Jump to content
dimsaras

Polo Gti Λάδια

Recommended Posts

To μονο αποδεκτο ειναι να το παρουν πισω να το βαλουν στον πατο τους κανονικα και να σου αλλαξουν ιδιο αυτοκινητο με 0 χλμ παραγγελια με τα ιδια αξεσουαρ του καθενος. Αν σου αλλαξουν μοτερ χανεις πολυυ σε μεταπωληση .. Ποιος θα παρει καινουριο αυτοκινητο με δηλωμενο αλλαγμενο μοτερ ??? Και να σου αλλαξουν αλατηρια ακομα χειροτερο δεν θα στρωσει ποτε , εδω δεν τα φτιαχνουν σωστα οι κωλογερμανοι θα τα τοποθετησουν σωστα οι ελληνες . :whistling::angry2: :angry2: :angry2: :angry2: :angry2: :angry2:

Το μοτέρ φίλε δεν δηλώνεται πουθενά! Μόνο η αντιπροσωπέια θα το ξέρει! Το θέμα είναι ότι δεν σου αλλάζουνε μοτέρ παρά μόνο σου ανοίγουν το μοτέρ σαν καρπόυζι! Τραγικό. . . αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και αλλίως!

Link to comment
Share on other sites

Το μοτέρ φίλε δεν δηλώνεται πουθενά! Μόνο η αντιπροσωπέια θα το ξέρει! Το θέμα είναι ότι δεν σου αλλάζουνε μοτέρ παρά μόνο σου ανοίγουν το μοτέρ σαν καρπόυζι! Τραγικό. . . αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και αλλίως!

Aναλογα κα κονε που εχεις με τον αντιπροσωπο μπορεις να κανεις οπως ειπα αλλαγη με καινουριο. Θα ενημερωσω αν εχω και εγω θεμα στο μελλον. Παντα ειχα ιαπωνα εμπλεξα με ευρωπαικο αλλα δεν προκειται ξανα στο μελλον να το κανω. 1η και τελευταια

Link to comment
Share on other sites

Το μοτέρ φίλε δεν δηλώνεται πουθενά! Μόνο η αντιπροσωπέια θα το ξέρει! Το θέμα είναι ότι δεν σου αλλάζουνε μοτέρ παρά μόνο σου ανοίγουν το μοτέρ σαν καρπόυζι! Τραγικό. . . αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και αλλίως!

Όταν πουλήσεις το αυτοκίνητο πρέπει να ενημερώσεις τον αγοραστή γιατι αν το μάθει αργότερα έχει κάθε δικαίωμα να στο επιστρέψει και να ζητήσει και αποζημιώσεις. Μην μας κάνει και κλέφτες η VW.

Link to comment
Share on other sites

Το μοτέρ φίλε δεν δηλώνεται πουθενά! Μόνο η αντιπροσωπέια θα το ξέρει! Το θέμα είναι ότι δεν σου αλλάζουνε μοτέρ παρά μόνο σου ανοίγουν το μοτέρ σαν καρπόυζι! Τραγικό. . . αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και αλλίως!

Αν αλλάξεις μοτέρ δεν πρέπει να το δηλώσεις στο υπουργείο?

Νομίζω οτι στη αδεια αναγράφεται ο αριθμός κινητήρα!οπότε αν τον αλλάξεις θα γράψουν στην άδει αλλαγή κινητήρα και μετά άντε να βρείς να το πουλήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια οντως γραφει τυπο και αριθμο κινητηρα.Αν η αλλαγη κινητηρα γινει με τον ιδιο τυπο (CAVE στην συγκεκριμενη περιπτωση) δεν χρειαζεται δηλωμα.

