζημιά στην θύρα ή κανένα βραχυκύκλωμα... Ψάχνω μια αξιόπιστη λύση και ας είναι λίγο παραπάνω η τιμή του...Εσείς ποιο χρησιμοποιείτε???

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.