Jump to content
mpaspire

Golf 5/6 - Ξεκολλαει Η Ταπετσαρια Ουρανου (Λύσεις & Αντιμετώπιση)

Recommended Posts

Ασχολήθηκα  λίγο με το θέμα της αντικατάστασης του ουρανού (ύφασμα σε ταπετσέρη).

Επισκέφθηκα δύο που φαίνονταν καλοί.

Ο πρώτος μου είπε ότι δεν υπάρχει καμμία δυσκολία και όταν του είπα για την πλαφονιέρα ότι

τρίζει μετά το ξεκόλλημα του υφάσματος και αν μετά την επισκευή θα ξανατρίζει, γέλασε και μου είπε ότι αυτό

είναι αστείο και δεν θα υπάρξει θέμα αφού επισκευάζει τριξίματα σοβαρά σε άλλα αυτοκίνητα.

Όμως μου είπε ότι το ύφασμα δεν θα είναι ακριβώς το ίδιο αλλά δεν θα διακρίνεται.

Η εικόνα του εργαστηρίου καλή και φτειάχνει και δερμάτινες επενδύσεις με καλή ποιότητα.

Κόστος 180€

Ο δεύτερος μου έδειξε δύο Golf που έφτειαχνε για ουρανό και φαίνεται ότι κάνει μόνο υφασμάτινες ταπετσαρίες.

Μου είπε ότι το ύφασμα θα είναι ακριβώς το ίδιο γιατί είναι Γερμανικό,αλλά όταν του μίλησα για την πλαφονιέρα

άρχισε προς εκπληξή μου να λέει ότι αν την έχουμε πειράξει(δεν την έχω πειράξει) δεν εγγυάται και επέμενε.

Αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση επειδή το θεωρώ εύκολο και ας μην είμαι ταπετσέρης.

Οφείλω να πώ ότι πιθανόν το φέρσιμό του να οφείλεται στη μανία που έχουν μερικοί παλιοί που  κάμουν καλή δουλεια

να είναι γκρινιάρηδες.

Κόστος 160€

Ακρη δεν έβγαλα.

Παρακαλώ αν κανείς έχει ιδία πείρα για κάποιον καλό ταπετσέρη ας μου στείλει pm.

Aν κάποιος είναι αποδεδειγμένα μερακλής και καλός πάω και στην άλλη άκρη της Αττικής(κάθομαι Μαρούσι)

και ας με χρεώσει και πιο ακριβά.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Ο δευτερος ταπετσερης που λες φιλε ancarage που βρισκεται? Μπορεις να δωσεις τηλ.του και διευθυνση?

Nομίζω ότι δεν επιτρέπεται να παραθέσω στοιχεία, Στείλε μου pm

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου...απο ηρακλειο ξερω εγω...εαν μενεις κ ηρακλειο το κανονιζουμε κ παμε μαζι αλλιως σου δινω το τηλ του κ μιλατε...στειλε μου πμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.

Golf V GTi και είμαι και εγώ παθών. Μοντέλο 2006.

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι ο "Μουγκός" δουλεύει ακόμα στην Αγίων Πάντων (Θεσσαλονίκη);; Από όσα διάβασα φαίνεται να είναι ο καλύτερος ταπετσέρης για τη συγκεκριμένη δουλειά.

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.

Golf V GTi και είμαι και εγώ παθών. Μοντέλο 2006.

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι ο "Μουγκός" δουλεύει ακόμα στην Αγίων Πάντων (Θεσσαλονίκη);; Από όσα διάβασα φαίνεται να είναι ο καλύτερος ταπετσέρης για τη συγκεκριμένη δουλειά.

 

Ευχαριστώ

Είναι κανονικά σε λειτουργία το μαγαζί, μπορείς να πας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έχω ένα Golf 6 αγορασμένο καινούργιο 9ος του 2009.  Χθές είδα λοιπόν ότι μου ξεκόλλησε και εμένα η ταπετσαρία από την πλαφονιέρα. Σήμερα έχει φτάσει σχεδόν μέχρι τη μέση της οροφής. Απευθύνθηκα σήμερα το πρωί στην karenta Ηρακλείου και απάντηση ήταν ότι το αυτοκίνητο έχει 2 χρόνια εγγύηση και το κόστος καινούργιας οροφής είναι 500 με 600 ευρώ. Απλά απαράδεκτο! Θα απευθυνθώ με e-mail στην kosmocar και εν συνεχεία στη Γερμανία να δω τι απάντηση θα μου δώσουν...αν και ξέρω εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έχω ένα Golf 6 αγορασμένο καινούργιο 9ος του 2009.  Χθές είδα λοιπόν ότι μου ξεκόλλησε και εμένα η ταπετσαρία από την πλαφονιέρα. Σήμερα έχει φτάσει σχεδόν μέχρι τη μέση της οροφής. Απευθύνθηκα σήμερα το πρωί στην karenta Ηρακλείου και απάντηση ήταν ότι το αυτοκίνητο έχει 2 χρόνια εγγύηση και το κόστος καινούργιας οροφής είναι 500 με 600 ευρώ. Απλά απαράδεκτο! Θα απευθυνθώ με e-mail στην kosmocar και εν συνεχεία στη Γερμανία να δω τι απάντηση θα μου δώσουν...αν και ξέρω εκ των προτέρων...