Απλα φαινεται οτι ειναι αλλαγμενος :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ζητατε αντικατασταση Μοτερ...τοιδηποτε αλλο παραβαινει τους ορους περι εγγυησης και τους Ελληνικους αλλα και ευρωπαικους... ειναι μεγαλη βλαβη αυτη που αφορα τα λαδια και μεγαλη αστοχια.Θελει πολυ τρεξιμο αλλα αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Όποιος στοιχειωδώς ασχολείται με αμάξια θα κοιτάξει ότι δεν είναι ο ίδιος αριθμός με αυτόν που φένεται στην άδεια. Μην λέτε τέτοιες ανακρίβειες. Και μετά άντε πούλα το στην τιμή που πρέπει.

Είτε έτσι είτε αλλιώς εάν σου βγάλει αυτήν την ζημιά που λέγεται ότι υπάρχει με τα λάδια χαμένος θα είσαι. Εμένα τώρα στα 4,000+ χλμ που έχω δεν βλέπω να έχει κάψει καθόλου. Δεν ξέρω τι να πώ.

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Όποιος στοιχειωδώς ασχολείται με αμάξια θα κοιτάξει ότι δεν είναι ο ίδιος αριθμός με αυτόν που φένεται στην άδεια. Μην λέτε τέτοιες ανακρίβειες. Και μετά άντε πούλα το στην τιμή που πρέπει.

Είτε έτσι είτε αλλιώς εάν σου βγάλει αυτήν την ζημιά που λέγεται ότι υπάρχει με τα λάδια χαμένος θα είσαι. Εμένα τώρα στα 4,000+ χλμ που έχω δεν βλέπω να έχει κάψει καθόλου. Δεν ξέρω τι να πώ.

ποτε το πηρες το αμαξι? ετοιμοπαραδοτο η το ειχες παραγγειλει?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, όσον αφορά στα λάδια.

Παραγωγή 17η εβδομάδα του 11, έκανα μέτρηση στην αντιπροσωπεία με 1800χλμ, η ένδειξη ήταν στο μέγιστο της περιοχής Β, δεν χρειάζεται μου είπαν καθόλου συμπλήρωμα, δεν έχει κάψει τίποτα.

Σήμερα, έχοντας 3200χλμ , με κίνηση αυτό το διάστημα σε Εθνική οδό με κάποια μικρά ανοίγματα ( 160-180 χλμ ) και με θερμοκρασία λαδιού να φτάνει 115 βαθμούς κελσίου, έκανα μέτρηση με κρύο το μοτέρ και η στάθμη είναι ακριβώς εκεί που ήταν, καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

εμενα πάντως στα 19000 χιλ. η κατανάλωση λαδιου με σκίσιμο έχει μειωθεί στο μισό και παρακάτω.

με σκισιμο δεν καιει σταγονα.. που λεει ο λογος.

αν το πας ομως οικονομικα καιει τ'αντερα του..

για ποσα ml μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

με σκισιμο δεν καιει σταγονα.. που λεει ο λογος.

αν το πας ομως οικονομικα καιει τ'αντερα του..

για ποσα ml μιλαμε;

εεεεεεεεεε????? Εγω αν πάω οικονομικά δεν καίω σταγόνα...και ούτε έκαιγα ποτέ. Για να φανταστείς μπορεί να οδηγούσα 2000χιλ χαλαρά ...δεν έκαιγε σταγόνα....Με ένα σκίσιμο τα κατέβαζε όλα...τσεκαρισμένο πολάκις....

Στα 16000χιλ. εκανα servise και είχα συμπληρώσει 4,5 λίτρα. περίπου 1,5 λίτρο κάθε 5000χιλ. Τώρα έχω κάνει 3000χιλ και έχει κάψει 250ml.

Link to comment
Share on other sites

εεεεεεεεεε????? Εγω αν πάω οικονομικά δεν καίω σταγόνα...και ούτε έκαιγα ποτέ. Για να φανταστείς μπορεί να οδηγούσα 2000χιλ χαλαρά ...δεν έκαιγε σταγόνα....Με ένα σκίσιμο τα κατέβαζε όλα...τσεκαρισμένο πολάκις....

