Jump to content
NEA_KIOS

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Σκάστρες [Εργοστασιακά και Βελτιωμένα]

Recommended Posts

θα στα κανω quote τοτε εδω εγω που ειμαι μελος

επειδη κ γω δεν ειμαι μελος στο seat club δεν μπορειτε να γραψετε μια ''περιληψη'' με το τι γινετε με τις σκάστρες?!!! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Στο εν λόγω club μετά από μία σύντομη συζήτηση καταλήγουν πως η σκάστρα της forge (η κλειστού τύπου) έχει λίγο καλύτερο ήχο από τη μαμά και κρατάει και λίγο παραπάνω πίεση. Χαρακτηριστικά ένα μέλος λέει πως όσο καιρό έχει το αμάξι πρώτη φορά είδες 1.5 over με αυτή τη σκάστρα!

Link to comment
Share on other sites

member 1

του κλειστου τυπου να βαλεις! αυτη εβαλα και εγω χθες 260 ευρω. απο θορυβω μην περιμενεις πολλα αλλα κραταει καλυτερη πιεση

member 2

Καμια διαφορα στον ηχο? Τιποτα? Δε το συζητω οτι αν βαλεις, βαζεις ΜΟΝΟ κλειστη.. Τη πιο σωστη επιλογη εκανες.. Μπηκε ευκολα? Ειδες καμια διαφορα στο μπαρομετρο σου?

member 1

απο θορυβο ειναι οπως η μαμα αλλα απο πιεση καλυτερη... ειδα το μπαρομετρο μου μετα απο τοσο καιρο που το εχω στο 1.5βαρ

Link to comment
Share on other sites

η καινούργια πρέπει να είναι πολύ καλή. πρέπει να την βάλουμε κ εμείς...260 είναι πολλά όποιος ασχολείται ξέρει ότι υπάρχει και πιο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

member 1

member 2

member 1

thnk you!!!

δλδ ολοι καταλήγουν πως η επιλογη της forge (οχι του ανταπτορα) ειναι η καλυτερη επιλογη!!!

γενικα ποιες αλλες επιλογες υπαρχουν κ τι γν΄μες έχουμε?!

Link to comment
Share on other sites

thnk you!!!

δλδ ολοι καταλήγουν πως η επιλογη της forge (οχι του ανταπτορα) ειναι η καλυτερη επιλογη!!!

γενικα ποιες αλλες επιλογες υπαρχουν κ τι γν΄μες έχουμε?!

αυτή η σκαστρα της forge φτιάχτηκε για τσι. είναι η μόνη... όλες οι άλλες είναι πατέντες προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου πει τον κωδικο της μαμα σκαστρας golf 1.4tsi 140hp.

Ευχαριστω! :thumbsup:

EDIT το βρηκα εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31850&st=20 και ειναι με κωδικο 03C 145 710 D.

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Γνωρίζουμε Αν Αυτή Της Forge Η Σκάστρα Κλειστού Τύπου Είναι Μεταλλική;;;Έχουμε Κανένα Site Για Μελέτη;;;Γιατί Ενδιαφέρομαι Να Την Βάλω!!!Είναι Ηλεκτρομαγνιτική;;;;

Link to comment
Share on other sites

σαββα αν ερχοσουν σε καμια συναντηση θα εβλεπες του τοπογραφου ειναι βεβαια σε tsi 122 tuned αλλα καταλαβαινεις πως ειναι.

μεταλλικη μου φανηκε δε ρωτησα κ πολλα γιατι δεν με ενδιαφερει προς το παρον η αγορα της αλλα απο θορυβο ειναι καλυτερη απο την μαμα

(κλειστου τυπου ειχε αν θυμαμαι καλα)

Link to comment
Share on other sites

σαββα αν ερχοσουν σε καμια συναντηση θα εβλεπες του τοπογραφου ειναι βεβαια σε tsi 122 tuned αλλα καταλαβαινεις πως ειναι.

μεταλλικη μου φανηκε δε ρωτησα κ πολλα γιατι δεν με ενδιαφερει προς το παρον η αγορα της αλλα απο θορυβο ειναι καλυτερη απο την μαμα

(κλειστου τυπου ειχε αν θυμαμαι καλα)

Να Σαι Καλά Τάσο, Αλλά Δεν Προλαβαίνω Για Συναντήσεις Λόγω Υποχρεώσεων Που Έχω Άμα Ευκαιρέσω Πίστεψέ Με Θα Έρθω.

Edited by SAVVASGT
Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη για το αμαξι ειναι η μαμα!και ολοι οταν βαριουνται τις αλλες σαυτη πανε στο τελος!η μεταλικη θελει και service !

