Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

αχμμμ αν το σκιζω καιει...πολυ!!!!!! αλλιως η καταναλωση ειναι ιδια με πριν το αναβαθμισω

γνωμη μου μακρυα απο μπουλεκο... νομιζω με παραλληλο εγκεφαλο το κανει????? και δεν ειμαι σιγουρος αν εχει βγαλει κατι για med 17.5

Όχι δε το βγάζει με παράλληλο. Κάνει επαναπρογραμματισμό και δίνει και ένα ram air έτσι για λίγο σαματά!!

Link to comment
Share on other sites

ναι το χαίρεσαι και απροβλημάτιστο σου εύχομαι. τί πίεση δουλευε μαμα το αυτοκίνητο? γιατι 1.3 over είναι πολύ λίγο αν σκεφτούμε οτι ιδια πιεση είναι μαμα.

έχεις μπαρόμετρο?

1.3 απο την στιγμη που κανει την μεταδοση ο κομπεσσορας μεχρι τις 5000 δεν ειναι λιγο... και μετα απο εκει και περα 0.9 με 1 δεν ειναι παλι καθολου λιγο...

μαμα δεν ηξερα τι δουλευα γιατι δεν ειχα μπαρομετρο. σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε το βγάζει με παράλληλο. Κάνει επαναπρογραμματισμό και δίνει και ένα ram air έτσι για λίγο σαματά!!

¨

μπουλεκος...!!!!! χεχε! και να μου το βαζε τσαμπα δεν πηγαινα!

Link to comment
Share on other sites

1.3 απο την στιγμη που κανει την μεταδοση ο κομπεσσορας μεχρι τις 5000 δεν ειναι λιγο... και μετα απο εκει και περα 0.9 με 1 δεν ειναι παλι καθολου λιγο...

Τώρα έβαλες μανόμετρο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έβαλες μανόμετρο?

yes δεν ειμαι και τρελος φαν να βαζω φωτακια στο αμαξι και μπαρομετρα και πυρομετρα και ου το καθεξις...!

αλλα οκ ενα μπαρομετρο οταν κανεις μια μετατροπη ειδικα σε πιεση τουρμπινας ειναι απαραιτητο...

Link to comment
Share on other sites

yes δεν ειμαι και τρελος φαν να βαζω φωτακια στο αμαξι και μπαρομετρα και πυρομετρα και ου το καθεξις...!

αλλα οκ ενα μπαρομετρο οταν κανεις μια μετατροπη ειδικα σε πιεση τουρμπινας ειναι απαραιτητο...

Κανένα καλό ή καμιά μούφ@!!

Για να δούμε την αξιοπιστία των μετρήσεων!!

Πάντως πολύ ενδιαφέρον θα ήταν να μας έλεγε κάποιος τιμές θερμοκρασίας απο πυρόμετρο!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλό ή καμιά μούφ@!!

Για να δούμε την αξιοπιστία των μετρήσεων!!

Πάντως πολύ ενδιαφέρον θα ήταν να μας έλεγε κάποιος τιμές θερμοκρασίας απο πυρόμετρο!

βαση της osir με μπαρομετρο μπλιτζ

θα μπει και πυρομετρο συντομα... δυστηχως ;)

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβουν και αυτοι που δεν ξερουν και παρα πολλα,ποσα αλογα παει το TSI και ποσα το GT (οχι το μεγιστο.)μεχρι εκει που δεν θα εχουμε προβλημα αξιοπιστιας (*π.χ stage 1), και με ποσα λεφτα το καθενα?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβουν και αυτοι που δεν ξερουν και παρα πολλα,ποσα αλογα παει το TSI και ποσα το GT (οχι το μεγιστο.)μεχρι εκει που δεν θα εχουμε προβλημα αξιοπιστιας (*π.χ stage 1), και με ποσα λεφτα το καθενα?

Αχ! Παναγιωτάκι μου, και τα 2 τα ίδια άλογα μπορούν να φτάσουν, απλά εσύ είσαι ένα στάδιο πιο

κοντά στα 200!

