Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

1 λεπτό πριν , Πέτρος. said:

Επισης,χρόνια πολλά.

 

Σε ευχαριστω παρα πολύ.Καλο βραδυ.

Καλό βράδυ και σε εσένα,  και με το καλό ότι και αν αποφασίσεις.

Θα συνιστούσε πριν κάνεις το οτιδήποτε να κάνεις έναν τεχνικό έλεγχο σε μια αντιπρωσοπια VW.

Να το βάλουν στο διαγνωστικό και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , OMINUS said:

Καλό βράδυ και σε εσένα,  και με το καλό ότι και αν αποφασίσεις.

Θα συνιστούσε πριν κάνεις το οτιδήποτε να κάνεις έναν τεχνικό έλεγχο σε μια αντιπρωσοπια VW.

Να το βάλουν στο διαγνωστικό και τα σχετικά.

Υπαρχει μια ανεξαρτητη ας την πω ''εταιρια'' ,που με 60 ευρω ερχονται κ με την συμφωνη γνωμη του ιδιοκτητη,κανουν ελεγχο κ σε ενημερωνουν.

Φανταζομαι πολλά παιδια εδω μεσα θα την ξερουν.Κατι για ''check'' λεεει στην επωνυμια της.Γιατι,δεν ξερω αν θα επιτρεψουν το αμαξι να φυγει απο κει κ να παειι σε αντιπροσωπεια vw.

Θα μου πεις,τοτε αστο...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον μάντρα πάει το μυαλό μου? 

 

Που λέει κάτι τέτοια ότι δεν βγάζει το αμάξι στο δρόμο και ότι να φέρεις μηχανικό εκει..

 

Εγώ προσωπικά θα τον απέφευγα και γενικά όσους λένε κάτι τέτοια.... 

Αν το αμάξι δεν μπει στον μηχάνημα της VW  και δεν ανάβει σε ραμπα να το δεις όλο από κάτω ΔΕΝ κάνεις δουλειά έτσι :hi:

 

 

Ταπεινή μου άποψη είναι αυτή 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

Σε κάποιον μάντρα πάει το μυαλό μου? 

 

Που λέει κάτι τέτοια ότι δεν βγάζει το αμάξι στο δρόμο και ότι να φέρεις μηχανικό εκει..

 

Εγώ προσωπικά θα τον απέφευγα και γενικά όσους λένε κάτι τέτοια.... 

Αν το αμάξι δεν μπει στον μηχάνημα της VW  και δεν ανάβει σε ραμπα να το δεις όλο από κάτω ΔΕΝ κάνεις δουλειά έτσι :hi:

Εχεις απολυτο δικιο.

Εχω πελαγωσει..Τι να πω.

Οπως κ να χει,σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.

Καλο ξημερωμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Πέτρος. said:

Εχεις απολυτο δικιο.

Εχω πελαγωσει..Τι να πω.

Οπως κ να χει,σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.

Καλο ξημερωμα.

Θα σου πρότεινα να κάνεις το εξεις πρώτα?

 

Δες το βιβλίο service  του να δεις τι παίζει πρώτα. 

Και να πάρεις τον αριθμό πλαισίου του , και να το ψάξεις σε μια αντιπροσωπεία VW με τον αριθμό πλαισίου του πρώτα.

 

Στο βιβλίο service στην πρώτη σελίδα (Στο εξώφυλλο ακριβώς από πίσω )του θα έχει σφραγίδα και υπογραφή από το ΠΟΥ έχει αγοραστεί το αμάξι.

 

Και μπορεί να στείλει και κάποιο email με τον αριθμό πλαισίου και στην kosmocar να δεις και από εκεί τι θα σου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

Θα σου πρότεινα να κάνεις το εξεις πρώτα?

 

Δες το βιβλίο service  του να δεις τι παίζει πρώτα. 

Και να πάρεις τον αριθμό πλαισίου του , και να το ψάξεις σε μια αντιπροσωπεία VW με τον αριθμό πλαισίου του πρώτα.

 

Στο βιβλίο service στην πρώτη σελίδα (Στο εξώφυλλο ακριβώς από πίσω )του θα έχει σφραγίδα και υπογραφή από το ΠΟΥ έχει αγοραστεί το αμάξι.

 

Και μπορεί να στείλει και κάποιο email με τον αριθμό πλαισίου και στην kosmocar να δεις και από εκεί τι θα σου πούνε.

Εχω τον αριθμο πλαισιου.Το ειχα βγαλει φωτο απο το τζαμι στο παμπριζ οταν πηγα να δω το αμαξι.Θα δω.