Το αμάξι είναι εκτός εγγύησης, βρες ένα ταπετσέρη και κάνε την επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.

Golf V GTi και είμαι και εγώ παθών. Μοντέλο 2006.

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι ο "Μουγκός" δουλεύει ακόμα στην Αγίων Πάντων (Θεσσαλονίκη);; Από όσα διάβασα φαίνεται να είναι ο καλύτερος ταπετσέρης για τη συγκεκριμένη δουλειά.

 

Ευχαριστώ

 

Προχθες περασα γιατι και σε εμενα ξεκολλησε απο την θηκη για τα γυαλια.

Το δειγμα ομως που μου εδειξε ηταν πιο σκουρο γκρι και δε μου αρεσε καθολου.

 

Με λιγο ψαξιμο βρηκα αλλον με κοστος 120e και ιδιο ακριβως υφασμα με το εργοστασιακο.

Το παλικαρι προτεινε να το επιδιορθωσει τοπικα (χωρις κολλα γιατι θα λεκιασει) χωρις κοστος και οταν προχωρησει αρκετα τοτε να κανουμε την αλλαγη ταπετσαριας.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες περασα γιατι και σε εμενα ξεκολλησε απο την θηκη για τα γυαλια.

Το δειγμα ομως που μου εδειξε ηταν πιο σκουρο γκρι και δε μου αρεσε καθολου.

 

Με λιγο ψαξιμο βρηκα αλλον με κοστος 120e και ιδιο ακριβως υφασμα με το εργοστασιακο.

Το παλικαρι προτεινε να το επιδιορθωσει τοπικα (χωρις κολλα γιατι θα λεκιασει) χωρις κοστος και οταν προχωρησει αρκετα τοτε να κανουμε την αλλαγη ταπετσαριας.

αδερφε μπορεις να μου πεις που βρισκεται μιας και εγω επεσα θυμα του ουρανου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα....παθών της κ***ταπετσαρίας στη θηκη των γυαλιων και εγω.... παραθετω κ φωτο....αυτό που αναρωτιέμαι κ βριζω τους γερμαναραδες είναι όπως θα δειτε και στις φωτο το υφασμα είναι τσιμα τσιμα και δεν μπορεις να το γυρισεις λιγο τουλάχιστον από μεσα...δηλαδή τι θα γινοταν αν το γυρνουσαν????? θα κερδιζαν μισο ποντο υφασμα????? και στην τελικη αν το γυρνουσαν από μεσα δεν θα είχαμε και το πρόβλημα με το ξεκολλημα...τι να πω???

 

Καμια ιδεα κανεις πως μπορει να φτιαχτει αυτό το κομματι??? η υπολοιπη ταπετσαρια ευτυχως είναι ακομη κολλημενη.....

post-8837-0-99299900-1434567120_thumb.jp

post-8837-0-11487400-1434567128_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως φιλε μου δε μπορεις να φτιαξεις μονο αυτο το κομματι... αναγκαστικα θελει αλλαγη ολοκληρη η ταπετσαρια ουρανου.... ακομη κ εαν καταφερεις με καποιο τροπο να το κολησεις θα ξαναχαλασει. με τη ζεστη που εχουμε εδω ελλαδα η κολλα που εχει ψηνεται . ειδικα εαν εχεις και σκουροχρωμο αμαξι. κ η υπολοιπη ταπετσαρια που ειναι κολλημενη οπως λες σιγα σιγα θ αρχισει να ξεκολλαει-κρεμαει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους ομοιοπαθείς φίλους. Με τη σειρά μου και εγώ θέλω να αναφέρω πως είμαι κάτοχος ενός golf v fsi μοντέλο του 2006. Μετά από πάρα πολλά προβλήματα που αντιμετώπισα όλα αυτά τα χρόνια με το αυτοκίνητο ήρθε η ώρα να ξεκολλήσει και η ταπετσαρία της οροφής στο γνωστό πλέον σημείο της πλαφονιέρας. Έκανα μια απόπειρα να την κολλήσω τοπικά με κόλλα για ταπετσαρίες αυτοκινήτων όμως μάταια. Νομίζω πως η ολική αλλαγή της είναι μονόδρομος. Θα ήθελα κάποια πρόταση για καλό μάστορα στη Θεσσαλονίκη, αν και απ'ότι διάβασα νομίζω πως θα μου πείτε για τον λεγόμενο μουγκό. Θα ήθελα λοιπόν περισσότερα στοιχεία και αν κάποιο από τα παιδιά που έκανε την αλλαγή εκεί αν έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

και ο σοφοκλης στην τουμπα ειναι πολυ καλος

Έχεις προσωπική εμπειρία και αν ναι σε τι κόστος έπαιξες? Επίσης αν είναι εύκολο θα ήθελα στοιχεία pm.