Στα 16000χιλ. εκανα servise και είχα συμπληρώσει 4,5 λίτρα. περίπου 1,5 λίτρο κάθε 5000χιλ. Τώρα έχω κάνει 3000χιλ και έχει κάψει 250ml.

εγω κανω τεστ ποσο καιει καθε 1000 ακριβως χλμ. σε ολες τις μετρησεις καιει περιπου 250-350ml. ποτε παραπανω (κ ποτε λιγοτερο :yahoo: )

δυο 1000αρες μετρησεις εγιναν με πολυ οικονομικη οδηγηση (η μεση καταναλωση σχεδον ποτε δεν ξεκολλησε απο το 6 κ κατι για να φανταστεις). και τις δυο φορες μου εκαψε λιγο παραπανω απο μισο λιτρο. στην δευτερη τα πηρα και πηγα αντιπροσωπεια οπου εγινε μετρηση 100χλμ στην οποια εκαψα με κανονικη οδηγηση 40 γραμμαρια λαδι. αναλογικα περιπου 350ml στα 1000 δλδ.

Link to comment
Share on other sites

ποτε το πηρες το αμαξι? ετοιμοπαραδοτο η το ειχες παραγγειλει?

Φεβρουάριο το πήρα . Ερχόταν ήδη Ελλάδα φορτωμένο και ήταν όπως το ήθελα από αξεσουάρ , τελευταίο κομμάτι.

Σε7-8 μέρες είχε εκτελωνιστεί και το είχα πάρει

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθηστεμε λιγο....οταν λεμε συμπληρωνουμε λαδι....ως που συμπληρωνουμε παντα???? ως τερμα πανω της ενδειξης Α??? η ακριβως στη ενωση Α ΜΕ Β???? και οταν λεει το βιβλιαρακι το εργοστασιο δικαιολογει 1 λιτρο καθε 2.000 χιλιομετρα για τα πρωτα 5000 χιλιομετρα στα καινουργια αυτοκινητα περιπου εγω που συμπληρωσα 250ml στα πρωτα 660 χιλιομετρα ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ωστε ο δεικτης να παει παλι στο πανω τερμα σημειο της περιοχης Β ειναι πολυ????? και τωρα παλι θελει λιγο ακομα σημπληρωμα γυρω στα 190ml ενω εχω κανει 980 χιλιομετρα ......με χαλαρο εντελως στρωσιμο εκτος απο μερικα στιγμιαια ανοιγματα.....ειναι πολυ? με αλλα λογια ειναι περιπου 440ml για τα πρωτα 1000 χιλιομετρα ΟΛΑ μεσα στη αττικη! επισης εαν πρεπει αφου σβησω να περιμενω μερικα λεπτα με το κινητηρα σε θερμοκρασια λειτουργιας για να ελενξω τη σταθμη πρεπει να περιμενω γυρω στα 20 λεπτα γιατι αλλιως μου δειχνει σχεδον στο τελος της β περιοχης.....αργουν τοσο πολυ μαλλον να κατεβουν........εαν βλεπω καθε πρωι πριν παω στη δουλεια τη σταθμη εντελως κρυο το αμαξι ειναι λαθος???? συγνωμη αν κουρασα αλλα εχω λιγο μπερδευτει!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθηστεμε λιγο....οταν λεμε συμπληρωνουμε λαδι....ως που συμπληρωνουμε παντα???? ως τερμα πανω της ενδειξης Α??? η ακριβως στη ενωση Α ΜΕ Β???? και οταν λεει το βιβλιαρακι το εργοστασιο δικαιολογει 1 λιτρο καθε 2.000 χιλιομετρα για τα πρωτα 5000 χιλιομετρα στα καινουργια αυτοκινητα περιπου εγω που συμπληρωσα 250ml στα πρωτα 660 χιλιομετρα ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ωστε ο δεικτης να παει παλι στο πανω τερμα σημειο της περιοχης Β ειναι πολυ????? και τωρα παλι θελει λιγο ακομα σημπληρωμα γυρω στα 190ml ενω εχω κανει 980 χιλιομετρα ......με χαλαρο εντελως στρωσιμο εκτος απο μερικα στιγμιαια ανοιγματα.....ειναι πολυ? με αλλα λογια ειναι περιπου 440ml για τα πρωτα 1000 χιλιομετρα ΟΛΑ μεσα στη αττικη! επισης εαν πρεπει αφου σβησω να περιμενω μερικα λεπτα με το κινητηρα σε θερμοκρασια λειτουργιας για να ελενξω τη σταθμη πρεπει να περιμενω γυρω στα 20 λεπτα γιατι αλλιως μου δειχνει σχεδον στο τελος της β περιοχης.....αργουν τοσο πολυ μαλλον να κατεβουν........εαν βλεπω καθε πρωι πριν παω στη δουλεια τη σταθμη εντελως κρυο το αμαξι ειναι λαθος???? συγνωμη αν κουρασα αλλα εχω λιγο μπερδευτει!!!!!!!!