Για τα μικρούτσικα 140αρια μέχρι τώρα πρέπει να περάσουμε 2 σκαλιά μέχρι την ενηλικίωση!

Link to comment
Share on other sites

Κανείς απο Bouleko μεριά υπάρχει? (...ή θα ήμουν ο πρώτος??)

Τουλάχιστον απο άλλον tuning provider!

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται όμως η Κ03 που είναι ίδια με του GTI και Cupra να έχει μεγιστη απόδοση 230hp?

Το 1ο στάδιο GTI ανεβάζει 250 άλογα και δε γίνεται κουβέντα για προβλήματα αξιοπιστίας!

http://www.carsinspections.com/forum/viewtopic.php?t=25

Αυτη ειναι η τουρμπινα που φορανε ολα τα TSI και GT 1400αρια μοτερ με κομπρεσσορα.

Η τουρμπινα των νεων TSI 122HP ειναι ταξεως μεγεθους... smart!!!

Η Κ03 που φορανε ολα τα 2λιτρα AXX και BWA δεν εχει καμια επαφη σε μεγεθος με την ΚΚΚ (πουθενα δεν αναφρεται οτι προκειται για Κ03 στο ταμπελακι της) των TSI/GT! Η μεγαλη εχει 40mm inducer και η μικρη 35.5mm (27% διαφορα σε διατομη, που αντιστοιχει σε παροχη). O αξονας ειναι πολυ μεγαλυτερος σ αυτην του 2λιτρου, οπως και το ακροφυσιο και το αλουμινιο. Και το οτι βγαζει 220ΗΡ max σε 1400αρι μοτερ ειναι το αναμενομενο τη στιγμη που η πολυ μεγαλυτερη Κ03 σε 2λιτρο μοτερ βγαζει 280ΗΡ max. Τα 1.8Τ με τις Κ03 "sport" των 39mm (πχ Ibiza cupra, octavia RS κλπ) εφταναν με οριακη ρυθμιση τα 250+ΗΡ, τη στιγμη που τα παλια ντιζατα 20βαλβιδα με τις μικρες Κ03 (36mm) με δυσκολια εφταναν τα 220ΗΡ.

Τα cupra / edition30 / S3 εχουν Κ04 , που στην εκδοση αυτη εχει μεγεθος αντιστοιχο με 28αρα ρουλεμανατη και μπορει με καταλληλα περιφερειακα να ξεπερασει τα 350ΗΡ!

Γενικα το κρισιμοτερο μεγεθος σε μια τουρμπινα ειναι η διαμετρος του inducer (στομιο συμπιεστη) το οποιο σε μεγαλο βαθμο καθοριζει και την τελικη ισχυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ξερετε με σιγουρια οτι GT και TSI εχουν ακριβως τον ιδιο κινητηρα;Γιατι ειχε παρει το αυτι μου οτι στο GT εχουν χρησιμοποιηθει υλικα μεγαλυτερης αντοχης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ξερετε με σιγουρια οτι GT και TSI εχουν ακριβως τον ιδιο κινητηρα;Γιατι ειχε παρει το αυτι μου οτι στο GT εχουν χρησιμοποιηθει υλικα μεγαλυτερης αντοχης.

Δεν συμφέρει.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφέρει.. :lol:

Σωστο.Μα κι εγω για ιδιους κινητηρες ηξερα τοσο καιρο.Απλα φημη θα ειναι μαλλον αυτο που ακουσα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.carsinspections.com/forum/viewtopic.php?t=25

Αυτη ειναι η τουρμπινα που φορανε ολα τα TSI και GT 1400αρια μοτερ με κομπρεσσορα.

Η τουρμπινα των νεων TSI 122HP ειναι ταξεως μεγεθους... smart!!!

