Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Δν ξερω για κουλο βιντεακι παντως περιπου παρομοιο αποτελεσμα ειχα και γω με φιλου μου με προγραμμα και μιση εξατμιση προχτες.Σημειωση εχει προγραμμα για 100αρα και απ'οτι μου πε κοβει πολυ γτ ειχε αναμειξει 95αρα-100αρα μαζι.Δν ξερω αν ισχυει κτ τετοιο.(95αρα ειχα κ γω).

Link to comment
Share on other sites

Δν ξερω για κουλο βιντεακι παντως περιπου παρομοιο αποτελεσμα ειχα και γω με φιλου μου με προγραμμα και μιση εξατμιση προχτες.Σημειωση εχει προγραμμα για 100αρα και απ'οτι μου πε κοβει πολυ γτ ειχε αναμειξει 95αρα-100αρα μαζι.Δν ξερω αν ισχυει κτ τετοιο.(95αρα ειχα κ γω).

ολα τα προγραμματα λειτουργουν καλυτερα με 100αρα κ σε αυτο τον τομεα νομιζω οτι ειναι ιδια...

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει αυτο το αποτελεσμα αν οι οδηγοι ειναι ιδιοι εχουν ιδιες βενζινες ιδιο κιβωτιο(manual η DSG) κ δεν υπαρχει καποια δυσλειτουργια γενικα

ενα TSI tuned μονο προγραμμα αγγιζει τα 210 αλογα + 28 ροπη δεν γινεται να πηγαινει μια το ενα μια το αλλο μπροστα τι κουλα πραγματα ειναι αυτα το θεμα τελειωνει απο την αρχη

εδω ο πεολινιο με προγραμμα εισαγωγη μεχρι 3 ηταν κοπια με το cupra κ εδω μιλαμε για GT μαμα?

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει αυτο το αποτελεσμα αν οι οδηγοι ειναι ιδιοι εχουν ιδιες βενζινες ιδιο κιβωτιο(manual η DSG) κ δεν υπαρχει καποια δυσλειτουργια γενικα

ενα TSI tuned μονο προγραμμα αγγιζει τα 210 αλογα + 28 ροπη δεν γινεται να πηγαινει μια το ενα μια το αλλο μπροστα τι κουλα πραγματα ειναι αυτα το θεμα τελειωνει απο την αρχη

εδω ο πεολινιο με προγραμμα εισαγωγη μεχρι 3 ηταν κοπια με το cupra κ εδω μιλαμε για GT μαμα?

ενταξει 185 βγαζει το gt μαμα αν αυτο εβγαζε 195 με προγραμα μονο, εφευγε κ λιγο απο το gt, να το αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε. Το μόνο που ξέρω είναι πως αυτός που τραβάει το βίντεο δεν κάνει καλές αλλαγές. Δέχομαι να αλλάξεις πρώτη στις 7.000rpm άντε και τη 2η, από τρίτη μέχρι και πέμπτη όμως θες αρκετα λιγότερες αλλιώς χάνεις πολύ. Η τετάρτη πρέπει να αλλαχτεί πριν τις 6700 ίσως και πρίν τις 6650!!! Η πέμπτη ακόμα ψηλότερα!

Link to comment
Share on other sites

το βιντεο ειναι Τουρκια :D ... αν μπειτε στο προφιλ του εχει μερικα πολυ ενδιαφεροντα πατηματα :yahoo: ...αν το βελτιωμενο ηταν light προγραμμα λογικο ειναι να μην ανοιγει τοσο πολυ με ενα GT γιατι μερικα ηταν αρκετα δυνατα μαμα..επισης οι αλλαγες του GT ειναι αργες ειδικα στα ψηλα το κραταει ωρα μεχρι την αλλαγη....

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

ενταξει 185 βγαζει το gt μαμα αν αυτο εβγαζε 195 με προγραμα μονο, εφευγε κ λιγο απο το gt, να το αποτελεσμα...

Ακριβως ετσι. Και τα 122αρια βγαζουν 140-150 και τα 160ρια βγαζουν 180-190!Καλα τα GTi ασε... 250-260!

Εμενα το δικο μου δυστηχως ηταν χαλασμενο και εβγαλε 125 σε πολυ αυστηρο δυναμομετρο.

Οταν διαβαζουμε μονο περιοδικα αυτα γινονται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά άμα δεν τα πω θα σκάσω!

Off Topic

Ρε GolfRS διάβασε σε παρακαλώ τα ποστ που είχες κάνει σε αυτό το τόπικ: http://www.vwclub.gr...opic=22466&st=0 για να καταλάβεις πόσο ανόητος φαίνεσαι εκ των υστέρων και πως ο μόνος άσχετος εν τέλει ήσουν εσύ όπως περίτρανα απεδείχθη!!!

