Jump to content
geologist

Αλλαγή Κινητήρα (Polo Gti)

Recommended Posts

Καλησπερα. ειμαι κι εγω εν αναμονη να ερθει ο νεος κινητηρας στο συνεργειο και να παω να το αφησω.

Εχω τον εξης ενδιασμο ομως. Το μοτερ θα εχει 0 χλμ. Το αμαξι μου εχει 24000. Σας αλλαξανε κοντερ? Σας γραψανε στο book service οτι στα τοσα χλμ αλλαχτηκε κινητηρας? Σας μηδενισαν την ενδειξη του service απλως στο κοντερ?

Ο ενδιασμος μου εχει δημιουργηθει για τον εξης λογο. Εστω πως ο νεος κινητηρας εχει 0 χλμ και μου λενε να παω για πρωτο service μετα απο 30000 (μιας και ειναι κινητηρας με 0 χιλιομετρα κτλ) και τους λεω οκ. Τα υπολοιπα μερη του αυτοκινητου μου που εχουν 24000 δεν θα θελουν service ή εστω καποιο τυπικο ελενχο σε 6000 (δηλαδη στα 30000 απο τοτε ποθ αγορασα το αμαξι???) πχ τουρμπινα/φρενα/τυπικα σφυξιματα που μπορει να κανουν/βαλβολινες ή οτι αλλο εχει μεσα το dsg κτλ κτλ????????????

Αυτα πως θα προγραμματιζονται? Θα λεω εγω καθε λιγο και λιγακι (ποσα χλμ εχω? Τοσα μειον τα χλμ που ειχα πριν την αλλαγη μοτερ ωστε να παω για λαδια και γενικο? Και για το υπολοιπο αμαξι? Τοσα μειον τα χλμ που εκανα αφοτου αλλαξα μοτερ???????)

Επισης μια ακομα ερωτηση. Απο τοτε που εκανα το update μαζι με το σωληνακι κτλ, οποτε ξεκιναω το αμαξι (πχ το πρωι) αν παω να ανοιξω τον κλιματισμο, παει μονο του στους 22 βαθμους μαζι με A/C. Αν αλλαξω θερμοκρασια ενω εχω αναμενη τη μηχανη και σβησω και ξαναναψω τον κλιματισμο ειναι οκ και θυμαται την θερμοκρασια που του εδωσα (πχ 25C χωρις A/C). Αν την ιδια στιγμη ομως σβησω και ξαναναψω τον κινητηρα και δοκιμασω να ανοιξω τον κλιματισμο ξαναπαει στους 22C με A/C. Αυτο δεν το εκανε πριν το update αλλα δεν εχω παει ακομα συνεργειο να τους το πω. Εχει κανεις το ιδιο θεμα?

Μηπως σας ξαναεκαναν update οταν σας αλλαξανε μοτερ?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά οι "νέοι" κινητήρες έχουν το X στο τέλος του part number όπερ σημαίνει ανακατασκευή από το εργοστάσιο (ότι και αν σημαίνει αυτό).

Όσοι έχουν αλλάξει μέχρι σήμερα ας επιβεβαιώσουν αν ισχύεει το ίδιο. Αναφέρομαι στο part number το οποιο θεωρητικά θα πρέπει να είναι το 03C 100 40 AX όπως το περιγράφει το ΕΤΚΑ και είναι CAVE

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτοντως πηγα σημερα αντιπροσωπεια για την 2η μετρηση των 1000χλμ και μαντεψτε........δεν μου εχει καψει τιποτα!!!!

<<ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ, ΕΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΗΔΙΕΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΨΕ 700 ΜL ΛΑΔΑΚΙ ΣΕ 1000 ΧΛΜ.>>

περιμενω τηλεφωνο τωρα να μου πουν τι θα κανουμε απο δω και περα.......

οσο γι αυτο που γραφει ο φιλος απο πανω εμεις φοραμε cavd μαμα?

και δηλαδη πως γινεται ενας cave να εχει ιδια αποδωση με το cavd?

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

CAVE φοράτε... καιει πάλι λάδι το καινουργιο μοτέρ??

Τοτε τα αλλα 4-5 παιδια που αλλαξαν γιατι δεν καινε?

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :growl:

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΚΟΜΑ. ΓΡΟΥΣΟΥΖΗ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με πηραν τηλεφωνο απο αντιπροσωπεια.παω και εγω για αλλαγη κινητηρα......αντε να δουμε

επιση με ρωτησαν πως το χρησιμοποιω το αμαξι δηλαδη εντος η εκτος πολης πιο πολυ η κατι ενδιαμεσο και ποσο εχω διαπιστωσει εγω οτι καιει καθε 1000 χλμ...

