Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Φίλε Shaddow η πιο αντικειμενική μαρτυρια,ειναι ενος ΙΔΙΟΤΗ που ΠΛΗΡΩΣΕ για ενα προιον...και του εβγαλε προβληματα κ συνεπως δεν ειναι ευχαριστημενος...κ συγκεκριμενα προβλήματα!Που μιλαει μετρημενα συγκεκριμενα κ όριμα!Δηλαδη αν αυτο σε κουραζει (δλδ το περιστατικο του kirra καθως κ το δικο μου) τι περιμενεις να δεις σε ενα φορουμ?Τους ιδιοκτητες των εταιριων(προγραμματιστες) να διαφημιζουν τα προιοντα τους! Ετσι θα βγαλεις εσυ συμπερασματα???! Υπαρχει δλδ περιπτωση να σου πουν κατι αρνητικο για το προιον τους???Φιλικα μιλαω παντα μην παρεξηγηθω!!!(δεν συνεχιζω την κοντρα απλα μια διευκρινιση κάνω)

Και το βήμα που δεν εκανε ο Kirra θα το κανω εγω κ θα παω για 4η φορα για ρυθμιση... κ συντομα θα δειτε κ τα συμπερασματα!!! (για ενα light a'σταδιο,επαναλαμβανω)

Και μια παρατηρηση για τα SM... δεν ειναι τοσο αθωα οσο τα παρουσιαζεται...δεν διαρκουν μονο 3-5 sec αλλα μπορει και 20sec και να εισαι στην ακρη στην εθνικη με αλαρμ κ να περιμενεις ποτε θα δουλεψει το αμαξι (κ να περνεις πανικοβλητος τηλ να δεις ΑΝ τελικα θα δουλεψει κ ποτε!!!) Εμενα προσωπικα μου ετυχε δυο φορες να ειναι κολλημενοι προφυλαχτηρα πισω μ στην εθνικη κ το αμαξι μου να μπαινει σε sm στα 200+χλμ ευτυχως κ τις δυο φορες οι πισω μ ειχαν πολυ καλα φρενα!!!Το τι ακουσα δεν εχει σημασια.... Επισης για να μην τα ριχνουμε παντα σε ασταθμιτους παραγοντες...εγω προσωπικα κ πολυ καλο στρωσιμο εχω κάνει,κ καλα συντιρω το αμαξι μου,κ παντα βαζω 100αρα κ προσπαθω να βαζω σε επιλεγμενα βενζιναδικα!Αλλα τα sm ηταν ΠΑΝΤΑ εκει στην 6η και οπως εγραψε κ Ο Κριτωνας αναλογα την εξωτερικες θερμοκρασιες μπορει να τα εβλεπα κ στην 5η!

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη , ετσι οπως το αναφερεις στο τελος θα προκυψει οτι οποιος δεν εχει safe mode ειναι ανασφαλης ! Αν και δεν εχουν σημασια για καποιον που δεν ειναι τεχνικος , καλο ειναι να προσπαθησει να κατανοησει τα παρακατω οποιον τον ενδιαφερει τι γινεται . Γενικα καλο ειναι να διαβασουν ολοι τα παρακατω για να μην λεγονται ανακριβη πραγματα .

Ενα TSI μπαινει σε safe mode oταν μηχανολογικα δυσλειτουργει ! Δεν ειναι πχ κοφτης πιεσης ή maf limit που δεν ανεβηκε o καταλληλος χαρτης απο τον προγραμματιστη , ουτε ειναι καποιο bug του προγραμματος . Αυτο αποδειχτηκε τελικα και απο τη μετρηση σε ΜΑΗΑ LPS3000 του Κirra, που ειδα σημερα και το οποιο ειχε μονο 181 μετρημενα στα ραουλα HP και το σημαντικοτερο 26kgrm ροπη max, που εκ των πραγματων με τη ροπη αυτη δεν μπαινει ποτε σε SM και με ασφαλεστατο καυσιμο. Γιατι οπως ειχα πει καποτε η αδυναμια ειναι μηχανολογικη .