Και 270 πήγε ο κινητήρας με κλειστό μοτέρ και 300+ πήγε στη Θεσσαλονίκη! Βάψε το gti σου μπλέ και πέταξε το στη θάλασσα! Ευτυχώς που δεν ήμουν μέλος νωρίτερα να διαβάσω τα αίσχη που είχες γράψει γιατί με την αντίδραση μου θα είχα φάει ban! Είρωνα, έ είρωνα!

Και φυσικά η εκπληκτική ατάκα του PerisVT

"Αυτός που θα αποφασίσει να βελτιώσει τον 1.4TSi θα πρέπει να γνωρίζει τις ανοχές του και αναλόγως να πράξει..Αλλά να ξέρει πως αν πάει κάτι στραβά,ας έχει κάβα ένα μοτέρ...

Α,υπ' όψιν ότι με K03-Intercooler-πρόγραμμα-εξάτμιση,πάνω από 180-190(ζόρι) δεν θα πάει... ;) '"

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι. Και τα 122αρια βγαζουν 140-150 και τα 160ρια βγαζουν 180-190!Καλα τα GTi ασε... 250-260!

Εμενα το δικο μου δυστηχως ηταν χαλασμενο και εβγαλε 125 σε πολυ αυστηρο δυναμομετρο.

Οταν διαβαζουμε μονο περιοδικα αυτα γινονται. ;)

Τα Golf 6 tsi 160ps βγάζουν πραγματικά 170-180ps και τα Golf 6 GTI 220-230ps. ;)

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

1ον. Εξαιτιας του midkin εχω κοκκινα ματια! Αχχ.. Γελασα!

Στελιο ναι συμφωνω οτι ειναι παραπανω απο οσο τα δινει η VW αλλα οχι και 20 αλογα πανω.. 5 - 10 βαρια ναι.

Αλλα ειναι και αναλογα το δυναμομετρο φυσικα.. Σε ενα περιοδικο το 122ρι το βγαζαν 140 χλρα.. Ε ΠΩΣ ΚΥΡΙΕ "ΠΕΡΙΟΔΙΚΕ"

λες δημοσια τετοιες Μ@λ@κιες και εμενα μου βγαζει 125 αλογα? Στο ιδιο δυναμομετρο καποια εβγαλαν 120-130..

Link to comment
Share on other sites

1ον. Εξαιτιας του midkin εχω κοκκινα ματια! Αχχ.. Γελασα!

Στελιο ναι συμφωνω οτι ειναι παραπανω απο οσο τα δινει η VW αλλα οχι και 20 αλογα πανω.. 5 - 10 βαρια ναι.

Αλλα ειναι και αναλογα το δυναμομετρο φυσικα.. Σε ενα περιοδικο το 122ρι το βγαζαν 140 χλρα.. Ε ΠΩΣ ΚΥΡΙΕ "ΠΕΡΙΟΔΙΚΕ"

λες δημοσια τετοιες Μ@λ@κιες και εμενα μου βγαζει 125 αλογα? Στο ιδιο δυναμομετρο καποια εβγαλαν 120-130..

Έχει τύχει να βγάλουν και 20 άλογα τα Gti αλλά παίζει ρόλο και το δυναμόμετρο και οι συνθήκες δυναμομέτρησης.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

1ον. Εξαιτιας του midkin εχω κοκκινα ματια! Αχχ.. Γελασα!

Είναι αλήθεια ότι χωρίς προθέρμανση δεν αντέχομαι εύκολα! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι. Και τα 122αρια βγαζουν 140-150 και τα 160ρια βγαζουν 180-190!Καλα τα GTi ασε... 250-260!

Εμενα το δικο μου δυστηχως ηταν χαλασμενο και εβγαλε 125 σε πολυ αυστηρο δυναμομετρο.

Οταν διαβαζουμε μονο περιοδικα αυτα γινονται. :good:

φιλε μου πολυ ειρωνικος μου φανηκες αλλα θα σου απαντησω ομορφα λεγοντας σου οτι (οπως ειπε κ ο φιλος πανω) οντως τα gt βγαζουν οχι 170 αλλα 180 ή 185...τα τσι οχι 140 αλλα 157 κ τα τα gti oxi 200 alla 201(για τα gti V μιλαω) Ααα και τα 122 οχι 122 αλλα 130-135...οχι λοιπον 5-10 παραπανω απο οτι ειπες αλλα 10-15 παραπανω

Αυτα προς αποκατασταση της αληθειας...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πολυ ειρωνικος μου φανηκες αλλα θα σου απαντησω ομορφα λεγοντας σου οτι (οπως ειπε κ ο φιλος πανω) οντως τα gt βγαζουν οχι 170 αλλα 180 ή 185...τα τσι οχι 140 αλλα 157 κ τα τα gti oxi 200 alla 201(για τα gti V μιλαω) Ααα και τα 122 οχι 122 αλλα 130-135...οχι λοιπον 5-10 παραπανω απο οτι ειπες αλλα 10-15 παραπανω

Αυτα προς αποκατασταση της αληθειας...

