Jump to content
Ntinos

Με τι ελαστικα παραλαβατε το Golfακι;

Recommended Posts

Για πειτε μου σας παρακαλω οσοι θελετε ποτε παραλαβατε το αυτοκινητο με τι ελαστικα και ποσο τα κρατησατε.

Εγω το παρελαβα Αυγουστο του 2006 εχω κανει 13.000km και ακομα τα εχω πανω αλλα ειναι Hankook rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το λεω σωστα pirelli p7000 09/2007 golf tsi 140hp. Επειδη μετα απο τρια αμαξια που εβαζα michelin {lancia delta michelin energy-polo 9n pilot exalto 2} λεω να τα κρατησω λιγακι και μετα παλι michelin

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με michelin energy τον 9/2006!

Έχω κάνει ως τώρα 20000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος 2005 με Continental SportContact2 (δεν παίζονται... ο κουμπάρος μου έχει βουλκανιζατέρ και βάζει αυτά στο δικό του)

ΑΑΑΑ και έχω 45800km με τα ίδια λάστιχα ( μερικές φορές είναι ωραίο να γλιστράει!!!!! )

Link to comment
Share on other sites

το παρελαβα Νοέμβριο του 2006 με Hankook :D έχω κανει 23000 και σύντομα θα αλλαχθούν.

και νόμιζα ότι μόνο εγώ έχω αυτά τα τελείως άγνωστα λάστιχα!

Μάιο 2006 το πήρα, 16.500 χλμ μέχρι ΄τωρα

Link to comment
Share on other sites

και νόμιζα ότι μόνο εγώ έχω αυτά τα τελείως άγνωστα λάστιχα!

Μάιο 2006 το πήρα, 16.500 χλμ μέχρι ΄τωρα

Ιουνιος 2007 και 8900 χλμ με Michelin Energy E3A.

δεν ειναι ασχημο λαστιχο αλλα μαλλον θα προτιμησω κατι με πιο σκληρο πλαϊνό ( Bridgestone )

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απ οτι βλεπω σχετικα λιγοι την πατησαμε και το πηραμε με τα φοβερα και τρομερα HANKOOK rocket.gifthumbsdown.gif

Στην αγορα παντως η τετραδα εχει 90 ευρω. Ειπαμε να ριξουμε το κοστος αλλα οχι κι ετσι. Στην πολη κατι κρατανε εξω ομως

αμα πας για ταξιδι επειγοντος στο λαστιχα. Τωρα ειμαι μεταξυ Bridgestone και Michelen

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απ οτι βλεπω σχετικα λιγοι την πατησαμε και το πηραμε με τα φοβερα και τρομερα HANKOOK rocket.gifthumbsdown.gif

Στην αγορα παντως η τετραδα εχει 90 ευρω. Ειπαμε να ριξουμε το κοστος αλλα οχι κι ετσι. Στην πολη κατι κρατανε εξω ομως

αμα πας για ταξιδι επειγοντος στο λαστιχα. Τωρα ειμαι μεταξυ Bridgestone και Michelen

εγώ πάλι μιας και θα βάλω 17αρες είμαι ανάμεσα σε Pirelli pzero rosso ή continental

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απ οτι βλεπω σχετικα λιγοι την πατησαμε και το πηραμε με τα φοβερα και τρομερα HANKOOK rocket.gifthumbsdown.gif

Στην αγορα παντως η τετραδα εχει 90 ευρω. Ειπαμε να ριξουμε το κοστος αλλα οχι κι ετσι. Στην πολη κατι κρατανε εξω ομως

αμα πας για ταξιδι επειγοντος στο λαστιχα. Τωρα ειμαι μεταξυ Bridgestone και Michelen

Michelin και ξερο ψωμι :(:):lol::lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

90 ευρω τα χανκουκ ε? τραγωδια!

τα σπορτ κοντακτ 2 εχουν 400-450..

αυτοι αν μπορουσαν να μας τα πουλησουν και χωρις λαστιχα, θα το καναν..

παντως μερικα απο τα πρωτα γκολφ 5 φορουσαν σπορτ κοντακτ 2 παρακαλω.

μετα βεβαια καταλαβαν οτι ο σεβασμος του καταναλωτη δεν ταιριαζει στη φιλοσοφια τους και ετσι κατεληξαν στη λυση των χανκουκ.

Edited by Thorpedo
Link to comment
Share on other sites

To παρελαβα με τα Ηankook Ventus Prime 205/55R16.