Η Κ03 που φορανε ολα τα 2λιτρα AXX και BWA δεν εχει καμια επαφη σε μεγεθος με την ΚΚΚ (πουθενα δεν αναφρεται οτι προκειται για Κ03 στο ταμπελακι της) των TSI/GT! Η μεγαλη εχει 40mm inducer και η μικρη 35.5mm (27% διαφορα σε διατομη, που αντιστοιχει σε παροχη). O αξονας ειναι πολυ μεγαλυτερος σ αυτην του 2λιτρου, οπως και το ακροφυσιο και το αλουμινιο. Και το οτι βγαζει 220ΗΡ max σε 1400αρι μοτερ ειναι το αναμενομενο τη στιγμη που η πολυ μεγαλυτερη Κ03 σε 2λιτρο μοτερ βγαζει 280ΗΡ max. Τα 1.8Τ με τις Κ03 "sport" των 39mm (πχ Ibiza cupra, octavia RS κλπ) εφταναν με οριακη ρυθμιση τα 250+ΗΡ, τη στιγμη που τα παλια ντιζατα 20βαλβιδα με τις μικρες Κ03 (36mm) με δυσκολια εφταναν τα 220ΗΡ.

Τα cupra / edition30 / S3 εχουν Κ04 , που στην εκδοση αυτη εχει μεγεθος αντιστοιχο με 28αρα ρουλεμανατη και μπορει με καταλληλα περιφερειακα να ξεπερασει τα 350ΗΡ!

Γενικα το κρισιμοτερο μεγεθος σε μια τουρμπινα ειναι η διαμετρος του inducer (στομιο συμπιεστη) το οποιο σε μεγαλο βαθμο καθοριζει και την τελικη ισχυ.

Έδωσες την επιστημονική πινελιά που έλλειπε απο τη συζήτηση!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες...

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γνωμη εχετε για το προγραμμα της ABT...

Ειναι μεν ακριβο αλλα φτανει 210 αλογα στο GT.

Δεν ειναι μια καλη αξιοπιστη εταιρεία?

Οριστε και το σχετικο link

http://www.abt-sportsline.de/uploads/tx_co...LG_Schalter.pdf

Έιναι πολύ γνωστή και αξοιόπιστη εταιρεία ειδικά γνωστή για τις βελτιώσεις τις στα Volkswagen, αλλά έχει αντιπρώσοπο εδώ στην Αθήνα καί ποιό είναι το κόστος?

Link to comment
Share on other sites

Έιναι πολύ γνωστή και αξοιόπιστη εταιρεία ειδικά γνωστή για τις βελτιώσεις τις στα Volkswagen, αλλά έχει αντιπρώσοπο εδώ στην Αθήνα καί ποιό είναι το κόστος?

εχει,στα σπατα ειναι.

τιμες δεν ξερω.

http://www.abt-sportsline.gr/index02.html

Link to comment
Share on other sites

η ΑΒΤ είναι μια απο τους καλήτερους βελτιοτικους οίκους... αλλά πολλά τα ακούω τα 225 και 230 άλογα απο αξιοπιστία όμως? όλα καλά πολλα άλλογα... αλλά για πώσο? αλάζουν και περιφεριάκα, πχ εξατμύσεις φίλτρο - εντάξη πρόγραμμα στάνταρ στην αναβάθμηση? γνώμη μου μην το φτάσετε τα άκρα και 190 άλογα καλα είναι! -> γνώμη μου πάντα έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Το TSI και το GT διαφερουν μονο στην χαρτογραφηση απο οτι εχω ψαξει και εγω. Οποτε το peak τους για τα αλογα απο προγραμμα μονο ειναι το ιδιο

Κώστα όντως έχουν διαφορετική χαρτογράφηση αλλά και διαφορετική εξάτμιση. Το GT έχει λίγο καλύτερη εξάτμιση.

Τα δύο μοιράζονται τον ίδιο ακριβώς κινητήρα με τα ίδια μέρη, ίδιο κωδικό τουρμπίνας/ μπεκ.