Το ειχα στο μυαλο μου να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μάντρα και leasing σημαίνει εξορισμού 150-200.000 χλμ το λιγότερο. Μάντρα γενικώς σημαίνει 99% απάτη. Για αυτό το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία 

Link to comment
Share on other sites

Μάντρα και leasing σημαίνει 300-500.000.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2019 at 7:44 ΜΜ, andreas_petrop said:

leasing σημαίνει εξορισμού 150-200.000 χλμ το λιγότερο. 

 

On 26/3/2019 at 10:50 ΜΜ, nikdev said:

 leasing σημαίνει 300-500.000.

 

 

 

Όχι πάντα, και όχι απαραίτητα. Πολλές εταιρίες μετά τα 50.000χιλιόμετρα τα βαζουν για πουλιμα.

 

Και μιλάω για εταιρίες που εχου  η ίδιες η αντιπροσωπείες.

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , Πέτρος. said:

Ευχαριστω πολύ τα παιδια για τις γνωμες τους.

Θα δω τι θα κανω....

Καλο βραδυ.

 Θα σου πρότεινα να δεις το αμάξι που θελεις από κάποια Αντιπροσωπεία αυτοκινητον. 

 

Και όχι από μαντρα.

 

 

Θα συμφωνήσω μόνο στο ότι η μαντραδες έχουν τα ποιο ταλαιπωρημένα  και τα ποιο πολλά με αρκετά χιλιάδες χιλιόμετρα στο κοντέρ τους.

 

Η αντιπροσωπείες που έχουν δικά τους (να το πω έτσι) δεν τα κρατανε πολύ και δεν έχουν και φορτωμένα χιλιόμετρα.  Γιατί μετά μετά δεν τους συμφέρει και τους ιδιους. 

 

 

Επίσης από κάποια αντιπροσωπεία,  θα πάρεις εγγύηση γραπτή.

 

Ο μαντρας δεν πρόκειται να σου δώσει καμία εγγύηση , για τιποτα.

 

Μόλις σου πάρει τα λεφτά,  τελείωσες!  Δεν σε ξέρει.

ΚΑΙ αυτά που τάχα λέει ότι θα σου κάνει θα θα θα . Δεν κάνει τίποτα σε εσένα θα ρίξει ευθύνες.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι σε αναζήτηση αγοράς μεταχειρισμένου (από το 2013 και μετά) και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας, για το τι θα πρέπει να προσέξω, αν υπάρχουν κάποιες "παιδικές ασθένειες" στους TSI είτε 1.2 105 είτε 1.4 122 είτε 1.4 140.

Τα αυτόματα κιβώτια έχουν κάποιο γνωστό πρόβλημα;

Έχουν μια διαφορά οι παραπάνω κινητήρες, αλλά ο κύριος παράγοντας για την αγορά είναι τα λιγότερα σοβαρά (γνωστά) προβλήματα που παρουσιάζει το αυτοκίνητο/κινητήρας.

 

Γενικότερα, επειδή ακούγεται ότι τα vw καίνε λάδια. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ετησίως κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα (<9000) και η χρήση είναι κυρίως μέσα στην πόλη και 4-5 μικρά ταξίδια το χρόνο.

 

Ευχαριστώ,

Θοδωρής

Edited by thodo
Link to comment
Share on other sites

Η κινητήρες έχουν διαφορά μεταξύ τούς , δεν είναι μόνο στα άλογα όπως σου είπα και πριν από ημέρες ο ποιο ασφαλής κινητήρας είναι ο CAXA 122hp για εμένα.

 

Στο θέμα του DSG τώρα, έχει κάποια κουσούρια τα οποία σε γενικές γραμμές αυτά τα 2 θέματα που αντιμετωπίζει είναι το καθένα από 1000€ και πάνω.

Αν θέλεις αποκλειστικά και μόνο DSG ζεις με την σκέψη ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα πρέπει να πληρώσεις της συγκεκριμένες βλάβες που βγάζει.

 

Σαν οδήγηση όμως το DSG δεν πιάνεται.

 

Στο θέμα λαδιού τώρα όλα είναι αντικειμενικά.

 

Εγώ που είχα το μοτερ TSI με τα 105hp του 2010, Δεν μου έκαψε ΠΟΤΈ ούτε μια σταγόνα λάδι στα 4 χρόνια που είχα το αμάξι

 

Τώρα το Passat που έχω το οποίο το έχω αγοράσει μεταχειρισμένο το 2018  και με 70.000 χιλιόμετρα, και είναι με το μοτέρ CAXA 122HP TSI δεν μου έκαψε ούτε μια σταγόνα σε λάδι.

 

Όπως μου γέμισαν τα λάδια από το service έτσι είναι ακόμα και τώρα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόλοιπα παιδιά του club τον Θοδωρή των γνωρίζω από την εποχή που είχαμε ford και η δύο.

