Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

μμμ....μια χαρα τα λετε μεταξυ σας...

λοιπον αφου τα λεμε ετσι απο τοποθετησεις και εφαρμογες θα ηθελα να ρωτησω οταν βαζεις τροχαλιες σε ενα κινητηρα χρειαζεται επαναπρογραμματισμο???μια απορια...

(υπαρχουν και μαιλ λεμε..)

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις??? η 2η που με ενδιαφερει κιολας πως σου φαινεται??

Βασίλη καλό είναι άμα θέλουμε να την λέμε κάπου τουλάχιστον να δικαιολογούμαι και κάποια πράγματα. Ήθελες να την πείς στον Κρίτωνα και έγραψες ότι διαφορές τα αμάξια δεν θα έχουν...

Οκ...

Ο Kirra μέχρι τις 4.500 έχει 24 κιλά ροπή μόνο όταν το άλλο έχει 28 κιλά απο τις 3.000 οπότε στο πάτα το δεύτερο αμάξι θα έφευγε.

Όταν έχουμε περισσότερη ροπή απο το άλλο αμάξι (ποσο μάλλον όταν είναι και ίδιο ) σημαίνει καλύτερες καμπύλες = βγάζει και περισσότερη δύναμη στο δρόμο..

Και κάτι άσχετο. Με τί ταχύτητα μετρήθηκε το αμάξι του Kirra; Γιατί βλέπω ταχύτητα σχεδόν 240 χιλιόμετρα που για 5η είναι πολλά

Link to comment
Share on other sites

τί σχέση έχει η τελική με το πρόγραμμα ;;; Είναι θέμα σασμάν.

Μα αφού μιλάμε για ακριβώς το ίδιο αμάξι τι θέμα σασμάν? Αλλάζει το σασμάν από Golf V σε Golf V? Τέσπα για πλάκα το είπα. thumbsdown.gif

Edited by PanosA3
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς Κρίτωνα, αλλά από πότε η απόδοση (καταλαβαίνω παρουσιάζεις αυτό που θέλουν οι περισσότεροι πελάτες, αλλά...) δείχνει ποιο είναι καλύτερο πρόγραμμα (κι εφόσον κρίνουμε από αυτό, δε θα πρέπει να βάλεις 2 δυναμομετρήσεις του Kirra με τα 2 διαφορετικά προγράμματα μιας που είναι το ίδιο αυτοκίνητο και μάλιστα με dsg);

Δε βάζετε και οι 2 (etuners και oveload) μετρήσεις από wideband ΚΑΙ πυρόμετρο σε συνδυασμό με δυναμομέτρηση μπας και δούμε τίποτα ενδιαφέρον; Οι προσωπικοί διαξιφισμοί δε νομίζω πως αφορούν και πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

θα ηταν καλο να υπηρχαν και DEMO για 5 ωρες πχ πως εχει η απρ για 6 ωρες...το δυναμομετρατε και απτους δυο και τελειωνεται επιτελους,εχετε κανει 261 σελιδες μεταξυ 3 οικων...αμαν πια και καποιος να θελει να βγαλει ακρη απτο μεγεθος των σελιδων σου λεει αστο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

λαθος κανεις....... thumbsdown.gifthumbsdown.gif

Αν αυτη η δυναμομετρηση ειναι απο αμαξι μονο φιλτρο και intercooler(χωρις προγραμμα) τοτε το αμαξι δεν ειναι 1400 ή το δυναμομετρο συμπαθουσε πολυ τον ιδιοκτητη. new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι αλλα ξέρω ότι το μαμα tsi δε βγάζει ούτε αυτη τη ροπή ουτε την ιπποδυναμη χωρις πρόγραμμα.

Ας μας αποκαλύψει την πηγη ο original poster.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι αλλα ξέρω ότι το μαμα tsi δε βγάζει ούτε αυτη τη ροπή ουτε την ιπποδυναμη χωρις πρόγραμμα.

Ας μας αποκαλύψει την πηγη ο original poster.

βασικα αν φοραει προγραμμα του κρεμαει ψηλα, αν δν φοραει ειναι θαυμα, χαχα!!!

