Jump to content
nikos73gr

Καθαρισμός Ζαντων

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Στο γκολφακι έχω τις BBS CH 17'' και τελευταία έχουν γεμίσει μαύρα στίγματα που δεν βγαίνουν με το απλό πλύσιμο!

Ξέρει κανένας κάποιον άλλο τρόπο για καθάρισμα?

Εκτός βέβαια από τα διάφορα καθαριστικά που υπάρχουν που είναι και πανάκριβα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κατι που κάνω στο μηχακι και εχει αποτελεσματα ,κηροζινη (φωτιστικο πετρελαιο)

 

ριχνεις λιγο σε ενα κοματι υφασμα και απλα το περνας ,θα εκπλαγεις με ενα απλο περασμα χωρις δυναμη και γινεται λαμπικο-

 

φαντασου στη μηχανη τα λαδια που φευγουν απο την αλυσιδα κολλανε πανω στη ζαντα και με σαπουναδα απλα δε φευγουν,με το τροπο που σου ειπα παραπανω φευγουν τα παντα χωρις να κανεις ζημια


κόστος 2-3 € το μπουκαλι ,απο βενζιναδικο ή σουπερ μαρκετ

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στη μηχανη που ειναι ασημι δε παθαινουν τιποτα ,στο αυτοκινητο είναι μαυρες και δε το εχω δοκιμασει γιατι απλα οι μαυριλες δε φαινονται....

 

αν φοβασαι κανε μια δοκιμη στο πισω μερος της ζαντας και θα δεις ότι όλα μια χαρα ,αν θες μετα ρξε νερο αν και η κεροζινη εξατμιζεται

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα στίγματα που λες είναι επικαθήσεις σιδήρου! Εγω θα σου έλεγα να πάρεις ενα ironx της carpro ή bilt hamber korrosol που κάνουν αυτή ακριβώς τη δουλειά και να μην κάνεις αλχημείες...

 

Δες πως δουλεύουν αυτά 

 

Eίναι ακριβά μεν αλλά μπορείς να εφαρμόζεις 1 φορά κάθε 4-5 πλύσεις (καλό είναι σε καθαρή σχετικά ζάντα) οπότε θα σου βγάλει καιρό. 

Edited by and64
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο φιλος and64 ειναι..

Ειναι επικαθισεις σιδηρου απο τα τακακια..

Θα παρεις ενα προιον de-iron οπως λεγονται θα ψεκασεις και μετα απο λιγο οπου υπαρχει επικαθιση θα γινει κοκκινο..

Για να παρεις καλυτερο αποτελεσμα καλο θα ειναι να τριψεις ελαφρα το υγρο με ενα πινελακι ή μια οδοντοβουρτσα και να ξεβγαλεις με νερο με πιεση..

Την πρωτη φορα που θα το κανεις θα χρειαστει ισως και μια δευτερη φορα ψεκασμα για να φυγουν ολα..

Τα συγκεκριμενα προιοντα μπορεις να τα ριξεις και στο αυτοκινητο οπου θα επικρατει η ιδια κατασταση σε πορτες φτερα κτλπ..

Σαν επιλογες να προσθεσω και το valet pro dragon's breath που ειναι οικονομικο και το nanolex wheel cleaner που ειναι λιγο πιο ακριβο αλλα ανωτερης ποιοτητας..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει βγαλει και το LIDL ενα καθαριστικο μπουκαλακι ψεκασμου και τοχω παρει.

Εαν δεν ειναι τρομερα βρωμικες οι ζαντες κανει μια χαρα την δουλεια του και οικονομικα (κατω απο 5€).

Η καλυτερη λυση ομως ειναι αυτη που αναφερουν πιο πανω τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη με τα φθηνα καθαριστικα που υπαρχουν σε super market,praktiker κτλπ..

Ειναι τρομερα αλκαλικα..

Βγαζουν την βρωμια μεσω του πολυ υψηλου ph τους κατι το οποιο ειναι θανατος για το βερνικι της ζαντας ειτε του χρωματος και φυσικα των πλαστικων και αβαφων επιφανειων..

Τα προιοντα που προαναφεραμε ειναι με ουδετερο ph και δεν προκαλουν καμια απολυτως βλαβη στο βερνικι..

Edited by vegaducatista
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πάω στο lidl για καθαριστικό πάνω σε πανάκριβες ζάντες BBS! Καλύτερα μια σίγουρη ασφαλή λύση!

