Jump to content
eliasj

Golf - Κιβώτιο DSG [Γενική Συζήτηση - Προβλήματα - Λύσεις]

Recommended Posts

Βρε παιδιά εγώ το post μετέφερα από γειτονικό forum...

Τα γραφόμενα δεν είναι δικά μου!

Τοτε σου ζητάω συγνώμη, δεν είχα συνειδητοποιήσει πώς όλο

το post ειναι από αλλού!

Σε καθε περίπτωση όμως, υποστηριζω αυτά που έγραψα. :-)

Link to comment
Share on other sites

Golf vi 160dsg. 29,000km. Σκορτσάρισμα στην αλλαγή από 1η - 2η. Ακόμη δεν το κάνει πάντα αλλά χειροτερεύει. Θα πάω την επόμενη βδομάδα αντιπροσωπία. Σκέφτομαι τα κεντρικά (Βουλιαγμένης) μήπως και έχουν μεγαλύτερη εμπειρία. Συμβουλές από συμπαθόντες, ευπρόσδεκτες.

Επισκέφθηκα το συνεργείο και έγινε βασική ρύθμιση κιβωτίου και update στο λογισμικό του mechatronic. Δεν το έχω οδηγήσει πολύ από τότε για να πω με σιγουριά ότι εξαφανίστηκε το σκορτσάρισμα αλλά σίγουρα υπάρχει βελτίωση στον τρόπο που γίνονται οι αλλαγές - λιγότερος "τζόγος", πιο ομαλά - μου θυμίζει όπως ήταν το αυτοκίνητο καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

DSG 7. 46.000 km. TSI 122 (Golf V).

Ξεπαρκάρισμα, αλλαγή από R -> D, σβήνει κινητήρας, ανάβει λαμπάκι ASR, μπλοκάρει κιβώτιο στο P (αδύνατον να μετακινηθεί), κινητήρας δεν ξαναπαίρνει μπροστά, αυτοκίνητο αδύνατον να μετακινηθεί.

Οδική βοήθεια, ξεμπλοκάρισμα DSG, συνεργείο.

Διάγνωση: σφάλμα στον εγκέφαλο του DSG (sic), χρειάζεται αλλαγή = 10 εργάσιμες + 2.300 ευρώ (εκτός εγγύησης). Και αν δε φταίει τελικά αυτό, βλέπουμε τι άλλο θα αλλάξουμε.

Καινούργιο φρούτο αυτό με τον εγκέφαλο; Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο; Το mechatronics που διάβασα σε άλλα σημεία του φόρουμ έχει καμία σχέση με αυτό;

Σημ: μου έκανε σπάνια το σκορτσάρισμα

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάζει το golf V dsg7?

Για dsg6 ήξερα...τι παίζει?

Τα τελευταία 122 (2008) έβγαιναν manual ή με DSG 7.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 122 (2008) έβγαιναν manual ή με DSG 7.

Αυτό ούτε εγώ το ξερα!! Είχα την εντύπωση οτι το 7αρι φορέθηκε στο mkvi πρώτη φορά...

Eπί του θέματος, mechatronics= εγκέφαλος dsg. Είναι πολυέξοδο πάντως το dsg αν αρχίσει και βγάζει προβλήματα, ελπίζω το δικό μου να μην κάνει κόλπα :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Πώπω είναι το πρώτο σοβαρό πρόβλημα με DSG 7 που διαβάζω... Δηλαδή σου ζητάν 2300 για να στο αλλάξουν?? Τι έφταιγε ? Δεν σου είπαν?

Link to comment
Share on other sites

Πώπω είναι το πρώτο σοβαρό πρόβλημα με DSG 7 που διαβάζω... Δηλαδή σου ζητάν 2300 για να στο αλλάξουν?? Τι έφταιγε ? Δεν σου είπαν?

2.300 μαζι με τα εργατικά? Ναί οτι και να συμβεί το DSG7 το αλλάζουν ολόκληρο...

Link to comment
Share on other sites

To mechatronics θα έχει πρόβλημα λογικά....

http://www.youtube.com/watch?v=QSVWwkSonFI&feature=related

είναι δυνατόν αυτό το πραγματάκι να έχει τόσο ακριβά???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση ότι 2300 είναι πολλά?

Κάποια στιγμή που το είχα κοιτάξει στο ΕΤΚΑ είδα μια τιμή γύρω στα 1450 με το SW.

Τα υπόλοιπα είναι εργατικά????

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση ότι 2300 είναι πολλά?

Κάποια στιγμή που το είχα κοιτάξει στο ΕΤΚΑ είδα μια τιμή γύρω στα 1450 με το SW.

Τα υπόλοιπα είναι εργατικά????