Link to comment
Share on other sites

εχω ναι καθως αλλαξα τον δικο μου ουρανο (σε γκολφ 4 ομως) μαζι με 6 κολωνες (αλλαξα χρωμα γι αυτο τα αλλαξα ολα)...κοστος 160.

αν πατησεις στο γουγλη "σοφοκλης δερματα τουμπα θα στο βγαλει με τη μια....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ κατά πάσα πιθανότητα θα τον επισκεφτώ σύντομα. Είσαι ευχαριστημένος φαντάζομαι από τη δουλειά του, πόσο καιρό έχει που τον άλλαξες? Παίζει να σου προσφέρει κάποια εγγύηση σε περίπτωση που ξανά ξεκολλήσει?

Link to comment
Share on other sites

γενικα στην παροχη υπηρεσιων δεν υπαρχει εγγυηση.παρ ολα αυτα ομως εδω και εναμιση χρονο που τα αλλαξα δεν ειχα κανενα προβλημα.

παντως ΔΕΝ θα ξαναξεκολλησει.αν γινει θα εισαι στο 1%

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με τον Σοφοκλή και αφού μου τόνισε πως είναι ένα συχνό φαινόμενο στο golf μου είπε την φαρμακερή δηλαδή πως θέλει 170 euro μόνο για τον ουρανό. Μου φάνηκαν κάπως πολλά τι λέτε και εσείς, στον μουγκό πόσο χρεώθηκε η ίδια δουλειά και αν μπορεί κάποιος να μου στείλει pm τα στοιχεία του.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μουγκός είναι  λίγο πιο φθηνός.Είναι λίγο μετά το σιδηροδρομικό σταθμό γωνία Αγίων Πάντων με Αγάθωνος.

Link to comment
Share on other sites

170 ευρώ για οροφή,την στιγμή που έξω λιανική το ύφασμα με κόλλες εχει 20 ευρώ?για μάς...σκέψου ποσο το παίρνουν ώς χονδρική.

150 ευρώ καθαρό κέρδος για 5-6 ωρες δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι ακριβως οπως τα λες Passatoukos.

Η κολλα για ταπετσαριες δηλαδι η βενζινοκολλα 588 εχει περιπου 6-7 ευρω το κουτι.

Για να γινει σωστη δουλεια ο μαστορας θελει 2-3 κουτια για τον ουρανο.Πρεπει πρωτα να βαλει κολλα και στις 2 επιφανειες δηλαδι και στον καθαρισμενο καλα ουρανο απο τις προηγουμενες κολλες αλλα και στο υφασμα.Αφηνει τη κολλα να τραβηξει αρκετη ωρα κ μετα ξαναβαζει.

Το υφασμα κοστιζει (αναλογα το υφασμα βεβαια) απο 15-20 ευρω το μετρο.

Οποτε αμεσως αμεσως

3 κολλες * 6 ευρω = 21

3-3.5 μετρα ταπετσαρια * 15 ευρω = 45 ευρω

Συνολο 66 ευρω στην καλυτερη συν οτι αλλα καθαριστηκα χρησιμοποιησει για να βγαλει τις παλιες κολλες.

Το οτι εχουν κερδος εχουν σιγουρα αλλα ετσι ειναι αυτα...Εσυ μπορεις να κανεις σωστη τοποθετηση μονο σου?Να κολησει σωστα και να κρατησει μερικα χρονια? Εγω παντως προσπαθησα και τα εκανα σκατα. Απο το youtube ολα φαινινται ευκολα αλλα εαν δν εχεις εμπειρια πανω στο θεμα πολυ ευκολα τα κανεις μανταρα και δεν ειναι καιρος να πεταμε τα λεφτα μας. Γνωμη μου ειναι καλυτερα σε μαστορα και εχεις το κεφαλι σου ησυχο που και στη χειροτερη περιπτωση δε κατσει καλα ο ουρανος του το πας πισω και του λες δες εκανες μ@αλακια κατσε φτιαξτο ενω εαν το κανεις μονος σου πρεπει να πληρωσεις παλι απ την αρχη ολα.

Τη γνωμη μου παντα λεω χωρις να θελω να προσβαλω καποιον :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε nikdev δε βαρεθηκες να κατσεις να το γραψεις ολο αυτο?

 

 

Μάλλον πρέπει να αρχίσεις να φοράς Γυαλιά μυωπίας...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.