Edited by nick_tsi140
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα προιοντα που σου προτεινουμε δεν ειναι καθαριστικα ζαντων..

Ειναι για τις επικαθισεις σιδηρου και μονο..

Για καθαρισμο ζαντων παρε ενα valet pro bilberry που εχει καλη τιμη ή καποιο προιον της meguiars και χρησιμοποιησε το οποτε πλενεις το αυτοκινητο σου..

Το de iron χτησιμοποιησε το μια φορα το εξαμηνο περιπου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δηλαδη εδωσες τοσα χρηματα για τις BBS και ζητας τροπο να τις καθαρίσεις τις επικαθισεις χωρις τα "πανακριβα" καθαριστικα; 

Edited by panos_bklks
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1 για το vp bilberry σαν καθαριστικό!! Καθαρίζει άψογα με αρκετή αραίωση (εχω πάρει ενα 5lt πριν 2 χρόνια περίπου, πλένω 2 αυτοκίνητα + 1 scooter σίγουρα απο μια φορά το δίμηνο το καθένα και ακόμα εχω 1lt+ :p)

 

Το nanolex όντως κορυφαίο αλλά ανεβαίνει αρκετά η τιμή. ironx καλύτερο απο το korossol που χρησιμοποιώ τώρα αλλά η μυρωδιά του δεν πολυαντέχεται και είναι πολύ πιο έντονη...

 

Dragon's breath δεν εχω χρησιμοποιήσει ακόμα. 

 

Εχω δοκιμάσει autofinesse iron out και έκανε επίσης σωστή δουλειά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με το ουδέτερο ph θα έπρεπε να είναι αναγκαστικό για τους "πλυντηριάδες" μιας και εμένα προσωπικά απο piano black οι ζάντες έγιναν ματ μετά το πλύσιμο..

Link to comment
Share on other sites

δεν μας απασχολουν οι ββs.απλα για το πως θα βγαλουμε την επικαθιση απο τα τακακια.που επι την ευκαιρεια μιας και εχω το ιδιο θεμα σας ακουσα και παρηγγειλα χτες το ιρον χ απο αγγλια τομισο λιτρο γιατι εμενα εχει κανει νυχι το καρβουνο απτο τακακι και με οτι και αν προσποθησα δεν εκανα δουλεια.ευελπιστω το ιρονχ να δουλεψει οπως το βιντεο χωρις πολυ βουρτσισμα να βγαινει μονο του

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

δεν μας απασχολουν οι ββs.απλα για το πως θα βγαλουμε την επικαθιση απο τα τακακια.που επι την ευκαιρεια μιας και εχω το ιδιο θεμα σας ακουσα και παρηγγειλα χτες το ιρον χ απο αγγλια τομισο λιτρο γιατι εμενα εχει κανει νυχι το καρβουνο απτο τακακι και με οτι και αν προσποθησα δεν εκανα δουλεια.ευελπιστω το ιρονχ να δουλεψει οπως το βιντεο χωρις πολυ βουρτσισμα να βγαινει μονο του

 

Θα δουλέψει Λευτέρη αλλά επειδή δεν έχεις ξαναρίξει ποτέ θα χρειαστεί 2 ίσως και 3 περάσματα σε πρώτη φάση με τα τερατα φρένα που έχεις εσύ...  :laugh:  :laugh:

 

Καθάρισε τις ζάντες πριν οσο μπορείς, αστες λίγο να στεγνώσουν και μετά ρίξε οχι πάρα πολύ ironx, δώστου 1 λεπτό και βοήθησε το με ενα πινέλο να πάει παντού. Γενικά αστο πάνω 2-3 λεπτά σίγουρα κάθε φορά, θα δεις τη ζάντα να "ματώνει" φουλ απόφυγε όμως να σου στεγνώσει (αν το βλέπεις οτι στεγνώνει ρίξε 1-2 ψεκασιες) και να το ψεκάσεις στα τακάκια οσο γίνεται τεσπα! 

Ξεπλένεις πολύ καλά και επαναλαμβάνεις ;)

 

Και βάλε γάντια οπωσδήποτε!