Edited by panos18
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να το πιστεψω γιατι το παληκαρι λεει οτι δεν εχει προγραμμα. Τι να πω μπορει να ειναι μια ευχαριστη δυσλειτουργια. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκίνητο είναι δικό μου έχει πάνω φίλτρο χωρίς πνίχτη και i/c από s3

¶τομα από εδώ μέσα με ξέρουν και έχουν ανοίξει μαζί μου και αξίζει να σας πει κάτοχος από golf gt με revo φίλτρο και εξάτμιση ότι ανοίξαμε και ήταν 1,5 αυτοκίνητο μπροστά μου .

Δεν λέω ότι είμαι ποιο δυνατός από αυτοκίνητα που έχουν πρόγραμμα απλός λέω ότι το αυτοκίνητο μου για αυτά που έχει πάει πάρα πολύ καλά …

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τιποτα μετρησεις απο vag com?

δεν έχω αλλά μπορώ μέσα σε λίγες μέρες να έχω αν θέλετε …..

δεν μπήκα να κάνω πλάκα ούτε θέλω να το παίξω κάποιος αυτό είναι το αυτοκίνητο μου και δεν έχω πρόγραμμα επάνω …..

Edited by sta8or
Link to comment
Share on other sites

το αυτοκίνητο είναι δικό μου έχει πάνω φίλτρο χωρίς πνίχτη και i/c από s3

¶τομα από εδώ μέσα με ξέρουν και έχουν ανοίξει μαζί μου και αξίζει να σας πει κάτοχος από golf gt με revo φίλτρο και εξάτμιση ότι ανοίξαμε και ήταν 1,5 αυτοκίνητο μπροστά μου .

Δεν λέω ότι είμαι ποιο δυνατός από αυτοκίνητα που έχουν πρόγραμμα απλός λέω ότι το αυτοκίνητο μου για αυτά που έχει πάει πάρα πολύ καλά …

για τι μοντελο μιλαμε??

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε λίγο καλύτερα την ροπή και θα καταλάβεις αν στο δρόμο έχει διαφορές

Δεν ειχα δει πριν τι ροπη νομιζα οτι και τα δυο ειχαν 26 κιλα .. ενταξει το δευτερο εχει καλυτερη ροπη...

Αλλα και παλι βγαζεις σωστα συμπερασματα απο 2 δυναμομετρησεις για δυο εταιρεις ??? αλωστε οπως το βλεπω εγω σε 2 ιδια αυτοκινητα με προγραμμα custom απο την ιδια εταιρεια υπαρχουν διαφορες ... μια δυναμομετρηση δεν αντιπρωσοπευει μια εταιρεια ... (ασε που και η διαφορες μεταξυ των δυο δυναμομετρησεων δεν ειναι και τεραστιες ...) πχ αντι γιατι την δευτερη δυναμομετρηση θα μπορουσε να μπει και η δυναμομετρηση του FANI ;)

Έφτασε στα χέρια μου αυτή η δηναμομετριση τη έχετε να πείτε???

Μου είπαν ότι έχει φιλτρο , intercooler ....MONO....

http://img134.imageshack.us/i/dsc01232o.jpg/

208ps 294nm

Ακούω σχόλια ...

Συμφωνω και εγω δε παιζει με τιποτα να ειναι απο 1.4 TSI χωρις προγαμμα !!!!

Ελεος ... new_killpc.gif

δεν έχω αλλά μπορώ μέσα σε λίγες μέρες να έχω αν θέλετε …..

δεν μπήκα να κάνω πλάκα ούτε θέλω να το παίξω κάποιος αυτό είναι το αυτοκίνητο μου και δεν έχω πρόγραμμα επάνω …..

Αν ειναι ετσι τοτε αποτελεις το πρωτο θαυμα του 21 αιωνα στειλτο στη NASA για περαιτερω μελετη .. ;)

Υποθετω κι ολας οτι δεν εχεις ουτε το GT ουτε το το VI 160 αλλα αυτο το με τα 140 :thumbsup:

Βεβαια για ανοιξε και το καπο μη μπερδευτικαν αμο την VW σου βαλαν καναν 2.0ΤFSI μεσα ;):lol:

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Διορθώνει ο εγκέφαλος μόνος του στην επιπλέον παροχή αέρα, αλλά 20 επιπλέον ίπποι και 5 κιλά ροπή?!