Η αδυναμια της αντλιας δεν μετριεται με κριτηριο τη δυναμη , αλλα τη ροπη . Γιατι η αντλια αυτη ειναι θετικης μετατοπισης και η παλινδρομηση της ειναι αναλογη με το ρυθμο περιστροφης του κινητηρα . Με απλα λογια και για να το καταλαβει ο καθενας , η αντλια μπορει να παρεχει Χ ποσοτητα καυσιμου στις 3000σαλ και 2Χ στις 6000σαλ . Αρα με δεδομενο AFR , επαρκει και για Υ ισχυ στις 3000σαλ και 2Υ στις 6000σαλ , που σημαινει οτι επαρκει για Ζ ροπη στις 3000σαλ και Ζ ροπη στις 6000σαλ .

Μολις αδειασω και σηκωσω τη μετρηση του Panos18 , θα διαπιστωσουμε οτι το Stg1 και το Stg2 , που και τα 2 ειναι απροβληματιστα χωρις ιχνος sm , ναι μεν εχουν 20ΗΡ διαφορα ψηλα , αλλα και σχεδον ιδια ροπη , με τα διαγραμματα να ειναι "καρμπον" εως τις 5000σαλ και η ροπη να φθεινει με πιο αργο ρυθμο στο TSI που φοραει ροϊκα περιφερειακα (εισαγωγη - εξατμιση) και βοηθουν ψηλα.

Πολλη ροπη , χαμηλο AFR και διατηρηση εργοστασιακης αποκλισης πιεσης καυσιμου ειναι στοιχεια που βοηθουν στην εμφανιση της δυσλειτουργιας αυτης , που ειναι καθαρη περιπτωση μηχανολογικης ανεπαρκειας ανταλλακτικου . Γι αυτο αλλωστε , τα sm κλπ εξαφνιζονται με μεγαλυτερη αντλια .

Εστω οτι διατηρουμε την εργοστασιακη αποκλιση πιεσεων στο προγραμμα και δεν βγαζουμε τη δικλειδα αυτη απο τη μεση , που ειναι αυτονοητο οτι ειναι λαθος να βγει , αλλα και να ελαττωθει (αφου η παροχη των μπεκ μειωνεται δραματικα οταν δεν εχουν πιεση καυσιμου = καμπουμ , σε μοτερ που δεν εχει wideband για να κλεινει την πεταλουδα) . Δεν αρκει ομως μονο αυτο . Παρακατω θα καταλαβουμε γιατι .

Ο MED17.5.1 εχει ακριβες μαθηματικο μοντελο για τη ροπη . Η ροπη στους κινητηρες αυτους ειναι πρακτικα σταθερη και ο κινητηρας θα σηκωσει πιεση πχ το καλοκαιρι για να εχει την ιδια ροπη που θα εχει και το χειμωνα ή θα μειωσει την πιεση με ενα καλο intercooler , για τον ιδιο λογο . Για να εχει τη ροπη που θελει (που οριζει ο προγραμματιστης) .

Το AFR στα αυτοκινητα αυτα δεν ειναι σταθερο και αλλαζει σε διαφορες συνθηκες . Το αυτοκινητο εχει διαφορετικο AFR οταν ανοιγουμε μια δευτερα απο 2000 μεχρι κοφτη και διφορετικο οταν ανοιγουμε μια 6η , απο 2000 μεχρι κοφτη . Και καλα κανει ! Γιατι οταν καποιος ανοιξει μια 1η με το μοτερ κρυο (πχ με 300oC στο πυρομετρο , χωρις προηγουμενα πατηματα) ειναι αχρηστο να εχει πχ 11:1 για πολλους λογους (ατελης καυση , χαμηλη θερμοκρασια μεταλλων , καταναλωση , επικαθισεις , κλπ) , ενω οταν ανοιξει μια 6η ειναι απαραιτητο να εχει χαμηλο ΑFR , καθως η διαρκης θερμικη καταπονηση (μεταφορα θερμοτητας) θα καταστρεψει τα μεταλλα .