ποιος ξερει γιατι ρωτανε.τελος παντων

επισης μου ειπε ο υπευθυνος του συνεργειου οτι του ειπαν οταν ερθει ο νεος κινητηρας να τους στειλει τον σειριακο αριθμο για να δουν λεει αν οντως ειναι ο βελτιωμενος...στην ερωτηση μου τι βελτιωση εχει φυσικα και δεν πηρα απαντηση

παιδια ας κανουμε μια σουμα με τα ποσα χλμ εχει κανει ο καθενας μεχρι στιγμης και τα αποτελεσματα......

εχει καψει κανεις εστω και λιγο λαδι???

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 ερωτησεις:

1) οταν θα μου αλλαξουν κινητηρα μπορω να κρατησω τον παλιο γιατι δεν εχω φριτεζα στο σπιτι?

2) θα πρεπει να αλλαξω στην αδεια αριθμους κινητηρα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 ερωτησεις:

1) οταν θα μου αλλαξουν κινητηρα μπορω να κρατησω τον παλιο γιατι δεν εχω φριτεζα στο σπιτι?

2) θα πρεπει να αλλαξω στην αδεια αριθμους κινητηρα κλπ?

1) Όχι. Έχουν υποσχεθεί στον λαό της γερμανίας δωρεάν φριτέζες κι έτσι πρέπει να την επιστρέψεις.

2) Δεν αλλάζεις τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια δεν αναγράφεται ο "αριθμός κινητήρα", αλλά "τύπος κινητήρα", που παραμένει ο ίδιος...

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πάω για αλλαγή κινητήρα και για δίσκο του DSG είναι κάτι που πρέπει να προσέξω στην καινούργια μηχανή και στο δίσκο? Δώστε καμιά συμβουλή ρε παιδία.

Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι πως το καταλαβες οτι εχει προβλημα ο δισκος του dsg?τι επαθες?εβγαλε σφαλμα στον υπολογιστη η ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πάω για αλλαγή κινητήρα και για δίσκο του DSG είναι κάτι που πρέπει να προσέξω στην καινούργια μηχανή και στο δίσκο? Δώστε καμιά συμβουλή ρε παιδία.

Ευχαριστώ.

σημειωσε το part number και το serial number του νεου κινητηρα

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα πολο με καινουργιο κινητηρα στα ιωαννινα τελειωσε σημερα και αναμενει τον ιδιοκτητη....οι μηχανικοι μου λενε ετσι μονο λυνεται το θεμα.....

Link to comment
Share on other sites

σημειωσε το part number και το serial number του νεου κινητηρα

αυτο που το γραφει περιπου για τα το δω κ εγω ? και επισης με εσενα τι εγινε τελικα σου αλλαξαν κινητηρα?

αλλο ενα πολο με καινουργιο κινητηρα στα ιωαννινα τελειωσε σημερα και αναμενει τον ιδιοκτητη....οι μηχανικοι μου λενε ετσι μονο λυνεται το θεμα.....

μηπως σου ειπαν και τι νεα βελτιωση εχει ο κινητηρας?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που το γραφει περιπου για τα το δω κ εγω ? και επισης με εσενα τι εγινε τελικα σου αλλαξαν κινητηρα?

μηπως σου ειπαν και τι νεα βελτιωση εχει ο κινητηρας?

Εγώ το έχω μέσα για αλλαγή. Το Serial number πρέπει να είναι κάπου κοντά στο dsg. Το part number το βλεπεις και απο τα χαρτια

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμής εχουν αλλάξει:

  • AlenXxX 12.000χλμ
  • geologist 3.000χλμ
  • hougolf 650χλμ
  • δημ.gti 2.000χλμ
  • msdx
  • mnsaddict.
  • spiros!!!
  • korn1100
  • frnty

Πρεπει να περιμένουμε κανα εξάμηνο για να χουμε ενα καλο δείγμα οτι όντως λύθηκε το θέμα!

Edited by GEORGETDM
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμής εχουν αλλάξει:

  • geologist 3000χλμ
  • hougolf 650χλμ
  • δημ.gti 2000χλμ
  • msdx
  • mnsaddict
  • spiros!!!
  • korn1100
  • frnty

Πρεπει να περιμένουμε κανα εξάμηνο για να χουμε ενα καλο δείγμα οτι όντως λύθηκε το θέμα!

Εγώ άλλαξα πέρσι τα χριστούγενα,

μέχρι στιγμής έχω κάνει 12,000χλμ.(με το νέο μοτέρ)

μιά αλλαγη λαδιών μετα απο 7000χλμ (απο την αλλαγή) χωρίς να συμπληρώσω

και μέχρι στιγμής δεν έχω συμπληρώσει καθόλου λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμής εχουν αλλάξει:

  • geologist 3000χλμ
  • hougolf 650χλμ
  • δημ.gti 2000χλμ
  • msdx
  • mnsaddict
  • spiros!!!
  • korn1100
  • frnty

Πρεπει να περιμένουμε κανα εξάμηνο για να χουμε ενα καλο δείγμα οτι όντως λύθηκε το θέμα!

εγω ακομα παντως το χω ακομα μεσα! ευελπιστω τεταρτη η πεμπτη να το παρω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.