Jump to content
billy3

Κατανάλωση Βενζίνης

Recommended Posts

Προφανώς πάνω από 120km όπου ο δρόμος και οι συνθήκες το επέτρεπαν. Όποιος έχει κάνει φίλε μου το Πάτρα - Αθήνα βράδυ πρόσφατα ξέρει ότι ο δρόμος είναι λούνα παρκ από τα σήματα και με μία λωρίδα λόγω των έργων, εκεί και να θες δεν πας. Αλλά σε περιφερειακό Αγρινίου, Άρτας, στο Κόρινθος - Αθήνα και σε κάποια άλλα τμήματα της διαδρομής δεν πας το Golf με 80 ούτε με 120. Το θέμα είναι να μην είσαι κάγκουρας με το γκάζι και οι επιταχύνσεις να γίνονται ομαλά, πλην των προσπεράσεων φυσικά που πρέπει να γίνονται με συνοπτικές διαδικασίες.

τον σεμπτεβριο που έκανα ταξιδι από αρτα αθήνα μέση είχα 7,5 με αιροκντίον γεμάτο πορτμπαγκαζ 4 ατομα τα 2 μικρα αλλα στον καινουριο δρομο πηγαινα με 170 - 180 στο πατρα κορινθο μας εριξαν στον παλιο λογω εργων και κορινθο αθηνα με κρουζ κοντρολ στα 140 μεση 7,5. και γενικώς για να πέση κάτω από το 7 πρέπι να πηγένεις όχι πάνω από 120 στο 140αρι που έχω εγώκαι με κρουζ κοντρολ πάντα

Link to comment
Share on other sites

Eγνατια οδο εκανα 700 χιλιομετρα το Σ/Κ με 140-160κμ μεσο ορο αλλα και πολλες επιταχυνσεις μεχρι 190 κμ και κλιματισμο και εδειξε 7,6 λιτρα. :roadrage: Golf 6 tsi 122 manual.

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Σε Golf VI GTI DSG από Αθήνα Πάτρα μεσημέρι (με σταμάτα ξεκίνα στα έργα και με τρελά γκάζια, 180-200χλμ/ω όπου είχε κενά) είχα μέση κατανάλωση 7,6 λιτρα! Δεν το πιστευά... Πάντως στην μείωση της κατανάλωσης πρεπει να παίζει ρόλο και η εισαγωγή αέρα και το πρόγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

New golf vi 160 ps r-line dsg. i bought it 01/11/2011. Today 400km in town(glyfada-mosxato everything day in the morning) 195 km to xalkida and back. Total 595 km Consumption 47 liters 47/5.95= 7.89 liters /100km

Link to comment
Share on other sites

Oh man thats great, you have a very good consumption μάνα μου keep going γεράκο

Γερακος χαχαχαχαχα.

32 ειμαι αλλα εχω οικογενεια και με πεντε ατομα και μπαγκαζια δεν κανω ταρζανιες.Αλλα δεν χρειαζεται κιολας εχει τοση ροπη το αμαξι απο χαμηλα και με το DSG αυτα τα νουμερα ειναι εφικτα.

Εαν δεν το επαιρνα καθε πρωι στην δουλεια το 7λιτρα/100 χιλιομετρα ηταν πολυ ευκολο.

Επισης πληροφοριακα το trip computer εγραφε 8,2 αλλα εγω ειχα κανει 595 χιλιομετρα και γεμισα με 47 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

χαλκιδα Θεσσαλονικη με αυτοκινητο γεματο πραγματα +πλυντηριο (αυτα τα στενα) και 2 ποδηλατα πισω ... ταχυτητα 150-180 (βιαζομουν)

μεση 7.8 ... Συνηθως το κανω με καταναλωση 6.5-6.8 και ταχυτητα 140 στο ccontrol και αν ειμαι με δευτερο ατομο μεσα στο αμαξι παντα ειμαι στο 5.8-6.2 με 115-120(ccontrol) Δυστηχως μετα το updatε η καταναλωση ειναι + 0,5-1.0 αναλογα τις στροφες και ποσο δουλευει ο κομπρεσσορας η το τουρμπο ...εχω κανει σε εθνικη αποκλειστικα 38.560 χιλ συνολικα εχω 47.000 οποτε ξερω παρα πολυ καλα τις καταναλωσεις. golf 1.4 160 high 16αρα ζαντα Το αμαξι ειναι παρα πολυ οικονομικο ... απλα με τα σημερινα δεδομενα...και τους μισθους μας κανουμε ετσι. Δεν ειναι αυτοκινητο πολης οποτε...ειναι αδικο να το κατηγορουμε για καταναλωσεις εντος πολης ...απλη μηχανικη ειναι και μαθηματικα..

Link to comment
Share on other sites

Παμε λοιπον για την καταναλωση Αθηνα-Καλαματα-Λουτρακι-Αθηνα.

