Jump to content
mythoss

Περι Μπαταριας Απορια..

Recommended Posts

Μιας και εφτασε η ωρα να αλλαξω μπαταρια στο polo, ψαχνοντας να βαλω ετσι καποια ποιο δυνατη μπαταρια διαβασα στο forum της bwn οτι αυτοι οταν αλλαζουν μπαταρια την δηλωνουν στον εγκεφαλο για να δουλεψει σωστα, το polo χρειαζετε κατι τετοιο η βαζω οτι να ναι επανω?

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά η μπαταρία θέλει coding.όμως αυτό είναι απαραίτητο στην κατασκευή του αυτοκινήτου,ώστε να δηλώνεται η ύπαρξή της και τα στοιχεία της.

Μετα από αλλαγή  το recoding έχει την έννοια της δήλωσης στοιχείων της νέας μπαταρίας.¨ομως και τα παλιά στοιχεία να αφήσεις (όπως γίνεται στην πράξη )

δεν υπάρχει πρόβλημα . Εξάλλου αν δεν έχει τους ειδικούς  αριθμούς που απαιτεί η VAG δεν μπορείς να την δηλώσεις.Το ίδιο γίνεται και σε όσα άλλα αλλάζουμε πχ τακάκια, αντλίες ,κλειδαριές κλπ. 

Συμπέρασμα διαλέγεις μια μπαταρία με τα ίδια ή  παραπλήσια χαρακτηριστικά και την τοποθετείς.Βέβαια δεν πειράζεις τίποτε στο coding το αφήνεις όπως είναι.

Με την ευκαιρία καλό θα είναι αν βάζουμε λίγο  μεγαλύτερη μπαταρία να μην κάνουμε το λάθος να βάζουμε πολύ μεγαλύτερη μπαταρία γιατί δεν ξέρουμε

αν ο εναλλακτήρας μας θα την φορτίζει κανονικά ή μήπως ζορίζεται με πιθανότητα βλάβης. 

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.. Μια 60 αμπερ θα βάλω της bosch δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα στο δυναμο.. Ερωτηση: πόση ώρα θελει το αμάξι να μπει σε sleep mode για να μετρησω αν έχει διαρροή;

Edited by Ntinos-Gti
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.. Μια 60 αμπερ θα βάλω της bosch δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα στο δυναμο.. Ερωτηση: πόση ώρα θελει το αμάξι να μπει σε sleep mode για να μετρησω αν έχει διαρροή;

 

πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ νομίζω πρέπει να αλλάξω μπαταρία, καθώς 5 χρόνια τώρα την έχω (αγορά αυτ/του Απρίλιος 2010) και πιστεύω πρέπει να αρχίσω να ψάχνω, τι κάνω ακριβώς;

 

Τη μετράω σε κανένα μαγαζί που πουλάνε μπαταρίες κι αν δεν έχει πρόβλημα την κρατάω, ή ούτως ή άλλως την αλλάζω γιατί καμιά μέρα θα μείνει χωρίς προειδοποίηση; Και γενικά ξέρετε με τι ακριβώς προδιαγραφές πρέπει να ψαχτώ; Οχι τίποτε άλλο έχω βρει αυτες αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνουν (παρόλο που λέει για Polo 1.2TSI).

Link to comment
Share on other sites

Σωστός αυτό σκέφτομαι κι εγώ, απλά αυτό που με ανησυχεί είναι θα το καταλάβω όταν είναι κοντά στο να παραδόσει πνεύμα, ή θα με αφήσει στα κρύα του λουτρού;

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους:hi:.

 

Να κάνω και εγώ μια ενημέρωση, προς πληροφόρηση και ενημέρωση παλιών και νέων κατόχων polo 6R.

 

Έχουν και λέμε.

 

Το 2010 έγινα και εγώ κατοχως ενως polo6R 1.2 tsi 

Τον Μάρτιο του 2010.

 

Μετά από 4 με 5 μήνες κατοχής το polo, και εμένα η μπαταρία με άφησε μπαμ και κάτω σε ένα βράδυ. 

 

Η μπαταρία τότε αλλάχτηκε κανονικά στα πλαίσια της εγγύησης με άλλη.

 

Πάμε σε κάποιες ποιο ενδιαφέρον πληροφορίες για όσους δεν ξέρουν ή δεν το έψαξαν τότε.

 

Η εργοστασιακή μπαταρία . Που υποτίθεται ήταν του εργοστασίου , αποδείχτηκε ότι τελικά δεν της vw η κάποιας εταιρείας.

 

Όταν αλλάξαμε την μπαταρία ήμουν παρών σε όλη τη. Διαδικασία.

 

Η μπαταρία που είχε έρθει το αμάξι ΔΕΝ ήταν της vw- audi ούτε είχε σφραγίδες η κάποια αυτοκόλλητα.

 

ΔΕΝ ήταν ούτε κάποιας γνωστής εταιρίας με μπαταρίες ούτε είχε και αυτοκόλλητα η στάμπες.

 

Η μπαταρία ήταν αγνώστου προελεύσεως και μάρκας , και δεν γνώριζε κανείς απολύτως τίποτα για αυτό.

 

Η μπαταρία που μπήκε μετά στο αμάξι ήταν,

Μάρκας VARTA με στάμπες VW-AUDI και αυτοκόλλητα. Με κολλημένο βιβλίο VW επάνω της.

