Jump to content
NEA_KIOS

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Σκάστρες [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

το προβλημα και με τις 2 σκαστρες ειναι οτι εχουνε πολυ μαλακο ελατηριο... θελω να δοκιμασω να δω αν βαλω ποιο σκληρο ελατηριο μεσα στην σκαστρα τι θα γινει αν θα κραταει μεγαλυτερη πιεση και πως θα ακουγεται... αναμενετε νεα...

Αυτο που λες θελει πολυ προσοχη ομως. Προσεχε γιατι αν ειναι πολυ σκληρο και ανοιγει λιγο πιο αργα θα πηγαινει ο αερας πισω στην τουρμπινα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες θελει πολυ προσοχη ομως. Προσεχε γιατι αν ειναι πολυ σκληρο και ανοιγει λιγο πιο αργα θα πηγαινει ο αερας πισω στην τουρμπινα.

το αλλαξα λοιπον το ελατηριο...

το αποτελεσμα ειναι πολυ ικανοποιητικο...

πολυ πολυ ποιο αναιπεσθητα τα κοψιματα σηκωνει 1.6 οβερ και κραταει 1.5 στις 6300 και 1.4 στις 7000

Link to comment
Share on other sites

το αλλαξα λοιπον το ελατηριο...

το αποτελεσμα ειναι πολυ ικανοποιητικο...

πολυ πολυ ποιο αναιπεσθητα τα κοψιματα σηκωνει 1.6 οβερ και κραταει 1.5 στις 6300 και 1.4 στις 7000

1.4 στις 7000?? new_killpc.gifdizzy2.gif Αχ,αυτα τα TSI!!

Link to comment
Share on other sites

το αλλαξα λοιπον το ελατηριο...

το αποτελεσμα ειναι πολυ ικανοποιητικο...

πολυ πολυ ποιο αναιπεσθητα τα κοψιματα σηκωνει 1.6 οβερ και κραταει 1.5 στις 6300 και 1.4 στις 7000

...Μπορούμε και εμείς να το κάνουμε δηλαδή????

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολο το θεμα....ελεος... rocket.gifrocket.gifrocket.gif

Εχω ενα GT το πηρα τον Ιανουαριο του 2008...πως μπορω να δω πια σκαστρα φοραει...

Εντος των ημερων θα το παω για σερβις των 30.000...αν ειναι να την παραγγειλω την καινουρια σκαστρα και εκεινο το Ν75...

Παντος εχω ψηθει ασχημα για το ανταπτορακι... :D Θα το παραγγειλω εντος των ημερων...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω βαλει τον ανταπτορα της forge και ειμαι ευχαριστημενος μπορω να πω! επισης μου ειχαν πει πως η σκαστρα θα μειωσει την πιεση,την λειτουργεια του αυτοκινητου και γενικα κατι τετοιες αρλουμπες!

ετσι εβαλα το ανταπτορακι μου και ησυχασα... new_killother.gifnew_killother.gifnew_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολο το θεμα....ελεος... rocket.gifrocket.gifrocket.gif

Εχω ενα GT το πηρα τον Ιανουαριο του 2008...πως μπορω να δω πια σκαστρα φοραει...

Εντος των ημερων θα το παω για σερβις των 30.000...αν ειναι να την παραγγειλω την καινουρια σκαστρα και εκεινο το Ν75...

Παντος εχω ψηθει ασχημα για το ανταπτορακι... :D Θα το παραγγειλω εντος των ημερων...

Ακριβώς τότε πήρα και εγώ το ίδιο αυτοκίνητο και όταν έλυσα την σκάστρα με φίλο μου για να βάλουμε τον αντάπτορα είδα ότι είχε την παλιά σκάστρα. thumbsdown.gif

Μια συμβουλή από εμένα άλλαξε σκάστρα και μετά βάλε τον αντάπτορα γιατι με την παλιά και μετά το απαραίτητο φάγωμα του αντάπτορα,γιατί βρίσκει σε σωληνακι αν το αφήσεις ως έχει,δυστυχώς δεν έχει τσαφ τσουφ!