Σημερα 530 χιλιομετρα 120 cruise την περισσοτερη ωρα 39 λιτρα = 7.35

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι 950 χλμ Αναβυσσος-μεσολογγι -αναβυσσος και βολτεσ στα χωρια του μεσολογγιου με φουλ κλιματισμο και 5 ατομα τα 250 χλμ εκαψα 68 λιτρα δηλαδη 7,15...πιστευω οτι δεν υπαρχει αλλο αυτοκινητο με αυτη τη ροπη και αυτη την καταναλωση .golf tsi 160.

Link to comment
Share on other sites

χαλκιδα Θεσσαλονικη με αυτοκινητο γεματο πραγματα +πλυντηριο (αυτα τα στενα) και 2 ποδηλατα πισω ... ταχυτητα 150-180 (βιαζομουν)

μεση 7.8 ... Συνηθως το κανω με καταναλωση 6.5-6.8 και ταχυτητα 140 στο ccontrol και αν ειμαι με δευτερο ατομο μεσα στο αμαξι παντα ειμαι στο 5.8-6.2 με 115-120(ccontrol) Δυστηχως μετα το updatε η καταναλωση ειναι + 0,5-1.0 αναλογα τις στροφες και ποσο δουλευει ο κομπρεσσορας η το τουρμπο ...εχω κανει σε εθνικη αποκλειστικα 38.560 χιλ συνολικα εχω 47.000 οποτε ξερω παρα πολυ καλα τις καταναλωσεις. golf 1.4 160 high 16αρα ζαντα Το αμαξι ειναι παρα πολυ οικονομικο ... απλα με τα σημερινα δεδομενα...και τους μισθους μας κανουμε ετσι. Δεν ειναι αυτοκινητο πολης οποτε...ειναι αδικο να το κατηγορουμε για καταναλωσεις εντος πολης ...απλη μηχανικη ειναι και μαθηματικα..

Καις 4-6 λιτρα λιγοτερο απο τα αλλα 160ρια σε αναλογες συνθηκες.. Σου βγηκε καλο!

Link to comment
Share on other sites

Εχθές με 4 άτομα + βαλίτσες πίσω και ένας σάκος μέσα γεμάτο το αμάξι έκανε 400 χλμ με 40 ευρώ V-power diesel. Δεν είδα πόσα λίτρα ήταν ακριβώς :/ Πιστεύω είναι καλά εφόσον το αυτοκίνητο έχει ακόμη 2.400 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές με 4 άτομα + βαλίτσες πίσω και ένας σάκος μέσα γεμάτο το αμάξι έκανε 400 χλμ με 40 ευρώ V-power diesel. Δεν είδα πόσα λίτρα ήταν ακριβώς :/ Πιστεύω είναι καλά εφόσον το αυτοκίνητο έχει ακόμη 2.400 χλμ.

Θα μετρας λιτρα οχι ευρω. Λιτρα / χιλιομετρα.

Παραδειγμα 40 ευρω με 1.45 το diesel=27.58 λιτρα αρα 27.58/4 (400χλιομετρα) =6.89 λιτρα/100χλμ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παιδια το δικο μου 1.4 tsi 140hp μου βγαζει εντος αθηνας και με μεση τιμη βενζινης στο 1.65 μου

βγαζει με 40 ευρω γυρω στα 220χιλ αρα καταναλωση 11.5/100 χιλ με 12.5/100χιλ αλλα στο ταξιδι

που πηγα θεσσαλονικη γυρω στα 550 χιλιομετρα μου εβγαλε 7.5/100χιλ πολυ καλο!!! 8)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παιδια το δικο μου 1.4 tsi 140hp μου βγαζει εντος αθηνας και με μεση τιμη βενζινης στο 1.65 μου

βγαζει με 40 ευρω γυρω στα 220χιλ αρα καταναλωση 11.5/100 χιλ με 12.5/100χιλ αλλα στο ταξιδι

που πηγα θεσσαλονικη γυρω στα 550 χιλιομετρα μου εβγαλε 7.5/100χιλ πολυ καλο!!! 8)

αυγό ..... αυγό στο δεξί και θα δεις πολύ πιο κάτω

Εγώ με πολύ περισσότερο βάρος λόγω καρότσας και φορτώματος όταν είμαι περιφερειακά και όχι στο στενό κέντρο πάω με περίπου 9lt/100Km ενώ στο κέντρο που έχω δουλειά τώρα τελευταία περίπου 10,5lt/100Km

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαβω το θεμα γιατι μαλλον εχουμε ρεκορ χαμηλης καταναλωσης σε golf 6 tsi 122 manual. :frantics:

Με ενα ντεποζιτο 891 χιλιομετρα!Μεση καταναλωση 5,7/100 και οταν μπηκε βενζινη στο ντεποζιτο εγραφε Range 930κμ! (Yπαρχουν και φωτο).