Επισης ,οταν ο εγκεφαλος διαπιστωσει υψηλη διορθωση αβανς (απο χρηση απλης αμολυβδης σε προγραμμα φτιαγμενο για 100oct , απο υψηλη εξωτερικη θερμοκρασια , απο πολυ φορτιο για αρκετο χρονο που ζεσταινει μπουζι / εμβολα / ΘΚ , κλπ) , o εγκεφαλος θα παρει πρωτοβουλια και θα κατεβασει οσο κρινει το AFR (σε σχεση και με το τι οριζει ο προγραμματιστης) για να προστατευσει το μοτερ . Για να γινει αυτο πρεπει ο καταλληλος χαρτης να μην μηδενιστει! . Οταν ο εγκεφαλος διαπιστωσει (ή μαλλον υπολογισει) υψηλη EGT παλι κατεβαζει το AFR για να προστατευτει . Φυσικα και αυτοι οι χαρτες θερμ. καυσαεριων "κατσαβιδωνονται" με αρνητικες - κατα την αποψη μου - πιθανες συνεπειες!

Η Bosch εχει σχεδιασει καταπληκτικο SW για το μοτερ αυτο , που συνδιαζουν με τον καλυτερο τροπο δυναμη - οικονομια - ασφαλεια και δεν αξιζει να θυσιασει καποιος την ασφαλεια στο βωμο της δυναμης . O προγραμματιστης λοιπον εχει διαφορους τροπους για να περιορισει το χαμηλο AFR εκει που πραγματικα χρειαζεται ! Στο υψηλο φορτιο και με κακες συνθηκες! Το θεμα ειναι μηπως ειναι καλυτερα να περιοριστει η ροπη , αντι για το καυσιμο ? Ενα damos ειναι το μονο που χρειαζεσαι για να μηδενισεις ολες εκεινες τις "δικλειδες ασφαλειας" που κρατανε το μοτερ ασφαλες. Να μην κατεβαζει δηλαδη μιγμα οταν χρειαζεται να ψυχθει . Ειναι μαθηματικα βεβαιο ομως οτι σε πληθος περιπτωσεων το ποσοστο αστοχιων θα αυξηθει .

Οποτε πολυ υψηλη ροπη (που δινει την αισθηση - τραβηγμα) και χαμηλο AFR δεν πανε μαζι . Για την ακριβεια , αυτο που εχω δει (σε LPS3000 actual τιμες) ειναι οτι το να εχει το μοτερ αυτο 280Νm και 11.5:1 ειναι οριακο στο να κραταει σωστη την πιεση στο καυσιμο με την ΟΕΜ αντλια . Στις υψηλες στροφες (6000+) τετοιο προβλημα δεν υπαρχει καθως 280Nm στις 6200σαλ / 7000σαλ ειναι 240ΗΡ / 270ΗΡ (που δεν βγαζει τοσα σε LPS3000) , αλλα για τις 4000 - 5000 , που με την ΟΕΜ τουρμπινα μπορει να εχει και 300+Nm το μοτερ μπορει να ειναι προβλημα . Οταν λοιπον στο δρομο εχουμε 6η απο τις 3000σαλ και σανιδωσουμε , μπορει στις 5000 το AFR να ειναι ακομα και 10,7:1 ! Η σχεδον 10% αυξημενη ποσοτητα καυσιμου σε σχεση πχ με την ιδια ρεπριζ (3000-5000σαλ) με 4η σχεση που μπορει να εχουμε 11,7:1 με ιδια ή και μικροτερη καταπονηση, ειναι αυτο που κανει το sm να εμφανιζεται με 6η σχεση και οχι πχ με 4η , να εμφανιζεται με υψηλη εξωτ. θερμοκρασια (πχ καυσωνα) και οχι με 0οC ή να εμφανιζεται με κακης αντικροτικοτητας καυσιμο .

