Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου στη συζήτηση

Τα Golf που φοράνε 18άρια (ή και 19άρια ακόμη)με δείκτη Υ τα ζεσταίνουν τα λάστιχα ? :whistling:

Αν ναι, πως τα καταφέρνουν ? :D

Αν όχι, γιατί τα βάζουν ? :clapping:

Εμπρός, λάβετε θέσεις :drinks:

Πρέπει να ρωτήσουμε την VW που μας τα έβαλε... Μου φαίνεται πρέπει να κάνω burn-out κάθε φορά που ξεκινάω. emoticon_42.gif

Τώρα που το έφερε η κουβέντα koumparos, τι δείκτη ταχύτητας λάστιχα πρέπει να βάλω για 225/40/18 ?

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου στη συζήτηση

Τα Golf που φοράνε 18άρια (ή και 19άρια ακόμη)με δείκτη Υ τα ζεσταίνουν τα λάστιχα ? :whistling:

Αν ναι, πως τα καταφέρνουν ? :D

Αν όχι, γιατί τα βάζουν ? :clapping:

Εμπρός, λάβετε θέσεις :drinks:

1. Με ηλεκτρικές κουβέρτες.

2. Με ζιγκ-ζαγκ στον γύρο προθέρμανσης.

χαχα καλό το ερώτημα σου Βαγγέλη, εγώ πάντως με τα eagle που μου έβαλες δεν έχω πρόβλημα, σε σχέση με τα Yokohama a510 που είχα στο Polo παλιά που ήθελαν κανά 5λεπτο να ζεσταθούν, τα eagle f1 είναι μια χαρά.

Εντάξει πιστεύω ότι οι δείκτες είναι λίγο σχετικοί, δηλ. αν δεν έχεις Πόρσε δεν βάζεις μεγάλη ζάντα (για να σου αντιστρέψω την ερώτηση)??

Μπορεί να μην φτάνουμε ένα λάστιχο Υ,Ζ στα όρια του, αλλά στην ωφέλιμη του περιοχή πιστεύω το φτάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ρωτήσουμε την VW που μας τα έβαλε... Μου φαίνεται πρέπει να κάνω burn-out κάθε φορά που ξεκινάω. emoticon_42.gif

Τώρα που το έφερε η κουβέντα koumparos, τι δείκτη ταχύτητας λάστιχα πρέπει να βάλω για 225/40/18 ?

Αν έρθεις να στα βάλω εγώ, θα σου βάλω το σωστό δείκτη closedeyes.gif

Αστειεύομαι βέβαια φίλε Στέλιο :D

Όποιον δείκτη και να βάλεις είναι το ίδιο πράγμα. Οι διαφορές τους είναι ελαχιστότατες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι ο σημαντικός διαχωρισμός στα λάστιχα είναι ο εξής :

1. Sport ελαστικά, που σημαίνει ότι έχουν κορυφαία χαρακτηριστικά σε στροφές, φρενάρισμα, επιταχύνσεις κλπ αλλά από την άλλη θέλουν ζέσταμα, κάνουν πιο πολύ θόρυβο και κυρίως έχουν μικρή χιλιομετρική απόδοση (και χιλιόμετρα να μην τα φορτώσεις στα 2 χρόνια ξεραίνεται η γόμα και θέλουν άλλαγμα).

2. Καθημερινά ελαστικά, που σημαίνει αθόρυβα ελαστικά, πιο προοδευτικά και μαλακά με καλύτερη άνεση και μεγάλη χιλιομετρική απόδοση. Από την άλλη είναι λιγότερο σπορ, έχουν πιο μαλακά πλαινά (= δεν κρατάνε τόσο καλά στις στροφές), σπινιάρουν πιο εύκολα και γλυστράνε πιο εύκολα (μπορεί να σε "πουλήσουν" εκεί που το σπορ λάστιχο θα σε κρατήσει).

Link to comment
Share on other sites

1. Με ηλεκτρικές κουβέρτες.

2. Με ζιγκ-ζαγκ στον γύρο προθέρμανσης.