Edited by and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 παρηγγειλα χτες το ιρον χ απο αγγλια το μισο λιτρο 

Για ριξε το λινκ Λευτερη να κανω κι εγω την σωστη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτα τα προιοντα υπαρχουν και Ελλαδα απο μαγαζια εξειδικευμενα και σε πολυ καλυτερες τιμες απο αυτες του εξωτερικου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολλά προιόντα παίζουν και Ελλάδα αν και η ποικιλία αν ενδιαφέρεται κάποιος για διάφορα πράγματα δεν είναι η ίδια! Τα μαγαζιά εξωτερικού συμφέρουν κυρίως για μεγάλες παραγγελίες και γιατί βρίσκεις πράγματα που δεν βρίσκεις εδώ...

 

Το ironx συγκεκριμένα πάντως βλέπω παίζει: http://www.dazzle-*μη επιτρεπόμενο @ URL*/productDetails.php?productid=669

 

Γενικά τα μαγαζιά Ελληνικά και ξένα έχουν σκαμπανεβάσματα στις διαθεσιμότητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλεον στο dazzle υπαρχει πολυ στοκ και σε καλες τιμες..

Εμενα με εχει βολεψει πολυ την μια μερα να το θες και την αλλη να το εχεις..

Συν οτι στηριζω εναν επαγγελματια που οταν χρειαστω τις γνωσεις του θα τις εχω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πάντως αν οι αλλουμινιένες ζάντες είναι βαμμένες ή διαμαντέ να ρωτηθεί πρώτα ο αντιπρόσωπος των καθαριστικών, μήπως αυτά προκαλέσουν ζημιά στις ζάντες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν βρομιά από καιρό, νομίζω η μόνη αποτελεσματική λύση είναι εξειδικευμένα καθαριστικά ζαντών. Όπως το ValetPro Billberry. Δεν είναι αθώο (νομίζω είναι αρκετά αλκαλικό) αλλά αμφιβάλω αν θα σου κάνει ζημιά στις ζάντες με σωστή χρήση. Η χρήση του είναι πολύ διαδεδομένη μεταξύ των detailers, αν έκανε ζημιά πιστεύω θα ακουγόταν.

Αυτά θα σου βγάλει "ψημένα" τακάκια, αλλά όχι τα μαύρα στίγματα (εμένα δεν μου τα έβγαλε) ή ακόμα και άλλες επικαθύσεις που δεν φαίνονται με τη πρώτη ματιά. Εκεί χρειάζεσαι κάποιο de-iron προιόν σαν το Iron-X ή Korrosol. Προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα γιατί το θεώρησα πολύ επιθετικό (χωρίς να έχω εξειδικευμένες γνώσεις).

Και πάλι όμως, όπως είπε και κάποιος πολλοί το χρησιμοποιούν ακόμα και στο χρώμα (κάνει καλύτερη και ευκολότερη δουλειά από το πηλό). Λένε ότι κατά την αντίδραση με τις επικαθύσεις, αυτές διογκώνονται μέσα στο βερνίκι το οποίο όμως δεν ξέρω αν ισχύει και πόσο ζημιά κάνει (αυτό θέλει γνώσεις χημικού...). Επίσης πιστεύω (χωρίς γνώση πάλι) ότι "επιτίθεται" σε αρκετά μέταλλα (τακάκια κ δε ξέρω τι άλλο). Δεν καταλαβαίνω πως διαχωρίζει τις επικαθύσεις από τα άλλα μέταλλα. Ίσως από την οξείδωση;

Το αποτέλεσμα βέβαια χωρίς αυτό σε μένα δεν ήταν καλό (μαύρες κουκίδες στις ζάντες -παλαιές και δαγκάνες ακόμα μαυρισμένες σε κάποια σημεία).

 

Επίσης, μπορεί κάποια στίγματα-κουκίδες να είναι από πίσσα που εκεί θέλεις άλλα προιόντα (tar-removers). Φαντάζομαι όμως αυτό δεν είναι η περίπτωσή σου (πρέπει να είναι σπάνιο).

 

Πάντως δεν πιστεύω επώνυμα και δοκιμασμένα προϊόντα, να σου προκαλέσουν ζημιά, αν γίνει σωστή (οδηγίες κατασκευαστή) και λελογισμένη (όχι συχνή) χρήση. Επίσης αυτά θα σε γλιτώσουν από τρίψιμο, που και αυτό ίσως φθείρει ή γρατζουνά τις ζάντες σου.