παρα πολυ δεν ειναι, αλλα δεν ειναι και λιγο!

υποτιθεται ομως εισαι και στο στρωσιμο οποτε δικαιολογειται λιγο πιο αυξημενη καταναλωση λαδιου.

δεν ξερω πως ειναι στα πολο αλλα δες το μανουαλ να δεις τι γραφει. αν η ενδειξη στη βεργα ειναι στο C κατω κατω δηλαδη, πρεπει να συμπληρωσεις λαδι. στη μεση στο B δηλαδη μπορεις να συμπληρωσεις αμα θελεις, ενω πανω πανω στο A δε χρειαζεται να συμπληρωσεις λαδι. (δεν ξερω αν ειναι ετσι τα γραμματα και στο πολο αλλα αντιστοιχα τα ιδια ειναι)

τωρα για το ποτε τα ελεγχεις, εγω το κανω παντα με κρυο αμαξι, δηλαδη αφου το εχω αφησει απο την προηγουμενη μερα. το μανουαλ λεει οτι με κρυο μοτερ πρεπει να το δουλεψεις λιγα λεπτα στο ρελαντι μεχρι να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας, να σβησεις, και μετα να περιμενεις λιγα λεπτα ακομα μεχρι να ελεγξεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθηστεμε λιγο....οταν λεμε συμπληρωνουμε λαδι....ως που συμπληρωνουμε παντα???? ως τερμα πανω της ενδειξης Α??? η ακριβως στη ενωση Α ΜΕ Β???? και οταν λεει το βιβλιαρακι το εργοστασιο δικαιολογει 1 λιτρο καθε 2.000 χιλιομετρα για τα πρωτα 5000 χιλιομετρα στα καινουργια αυτοκινητα περιπου εγω που συμπληρωσα 250ml στα πρωτα 660 χιλιομετρα ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ωστε ο δεικτης να παει παλι στο πανω τερμα σημειο της περιοχης Β ειναι πολυ????? και τωρα παλι θελει λιγο ακομα σημπληρωμα γυρω στα 190ml ενω εχω κανει 980 χιλιομετρα ......με χαλαρο εντελως στρωσιμο εκτος απο μερικα στιγμιαια ανοιγματα.....ειναι πολυ? με αλλα λογια ειναι περιπου 440ml για τα πρωτα 1000 χιλιομετρα ΟΛΑ μεσα στη αττικη! επισης εαν πρεπει αφου σβησω να περιμενω μερικα λεπτα με το κινητηρα σε θερμοκρασια λειτουργιας για να ελενξω τη σταθμη πρεπει να περιμενω γυρω στα 20 λεπτα γιατι αλλιως μου δειχνει σχεδον στο τελος της β περιοχης.....αργουν τοσο πολυ μαλλον να κατεβουν........εαν βλεπω καθε πρωι πριν παω στη δουλεια τη σταθμη εντελως κρυο το αμαξι ειναι λαθος???? συγνωμη αν κουρασα αλλα εχω λιγο μπερδευτει!!!!!!!!