χαχα καλό το ερώτημα σου Βαγγέλη, εγώ πάντως με τα eagle που μου έβαλες δεν έχω πρόβλημα, σε σχέση με τα Yokohama a510 που είχα στο Polo παλιά που ήθελαν κανά 5λεπτο να ζεσταθούν, τα eagle f1 είναι μια χαρά.

Εντάξει πιστεύω ότι οι δείκτες είναι λίγο σχετικοί, δηλ. αν δεν έχεις Πόρσε δεν βάζεις μεγάλη ζάντα (για να σου αντιστρέψω την ερώτηση)??

Μπορεί να μην φτάνουμε ένα λάστιχο Υ,Ζ στα όρια του, αλλά στην ωφέλιμη του περιοχή πιστεύω το φτάνουμε.

Και βέβαια βάζεις μεγάλη ζάντα αν τη γουστάρεις, Θάνο. :clapping:

Εμείς θα τα κλείσουμε τα μαγαζιά ? :drinks:

¶λλα πράγματα πρέπει να προσέξεις, αλλά θα μου επιτρέψεις να αφήσουμε την κουβέντα να εξελιχθεί πρώτα. :D

Link to comment
Share on other sites

Και στην τιμή ?

Όταν το μοντέλο είναι ίδιο, τότε οι γειτονικοί δείκτες κοστίζουν το ίδιο (π.χ. 18" SportContact3 W -Y έχουν την ίδια τιμή)

Ακόμα κι αν από εταιρεία σε εταιρία υπάρχουν κάποιες διαφορές αυτές είναι αμελειτέες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα Golf 1.6 Fsi.

Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα.Τώρα φοράει τα Michelin Energy 205/55/16.

Είμαι ανάμεσα σε τρεις εταιριές στα Michelin, Bridgestone και Pirelli.

Θέλω να ειναι αξιόπιστα τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο οδόστρωμα.

Παρακαλώ βοηθήστε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα Golf 1.6 Fsi.

Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα.Τώρα φοράει τα Michelin Energy 205/55/16.

Είμαι ανάμεσα σε τρεις εταιριές στα Michelin, Bridgestone και Pirelli.

Θέλω να ειναι αξιόπιστα τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο οδόστρωμα.

Παρακαλώ βοηθήστε.

Ευχαριστώ.

Pirelli P7 , Bridgestone Potenza RE040 και τα δύο είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει τις προάλλες συγκριτικό των 4 Τροχών ανάμεσα σε Michelin, Bridgstone, Pirelli, Continental στη διάσταση 205/55 R16 από 2 ελαστικά η κάθε εταιρία σε premium και sport κατηγορία. Προσπάθησα να το ξαναgooglarw αλλά δεν το βρήκα για να σας το παραθέσω.

Εν ολίγοις έβγαζε το pirelli p zero rosso το πιο σπορ με καλύτερες επιδόσεις σε φρενάρισμα, αλλαγή κατεύθυνσης κλπ σε σχέση με τα υπόλοιπα, ενώ το energy saver(είναι δυνατόν8P σε αυτό που επιλέγουν με σχεδόν παρεμφερείς επιδόσεις(προς τα κάτω) με το p zero με χαμηλότερη κατανάλωση κ επίπεδα θορύβου. Εγώ πάντως αν μείνω στην ίδια διάσταση ζάντας με την αλλαγή ελαστικών θα πάω σε p zero rosso μήπως κ δω διαφορά σε κράτημα κ σπινιάρισμα.

Το pirelli P7 το έβγαζε λόγω παλαιότητας(από το 2001 κυκλοφορεί, δεν ξέρω αν έβγαλε εξέλιξη του) με πιο κακές επιδόσεις ακόμα κ απο το energy saver λόγω του ότι το τελευταίο έχει πρόσθετα σιλικόνης που βοηθάνε περισσότερο στο κράτημα.

Ο Ιαβέρης νομίζω ότι τα οδηγούσε και αυτοκίνητο δοκιμής είχε το leon.