 

Κατά την γνώμη μου πάντως, το καλύτερο και εδώ είναι η "πρόληψη". Όταν είναι καινούργιες ή αφού τις καθαρίσεις σχολαστικά τις περνάς με ένα sealant/coating. Εγώ προτιμώ το C5 της Gtechniq, αλλά υπάρχουν και αρκετά της Nanolex (θα τα βρεις και στην Ελλάδα). To C5 δεν προστεθεί επιπλέον γυαλάδα (γι αυτό το προτιμώ) και εφαρμόζεται πολύ εύκολα, ενώ τα περισσότερα Nanolex δίνουν μόνιμη γυαλάδα ή matt αποτέλεσμα.

Αλλιώς περνάς ένα κεράκι ανθεκτικό στις θερμοκρασίες (π.χ. FinishKare 1000 που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και αλλού άρα χαμηλότερο κόστος).

Προσοχή, αν η ζάντα δεν είναι νέα θέλει πολύ καλό καθάρισμα και προετοιμασία (άρα δεν αποφεύγεις τα παραπάνω καθαριστικά, αλλά τουλάχιστον θα τα χρησιμοποιήσεις μια φορά), αλλιώς με το sealant/coating/κερί, απλά θα σφραγίσεις πάνω στη ζάντα τη βρομιά.

Μετά απλά πλένεις με νερό, άντε το πολύ σαμπουάν για 0,5-2 χρόνια.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Μπορεί τα καθαριστικά/sealang αυτά να μην είναι επικίνδυνα για το αμάξι σου με σωστή χρήση, αλλά τα περισσότερα είναι άμεσα άκρως επικίνδυνα για τον άνθρωπο (και ζώα κτλ.). Άρα ότι και αν κάνεις:

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ: πάντα γάντια λάτεξ χωρίς σκισίματα, προστατευτικά γυαλιά, καλά αεριζόμενος χώρος χωρίς πρόσβαση εκείνη τη στιγμή σε άλλους ανθρώπους και ζώα

Επίσης προτείνεται κάποια μάσκα για αναθυμιάσεις, η οποία ίσως είναι και απαραίτητη σε κάποια προϊόντα.

Φυσικά τα φυλάσσουμε μακριά όχι μόνο από παιδιά, αλλά και άλλους ανθρώπους που μπορεί από άγνοια να έρθουν σε επαφή με το περιεχόμενο. 

Τέλος, προσοχή στις οδηγίες χρήσης του κατασκευαστή (π.χ. αραίωση) και στα μέτρα προστασίας και αντιμετώπισης που αναφέρει ανα προιόν.

Τα παραπάνω θα τα πρότεινα ως minimum σε όλα τα προιόντα, ανεξαρτήτου σήμανσης (κάποια τα οποία μπορεί να είναι εκτός EE μπορεί να μην φέρουν τέτοιες σημάνσεις).

 

Όλα αυτά τα προϊόντα (και φαντάζομαι και καύσιμα που πρότεινε κάποιος) πρέπει να εφαρμόζονται σε ζάντες που έχουν βερνίκι πάνω από το χρώμα/μέταλλο το οποίο δεν έχει καταστραφεί (χτυπήματα κτλ) και δεν έχουν ξαναβαφτεί χωρίς μετά βερνίκι. Οι BBS απ όσο ξέρω έχουν παντού βερνίκι. Αν ρωτήσεις τον κατασκευαστή όπως προτείνει και ο Μk7_man αναφέροντας ακριβώς τις ζάντες σου θα σου απαντήσει. Στην BBS μην κάνεις το κόπο να ρωτήσεις... :p

 

Όλα αυτά θα σου κοστίσουν κάτι παραπάνω, το οποίο θα πρέπει να το ζυγίσεις με το αποτέλεσμα που θες στις ζάντες σου. Όμως πιστεύω τα sealants, μακροπρόθεσμα έχουν χαμηλότερο κόστος (αν σε ενδιαφέρει να έχεις καθαρές ζάντες). Βέβαια προσωπική μου άποψη είναι ότι οι ζάντες πρέπει να είναι όσο καθαρό και το αμάξωμα και το αντίστροφο, οπότε μην υπερβάλλεις σε κάποιο από τα δύο ή μην αμελήσεις το άλλο γιατί δεν θα δένουν.

Link to comment
Share on other sites

γαμώτο όλα στο αυτοκίνητο έχουν γίνει τέχνη...για μαλλί θα πάμε και παίζει να βγούμε κουρεμένοι....

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.