Χωρίς καν εξάτμιση??

Link to comment
Share on other sites

για τι μοντελο μιλαμε??

Golf gt 170ps 1/08 είναι το αυτοκίνητο

BillVWRuleZ

δεν είπα ότι αποτελώ θαύμα και δεν το είπα για να γελάσετε ….. είπα να μου πείτε την γνώμη σας και από τι βλέπω ……. (==8

Αν η vw μου έβαλε 2.0lt μοτερ είναι χαρά μου γιατί το πήρα σε τιμή gt

Tespa χαιρετώ και ας μην το συνεχίσουμε καλύτερα . άντε και καλή συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου sta8or, απλα θα σου παραθεσω ενα link να κανεις συγκριση των δυναμομετρησεων και κυριως να δεις οχι τις τιμες αποδοσης του κινητηρα, αλλα τις τιμες που αφορουν τα στοιχεια περιβαλλοντος.. Εχει συζητηθει ξανα πριν καποιες σελιδες το ιδιο θεμα αλλα και στο παρακατω link που αποτελει μετρηση ενος μελους το club που εγινε πριν καποιους μηνες...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30724

Προσωπικα μου φαινονται πολυ υποπτα ολα αυτα και απαντηση δεν εχει δοθει στο ερωτημα "με ποιο κριτηριο αλλαζουν τις στανταρ τιμες σε μια δυναμομετρηση"... Εκανα zoom την δυναμομετρηση σου και ειδα 922hPa πιεση αερα.. Ισως να φανω κουραστικος γτ το εχω πει κ αλλου, αλλα τα υπολοιπα μελη δεν εχουν απορια γιατι αυτη η τιμη να αλλαζει κ μαλιστα καταρριπτοντας το ρεκορ χαμηλοτερης τιμης που εχει σημειωθει στην Ελλαδα (972hPa), ενω η τιμη της ειναι στα 1010 περιπου;;

Ευκαιρια να απαντηθει τωρα αυτο το ερωτημα απο ατομα που ειναι γνωστες του αντικειμενου...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου sta8or, απλα θα σου παραθεσω ενα link να κανεις συγκριση των δυναμομετρησεων και κυριως να δεις οχι τις τιμες αποδοσης του κινητηρα, αλλα τις τιμες που αφορουν τα στοιχεια περιβαλλοντος.. Εχει συζητηθει ξανα πριν καποιες σελιδες το ιδιο θεμα αλλα και στο παρακατω link που αποτελει μετρηση ενος μελους το club που εγινε πριν καποιους μηνες...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30724

Προσωπικα μου φαινονται πολυ υποπτα ολα αυτα και απαντηση δεν εχει δοθει στο ερωτημα "με ποιο κριτηριο αλλαζουν τις στανταρ τιμες σε μια δυναμομετρηση"... Εκανα zoom την δυναμομετρηση σου και ειδα 922hPa πιεση αερα.. Ισως να φανω κουραστικος γτ το εχω πει κ αλλου, αλλα τα υπολοιπα μελη δεν εχουν απορια γιατι αυτη η τιμη να αλλαζει κ μαλιστα καταρριπτοντας το ρεκορ χαμηλοτερης τιμης που εχει σημειωθει στην Ελλαδα (972hPa), ενω η τιμη της ειναι στα 1010 περιπου;;

Ευκαιρια να απαντηθει τωρα αυτο το ερωτημα απο ατομα που ειναι γνωστες του αντικειμενου...

εμενα μαμα με προγραμμα μου εβγαλε τις τιμες που λεει ο φιλος(207,5 αλογα και 29 ροπη με 1010 πιεση αερα.) αν θυμαμε καλα με πιεση 980 μου εβγαζε 214 αλογα(βεβαια δεν θυμαμε καλα το νουμερο)

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.