Τεύχος Απριλίου 2009

Copy paste από το φόρα των 4 τροχών με αντίστοιχη παράθεση τους στο συμπέρασμα του περιοδικού:

""Το συμπέρασμα το αντιγράφω όπως είναι από το περιοδικό :

"Στο δια ταύτα και με βάση τους αριθμούς που έγραψαν τα όργανα, το 1ο συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως τα σπορ ελαστικά δεν υπερέχουν γενικά των premium ή οικονομικών σειρών. Ανάμεσα στα σπορ ελαστικά της δοκιμής μας,

ξεχώρισε το P Zero Rosso της Pirelli με τις εξαιρετικές του επιδόσεις και το γενναιόδωρο feedback που προσφέρει μέσα από το τιμόνι στον οδηγό. Πολύ κοντά του το Pilot Exalto, το οποίο δεν υστερεί ουσιαστικά πουθενά, προσφέροντας

μάλιστα άμεση ανταπόκριση ακόμη και κρύο, σε αντίθεση με το Pirelli που φθάνει σε θερμοκρασία λειτουργίας κάπως δυσκολότερα.

Το SportContact2 μας άφησε ανάμικτες εντυπώσεις και είμαστε σίγουροι ότι το "3" θα τα πήγαινε σαφώς καλύτερα, άν η Continental μας έκανε το χατήρι να το βγάλει σε διάσταση 205/55/16. Το PremiumContact2 πάντως προτείνεται έναντι του ομόσταβλου SportContact2 όντας πιο ολοκληρωμένο. Από εκεί και πέρα το ζεύγος των Turanza ER300 κυμάνθηκε στον μέσο όρο των επιδόσεων, το P7 αδικήθηκε από την ηλικία του (αναμένουμε το Cinturato με εξαιρετικό ενδιαφέρον) και η αποκάλυψη μαζί και νικητής της δοκιμής μας το Michelin Energy saver. Οχι μόνο έχει καταφέρει να αποτινάξει την ρετσινιά του "μή φρεναρίσματος" που είχε ο προκάτοχός του, αλλά σημειώνει και χρόνους ανάλογους με των κορυφαίων σπόρ ελαστικών σε αυτή τη διάσταση, όπως των P Zero και Pilot Exalto. Επιπλέον είναι το πιό ελαφρύ, το πιό ήσυχο και το πιό οικονομικό σε καύσιμο.""

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=35915

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα το εκτιμούσα, αυτοί που κάνουν τα συγκριτικά test δοκιμών των ελαστικών, να τα επαναλάμβαναν και μετά από 1.5 χρόνο χρήσης σε κανονικές συνθήκες.

Με τις ίδιες εταιρείες και με τα ίδια πέλματα.

Τότε θα μπορούσα να βγάλω συμπέρασμα για το "πόσα απίδια χωράει ο σάκος"

Είναι πολύ εύκολο να βρεις μεταχειρισμένα λάστιχα, να τους μετρήσεις το πέλμα που τους έχει μείνει και να τα κάνεις δοκιμή.

Γιατί δεν το κάνουν ? new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε βαρε τα toyo t1r ή τα michelin pilot!

Εγω μαλλον παω για continental sportcontact 2 (380 γιουρος) στις ιδιες διαστασεις....κ ο θεοσ βοηθος....

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλά λάστιχα μην ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

Φιλε βαρε τα toyo t1r ή τα michelin pilot!

Φίλε σε ευχαριστω για την προτασή σου.

Σε ένα κατάστημα ελαστικών που ρώτησα για τα Michelin pilot exalto μου ειπε οτι δεν θα μου τα πρότεινε γιατι βγάζουν θόρυβο και μου πρότεινε τα Michelin energy saver και τα primacy hp.Αυτό με προβλημάτισε κάπως και το γεγονος οτι είναι μαλακά στο πλάι και κάνουν καρουμπαλα.

Επίσης μου είπε ότι δεν θα μου πρότεινε και τα Bridgestone είναι σκληρά και μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα θα γλυστρουσαν στο δρόμο.

