Jump to content
aris_cc

Αντλία Νερού Καπούτ ...

Recommended Posts

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια και 90.000 χλμ η αντλία νερού παρέδωσε πνεύμα...

Ευτυχώς λόγω επέκτασης εγγύησης δεν πλήρωσα κάτι.

Αν δεν είχα εγγύηση μαζί με εργατικά θα ήθελα 4-5 κατοστάρικα..

Άχχχχχχχ και να λήξει η εγγύηση, μανούλες που θα να κλάψουν....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια και 90.000 χλμ η αντλία νερού παρέδωσε πνεύμα...

Ευτυχώς λόγω επέκτασης εγγύησης δεν πλήρωσα κάτι.

Αν δεν είχα εγγύηση μαζί με εργατικά θα ήθελα 4-5 κατοστάρικα..

Άχχχχχχχ και να λήξει η εγγύηση, μανούλες που θα να κλάψουν....

Εμένα μου την άλλαξαν σε πολύ λιγότερα χλμ (25000) και χρόνια λειτουργίας (1,5) χωρίς να βγάλει πρόβλημα, μάλλον προληπτικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στης 90.000χλμ φτάνω αλλά δεν με έκανε κάτι κουλό. Πως κατάλαβες ότι η αντλία παρέδωσε πνεύμα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια και 90.000 χλμ η αντλία νερού παρέδωσε πνεύμα...

Ευτυχώς λόγω επέκτασης εγγύησης δεν πλήρωσα κάτι.

Αν δεν είχα εγγύηση μαζί με εργατικά θα ήθελα 4-5 κατοστάρικα..

Άχχχχχχχ και να λήξει η εγγύηση, μανούλες που θα να κλάψουν....

Δυστυχως , στα ΕΑ888 ειναι ενα αρκετα ευαισθητο ανταλλακτικο .

Δεν υπαρχει αναβαθμισμενη ( μεταλλικη πχ , οπως στα 20vt ) , μονο γνησια .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 70.000 είδα τη λίμνη Κάτω από το αυτοκίνητο....σπασμένη αντλία νερού. 400 ευρώ το κουστούμι επειδή λέει δεν κάνω service στην αντιπροσωπεία....αν έκανα μου κάλυπταν το ανταλλακτικο

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 70.000 είδα τη λίμνη Κάτω από το αυτοκίνητο....σπασμένη αντλία νερού. 400 ευρώ το κουστούμι επειδή λέει δεν κάνω service στην αντιπροσωπεία....αν έκανα μου κάλυπταν το ανταλλακτικο

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά άμα έκανες το σέρβις στην αντιπροσωπία ενώ έχει λήξη η εγγύηση σου καλύπτουν όλο το ανταλλακτικό;

Η υποκρισία στο μεγαλείο της.Τι άλλο θα σκαρφιστουν για να κερδίσουν κόσμο....

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο internet για τυχόν ανάκληση αλλά δεν βρήκα τίποτα πουθενά......απλά το ξέρουν το πρόβλημα και κάνουν τις πάπιες μην βγει κάνεις και τους μαυρίσει ότι η αντλία νερού σπάει σε τέτοιας αξίας αυτοκίνητο στις 70.000 χλμ

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κάθε εταιρεία κοιτάει να γλυτώσει . Είναι μην σου τύχη. Ίδια αντλία νερού έχει και το 2.0 tsi;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά αλλά λογικά Ναι.....Όταν αρχίσεις να έχεις ψιλοαπωλειες στην αρχή στο δοχείο ψυκτικου να το περιμένεις.....

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1000 φορες αλλαξε την προλυπτηκα γιατι κι εγω οταν εφτασε το servise την αλλαξα χωρις να εχει βγαλει προβλημα και οταν την εβγαλα μου διαλυθηκε στα χερια. ηταν σπασμενη μεσα στο μοτερ αλλα για καλη μου τυχη δεν ειχε διαλυθει και δουλευε κανονικα. ακομα λιγα χιλιομετρα να εκανα θα διαλυοταν  μεσα στο μοτερ και θα εμενα στον δρομο.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου την αλλαξαν στον 1,5 χρονο ουτε 15000 χλμ δεν ειχα. Εντος εγγυησης εννοείται. ειχα εντοπισει απωλεια υγρου και στο ελεγχο φανηκαν σημαδια υγρου χαμηλα στην ποδια οποτε την αλλαξαμε. αυτό που δεν ξερω είναι το ποσο θα αντεξει το ανταλλακτικο...

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι μου εφτασε στης 90.000...  Μέχρι στιγμής τίποτα. :acute:

Άρα μπορούμε να πούμε ότι υπήρχαν κάποιες ελλατοματικές αντλίες που περάστηκαν σε μερικά CC και δεν είναι γενικό το πρόβλημα.

 

Ερώτηση σε όποιον γνωρίζει.

 

Το 2.0 tsi έχει την ίδια αντλία έχει ακούσει κανένας θέματα?

Link to comment
Share on other sites

Και αφού το έχω παραλάβει 1 εβδομάδα από το συνεργείο, και ενώ οδηγώ αμέριμνος (με ταχύτητα γύρω στα 170-180 χ.α.ω.) τσουυυυπ ένδειξη βλάβης κινητήρα.

Κόβω και ακούω την κινητήρα να ρετάρει και να μην κρατάει ρελαντί.