 

Ενώ η υποτιθέμενη μπαταρία που ήρθε με το αμάξι ήταν τελείως διαφορετική και χωρίς κάποια στοιχεία που να την κάνουν γνήσια

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό αυτό που λες! Δηλαδή καινούργιο το πήρες κι είχε αυτή τη μπαταρία αγνώστου προελεύσεως;

 

Εμένα μου κάνει ότι είχε πρόβλημα η εργοστασιακή από το εργοστάσιο ίσως, και είτε αλλάχτηκε από την εισαγωγική εδώ, είτε πριν φύγει με το καράβι το αυτοκίνητο. Το ότι είναι μάρκα μ' έκαψες μου βάζεις τους ψύλλους στ' αυτιά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα η δικιά μου 72Ah μου έδινε σημάδια κανένα 6μηνο πριν αποφασίσω να την αλλάξω, μετά από 6,5 χρόνια παρακαλώ. Το πρώτο σημάδι κράτησε το μεγαλύτερο διάστημα όπου έκανε λίγο πιό αργό μιζάρισμα, όχι παρατεταμένο, σε διάρκεια ήταν το ίδιο απλά πιό αργό. Όταν την άλλαξα είχε φτάσει την ώρα του αργού μιζαρίσματος να κάνει και μία παύση για λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου και μετά να συνεχίζει κανονικά. Την ώρα της παύσης, τυχόν λαμπάκια ή φώτα π.χ. αυτά στα πόδια έπεφταν αρκετά σε ένταση. Επίσης η αντλία χαμηλής που ενεργοποιείται κατά το άνοιγμα της πόρτας του οδηγού, ακουγόταν πιό ασθενής από το συνηθισμένο. Ο συναγερμός έμπαινε και έβγαινε κανονικά. Αυτά τα τελευταία σημάδια ακόμα και μετά από ένα βράδυ, όχι να κάθεται το αμάξι μέρες κλειδωμένο. Δηλαδή όλο αυτό το 6μηνο διάστημα η μπαταρία έπεφτε σταδιακά. Πριν την αντικατάσταση μετρήθηκε 1/8 στη βαθμίδα bad, ή αλλιώς 1/16 στο σύνολο. Αντικαταστάθηκε τον Φεβρουάριο του 14 με ίδια. Τώρα 4,5 χρόνια μετά και κανένα σημάδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Z3R@tuL said:

Τρομερό αυτό που λες! Δηλαδή καινούργιο το πήρες κι είχε αυτή τη μπαταρία αγνώστου προελεύσεως;

 

Εμένα μου κάνει ότι είχε πρόβλημα η εργοστασιακή από το εργοστάσιο ίσως, και είτε αλλάχτηκε από την εισαγωγική εδώ, είτε πριν φύγει με το καράβι το αυτοκίνητο. Το ότι είναι μάρκα μ' έκαψες μου βάζεις τους ψύλλους στ' αυτιά...

Και όμως έτσι είναι. 

 

Και εμένα μου έκανε εντύπωση πώς τέτοια μπαταρία μπήκε σε ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ αμάξι, η μπαταρία που είχε δεν έγραφε ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΌ επάνω τής. Ούτε μάρκα ούτε τίποτα. Ούτε αυτοκόλλητα η κάποιο σήμα. 

 

Ήταν μια μπαταρία ΤΕΛΕΊΩΣ ΌΜΩΣ άγνωστης ταυτότητας...

 

Όταν τον ρώτησα τον υπεύθυνο τι παίζει μου τα μασαγε κάπως. 

 

Αυτή που μου έβαλαν μετά, ήταν της γνήσια vw της varta. Η οποία ήταν με στάμπες και χτυπητές σφραγίδες.

 

Το θέμα το ξέρανε γιατί ήταν γνωστό πρόβλημα αυτό με την μπαταρία στα polo 6R.

 

 

Εμένα προσωπικά ή μπαταρία με άφησε στην δουλειά μου.

 

Πήγα το βράδυ κανονικά στην δουλειά χωρίς κάποιο θέμα.

 

Και το πρωί που τελειώνει η δουλειά μου. 

Πάω να μπω στο αμάξι και ΤΈΛΟΣ!!.

 

ΤΟ αμάξι ψόφησε επιτόπου.

 

Με έβαλα μπροστά ένας συνάδελφος με καλώδια.

 

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πόση γνωρίζουν ή γνώριζαν ότι πράγματι το αμάξι που αγωρασαν δεν είχε μπαταρία κάποιας γνωστής εταιρίας....

 

Εγώ αν δεν ήμουν μπροστά θα έλεγα τώρα ότι το αμάξι μου είχε γνήσια μπαταρία vw.

 

έλα όμως που τα πράγματα δεν είναι έτσι.

 

Αποδείχτηκε ότι τελικά δεν είχα ούτε γνήσια μπαταρία αλλά ούτε και κάποια επίσημη μπαταρία από κάποια εταιρία....

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση της αντιπροσωπειας ποια ηταν στο θεμα σου;
Τουλαχιστονεκαναν καμια εκπτωση γερη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , nikdev said:

Η απαντηση της αντιπροσωπειας ποια ηταν στο θεμα σου;
Τουλαχιστονεκαναν καμια εκπτωση γερη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το γνώριζαν ότι τα polo είχαν όλα σχεδόν  το ίδιο θέμα με το δικό μου.

 

Και με άλλους κατόχους που συζητάγαμε όταν πήγαινα στην αντιπροσωπεία.  Μου έλεγαν ότι και αυτή άλλαξαν μπαταρία σχεδόν αμέσως μετά την αγορά του αυτοκινήτου.

 

Ήταν αρκετά άγνωστο θέμα, δεν πλήρωσα ΤΊΠΟΤΑ γιατί το αμάξι είχε εγγύηση 2 χρόνια. 

 

Εμένα μου χάλασε μετά από 4 με 5 μήνες αγοράς του αμαξιού Μου.

 

Το 2010 πήρα το αμάξι το 2010 άλλαξα την μπαταρία του.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.