Όντως! Μια ερώτηση και σε συνεργείο εξειδικευμένο μεν για vag αλλά οχι αντιπροσωπεία νομίζω επιβάλεται!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Το κυρίως κόστος πάντως αφορά την αγορά του εγκεφάλου που έτσι ή αλλιώς θα γίνει από την αντιπροσωπεία εκτός και αν μπροεί να βρεθεί μεταχειρισμένος από κανένα τρακαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

2.300 για τον "εγκέφαλο μόνο" (δε νομίζω να αναφέρθηκε σε εργατικά) μαζί με εργατικά και χωρίς να σημαίνει πως αυτό θα λύσει το πρόβλημα.

/EDIT

"Αφού τον τοποθετήσουμε θα το ξαναβάλουμε στο διαγνωστικό και αν δείξει ότι πρέπει να αλλαχθεί κάτι ακόμα θα σας ενημερώσουμε".

Επίσημη γνωστή αντιπροσωπεία/εξουσιοδοτημένο -από εκεί το αγόρασα και κάνω όλα τα σέρβις- γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο μέχρι στιγμής.

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, όντως δύσκολοι καιροί για "2,5 χιλιάρικα και βλέπουμε".

Εξετάζω κάποιες "λύσεις":

1)το συμβάν δεν είναι τυχαίο - είναι γνωστό θέμα του DSG απ' ότι βλέπω εδώ αλλά και σε Αγγλικά, Αυστραλέζικα και Αμερικάνικα sites (στην Αμερική πέτυχαν ανάκληση) γεγονός που σημαίνει πως η αλλαγή θα λύσει προσωρινά το θέμα και σε κάποιο χρονικό διάστημα θα πρέπει να ξαναλλάξω mechatronics. Άρα ζητάω να καλυφθούν τα σχετικά έξοδα από τη VW.

2)ζητάω αποδείξεις/παραστατικά/ανταλλακτικά για όλα (αφού πληρώσω) και γράφω στη " Γερμανίδα μαμά" τα παραπάνω μήπως και... (...)

3)μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο (όπως πρότεινε και ο and64) μήπως και κερδίσω μερικά 100άρικα στο ανταλλακτικό

Edited by spk
Link to comment
Share on other sites

3)μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο (όπως πρότεινε και ο and64) μήπως και κερδίσω μερικά 100άρικα στο ανταλλακτικό

Πιστεύω και στα εργατικά!! Αν κρίνω απο το πόσο μου ζητάγανε για αλλαγή λιπαντικού στο 6αρι μου στις αντιπροσωπείες και πόσο πλήρωσα τελικά έξω... :clapping:

Είναι μάλλον κάτι που πρέπει να κοιτάξεις εστω και αν δεν κατευθυνθείς προς τα εκεί τελικά, για να έχεις όμως μια πιο σφαιρική άποψη του τι ζητάνε οι μεν και τι οι δε

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω και στα εργατικά!! Αν κρίνω απο το πόσο μου ζητάγανε για αλλαγή λιπαντικού στο 6αρι μου στις αντιπροσωπείες και πόσο πλήρωσα τελικά έξω... :clapping:

Είναι μάλλον κάτι που πρέπει να κοιτάξεις εστω και αν δεν κατευθυνθείς προς τα εκεί τελικά, για να έχεις όμως μια πιο σφαιρική άποψη του τι ζητάνε οι μεν και τι οι δε

Θα το είχα κάνει ήδη ΑΛΛΑ το αυτοκίνητο δεν μπορεί να πάρει καν μπροστά... που σημαίνει πως πρέπει να το σκεφτώ προσεκτικά που-πως, γιατί η μεταφορά με γερανό σε άλλο συνεργείο θα κοστίσει και δε θα μου άρεσε να ξαναπληρώσω 2η μεταφορά για να το πάω πάλι πίσω στο επίσημο VW...

Link to comment
Share on other sites

1)το συμβάν δεν είναι τυχαίο - είναι γνωστό θέμα του DSG απ' ότι βλέπω εδώ αλλά και σε Αγγλικά, Αυστραλέζικα και Αμερικάνικα sites (στην Αμερική πέτυχαν ανάκληση)

Μην μπερδεύσεσαι. :clapping: Αυτό που έγινε στην Αμερική αφορούσε το DSG-6 (Flash of Death). Νομίζω και στην Αυστραλία. Για Αγγλία δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Θα το είχα κάνει ήδη ΑΛΛΑ το αυτοκίνητο δεν μπορεί να πάρει καν μπροστά... που σημαίνει πως πρέπει να το σκεφτώ προσεκτικά που-πως, γιατί η μεταφορά με γερανό σε άλλο συνεργείο θα κοστίσει και δε θα μου άρεσε να ξαναπληρώσω 2η μεταφορά για να το πάω πάλι πίσω στο επίσημο VW...

Δεν εννοώ να το πας απαραίτητα κάπου. Να ρωτήσεις έστω τι ζητάνε για την ίδια δουλειά που σου είπε η αντιπροσωπεία οτι θα κάνει:clapping: Και μετα βλέποντας και κάνοντας...