Με λιγα λογια , full δυναμη (ή μαλλον ροπη) και χαμηλα AFR δεν πανε παρεα . Για το λογο αυτο , το μοτερ που αντεχει ανετα 320+Νm ποτε με την ΟΕΜ αντλια δεν θα εχει με ασφαλεια πανω απο 280-285Nm σε μεσες συνθηκες και με 100oct καυσιμο (μιλαμε παντα για Golf V , οχι 160αρια μοτερ που μαλλον εχον αναβαθμιστει μηχανικα στο κομματι αυτο και δεν παρουσιαζουν ποτε αποκλιση ανεξαρτητως AFR - πιεσης). Γιατι σε δυσμενεις συνθηκες θα μπαινει το μοτερ σε safe mode . Και αν δεν μπαινει σε sm , σημαινει οτι εχουν αφαιρεθει δικλειδες τετοιες , που δεν συμβαδιζουν με την αξιοπιστια και μακροζωια του μοτερ . Απλα πραγματα ειναι και μετρημενα κουκια . Χιλιοειπωμενα και αποδεδειγμενα .

Κρίτωνα, αχ Κρίτωνα… ;)

Στην αρχή ξεκίνησα να απαντήσω με τον κλασσικό κουνελάδικο τρόπο, κάνοντας quote την κάθε ανακρίβεια που γράφεις αλλά βγήκε 4 σελίδες και δεν πρόκειται να το διαβάσει κανένας. Μάλιστα μιλάς εσύ ο ίδιος για :

. Γενικα καλο ειναι να διαβασουν ολοι τα παρακατω για να μην λεγονται ανακριβη πραγματα .

Ενώ το πόστ σου το ίδιο έχει ανακρίβειες σχεδόν σε κάθε πρόταση.

Θα απαντήσω όμως συνολικά (και όποιος έχει όρεξη να διαβάσει την detailed έκδοση απάντησης – την περνάω με ΠΜ).

Α. Σχετικά με το safe mode.

Μηχανολογική δεν είναι η μόνη αιτία του safe mode. Η δυσλειτουργία που μπορεί να προκαλέσει το safe mode μπορεί να έχει και ηλεκτρική αιτία. Μπορεί να είναι κόφτης πίεσης, μπορεί να είναι κάποιος κατάλληλος χάρτης που δεν “ανέβηκε” και σίγουρα σε κάποιες εκδόσεις είναι από bug εργοστασιακού προγράμματος. Η αδυναμία αντλίας υψηλής είναι μηχανολογική αλλά ως ένα επίπεδο βελτιώνεται με σωστή διαχείριση της τρόμπας από τον εγκέφαλο. Επαναλαμβάνω, ΔΕΝ είναι μόνο μηχανολογική ανεπάρκεια ανταλλακτικού, είναι και σωστή ηλεκτρονική διαχείριση !!!

Β. Σχετικά με την ροπή, το καύσιμο και το AFR.

Στο παράδειγμα με την παροχή αντλίας σε διάφορες στροφές.

Το θέμα είναι ότι αυτή η ποσότητα Χ καυσίμου που λες, στις 3000 επαρκεί να έχεις μείγμα 12:1 με 1.6bar πίεσης υπερπλήρωσης τουρμπίνας.

Αρκεί να κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις ελέγχου αντλίας στον εγκέφαλο.

Ζωντανή απόδειξη είναι το αυτοκίνητο του Jovanni. Τα 1.6bar είναι πολύ παραπάνω από τα 28 κιλά που θέτεις ως όριο ροπής λόγω παροχής.

Η παροχή της εργοστασιακής αντλίας δεν τελειώνει στα 28 κιλά ούτε στα 30.

Δεν ξέρω πως σου ήρθε να μπλέξεις τον Kirra για να βγάλεις συμπεράσματα, αλλά ο άνθρωπος έχει DSG και κρατάω ροπή χαμηλά για να είναι «γλυκές» οι αλλαγές του DSG και μόνο.

Πάμε στο AFR τώρα.

Ας πάρουμε με την ιστορική σειρά τα πράγματα.

Μέχρι να γίνει το περιστατικό με τον Jovanni μας έλεγες εδώ δημόσια για κάτι 11.5 σταθερό παντού κοκ.

Πολλάπλά quotes έγιναν για τις δηλώσεις σου αυτές, όποιος θέλει θα τα βρει μερικές σελίδες πιο πίσω.