Είναι το πλαίσιο C που έλεγες ότι είναι η καινούρια παρτίδα με άλλα ελατήρια ??

Όλα είναι ίδια , σε όποιον τύχει το λαχείο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αυτοκίνητο δουλεύει στις 2500 με 3000 χιλιάδες στροφές και δεν υπερβαίνει αυτές τις στροφές ποτέ στα πρώτα χιλιόμετρα που θα κάνει τότε δεν πρόκειται να ''στρωθεί'' ποτέ και θα έχει συνεχώς πρόβλημα με την κατανάλωση λαδιού.Μην τον φοβάστε τον κινητήρα δεν θα πάθει κάτι ακόμα και αν δουλέψει για μερικά λεπτά σε 4500 και 5000 στροφές αρκεί μετά να ηρεμήσει πάλι και να γυρίσει ομαλά στις λίγες στροφές.Αυτό το στρώσιμο με τις λίγες στροφές είναι πραγματικά θάνατος για τον κινητήρα του Polo τα ελατήρια δεν πρόκειται να πατήσουν ποτέ σωστά και λογικό και επόμενο είναι να υπάρχει κατανάλωση λαδιού

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πλαίσιο C που έλεγες ότι είναι η καινούρια παρτίδα με άλλα ελατήρια ??

Όλα είναι ίδια , σε όποιον τύχει το λαχείο απλά.

ναι φιλε μου ειναι το πλαισιο C.....και εκτος αυτο οπως και να εχει μου ειπανε στη αρχη οπως και να εχει θα συμπληρωνεις λαδακια στο στρωσιμο!!!! ειναι κατι που εσυ μαλλον το γνωριζεις καλυτερα και απο εμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! προς το παρον ολα καλα παντως......ολοι μα ολοι το λενε πως συμπληρωματακια μικρα θα κανεις παντα που και που......επισης απο τη στιγμη που ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ λεει πως το δικαιολογει στη αρχη και μαλιστα ειναι κατω απο αυτο που δηλωνει η καταναλωση λαδιου προσωπικα προς το παρον δεν μου καιγεται καρφι....απλως ηθελα να ρωτησω τη σωστη μετρηση πως τη κανουν στα λαδια!!!! ξερω πως θα καψει στη αρχη ακομα και με αυτα τα ελατηρια! θα δουμε μετα τις 3-4000 που θα ξερω καλυτερα τι γινεται!!!!

Αν το αυτοκίνητο δουλεύει στις 2500 με 3000 χιλιάδες στροφές και δεν υπερβαίνει αυτές τις στροφές ποτέ στα πρώτα χιλιόμετρα που θα κάνει τότε δεν πρόκειται να ''στρωθεί'' ποτέ και θα έχει συνεχώς πρόβλημα με την κατανάλωση λαδιού.Μην τον φοβάστε τον κινητήρα δεν θα πάθει κάτι ακόμα και αν δουλέψει για μερικά λεπτά σε 4500 και 5000 στροφές αρκεί μετά να ηρεμήσει πάλι και να γυρίσει ομαλά στις λίγες στροφές.Αυτό το στρώσιμο με τις λίγες στροφές είναι πραγματικά θάνατος για τον κινητήρα του Polo τα ελατήρια δεν πρόκειται να πατήσουν ποτέ σωστά και λογικό και επόμενο είναι να υπάρχει κατανάλωση λαδιού