Link to comment
Share on other sites

ουφ διάβασα και τις 19 σελλίδες :-)

παιδιά έχει βάλει κανείς σε 6αρι?

εμένα δεν πιάνουν καθολου τα χερια μου .υπάρχει καποιο μαγαζί στην Αθήνα που να κάνει τοποθέτηση?-

αυτός ο αντιπρώσοπος στην Καλλιθέα που το προμηθεύει φαντάζομαι δεν κάνει και εγκατάσταση ε ? withstupid.gif

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

ουφ διάβασα και τις 19 σελλίδες :-)

παιδιά έχει βάλει κανείς σε 6αρι?

Μπαινει και στο 6ρι

Link to comment
Share on other sites

 χερετε,

ελπιζω με τιν ερωτηση που θα κανω να μην γελατε μαζι μου, αλλα ειμαι απο κυπρο κε μπερδεομαι. Η σκαστρα τι ειναι?

:rolleyes::cry:;)

http://www.carsinspections.com/gr/technical_presentations/anatomia_mias_skastras.html

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελε καποιος σκαστρα forge για 1.4 tsi 140hp με 70 ευρω???Σκεφτομαι να αγορασω για'μενα απ'εξω και ελεγα μηπως θελει καποιος για να γλυτωσουμε τα μεταφορικα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα την αγορασα την σκαστρα και την τοποθετησα μονος μου(οχι και πολυ δυσκολο)....Ειναι οτι πρεπει για καποιον που θελει να ειναι διακριτικος...Μολις πιεσεις λιγο την τουρμπινα ακουγεται μια ωραια εκτονοση.

Πολυ ωραιο και διακριτικο φτερνισμα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα την αγορασα την σκαστρα και την τοποθετησα μονος μου(οχι και πολυ δυσκολο)....Ειναι οτι πρεπει για καποιον που θελει να ειναι διακριτικος...Μολις πιεσεις λιγο την τουρμπινα ακουγεται μια ωραια εκτονοση.

Πολυ ωραιο και διακριτικο φτερνισμα...

Τον αντάπτορα έβαλες της Forge??

http://www.forgemotorsport.com/content.asp?inc=product&cat=&product=FMDV14TSI

Link to comment
Share on other sites

Η σκάστρα που τοποθέτησες στην πραγματικότητα δεν είναι σκάστρα αλλά ένας αντάπτορας που τοποθετείται στην εργοστασιακή σκάστρα. Η τοποθέτηση είναι δύσκολη και θέλει προσοχή για να μην χάσεις πίεση.

Με γεια πάντως, από Αγγλία το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Η σκάστρα που τοποθέτησες στην πραγματικότητα δεν είναι σκάστρα αλλά ένας αντάπτορας που τοποθετείται στην εργοστασιακή σκάστρα. Η τοποθέτηση είναι δύσκολη και θέλει προσοχή για να μην χάσεις πίεση.

Με γεια πάντως, από Αγγλία το πήρες?

Πιστεψε με η κατω βιδα δεν ηταν και η πιο ευκολη που εχω βιδωσει....αλλα τελος καλο ολα καλα...Ναι απο Αγγλια την αγορασα και μου βγηκε περιπου στα 65 ευρω τελικα.

Η εισαγωγη τελικα αξιζει τα λεφτα της,ποια η γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με η κατω βιδα δεν ηταν και η πιο ευκολη που εχω βιδωσει....αλλα τελος καλο ολα καλα...Ναι απο Αγγλια την αγορασα και μου βγηκε περιπου στα 65 ευρω τελικα.

Η εισαγωγη τελικα αξιζει τα λεφτα της,ποια η γνωμη σου?

Την πήρες σε καλή τιμή!

off topic : η εισαγωγή της Forge είναι από τις κορυφαίες για tsi, υπάρχει και αγγελία μέλους που την δίνει :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35250

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.