Μόλις μετρήθηκε όμως (και από εμάς και από εσένα) το αυτοκίνητο του Jovanni με 13άρια AFR μέχρι 4500 στροφές με 1.7bar πίεση στις στροφές αυτές άρχισες να στήνεις σενάρια για να δικαιολογήσεις το φτωχό μείγμα. Σήμερα βλέπω ότι ψηλο-ολοκλήρωσες το θεωρητικό κομμάτι και μας λες λοιπόν ότι δεν χρειάζεται, ότι είναι κακό να έχουμε πλούσιο μείγμα στην περιοχή όπου η πίεση φτάνει τα μέγιστα επίπεδα και το μοτέρ βγάζει τη μέγιστη ροπή.

Έχω λοιπόν 2 παράλληλες απαντήσεις που ανατρέπουν τις θεωρίες αυτές.

1. Τι κάνει η VAG στα εργοστασιακά προγράμματα για τους κινητήρες αυτούς. Κάνει αυτό που πολύ καλά περιγράφεις. Δηλαδή – κρατάει το μείγμα στοιχειομετρικό («φτωχό» με απλά λόγια) σε όλες τις συνθήκες, και μόλις ανεβαίνει το EGT (είτε υπολογισμένο είτε μετρημένο) πνίγει το μοτέρ με καύσιμο για να ρίξει το EGT. Παραλείπεις όμως δύο πράγματα :

Α) ότι το εργοστάσιο αναγκάζεται να χρησιμοποιεί την μέθοδο αυτή μόνο και μόνο για τους λόγους οικολογικούς. Η έννοια «φτωχό» μείγμα μπήκε με την είσοδο των αυστηρών ευρωπαϊκών προδιαγραφών ρύπων. Ειδικά σε αυτό το μοτέρ, προσπαθώντας με τους φθηνούς «απλούς» (όχι wideband) αισθητήρες λάμδα να πετύχει τις EURO-4 προδιαφραφές το φτωχό μείγμα παίζει για όσο δυνατόν περισσότερο διάστημα αντέχει.

Β) ότι το εργοστασιακό πρόγραμμα δουλεύει με ψευτοπιέσεις. Ο θάλαμος καύσης παραμένει αρκετά ξεκούραστος ακόμα και με φτωχά μείγματα.

Πηγαίνοντας όμως την πίεση στο θεό, και συνεχίζοντας να κρατάς το καύσιμο φτωχό το μόνο που προκαλείς είναι άσκοπη και επικίνδυνη υπερθέρμανση του θαλάμου στις χαμηλομεσαίες στροφές. Ευτυχώς όμως τα VAG αντέχουν ( new_iloveyou.gif ). Και μη πας μακρυά, πάρε ένα εργοστασιακό EURO-1 ή EURO-2 motronic. Θα δείς φτωχό μείγμα σε σημείο μέγιστης ροπής; To nickname σου είναι golf-agu, το έχεις μετρήσει ποτέ το AGU με wideband με μαμά πρόγραμμα; Είμαι σίγουρος ότι το έχεις κάνει, αλλά δεν μιλάς. Το ξέχασες ότι έχει 11άρια από τις 3000 στροφές και με εργοστασιακές πιέσεις; Τα πρώτα S3 225άρια, με 400bb τσιπάκια και EU-2 ρύπους; Δεν έχουν και αυτά 11άρια από χαμηλά; Τι έγινε, ανακάλυψε ξαφνικά η VW τροχό και τα "στέγνωσε"; Όχι βέβαια.