Κανένα μπουζοκαλώδιο λέω θα είναι ή κανένας πολλαπλασιαστής.

Πάω πάλι στην αντιπροσωπεία και μου λένε οτι έχει νεκρώσει ο δεύτερος κύλινδρος και μάλλον ή κάρφωσε καμία βαλβίδα

ή κάποιο έμβολο ίσως έχει πρόβλημα..

Πάλι χωρίς αυτοκίνητο και σε αναμονή απάντησης αφού το λύσουν αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Και αφού το έχω παραλάβει 1 εβδομάδα από το συνεργείο, και ενώ οδηγώ αμέριμνος (με ταχύτητα γύρω στα 170-180 χ.α.ω.) τσουυυυπ ένδειξη βλάβης κινητήρα.

Κόβω και ακούω την κινητήρα να ρετάρει και να μην κρατάει ρελαντί.

Κανένα μπουζοκαλώδιο λέω θα είναι ή κανένας πολλαπλασιαστής.

Πάω πάλι στην αντιπροσωπεία και μου λένε οτι έχει νεκρώσει ο δεύτερος κύλινδρος και μάλλον ή κάρφωσε καμία βαλβίδα

ή κάποιο έμβολο ίσως έχει πρόβλημα..

Πάλι χωρίς αυτοκίνητο και σε αναμονή απάντησης αφού το λύσουν αύριο...

 

Περαστικά....

Λες να κάνανε καμία βλακεία ενώ το είχες μέσα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε δες μηπως ειναι απο κανενα πολλαπλασιαστη η απο καποιο μπoυζι εαν δεν ειναι ουτε το ενα ουτε το αλλο η επομενη κινηση ειναι να δεις για μπεκ και μετα εαν δεν τοτε κοιτας για τα αλλα που ειπαν

Edited by tasossline t
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετεροχρονισμένο μεν. Γιώργο είμαι 99% σίγουρος ότι η αντλία είναι η ίδια σε 1.8TSi, και 2.0TSi. Παρόλα αυτά έχε κατά νου ότι σε 2λιτρο που χτύπησε η αντλία μια φορά, του χτύπησε εκ νέου και αργότερα η αντικατάσταση.

 

Επειδή δεν έχω δει πολλούς να έχουν θέμα, μπαίνω σε σκέψεις μήπως σε κάποιες παρτίδες μοτέρ κάτι να τις ζορίζει και να παραδίδουν το πνεύμα (μια εικασία εντελως αυθαίρετη κάνω φυσικά).

 

Επισης τώρα μου έρχεται κατά νου κάτι που μου είχε ειπωθεί παλαιότερα... σε αντιπροσωπεία της Seat όταν ειχα δει να "νοθεύουν" το παραφλού της VW, και άρχισα να τσιρίζω. Η απάντηση που είχα λάβει από άνθρωπο που εμπιστεύομαι για τις γνώσεις του απόλυτα, ήταν ότι "αν το βάζεις νέτο όπως είναι σε κάποια φάση σίγουρα θα την πάρεις την αντλία στο χέρι". Δεν ξερω αν αυτό έχει κάποια σχέση με τα εν λόγω περιστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε 2μηνες(2.000χλμ) έχω χάσει κάπου 200ml ψύκτικο. Χάνει περίπου 100ml τον μηνα(1.000χλμ). Λέτε να είναι αντλία? Δικαιολογειται να εξατμίστηκε?

Το αυτοκίνητο εχει 60.000χλμ

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δεν δικαιολογειται ειναι μεγαλη ποσοτητα μαλλον πας για αντλια προσεξε απο που χανει μην την αλλαξεις ολη τσαμπα εαν ειναι να αλλαξεις μονο τη μιση για να σου βγει και οικονομικα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όσο και αν έχω ψάξει δεν βρήκα υγρασία σε κάποιο σημειο. Πουθενά κανένα ίχνος διαρροης. Μάλλον θα περιμένω να επειδεινωθει η κατασταση για να μου δείξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ενημερώθηκα από γνωστό εξειδικευμένο συνεργείο group vag ότι κυκλοφορεί αξιόπιστο κιτ αντικατάστασης της αντλίας νερού. Κόστος μαζί με τα εργατικά 150 ευρώ! Καιρός ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Μαρκα αντλιας θυμασαι;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικο δεν μου είπε μάρκα και για να είμαι ειλικρινής δεν τον ρώτησα κι εγώ. Αν θέλεις σου στελνω με pm το τηλ και ρωτάς ότι λεπτομέρειες θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

οι αντλιες που  κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι :buggati (made in italy),hepu,graf ,fai,airtex,saleri,kwp,aisin,sil,mannex

 

οι τιμες ξεκινουν απο τα 34 ευρω και φτανουν στα 70-80 ευρω.

 

επισης δεν ειναι ολοκληρη η αντλια αλλα μονο η μιση γι αυτο και το κοστος τοσο μικρο δηλαδη εαν εχει ραγισει το καβουκι της αντλιας θα χρειαστει ολικη αντικατασταση εαν ομως χανει απο την τροχαλια (που ειναι η μιση αντλια)τοτε ειστε τυχεροι και θα την βγαλετε φτηνα 

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση... Αντλία αλλάζουμε μόνο αν χτυπήσει εεε? Εννοώ, όχι προληπτικά... σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.