Για αυτό έχουν το ίδιο μέγιστο όριο βελτίωσης, όπως έχει αποδειχθεί και στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

LOL ρε παιδια που καταντησαμε να λεμε οτι δεν μας φτανουν τα εστω(????) 200 αλογα απο μοτερ 1.4 κυβικων?Τι λετε τωρα?Αν θελατε τοσα πολλα ας παιρνατε αλλο μοτερ...Εγω παντως εχοντας τον 1.8Τ που θεωρητικα το πρωτο του σταδιο ειναι οσο υποτιθεται οτι λετε φτανουν τα TSI μου φαινεται υπερβολη να μιλαμε για 220-230 αλογα.Εδω τοσα βγαζει με 1ο σταδιο το 1.8TFSI!!!!!Λιγη φειδω θα προτεινα στους βελτιωτες...Οχι τα δινουμε ολα και μετα ομως παιζει να παρουμε και κατι στο χερι...

Edited by icy20
Link to comment
Share on other sites

LOL ρε παιδια που καταντησαμε να λεμε οτι δεν μας φτανουν τα εστω(????) 200 αλογα απο μοτερ 1.4 κυβικων?Τι λετε τωρα?Αν θελατε τοσα πολλα ας παιρνατε αλλο μοτερ...Εγω παντως εχοντας τον 1.8Τ που θεωρητικα το πρωτο του σταδιο ειναι οσο υποτιθεται οτι λετε φτανουν τα TSI μου φαινεται υπερβολη να μιλαμε για 220-230 αλογα.Εδω τοσα βγαζει με 1ο σταδιο το 1.8TFSI!!!!!Λιγο φειδω θα προτεινα στους βελτιωτες...Οχι τα δινουμε ολα και μετα ομως παιζει να παρουμε και κατι στο χερι...

+100000!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

LOL ρε παιδια που καταντησαμε να λεμε οτι δεν μας φτανουν τα εστω(????) 200 αλογα απο μοτερ 1.4 κυβικων?Τι λετε τωρα?Αν θελατε τοσα πολλα ας παιρνατε αλλο μοτερ...Εγω παντως εχοντας τον 1.8Τ που θεωρητικα το πρωτο του σταδιο ειναι οσο υποτιθεται οτι λετε φτανουν τα TSI μου φαινεται υπερβολη να μιλαμε για 220-230 αλογα.Εδω τοσα βγαζει με 1ο σταδιο το 1.8TFSI!!!!!Λιγο φειδω θα προτεινα στους βελτιωτες...Οχι τα δινουμε ολα και μετα ομως παιζει να παρουμε και κατι στο χερι...

θα συμφωνησω μαζι σου οτι οπως και να το κανεις ειναι ενα 1400αρι μοτερ και καλο ειναι να μην το ζοριζεις στο μεγιστο. αν και τωρα δουλευω στο 80% αποδοσης δεν εχω σκοπο να το παω τερμα για τον λογο οτι οι tsi κινητηρες ειναι πολυ καινουριοι και ακομα δεν ξερουμε τα ορια και τις αντοχες τους. δεν ειναι υπερβολη τα 230 αλογα. gt φιλου ειχε 230 αλογα και το εβαζε σχεδον καθε μερα σε πιστα και το αμαξι δεν εκανε κιχ και εκανε και συνεχεια ταξιδια αθηνα θεσσαλονικη και το αμαξι δεν επαθε τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ξερετε με σιγουρια οτι GT και TSI εχουν ακριβως τον ιδιο κινητηρα;Γιατι ειχε παρει το αυτι μου οτι στο GT εχουν χρησιμοποιηθει υλικα μεγαλυτερης αντοχης.

αυτο ισχυει.οχι ολος ο κινητηρας.σε καποιο σημειο.το εχω ακουσει και εγω.αλλα δεν ξερω σε ποιο ακριβως.

για αυτο το λογο ελεγαν να σταματησσουν την παραγωγη του,διοτι δεν συνεφερε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.