Βέβαια τα Pirelli δεν μου τα ανεφερε καθόλου αν και σε διάφορα τεστ ελαστικών που έχω διαβάσει παιρνουν καλές κρητικές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστω για την προτασή σου.

Σε ένα κατάστημα ελαστικών που ρώτησα για τα Michelin pilot exalto μου ειπε οτι δεν θα μου τα πρότεινε γιατι βγάζουν θόρυβο και μου πρότεινε τα Michelin energy saver και τα primacy hp.Αυτό με προβλημάτισε κάπως και το γεγονος οτι είναι μαλακά στο πλάι και κάνουν καρουμπαλα.

Επίσης μου είπε ότι δεν θα μου πρότεινε και τα Bridgestone είναι σκληρά και μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα θα γλυστρουσαν στο δρόμο.

Βέβαια τα Pirelli δεν μου τα ανεφερε καθόλου αν και σε διάφορα τεστ ελαστικών που έχω διαβάσει παιρνουν καλές κρητικές.

Τα Continental δεν τα σκέφτηκες ? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τα Continental δεν τα σκέφτηκες ? ;)

Τα έχω σκεφτεί απλώς δεν είναι στις πρώτες επιλογές μου.Δεν έχω ούτε πολύ θετική ούτε τελείως αρνητική αποψη.

Μου προτείνεις continental;;;;ποιό μοντέλο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θελω καινουρια λαστιχα.... αλλα δεν υπαρχει αυτο που ψαχνω μαλλον.... Υσηχο Οικονομικο με καλες επιδοσεις....

Τωρα εχω τα energy saver και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος...σπινιαρουν ακομα και σε κανονικη οδηγηση . Μαλλον παω σε primacy Hp ....

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω σκεφτεί απλώς δεν είναι στις πρώτες επιλογές μου.Δεν έχω ούτε πολύ θετική ούτε τελείως αρνητική αποψη.

Μου προτείνεις continental;;;;ποιό μοντέλο;;;;

Continental SportContact 2

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα τα 2 εξης τα οποια εχω δοκιμασει

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=31769573.137.2032&typ=R-166493&ranzahl=4&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Speed=H&weiter=0&last_sort=preis&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&sort_by=preis_down&Transport=P&dsco=137&sowigan=So

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=31769573.137.2032&typ=351765000&ranzahl=4&Breite=205&Herst=Continental&Quer=55&Felge=16&Speed=H&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=137&sowigan=So

Το 1ο σε συνθηκες υγρες ειναι απλα κορυφαιο ελαστικο χωρις να υστερει σε αλλες συνθηκες (αν μενεις ή μετακινησε σε πολεις με ποιος υγρες συνθηκες)

Το 2ο ελαστικο ειναι στην κατηγορια του παρα μα παρα πολυ καλο , σε στεγνο βεντουζαρει παρα πολυ καλα και στο βρεγμενο συμπεριφερεται αψογα. Ειανι και η μοναδικη εταιρεια που δινει και 2 χρονια οδικη βοηθεια ΜΟΝΟ για τα ελαστικα σε περιπτωση που παθουν κατι . :thumbsup::thumbsup:

Προσωπικα απο την Continental δεν φευγω σαν εταιρεια ειμαι υπερ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θελω καινουρια λαστιχα.... αλλα δεν υπαρχει αυτο που ψαχνω μαλλον.... Υσηχο Οικονομικο με καλες επιδοσεις....

Τωρα εχω τα energy saver και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος...σπινιαρουν ακομα και σε κανονικη οδηγηση . Μαλλον παω σε primacy Hp ....

Και πολύ καλά θα κάνεις.Τα michelin primacy είναι από τα κορυφαία λάστιχα.Νομίζω πως είναι αυτό ακριβώς που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά θα κάνεις.Τα michelin primacy είναι από τα κορυφαία λάστιχα.Νομίζω πως είναι αυτό ακριβώς που ζητάς.

+1000 και αζωτο

Edited by fanicas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστω για την προτασή σου.