2. Τι κάνει η VAG (αλλά και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία) όχι στα εργοστασιακά αλλά στα αγωνιστικά αυτοκίνητα. Η Bosch εκτός από τους «πολιτικούς» φτιάχνει και motorsport εγκεφάλους. Που μπαίνουν σε αυτοκίνητα τα οποία τρέχουν σε circuit & rally. Επί ώρες πιέζονται. Που ούτε με εργοστασιακές ψευτοπιέσεις παίζουν, αλλά ούτε οι κινητήρες τους είναι με απλά εντόσθια. Στους κύκλους τσιπάδων κυκλοφορούν και calibration files και documents με περιγραφή λειτουργίας. Δεν θα δείς όμως πουθενά να παίζουν με μείγματα 13 στο σημείο μέγιστης ροπής! Και όμως εμείς εδώ έχουμε να κάνουμε με πολύ χειρότερες συνθήκες από αυτές του Motorsport. Έχουμε μαμά έμβολα, έχουμε χειρότερης ποιότητας καύσιμα και έχουμε τερματισμένες τουρμπίνες που γίνονται σεσουάρ. Και μας λές ότι είναι κακό να έχουμε πλούσιο μείγμα; Ποιους 300 βαθμούς EGT, μετά την τουρμπίνα; Που έχει θερμικό capacity ενός ελέφαντα; Για μέτρα EGT σε απόσταση 10cm από την βαλβίδα εξαγωγής (όπου κανονικά μετριέται το EGT). Και έλα πες μου πως από μια στιγμή σε άλλη θα 1000ρίσει το EGT μόλις σηκώσει η τουρμπίνα 1.7bar με 13 καύσιμο. Με μια γκαζιά. Λες και δεν ξέρεις και δεν έχετε κάνει πειράματα στο πανεπιστήμιο… Το μαθηματικό μοντέλλο του EGT που έχει ο συγκεκριμένος εγκέφαλος τελειώνει στο 1bar, άντε στο 1.1 Από κει και πέρα πάει τυφλά.

Σταμάτα λοιπόν να στήνεις θεωρίες για να δικαιολογήσεις τα λάθη. Τα λάθη είναι για να μαθαίνουμε πάνω σε αυτά, ότι έγινε – έγινε, γιατί συνεχίζεις να ψάχνεις δικαιολογίες.

Επιγραμματικά, τα δικά μου συμπέρασμα από το πόστ σου :

1.Προσπαθείς να δικαιολογήσεις την αδυναμία σου να ρυθμίσεις σωστά την εργοστασιακή τρόμπα. Επιβεβαιώνεται επίσης με το ότι παραδέχεσαι (έστω και άθελα) ότι για να μην έχεις προβλήματα αναγκάζεσαι και κόβεις την ροπή.

2.Προσπαθείς να γυρίσεις τον κόσμο της αυτοκίνησης και της βελτίωσης ανάποδα για να δικαιολογήσεις το φτωχό και επικίνδυνο μείγμα που έχεις σε full boost στις χαμηλομεσαίες.

Ειλικρινά, μόλις χθες έλεγα ότι ηρέμησες και μετρίασες το «ego» σου, ότι επιτέλους θα ηρεμίσουμε εδώ μέσα, αλλά πόσο λάθος ήμουν ;)

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

Α. Σχετικά με το safe mode.

Μηχανολογική δεν είναι η μόνη αιτία του safe mode. Η δυσλειτουργία που μπορεί να προκαλέσει το safe mode μπορεί να έχει και ηλεκτρική αιτία. Μπορεί να είναι κόφτης πίεσης, μπορεί να είναι κάποιος κατάλληλος χάρτης που δεν “ανέβηκε” και σίγουρα σε κάποιες εκδόσεις είναι από bug εργοστασιακού προγράμματος. Η αδυναμία αντλίας υψηλής είναι μηχανολογική αλλά ως ένα επίπεδο βελτιώνεται με σωστή διαχείριση της τρόμπας από τον εγκέφαλο. Επαναλαμβάνω, ΔΕΝ είναι μόνο μηχανολογική ανεπάρκεια ανταλλακτικού, είναι και σωστή ηλεκτρονική διαχείριση !!!

Δηλ αν εξαιρεσουμε την πιθανοτητα οτι υπαρχει μηχανολογικη αιτια και εχουμε ενα αρτιο μηχανολογικο συνολο και παρολα αυτα εχουμε Safe mode τοτε υπευθηνο γιαυτο ειναι το προγραμμα ???

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Κρίτωνα, αχ Κρίτωνα…

Κυριλλε , αχ Κυριλλε ...

Ρε συ , το μονο που μας μενει ειναι να παιξουμε και στο θεατρο τωρα. Να τρωει ποπ - κορν ο Peolinio και να γελαει μαζι μας . Αυτο θες τελικα , απ οτι βλεπω ! "Τολμη και γοητεια" !!! OK !

Συνεχιζεις να στρεφεσαι εναντιον συναδελφου σου με τετοιον τροπο , που μονο κερδος δεν σου φερνει . Ξερεις γιατι ? Γιατι και στον πιο αφελη ειναι προφανης ο σκοπος που γραφεις οτι γραφεις .