για αυτο και εγω φιλε μου ειπα να σε ακουσω και στη τελικη δεν θα πεθανει το μοτερ για μερικα καλα ανοιγματα και το ανοιξα καλα αυτη τη φορα!!!!!!! και στη τελικη αν παιχτει κατι με τα λαδια θα παιχτει...οποτε το πατησα....προς το παρον παντως ολα οκ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου ειναι το πλαισιο C.....και εκτος αυτο οπως και να εχει μου ειπανε στη αρχη οπως και να εχει θα συμπληρωνεις λαδακια στο στρωσιμο!!!! ειναι κατι που εσυ μαλλον το γνωριζεις καλυτερα και απο εμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! προς το παρον ολα καλα παντως......ολοι μα ολοι το λενε πως συμπληρωματακια μικρα θα κανεις παντα που και που......επισης απο τη στιγμη που ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ λεει πως το δικαιολογει στη αρχη και μαλιστα ειναι κατω απο αυτο που δηλωνει η καταναλωση λαδιου προσωπικα προς το παρον δεν μου καιγεται καρφι....απλως ηθελα να ρωτησω τη σωστη μετρηση πως τη κανουν στα λαδια!!!! ξερω πως θα καψει στη αρχη ακομα και με αυτα τα ελατηρια! θα δουμε μετα τις 3-4000 που θα ξερω καλυτερα τι γινεται!!!!

για αυτο και εγω φιλε μου ειπα να σε ακουσω και στη τελικη δεν θα πεθανει το μοτερ για μερικα καλα ανοιγματα και το ανοιξα καλα αυτη τη φορα!!!!!!! και στη τελικη αν παιχτει κατι με τα λαδια θα παιχτει...οποτε το πατησα....προς το παρον παντως ολα οκ!!!!

Kαι εγώ έτσι το έστρωσα και κυρίως με 3ες για μερικά δευτερόλεπτα σταθερά στις 4,500 στροφές και μετά φρενάρισμα με το άσε του γκαζιού απο το μοτέρ και όχι με φρένο , μετά το ίδιο με 4η και 5η αν είσαι σε ανοικτό δρόμο. Όλο το στρώσιμο με manual και με αυτό τον τρόπο για να πατήσουν τα ελατήρια. Έως τώρα δεν έχω συμπληρώσει λάδι ούτε στην πρώτη αλλαγή που έκανα στις 3000 χλμ ούτε τώρα που έχω 4,500 χλμ. Αν αλλάζεις πολύ χαμηλά και με dsg αυτόματο μέσα δεν το στρώνεις , αυτή είναι η γνώμη μου και γιαυτό πιστέυω στους πιοπολλούς καίει λαδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω δεν αντεχα ουτε 200χλμ χωρις να το παταω. Στα πρωτα 100 το πατησα λιγο μεχρι 3500. μετα περισσοτερο αλλα ποτε σταθερες στροφες. ανεβοκατεβασματα. τωρα εχω κανει 500+ και το πηγαινω οπως θα το πηγαινω παντα. Ποτε χαλαρα ποτε κομματια. Απλα ποτε δεν το πιεζω μεχρι κοφτες. Κανω συνεχεια ανοιγματα στις ροπες του δηλαδη 2000 με 5500 περιπου. Οποτε αν οντως τα ελατηρια χρειαζονται να πατησουν καλα, θα το χουν κανει ηδη! να φροντισουν.. Φιλε sakattack τι λαδι αγορασες για να συμπληρωσεις? αυτο που εχει μεσα? αν ναι τι ιξωδες ειναι και τι μαρκα? 5W-30 castrol κλασσικα η κατι αλλο? για λεγε να παω να παρω κανα δυο λιτρα να χω καβατζα!

