Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sna

Golf 5 1.4 Tsi - Υποψήφιος Αγοραστής [Μεταχειρισμένα - Προβληματισμοί - Απόψεις]

Recommended Posts

Έχω το Golf 5 170 2006 κινητήρας BLG. Έχω 115000 χλμ και κάτι και δεν είχα κάτι συγκεκριμένο με το αυτοκίνητο, άλλα γενικά και μην πέσετε να με φάτε δεν θα ξαναέπερνα VW. Πολλά τα λεφτά και ότι ζημιά βγάζει, βάζεις βαθιά το χέρι στην τσέπη. Άποψη μου αυτό.

Φίλε μου κατά την γνώμη μου μείνε μακριά από αυτές τις γενιές. Για το 7άρι δεν γνωρίζω αλλά εμένα το 6άρι με τα 160 βγήκε μάπα. Σπασμένο πιστόνι στα 36000 χλμ. με νορμάλ οδήγηση χωρίς να το σπάω, με ζέσταμα και τα service στην ώρα τους, και λάδια όχι πάνω από 7500 χλμ. Πολύ ακριβή βλάβη μαζί με καδένα (αφού λύθηκε την άλλαξα για σιγουριά). Μετά σε ταξίδι με ταλαιπώρησε από το μαγνητικό του κομπρέσορα (πακέτο με τρόμπα νερού). Το ρουλεμάν του συμπλέκτη κάνει θόρυβο και το πλατώ τρίζει από καινούργιο... Ο ουρανός κρέμασε (το αμάξι παρκάρει σε γκαράζ ). Περιμένω πολλαπλασιαστές όπου νάναι... Προβλήματα και πολύ ακριβές επισκευές.... Η vw έχει τελειώσει για εμένα.Κατανάλωση πολύ καλή σε ταξίδι αλλά στο μποτιλιάρισμα καίει. Αν τελικά το αποφασίσεις το 122άρι είναι πιο καλή απόφαση. Απαράδεκτη εταιρία που αντί να παραδεχτεί τα λάθη της και να επισκευάσει δωρεάν τα αυτοκίνητα απλά σου κάνει έκπτωση στα ανταλλακτικά αν βέβαια ζορίσεις την κατάσταση...

9 λεπτά πριν , Θανάσης said:

Απαράδεκτη εταιρία που αντί να παραδεχτεί τα λάθη της και να επισκευάσει δωρεάν τα αυτοκίνητα απλά σου κάνει έκπτωση στα ανταλλακτικά αν βέβαια ζορίσεις την κατάσταση...

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι μόνο η VW είναι με αυτή την λογική????

Και άλλες εταιρίες είναι.

Δεν είπα κάτι τέτοιο αλλά τέτοιες βλάβες δεν έχω ξανακούσει σε άλλη εταιρία... και στο φινάλε οι Γερμανοί κουνάνε και το δάκτυλο ότι αυτοί είναι σωστοί και αξιόπιστοι...

40 λεπτά πριν , Θανάσης said:

Δεν είπα κάτι τέτοιο αλλά τέτοιες βλάβες δεν έχω ξανακούσει σε άλλη εταιρία... και στο φινάλε οι Γερμανοί κουνάνε και το δάκτυλο ότι αυτοί είναι σωστοί και αξιόπιστοι...

Καλά που να είχες Ford και μάλιστα τον ("και Καλά τωρα αξιόπιστους ") EcoBoost κινητήρες  εκεί να δεις κλάμα και παραμύθι από τους γερμανούς της Ford.

Όχι το δάκτυλο σου κουνάνε αλλά και σεντόνι....

Και για ζημιές που θα έπρεπε να είχε κάνει ανάκληση,  ούτε λόγος... μεμονωμένες περιπτώσεις της ονομάζει και κοιτάει να τα κάλυψη τα θεμα Της.

Και εγώ Ford είχα και ξέρω, και πίστεψε με είδα  πολλά τα μάτια μου αλλά η δική μας εδώ κάνουν την πάπια.

Φίλος μου πήρε Ford 20.000€ και τώρα το έβαλε για πούλημα 2 φορες κινητήρας επαθε ζημιά την πρώτη φορά δεν πλήρωσε τίποτα λογο εγγύησης και πριν από λιγες μέρες ξανά κινητήρας αυτή την φορά 1600€ πληρωσε, και τώρα το πουλάει. Το αμάξι είναι του 2015 και με 30.000χιλιόμετρα 

Αξιοπιστία FORD σου λένε μετά...

Εγώ καινούργιο FORD αγόρασα και κάθε μήνα για 2 χρόνια όλη την ώρα στην αντιπροσωπεία. 

Το πούλησα και γλίτωσα..!!! Του 2014 και το 2017 αντίο με 25.000χιλιόμετρα 

Αν μην αναφέρω της περιπτώσεις που στην νότιο Αφρική η κινητήρες της FORD στο KUGA παίρνανε φωτιά και μάλιστα είχε και θύματα...

Και στην Αγγλία μια από τα ίδια με τα ECOBOOST η Άγγλοι κάνουνε αγωγές κατά της Ford 

Γραψτε στο ίντερνετ "Ford EcoBoost nightmare" 

Και "Ford kuga fire problems"

Και θα λες μετά Καλά κάθομαι με το VW....

Δεν είναι και τίποτα αν σε άλλα club μας κράζουν για της υποτιθέμενα βλαδες τον TSI που βγάζουν,  αλλά τα δικά τους χάλια δεν τα αναφέρουν που είναι τρίς  χειρότερα....

Edited by OMINUS

Αν και στην Ελλάδα δεν έχω διαβάσει σε άλλη εταιρία τον χαμό των βλαβών που έχει η vw δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να με ενδιαφέρει...εγώ ξέρω ότι έδωσα 23000 ευρώ και συνέχεια το πληρώνω...

Τέλος πάντων για να μην το κουράζουμε φίλε mariosave κάνε έναν κόπο και διάβασε αυτό το forum προσεκτικά για να δείς τι προβλήματα υπάρχουν και μετά αποφασίζεις.

Η καλύτερη λύση είναι ο TSI με τα 122hp και αν μπορείς να βρεις όσο το δυνατών ποιο νέας γενιάς από το golf5 και μετά ακόμα καλύτερα

Το πανηγύρι ως γνωστόν έγινε με το golf 6 160hp μοντέλα 2009-2012 λογω του γνωστού πλέον προβλήματος με τα σπασμένα πιστόνια. Από εκεί και πέρα τα compressor καποια έχουν θέματα με καπνισμένες βαλβίδες, ακριβή τρόμπα νερου και καδένα. Το 122 που έχω από το 2010 έχει θέμα με το ρουλεμάν του κιβωτίου και πιθανών με την καδένα αλλά μέχρι τώρα 75000 χλμ πάω στο συνεργείο μόνο για συντήρηση καιω 6 λίτρα με χαλαρή οδήγηση ταξίδι και απολαμβάνω οδήγηση με τα είκοσι κιλά ροπής. Διαβάζοντας κατά καιρούς το φόρουμ νιώθω μεγάλη ανακούφιση και τύχη που δεν πήρα το αντίστοιχης χρονολογίας με τα 160αλογα αν και όλοι με έλεγαν τρελό τοτε

Edited by andreas_petrop