Δεν εισαι ιδιωτης , οπως ο Φανης που διαμαρτυρεται για μειωμενες επιδοσεις και με δικα μας εξοδα (δυναμομετρο και οτι αλλο απαιτησει) φυσικα θα αποκαταστησουμε το οτιδηποτε, εφοσον και ο ιδιος το επιθυμει .

Δεν θα εχεις κερδος , ομως τελικα με οτι γραφεις , γιατι δεν εχεις λαβει υπ οψιν σου κατι πολυ βασικο . Αυτο δεν μπορω να το αναφερω δημοσιως , γιατι μπορει και να παρεξηγηθω , αλλα μπορεις να μου τηλ. οποτε θες και θα δεις οτι θα συμφωνησεις.

Οσον αφορα τα περι αξιοπιστιας, το ποιος ειναι αξιοπιστος εχει αποδειχτει στην πραξη. Δεν υποδεικνυει ο ανταγωνιστης αν ειναι αξιοπιστος ο συναδελφος του ! Προσωπικα , γερα ειναι τα VAG , αλλα εχω δει και TSI ανατιναγμενα και τουρμπινες ξεσκισμενες , που δεν δουλευαν ουτε στο 60% των δυνατοτητων τους . Ευτυχως οχι δικες μου...

Λοιπον ξερεις οτι μ αρεσουν τα κουιζ , οπως το ωραιοτατο κουιζ που εβαλα στο seatclub και αντι να δεις που παει η βαλιτσα , βγηκες πρωτος-πρωτος να πεις "Ο Κριτωνας ριχνει αδεια για να πιασει γεματα. Φερτε τα σε μενα ειναι 5 λεπτων δουλεια τα misfires στα Cupra 2008" και διαψευστηκες παταγωδως σε καθε μελος με στοιχειωδη λογικη .

Λοιπον, το νεο κουιζ εχει ως εξης :

Εχουμε 2 αυτοκινητα Golf 1.4TSI 140ΗΡ, με τον ιδιο κινητηρα , ειναι 1 ετους , ειναι αρτια μηχανικα , δεν παρουσιαζουν καμια δυσλειτουργια , δεν εχουν απολυτως κανενα aftermarket περιφερειακο , χρησιμοποιουν 100αρα βενζινη , το software version ειναι σχεδον "καρμπον" και ειναι προγραμματισμενα απο 2 διαφορετικος προγραμματιστες .

Δυναμομετρηθηκαν στο ιδιο δυναμομετρο , με διαφορα καποιων ημερων , με την ιδια διορθωση (ISO1585) και με τον ιδιο τροπο . Να σημειωθει οτι ο ιδιοκτητης του dyno δεν πουλαει ουτε εμπορευεται προγραμματα και ηταν ο χειριστης και στις 2 περιπτωσεις.

Η περιπτωση Α ειναι μετα απο πολυωρες δοκιμες στο δρομο , η περιπτωση Β ειναι μετα απο ενα reflash (το παλικαρι τρομαξε απ ολα αυτα που διαβαζε και ετρεχε με 200kmh στην Κατεχακη για να δει αν εχει safe mode - που δεν ειχε ποτε εδω κι ενα χρονο - και να δει αν τα υποσχομενα αλογα υπαρχουν - του δινω δικιο , κι εγω το ιδιο θα εκανα , με ολα αυτα που αναφερονται) .

------------------------------------------------------

A

th_kirra.jpg

------------------------------------------------------

B

th_DYNOPANOS18.jpg

------------------------------------------------------

ΚΟΥΙΖ :

1) Ποια καμπυλη ροπης θεωρειτε καλυτερη ?

2) Ποια καμπυλη ισχυος θεωρειτε καλυτερη ?

3) Ποιο πιστευετε οτι ειναι πιο ευχρηστο / αποδοτικο στο δρομο ?

4) Ποιο πιστευετε οτι ειναι πιο γρηγορο ?