παντως το λαδακι απο το τελικο της εξατμισης που χε την πρωτη μερα εξαφανιστηκε και δεν ξαναεμφανιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω δεν αντεχα ουτε 200χλμ χωρις να το παταω. Στα πρωτα 100 το πατησα λιγο μεχρι 3500. μετα περισσοτερο αλλα ποτε σταθερες στροφες. ανεβοκατεβασματα. τωρα εχω κανει 500+ και το πηγαινω οπως θα το πηγαινω παντα. Ποτε χαλαρα ποτε κομματια. Απλα ποτε δεν το πιεζω μεχρι κοφτες. Κανω συνεχεια ανοιγματα στις ροπες του δηλαδη 2000 με 5500 περιπου. Οποτε αν οντως τα ελατηρια χρειαζονται να πατησουν καλα, θα το χουν κανει ηδη! να φροντισουν.. Φιλε sakattack τι λαδι αγορασες για να συμπληρωσεις? αυτο που εχει μεσα? αν ναι τι ιξωδες ειναι και τι μαρκα? 5W-30 castrol κλασσικα η κατι αλλο? για λεγε να παω να παρω κανα δυο λιτρα να χω καβατζα!

παντως το λαδακι απο το τελικο της εξατμισης που χε την πρωτη μερα εξαφανιστηκε και δεν ξαναεμφανιστηκε.

φιλε μου πηρα ακριβως αυτο που λεει για το αμαξι 5-30 castrol full συνθετικα!!!! εγω ειχα 2 φορες με το κιβωτιο στη θεση Ν ελαχιστο καπνο στη εξατμιση μολις το πατησα και πηγαν 4.000 οι στροφες.......πιστευω λογικο ειναι και αυτο.....εαν αυτο βεβαια εννοεις με το οτι ειχες λαδακι απο το τελικο........τα λαδια τη σταθμη τη εχεις κοιταξει καθολου????? εγω μολις το παρελαβα αμεσως κοιταξα που ειναι η σταθμη του λαδιου πριν ξεκινησω......εχεις καψει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πηρα ακριβως αυτο που λεει για το αμαξι 5-30 castrol full συνθετικα!!!! εγω ειχα 2 φορες με το κιβωτιο στη θεση Ν ελαχιστο καπνο στη εξατμιση μολις το πατησα και πηγαν 4.000 οι στροφες.......πιστευω λογικο ειναι και αυτο.....εαν αυτο βεβαια εννοεις με το οτι ειχες λαδακι απο το τελικο........τα λαδια τη σταθμη τη εχεις κοιταξει καθολου????? εγω μολις το παρελαβα αμεσως κοιταξα που ειναι η σταθμη του λαδιου πριν ξεκινησω......εχεις καψει καθολου?

Εχω φαει ακριβως την Α περιοχη σε 600 χιλιομετρα. Δεν εχει αρχισει να μπαινει στη Β, στο σαγρε. Και του εχω πιει το αιμα εδω και 4 μερες. Μια χαρα ειναι πιστευω. Πραγματικα του εχω πιει το αιμα. ουτε χαλαρο στρωσιμο ουτε τιποτα. Οποτε ελπιζω πως ειμαι τυχερος με το θεμα λαδιου. Οκ θα παω να παρω 2 λιτρα να χω. Ποσο ειναι περιπου σε λιτρα αυτο που εχει φαει? μισο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, η θερμοκρασια λαδιου ποσο ειναι το max να φτανει που αν φτασει πρεπει να χαλαρωσουμε λιγο ρυθμους? εμενα χτες ελεγε 105 με απανωτα ανοιγματα και ανησυχησα. αν και λογικα το φυσιολογικο ειναι γυρω στο 100.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πατηματακι του το εκανα ενω εγραφε 70 km στο κοντερ.

Οταν λεω πατηματακι εννοω πχ 50 -200km/h στο manual και αλλαγες περιπου στις 4000rpm επιταχυναντας με την ροπη και τερμα γκαζι και μετα σιγα-σιγα για κρυωμα και την θερμοκρασια λαδιου νε πεσει κατω απο τους 100.

Απο λαδι εχει καψει 400 ml μεχρι τα 2500km και απο τα 2500km εως τωρα καθολου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.