Σε ένα κατάστημα ελαστικών που ρώτησα για τα Michelin pilot exalto μου ειπε οτι δεν θα μου τα πρότεινε γιατι βγάζουν θόρυβο και μου πρότεινε τα Michelin energy saver και τα primacy hp.Αυτό με προβλημάτισε κάπως και το γεγονος οτι είναι μαλακά στο πλάι και κάνουν καρουμπαλα.

Επίσης μου είπε ότι δεν θα μου πρότεινε και τα Bridgestone είναι σκληρά και μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα θα γλυστρουσαν στο δρόμο.

Βέβαια τα Pirelli δεν μου τα ανεφερε καθόλου αν και σε διάφορα τεστ ελαστικών που έχω διαβάσει παιρνουν καλές κρητικές.

Τα energy saver ειναι απο τα πιο υποδιεστερα λαστιχα της michelin!Τα pilot που εχω ακομα και τωρα δεν εχουν θορυβο αλλα μονο οταν τα λιωνεις στις στροφες ή στο σπινιαρισμα!Αν πηγαινεις νορμαλ δεν ακουγετε τιποτα!Τι εννοουσε?Να ξερεις οι λαστιχαδες θελουν να σπρωξουν το στοκ τους και σου προτεινουν λαστιχα για να φυγουν απο το μαγαζι τους!Εσυ θα πας και θα πεις θελω αυτα και αστους να λενε...Σε 10 διαφορετικα μαγαζια αν πας θα σου πουν 10 διαφορετικα λαστιχα...Μεγαλη ιστορια!

Link to comment
Share on other sites

Τα energy saver ειναι απο τα πιο υποδιεστερα λαστιχα της michelin!Τα pilot που εχω ακομα και τωρα δεν εχουν θορυβο αλλα μονο οταν τα λιωνεις στις στροφες ή στο σπινιαρισμα!Αν πηγαινεις νορμαλ δεν ακουγετε τιποτα!Τι εννοουσε?Να ξερεις οι λαστιχαδες θελουν να σπρωξουν το στοκ τους και σου προτεινουν λαστιχα για να φυγουν απο το μαγαζι τους!Εσυ θα πας και θα πεις θελω αυτα και αστους να λενε...Σε 10 διαφορετικα μαγαζια αν πας θα σου πουν 10 διαφορετικα λαστιχα...Μεγαλη ιστορια!

+1000 μακρια απο τα energy saver τα λαστιχα ειναι σαπουνι σπινιαρουν με το παραμικρο οσο και αν προσπαθησεις και απο κρατηματα 0 rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα energy saver ειναι απο τα πιο υποδιεστερα λαστιχα της michelin!Τα pilot που εχω ακομα και τωρα δεν εχουν θορυβο αλλα μονο οταν τα λιωνεις στις στροφες ή στο σπινιαρισμα!Αν πηγαινεις νορμαλ δεν ακουγετε τιποτα!Τι εννοουσε?Να ξερεις οι λαστιχαδες θελουν να σπρωξουν το στοκ τους και σου προτεινουν λαστιχα για να φυγουν απο το μαγαζι τους!Εσυ θα πας και θα πεις θελω αυτα και αστους να λενε...Σε 10 διαφορετικα μαγαζια αν πας θα σου πουν 10 διαφορετικα λαστιχα...Μεγαλη ιστορια!

Είσαι ευχαριστημένος απο τα pilot;

Eίναι αξιόπιστα σε στεγνό και βρεγμένο οδόστρωμα και κρατηματα;

Edited by kostas311
Link to comment
Share on other sites

H δική μου γνώμη είναι Continental PremiumContact 2 !!!

Απο την μάρκα αυτή είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν σκέφτομαι πειράματα...

Εχουν πιο σκληρη γόμα από Michelin και πιο μαλακή από Bridgestone - Pirelli χωρίς να υστερουν στα χιλιόμετρα που βγάζουν...

Αλλά κακά τα ψέματα... αν θες ελαστικό βεντουζα στο δρομο δεν θα βγάλουν πολλά km...

αλλιώς θα πάρεις κάτι με μέτριο κράτημα για πολλά-πολλά km !

Edited by Ringo106R
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.