Υ.Γ. Στη δευτερη δυναμομετρηση , συγχωρεστε μου μια μικρη κοιλια στη ροπη ,που ειναι απειροελαχιστη ετσι κι αλλιως και δυσκολα αντιληπτη. Το προγραμμα ειναι τυποποιημενο και επειδη ο συνεταιρος μου ειναι στο εξωτερικο με καποια απαραιτητα εργαλεια , δεν υπηρχε δυνατοτητα για reflash on-dyno.

Φιλια , ο χρονος μου τελειωσε , θα δω τα αποτελεσματα του κουιζ σε 3 μερες .

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα περι αξιοπιστιας, το ποιος ειναι αξιοπιστος εχει αποδειχτει στην πραξη. Δεν υποδεικνυει ο ανταγωνιστης αν ειναι αξιοπιστος ο συναδελφος του ! Προσωπικα , γερα ειναι τα VAG , αλλα εχω δει και TSI ανατιναγμενα και τουρμπινες ξεσκισμενες , που δεν δουλευαν ουτε στο 60% των δυνατοτητων τους . Ευτυχως οχι δικες μου...

0xa0xa0xa0ax0ax0a new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Πάντως τα Fiat σίγουρα δεν αντέχουν :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το δεύτερο πρέπει να πελεκάει...

Σταθερή και μέγιστη ιπποδύναμη από 5000 μέχρι και 6800 στροφές!!! Ότι πρέπει για πατήματα!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το δεύτερο πρέπει να πελεκάει...

Σταθερή και μέγιστη ιπποδύναμη από 5000 μέχρι και 6800 στροφές!!! Ότι πρέπει για πατήματα!

το δικο μου ειναι!!! για να ακουσω και αλλες γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

με οδηγο τον Σουμαχεριδη και τα 2 πανε κοπια !!!!Ε ρε που μπλεξαμε τωρα να κανουμε τηλεκριτικη διαγραμματων closedeyes.gif

οταν ενας επαγγελματιας δεχεται επιθεση για την δουλεια του, νομιζω πρεπει με καποιο τροπο να αμυνθει και να προβαλει δειγματα της δουλειας του!

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες ειναι μικρες, και οι δυο δυναμομετρησεις φαινοντε καλες με καλυτερη απο της δυο την δευτερη... βεβαια στο δρομο δε νομιζω να δεις διαφορες...

Αν ηταν να επιλεξω ενα απο τα δυο προγραμματα θα επελεγα αυτο που δε θα ειχα προβληματα... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

στο δρομο ομως οτι προγραμμα και να βαλεις αν λειτουργει σωστα δν καταλαβεις διαφορες, μονο πανω σε μια κοντρα... εδω κατοχοι gt απ τους πρωτους με τα πλ δυνατα απο μαμα κατασταση δν καταλαβαιναν οδηγηκες διαφορες και σε κοντρα τρογανε 3 αυτοκινητα!!! οποτε καλος ή κακος οι διαφορες ειναι λιγες και δν φαινονται μονο σε μια γρηγορη οδηγηση αλλα μονο πανω σε μια κοντρα οπου και εκει παλι παιζουν και αλλα ρολο! ας τα χαιρομαστε ετσι οπως ειναι και μν μαλωνουμε με το παραμικρο. φιλικα παντα...

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω περιμενω ακομα προταση απο revo με 32 κιλα ροπη μονο προγραμμα, απλα για να δουμε διαφορες οχι για να σκοτωθουμε!!

εισα μακρια τρομαρα σου :whistling:, μπορει να μην εχω τοση ροπη αλλα δεν πειραζει θα το ρισκαρω mf_tshirt.gif

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε στα χέρια μου αυτή η δηναμομετριση τη έχετε να πείτε???

Μου είπαν ότι έχει φιλτρο , intercooler ....MONO....

http://img134.imageshack.us/i/dsc01232o.jpg/

208ps 294nm

Ακούω σχόλια ...

Edited by sta8or
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε στα χέρια μου αυτή η δηναμομετριση τη έχετε να πείτε???

Μου είπαν ότι έχει φιλτρο , intercooler ....MONO....

http://img134.imageshack.us/i/dsc01232o.jpg/

208ps 294nm

Ακούω σχόλια ...

Δεν είναι από 1400...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.