Μην μπερδεύσεσαι. :whistling: Αυτό που έγινε στην Αμερική αφορούσε το DSG-6 (Flash of Death). Νομίζω και στην Αυστραλία. Για Αγγλία δεν το έχω ψάξει.

Οντως! Αμφιβάλω οτι έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο με το 7αρι dsg...

Link to comment
Share on other sites

Tsolias ευχαριστώ.

Kosta /and64 έχετε δίκιο αυτά που διάβασα αφορούν το DSG-6.

Σκορτσαρίσματα / "διστακτικό" τράβηγμα στα χαμηλά από 1->2 με D μου τα έκανε σπάνια γι' αυτό και δεν έδωσα ποτέ σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Guest panos 29

παιδια καλημερα

εχοντας gti dsg εδω και 5 χρονια και με 120000χλμ.

εδω και περιπου ενα χρονο μου αναβοσβηνουν τα λαμπακια

του dsg στο καντραν. μηπως εχει τυχει και σε σας?

το εχω ψαξει πολυ μεσω αντιπροσωπειας και ακρη δεν εχω βρει.

αν ξερει καποιος κατι ας βοηθεισει

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει για πρόβλημα Mechatronik με όσα έχουμε διαβάσει και από Vortex..

Είσαι εκτός εγγύησης να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα

εχοντας gti dsg εδω και 5 χρονια και με 120000χλμ.

εδω και περιπου ενα χρονο μου αναβοσβηνουν τα λαμπακια

του dsg στο καντραν. μηπως εχει τυχει και σε σας?

το εχω ψαξει πολυ μεσω αντιπροσωπειας και ακρη δεν εχω βρει.

αν ξερει καποιος κατι ας βοηθεισει

Μήπως εννοείς αυτό που περιγράφεται στο παρακάτω link?

http://www.autoinsane.com/2009/08/21/news/recalls-tsbs/flash-of-death-volkswagen-audi-dsg-recall-issues-caught-on-video/

Μάλλον είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας του DSG...

Link to comment
Share on other sites

Guest panos 29

Μήπως εννοείς αυτό που περιγράφεται στο παρακάτω link?

http://www.autoinsane.com/2009/08/21/news/recalls-tsbs/flash-of-death-volkswagen-audi-dsg-recall-issues-caught-on-video/

Μάλλον είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας του DSG...

φιλε μου αυτο ακριβως κανει.

αναβοσβηνουν για δευτερολεπτα και μετα οκ.

οχι παντα ομως, εχω παρατηρησει κυριως τα πρωινα.

αυτοι στην αντιπρωσοπεια γιατι δεν ξερουν τιποτα ρε γαμωτο?

Δείχνει για πρόβλημα Mechatronik με όσα έχουμε διαβάσει και από Vortex..

Είσαι εκτός εγγύησης να υποθέσω;

ναι φιλε ειμαι εκτος εδω και καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια και παλι εχθες παλι αρχισε τα δικα του(σκορτσαρισμα,λαγουδακι,και το σκεφτομαι να σου αλλαξω ταχυτητα!)Ειμαι στα 70.000χιλιομετρα.(golf gt sport dsg 140ps)Μου αλλαξαν και εμενα το mechatronic και μου αρχισε παλι το προβλημα και απο οτι διαπιστωσα συμφωνα με αλλα με μελη του forum αλλαχτηκε το πολυδισκο δυστυχως.....1).Γνωριζει κανενας αν μετα τα 4χρονια υπαρχει εγγυηση για το dsg ή γενικα για το αμαξι??? 2).Τελικα ειναι 2 χρονια η εγγυηση του ανταλαχτικου που μας αλλαζουν (mechatronic ή και πολυδισκου)ή ισχυει η εγγυηση μεχρι να τελιωσει αυτη???αν βαζουν ανακατασκευασμενο ανταλαχτικο δεν ξερω τι ισχυει αλλα για καινουργιο ισχυει τα 2 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γεια χαρα (πρώτο μου ποστ :pardon: ). Άλλαξα κι εγώ τον εγκέφαλο DSG7 στο Golf 6 μου, πριν κάνα χρόνο και, πρέπει να είχε κάπου 9.000 χλμ. τότε.

Εκεί που πήγαινε το αυτοκίνητο ξαφνηκά πετούσε νεκρά :whistling: επίσης από 2α ---> 3η η αλλάγή δεν γινόταν ομαλά. Με κάναν στην αρχή αναβάθμιση (ενώ του έβγαζε στον υπολογιστή οτι έχει πρόβλημα το dsg) και φυσικά δεν είχε αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα το είχε εξ'αρχής, το έκανε όμως αραιά και που. Όσο παιρνούσε ο καιρός το πρόβλημα γινόταν εντονότερο, όσπου σε κάθε βόλτα πετούσε από μια νεκρά, κάτι που είναι και επικίνδυνο. Από τότε που αλλάχτηκε ο εγκέφαλος όλα καλά :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.