 

Δυστυχώς ο Θοδωρής αγόρασε πριν από λίγα χρόνια το focus με το 100Οαρι Ecoboost με πάρα μα πάρα πολύ λίγα χιλιόμετρα. 

 

Αλλά δυστυχώς στα επόμενα χρόνια που ακολούθησαν ο άνθρωπος έχει πληρώσει πάρα πολύ Ακριβά της ζημιές που βγάζουν. 

 

Και κοιτάει για vw με ασφαλή μοτέρ για να ησυχάσει και να ηρεμήσει λίγο.

 

 

Οπότε  όποια βοήθεια δώσουν τα όλα τα παιδιά ας είναι για καλό σκοπό και ενημέρωση 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Θα περιμένω κι άλλες για να έχω μια καλύτερη άποψη.

 

Πληροφοριακά, αύριο θα πάω να δω αυτό εδώ, αν και θα ήθελα να δω και αυτό που είναι πιο πλούσιο σε εξόπλισμο αλλά πιστεύω ότι είναι υπερκοστολογημένο (και λογικά γι' αυτό είναι 5+ μηνών αγγελία).

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πως τα κατάφερα να το βάλω στην κατηγορία "polo". Μπορεί κάποιος mod να το μεταφέρει στα "golf";

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

done!

και συγγνώμη για το delay. Διακοπές βλέπετε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τρέχω και εγώ! Συμβουλή μου για την καρότσα του golf mk7 μην κοιτάς το 1200 με τα 105 αλογα! Το έχω σε καρότσα Ίμπιζα είναι πολύ καλό αλλά σε γκολφ νομίζω δεν θα μου άρεσε! Εγώ θα προτιμούσα 1.4 122, 1.4 140 η 1.4 150!

 

Μου επιτρέπεται να ρωτήσω το μπάτζετ!? 

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση για οποιον γνωρίζει, μπήκα απο περιέργεια στο site της vw το γερμανικό, και οταν πας να κανεις built το golf βγαζει το μοντελο του 2018 με 1,8tsi 170ps που ειναι τερμα αξιοπιστος κινητηρας και με πολυ λιγα χρηματα παιρνει τρομερές βελτιώσεις... (με προγραμμα- τουρμπο κ04 και intercooler) πας άνετα 350 άλογα

και το ερώτημα μου ειναι το εξης... γνωρίζει κανεις πως γίνεται ν αγοράσουμε το συγκεκριμενο μοντέλο από την εκεί αντιπροσωπεία;;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Kostas_Tr said:

ερώτηση για οποιον γνωρίζει, μπήκα απο περιέργεια στο site της vw το γερμανικό, και οταν πας να κανεις built το golf βγαζει το μοντελο του 2018 με 1,8tsi 170ps που ειναι τερμα αξιοπιστος κινητηρας και με πολυ λιγα χρηματα παιρνει τρομερές βελτιώσεις... (με προγραμμα- τουρμπο κ04 και intercooler) πας άνετα 350 άλογα

και το ερώτημα μου ειναι το εξης... γνωρίζει κανεις πως γίνεται ν αγοράσουμε το συγκεκριμενο μοντέλο από την εκεί αντιπροσωπεία;;

 

πας και το αγοράζεις από εκεί:w00t::wink:

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει δηλαδη η επιλογη να στο φερει η εδω αντιπροσωπεια;; δηλαδη αντι ν αγορασεις τ αμαξι με τα μοτερ του καταλαγου τους να σου φερουν ενα απο τον εκει καταλαγο. φανταζομαι οτι αυτη η επιλογη περιλαμβανει και εξοπλισμους κτλ

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , Kostas_Tr said:

δεν παιζει δηλαδη η επιλογη να στο φερει η εδω αντιπροσωπεια;; δηλαδη αντι ν αγορασεις τ αμαξι με τα μοτερ του καταλαγου τους να σου φερουν ενα απο τον εκει καταλαγο. φανταζομαι οτι αυτη η επιλογη περιλαμβανει και εξοπλισμους κτλ

ούτε καν!!! δεν μπαινει σε αυτή την διαδικασία

 

άλλη vw η γερμανιας και άλλη η vw ελλαδας αυτο θα σου πουν   

 

η μόνη λύση ειναι να πας να το πάρεις Εσύ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...ψιλοξεθάβω το ποστ άλλα είμαι σε αναζήτηση αγοράς μεταχειρισμένου και σκέφτομαι για το golf 2017 το facelift...το έχω βρει από ιδιώτη στα 16.500 περίπου. Αξίζει σε αυτή την τιμή? Ο κινητήρας είναι ο 1,5 με τα 150 άλογα. Σαν μοντέλο έχει βγει αξιόπιστο, έχει προβληματάκια? Σαν μοντέλο να πω ότι μου αρέσει πάρα πολύ και καλύπτει τις ανάγκες μου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.