Μιλαμε για μεικτα χιλιομετρα αλλα με πολυ πολυ ελαφρυ ποδι! :thumbsup2:

Υ.Γ. Τα νουμερα αυτα τα εκανε φιλος μου,εγω δεν θα ειχα την υπομονη.....Απλα ομως ειναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ!! :clapping:

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

Το TSI το μοτέρ είναι ικανό να ρίξει την κατανάλωση πραγματικά πολύ χαμηλά, αρκεί να το μάθει κάποιος και να.. θέλει να πάει οικονομικά: ;)

Κατ αρχήν, στην πόλη μέσα με τα συνεχή σταμάτα-ξεκίνα, πρέπει να κάνουμε ό,τι μπορούμε να τα ομαλοποιούμε. Δηλαδή να ξεκινάμε ομαλά και με λίγο πατινάρισμα, λίγο γκάζι, ώστε να ταιριάζει και η επιτάχυνσή μας με της υπόλοιπης κυκλοφορίας, και αλλαγές στις ~2500 στροφές. Το μοτέρ (είτε το τούρμπο-κομπ, είτε το τούρμπο μόνο) έχει πλούσια ροπή χαμηλά και μπορεί να επιταχύνει μέχρι εκείνες τις στροφές ακόμα και με μεγάλες σχέσεις, οπότε μην το φοβάστε!

Στο σταμάτημα δεν χρειάζεται να κάνουμε κατεβάσματα (και να τρώμε και τα συγχρονιζέ), απλά αφήνουμε το αμάξι να ρολλάρει μέχρι που να πέσουν αρκετά οι στροφές, οπότε αποσυμπλέκουμε. Το μοτέρ μας με το παραμικρό άφημα του γκαζιού μηδενίζει την κατανάλωση! Οπότε πρέπει να μπαίνουμε σε αυτή την κατάσταση όσο γίνεται περισσότερο! Μπορείτε να το δείτε βάζοντας στην οθόνη να δείχνει τη στιγμιαία. Με την ευκαιρία, μπορείτε να πάτε και ένα "ξεκίνα" "τάπα" για να δείτε που εκτοξεύεται η κατανάλωση, μιλάμε για 40 και βάλε λίτρα στα 100!!

Οι παραπάνω συμβουλές, καθώς και η συνειδητή αυτο-υπενθύμιση ότι όλο αυτό το κάνετε για την οικονομία που θα δείτε στο τέλος, μπορούν να ρίξουν ΠΟΛΥ τα έξοδά σας! Να σας πω ότι το ανέβα-κατέβα τον Κηφισό από Περιστέρι μέχρι Λυκόβρυση κάθε μέρα για τη δουλειά (ανέβασμα το πρωί, κατέβασμα το απόγευμα ή βραδάκι) το έκανα με συνθήκες ΦΟΥΛ κίνησης (τι κίνηση, ακινησία ήταν αυτή) με 8 λίτρα στα 100, με το Γκολφ (160) και όσο δούλευα εκεί. Πριν το Γκολφ είχα ένα C4 1600 (με 109 "καθαρόαιμα") και κάτω από 9 δεν έβλεπα με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σκέφτηκα να μεταφέρω κ εγώ τις εμπειρίες μου.

Έχω ενα Golf 6 TSI 160PS DSG 7 Highline.

Η μέση κατανάλωση εως τώρα είναι: 44385km 7,24l/100k

Κάθε μέρα κάνω διαδρομή Αλιμος - Κηφισσια (μεσω Παραλιακης Κηφισσου)

Στην Αρχή είχα μιά κατανάλωση 7,3-7,9 μετά αφού έμαθα πώς λειτουργεί το DSG σταθεροποιήθηκε

στα 6,8 - 7,2 . Πέριση το καλοκαίρι πήγα στο Drive Academy που κάνει η VW κ με διάφορα κόλπα στην

οδήγηση που μας δείξανε έπεσε στα 6,6 - 6,9.

Πρίν ένα μήνα άλλαξα λάστιχα (από Hankook σε Conti Eco Contact 5 ) και τώρα κυμαίνεται στα 6,2 - 6,6.

Βλέπετε λοιπόν πώς υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που το επηρεάζουν. :acute:

Link to comment
Share on other sites

Την κατανάλωση για όλα τα χιλιόμετρα πώς τη μετράς?Εμένα αν αφήσω το αμάξι μηδενίζει :/

Έχει και δεύτερο trip που δεν μηδενίζει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

το ενα τριπ μηδενιζει οταν το αυτοκινητο μενει σβηστο για 2 ωρες τουλαχιστον μετα απο καποιο δρομολογιο και το 2 τριπ μηδενιζει η καθε 99 ωρες και 59 λεπτα η καθε 9999 χλμ αναλογα με το ποιο θα τερματισει πιο γρηγορα. ετσι ειναι στο πασσατ μου και λογικα ειναι ετσι σε ολα τα vw

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση...

Εμένα το passat μου (20v,125 ps) καίει γύρω στα 11 με 12 λίτρα εντώς πόλης....

Είναι φυσιολογικό?

Και περί καταναλωσης,ένα golf 20vt 150 άλογα,πόσο καίει μέσα στην πόλη?

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση απο εμενα ποτε ξοδευεις πιο πολυ βενζινη?οταν εισαι με κλιματιστικο και κλειστα παραθυρα?Η οταν εισαι με ανοιχτα παραθυρα και κλειστο κλιματιστικο??

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξερω αλλα θυμαμαι οτι το ειχαν κανει σαν πειραμα οι μυθ μπαστερς. αν το κοιταξεις στο ιντερνετ ισως το βρεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.