Οταν τα ειδα ειχα τις επιφυλαξεις μου-προτιμω τα Sport Contact 2-αλλα φιλος που γνωριζει,με ενημερωσε τοτε,οτι η συγκεκριμενη εταιρεια στα ακριβα της λαστιχα ειναι καλη.

Μετα λοιπον απο 11000χλμ,το 60% αυτων σε αυτοκινητοδρομο και επαρχιακους δρομους,τα λεγομενα του εχουν επιβεβαιωθει και μπορω να δηλωσω ευχαριστημενος.

Οσο για την τιμη τους 95¤ το ενα και οχι η τετραδα... ;)

Για τους φιλους που "φορουν" τα λαστιχα αυτα,oι παρακατω δ/νσεις ισως φανούν χρησιμες:

http://www.ctyres.co.uk/tyres/hankook.php

http://www.hankook.gr/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τα παρακατω εχουν δημοσιευτει στο επισημο site της Hankook:

"Το γερμανικό περιοδικό αυτοκινήτου AutoBild ανέδειξε το Hankook Ventus Prime K105 ως το κορυφαίο ελαστικό.

Η κατασκευάστρια εταιρία των ελαστικών Hankook μπορεί να αισθάνεται υπερήφανη για τα εξαιρετικά αποτελέσματα που έχει πετύχει στα τεστ ελαστικών του 2006. Μια από τις επιτυχίες αυτές αποτελεί το Ventus Prime K105 το οποίο βαθμολογήθηκε από τους υπεύθυνους του περιοδικού AutoBild ως υποδειγματικό. Το τεστ έγινε στη Γερμανία σε 13 ελαστικά διαστάσεων 195/65 R15 σε στεγνή και βρεγμένη πίστα.

Το Golf στο οποίο τοποθετήθηκαν και τα 13 ελαστικά διαφόρων εταιριών που συμμετείχαν στο τεστ, πέτυχε την ελάχιστη απόσταση φρεναρίσματος σε βρεγμένη πίστα, το μικρότερο χρόνο για το γύρο της πίστας και συμπεριφέρθηκε ισορροπημένα και αποτελεσματικά με τα ελαστικά της Hankook.

Λόγω των εξαιρετικών επιδόσεων του σε στεγνό και βρεγμένο οδόστρωμα, το ελαστικό Κ105 κατέκτησε την πρώτη θέση της βαθμολογίας και χαρακτηρίστηκε ως ελαστικό κορυφαίων επιδόσεων, ασφαλές και με ισορροπημένη συμπεριφορά."

Η τελική κατάταξη των ελαστικών έχει ως εξής:

1. Hankook Ventus Prime K105

2. Continental Premium Contact2

3. Nokian NRHi

4. Marangoni Vanto

5. Pirelli P6

6. Toyo Proxes CF1

7. Bridgestone Turanza ER300

8. Goodyear HyndraGrip

9. Dunlop SP Sport 01

10. Fulda Carat Progresso

11. Vredestein Hi-Trac

12. Kleber Dynaxer HP2

13. Kumho Ecsta KH 11

004_clip_image001.gif004_clip_image002.gif

Edited by IoanGTs
Link to comment
Share on other sites

το παρελαβα με bridgestone turanza ER30 205/55/16. καλα ηταν για τα πρωτα χιλιομετρα αλλα με το περασμα του καιρου εχασαν την αποτελεσματικοτητα τους κ γλιστρουσαν. ευτυχως με τα sportcontact2 που εβαλα προσφατα ειδα την υγεια μου!

α,το παρελαβα 8/05 κ τα κρατησα 55000χλμ. απο τα 35000 κ μετα το αμαξι αρχισε να γλιστραει ευτυχως ελεγχομενα, το δε αντισπιν αναβε πολυ ευκολα.

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Michelin Energy rebadged με 3500χλμ σε golf TSI. Το οτι ειναι rebadged το θεωρώ λιαν επιεικώς απαράδεκτο σε ελαστικό πρωτης τοποθετησης.

Και φυσικά, δοκιμασμένα, δεν ταιριάζει ουτε στο ελάχιστο στο στήσιμο του αμαξιού.

Δεν τρώγονται και ευκολα αυτα τα άθλια οικονομολαστιχα (μπας και τα αλλάξω μια ωρα αρχίτερα) το παλευω ομως ;-)

Edited by astanapan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.