Εαν εχεις την δυνατοτητα φερε μου ενα 122αρι πληρωνω ΕΓΩ την δυναμομετρηση σε ενα αυστηρο Dyno οπου εκανα και εγω και αν βγαλει 135 ΜΑΜΑ (για να μην πω 125-7) θα τρεχω γυμνος μεσα στην κατερινη και θα το ανεβασω και youtube.

Δεν θα το κανω φυσικα :good: αλλα δεν θα βγαλει και τοσα ...

Link to comment
Share on other sites

Oι γνωστές συζητήσεις για δυναμομετρα-τροχό-στρόφαλο που καταλήγουν σε τσακωμούς! ;)

Πάντως, ένα θέμα είναι ότι τα άλογα συνηθίζονται. Προσωπικά, αν οδηγώ το αμάξι πάνω από 2 μέρες συνεχόμενα, νομίζω ότι δεν πάει βήμα, ότι έχει κόψει κτλ. Και μετά τυχαίνει να οδηγήσω κάποιο πιο αδύναμο και καταλαβαίνω ότι όντως το δικό μου μάλλον βγάζει όσα δηλώνει...

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το 122 πάντως, και γω έχω καταλήξει ότι δε βγάζει πολλά παραπάνω από 122 όταν είναι μαμα, αλλά και δεν ξεπερνάει εύκολα τα 150 με 155 άλογα βελτιωμένο.

Τα υπόλοιπα πρέπει όντως να αποκλίνουν περισσότερο από τις ανακοινώσιμες ιπποδυνάμεις.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις την δυνατοτητα φερε μου ενα 122αρι πληρωνω ΕΓΩ την δυναμομετρηση σε ενα αυστηρο Dyno οπου εκανα και εγω και αν βγαλει 135 ΜΑΜΑ (για να μην πω 125-7) θα τρεχω γυμνος μεσα στην κατερινη και θα το ανεβασω και youtube.

Δεν θα το κανω φυσικα ;) αλλα δεν θα βγαλει και τοσα ...

μιλησα για ολα κ αφησα ενα παθυρο περιπου 5 ιππων στο καθενα... Λοιπον για το 122 ειπα 130-135 αν βγαλει ενα νουμερο μεσα σε αυτα τα πλαισια θα κανεις αυτο που ειπες?Γιατι η κατερινη ειναι μιση ωρα ερχομαι οποτε θελεις αν ειναι να δω τετοιο θεαμα...

Και η vw με τους τσι ειναι γνωστω οτι λεει λιγοτερα αλογα απο τα αληθινα ειτε για φορολογιλους λογους(για χωρες που φορολογειται η ιπποδυναμη) η για αλους λογους (ενας μεγαλος ανθρωπος αλλο να ακουσει 140 κ αλλο 157 πες 160) πραγμα που δεν κανουν οι αλλες αυτοκινητοβιομηχανιες αλλα ουτε η ιδια η vw με τα ατμοσφαιρικα της οπου δεν εχει την πολυτελεια να κοψει αλογα γιατι ειναι ηδη σχετικα χαμηλα...αν μπεις σε ενα auris π.χ με 122 κ μετα στο γκολφ με 122 και καλα θα περιμενεις ιδια αποδοση κ θα παθεις πλακα(βεβαια αυτο συμβαινει και λογο της εξτρα ροπης του turbo) φυσικα υπερ του γκολφ και μιλαμε για ανθρωπους που δεν πολυ ασχολουνται κ ειναι κ οι περισσοτεροι

Για τους παραπανω λογους λοιπον ισως κ για πολλους αλλους αυτο η vw το κανει κ εμας δεν μας χαλαει αλλα δ μπορουμε κ να μην το δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Oι γνωστές συζητήσεις για δυναμομετρα-τροχό-στρόφαλο που καταλήγουν σε τσακωμούς! ;)

Πάντως, ένα θέμα είναι ότι τα άλογα συνηθίζονται. Προσωπικά, αν οδηγώ το αμάξι πάνω από 2 μέρες συνεχόμενα, νομίζω ότι δεν πάει βήμα, ότι έχει κόψει κτλ. Και μετά τυχαίνει να οδηγήσω κάποιο πιο αδύναμο και καταλαβαίνω ότι όντως το δικό μου μάλλον βγάζει όσα δηλώνει...

+100000 new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

πάντως GT 185 μαμά με GT προγραμματισμένο 190+ πρέπει να έχουν τεράστιες διαφορές. Το έχω πεί ότι στο πρόγραμμα δεν κοιτάμε μόνο το τελικό νούμερο αλλά και τι έχει πάρει το αμάξι στις μεσαίες στροφές

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις την δυνατοτητα φερε μου ενα 122αρι πληρωνω ΕΓΩ την δυναμομετρηση σε ενα αυστηρο Dyno οπου εκανα και εγω και αν βγαλει 135 ΜΑΜΑ (για να μην πω 125-7) θα τρεχω γυμνος μεσα στην κατερινη και θα το ανεβασω και youtube.

Μην λες μεγάλα λόγια :p 3 αυτοκίνητα που έχω δεί σε μέτρηση και τα τρία ήταν 130 με 133. Έχω και την δικιά μου 'μαμά' μέτρηση αν θες να δείς.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω πως ολοι εμεις οι κατοχοι VW λεμε πως μαμα τα αμαξια μας εχουν 10 και 20 μη σου πω αλογα παραπανω..το δικο μου 160αρι tsi golf 6 πριν του βαλω προγραμμα ηταν 165.φιλου μου με scirocco 164, δυναμομετρημενα eos παλι παιζουν εκει κοντα που λεει η vw.. με αποκλιση 10 αλογων..ναι θα ηθελα να δω δυναμομετρηση που να δειχνει μαμα κατασταση με αλογα 15+ απο αυτα που λεει η vw.. αλλα ακομα και ετσι θα συνεχιζω να πιστευω αυτα που εγραψα και απλως θα μιλαμε για μια εξαιρεση στον κανονα..αυτα για να μη ξεχναμε και τα βασικα και διχως να θελω να πικαρω κανεναν..ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ GOLF ΕΧΩ,δεν εχω καποιοο κομπλεξ για να υποβαθμιζω το αμαξι μου-μας..

Link to comment
Share on other sites

Στο δυναμομετρο που εκανα εγω δυναμομετρηση εβγαλε 125 αλογα.. Ειχα 2000χλμ (ακομα σφηχτο μοτερ) αλλα και παλι ΠΟΣΑ να παρει ακομα... Το δυναμομετρο ειναι αρκετα αυστηρο και ηταν MAHA στο Ωραιοκαστρο..

Link to comment
Share on other sites

πάντως GT 185 μαμά με GT προγραμματισμένο 190+ πρέπει να έχουν τεράστιες διαφορές. Το έχω πεί ότι στο πρόγραμμα δεν κοιτάμε μόνο το τελικό νούμερο αλλά και τι έχει πάρει το αμάξι στις μεσαίες στροφές

το πιστευω κ εγω αυτο χωρις να βα ζω κ το χερι μου στη φωτια...

alexpsk Και ομως σε καλες συνθηκες δυναμομετρησης (λογο της αυαισθησιας της τουρμπινας στις αλλαγες συνθηκων) μπορεις να βγαλεις μεγαλυτερες τιμες

Dimake An to ανοιξεις καλα (στα 2000 παλι καλα που εβγαλε τοσο) και το κανεις χειμωνα με μικρη υγρασια θα δεις...Εγω αυτο το σοου που μου υποσχεθηκες δεν το ξεχασα :p:thumbsup: Ακου και λιγο τον κοσμα μπας και αποφυγεις τον διασυρμο...

Link to comment
Share on other sites

οτι μπορει να υπαρχουν αυξομειωσεις το πιστευω και εγω..οι ενστασεις μου αφορουν στην εκταση(+20 αλογα) και στον αριθμο των μοτερ που παρουσιαζουν αυτες τις αυξομειωεις(οτι ολα τα μοτερ βγαζουν 180, πως σκατα το δικο μου και του φιλου μου εβγαλαν 165?σε maha στα σπατα και καλοκαιρι βεβαια αλλα και παλι..) και εγω καραφλιασα οταν πηγα να βαλω το προγραμμα στον κριτωνα και μπροστα στα ματια μου ενα rc εβγαλε μολις 158..κατι τετοιο βεβαια οπως μου ειπε και ο κριτωνας, ηταν η πρωτη φορα που το εβλεπε..η εξαιρεση στον κανονα που λεγαμε πριν..

τεσπα απλα θα ηθελα απο περιεργεια οποιος παει να βαλει προγραμμα και να το δυναμομετρησει, ας κανει και ενα πατημα σε μαμα κατασταση για να δουμε.. ισως και να κανψ λαθος και μονο τα 2 δικα μας μοτερ να ηταν κουτσα!!!καλη συνεχεια παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.