Τι Εννοείς Βαριούνται;;;Δεν Νομίζω Να Υπάρχει Κάποιος Εδω Μέσα Που Να Αλλάζει Τις Σκάστρες Λες Και Είναι Ρούχα.Η Καλύτερη Για Το Αμάξι Ναι Είναι Η Εργοστασιακή Και Γι'Αυτό Την Πουλάνε Αλλά Αν Το Αμάξι Είναι Βελτιωμένο;;;;;Δεν Νομίζω Να Βάλεις Πάλι Την Μαμά.Ξαναρωτάω Γιατί Με Ενδιαφέρει Άμεσα Σε Όσους Γνωρίζουν, Αν Βάλω Σε Golf GT Της Forge Το Kit Είτε Ανοιχτού Τύπου Είτε Κλειστού Θα Είναι Καλύτερα Απο Την Εργοστασιακή;;Είμαι Stage 2 Revo Αξίζει Να Δώσω Τα Χρήματα;;Ή Όχι Οπότε Ανα Τακτά Χρονικά Διαστίματα Να Αλλάζω Την Εργοστασιακή;;;;Όποιος Γνωρίζει Ας Με Ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους.Αφου εχω διαβασει ολες της σελιδες του θεματος εχω μπερδευτει!!!

Τελικα μετα μετα απο μια 5ετια και βαλε για τον 1.4 tsi 140hp μονο η forgre εχει βγαλει

σχαστρα ανταπτορα-κανονικο κιτ η υπαρχουν και αλλες (δοκιμασμενες) σχαστρες αλλων εταιριων??

Ειδα οτι ενα μελος εχει βαλει την greddy και ενας αλλος εχει την hks ssqv3 και χωρις προβλημα

της εχει βαλει και κανενας αλλος να μου πει γιατι ψαχνω απεγνωσμενα να βαλω σχαστρα!!!

Ειδικα την hks ssqv που την εχω δουλεψει και την ξερω την γκυκοκοιταζω να την βαλω αλλα δεν θελω να εχω καποιο προβλημα μετα!!!Οποιος ξερει πληζ ας βοηθησει!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι Εννοείς Βαριούνται;;;Δεν Νομίζω Να Υπάρχει Κάποιος Εδω Μέσα Που Να Αλλάζει Τις Σκάστρες Λες Και Είναι Ρούχα.Η Καλύτερη Για Το Αμάξι Ναι Είναι Η Εργοστασιακή Και Γι'Αυτό Την Πουλάνε Αλλά Αν Το Αμάξι Είναι Βελτιωμένο;;;;;Δεν Νομίζω Να Βάλεις Πάλι Την Μαμά.Ξαναρωτάω Γιατί Με Ενδιαφέρει Άμεσα Σε Όσους Γνωρίζουν, Αν Βάλω Σε Golf GT Της Forge Το Kit Είτε Ανοιχτού Τύπου Είτε Κλειστού Θα Είναι Καλύτερα Απο Την Εργοστασιακή;;Είμαι Stage 2 Revo Αξίζει Να Δώσω Τα Χρήματα;;Ή Όχι Οπότε Ανα Τακτά Χρονικά Διαστίματα Να Αλλάζω Την Εργοστασιακή;;;;Όποιος Γνωρίζει Ας Με Ενημερώσει.

Εννοεί ότι βαριούνται την φασαρία και γυρνάνε σε κάτι πιο εργοστασιακό, ήσυχο και απλό σχεδιαστικά...

Το αν η Forge θα κρατάει καλύτερη πίεση δεν το ξέρω, καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που την έχει βάλει.

Λογικά έχοντας ανάλογη εμπειρία σε 20VT θα κρατήσει καλύτερα πίεση σε over-κοφτη.

Συντήρηση εννοεί ότι η σκάστα θα λειτουργεί σαν μηχανική με ελατήριο και ίσως χρειαστεί ανά διαστήματα να την ανοίξεις να την καθαρίσεις. Δεν έχω δει την Forge για 1.4 Tsi (είναι fix μάλλον) αλλά η αντίστοιχη για 20VT άνοιγες και έβαζες ότι ελατήριο ήθελες αναλόγως πίεσης και ένα καθαρισματάκι που και που όχι κάτι φοβερό.

Το ερώτημα είναι υποκειμενικό, καθώς κοστίζει περίπου 200-220Ε οπότε αν έχεις να τα δώσεις... :whistling:

Τα διαστήματα αλλαγής με την εργοστασιακή δεν είναι κάτι το σταθερό, αν έχεις και μπαρόμετρο θα μπορείς να τα καταλάβεις λόγω της πτώσης πίεσης ή στα σκαμπανεβάσματα.

Η σκάστρα όταν πλησιάζει στα τελευταία της ίσως να μην βγάλει σφάλμα στο διαγνωστικό, διαφορετικά αν έχει σπάει λίγο το διάφραγμα θα

δεις το γνωστό σφάλμα για ανοιχτό κύκλωμα...

Σαν λύση επέλεξα να έχω σπίτι πάντα μια N249 και μια Ν75.. Είναι φτηνές και με έκπτωση ανταλλακτικών θα τις πάρεις σε καλή τιμή..

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα με εχετε μπερδεψει η σκαστρα στο δικο μας το αυτοκινητο που βρισκετε και τι μπορω να βαλω ειναι η N249 και το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι ο ανταπτορας τις Forge?

Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

φίλε στο golf το 160αρι ή το 170αρι ή σκάστρα είναι:

IMAG0024sk.jpg

και η σκάστρα η καινουρια της forge είναι http://www.avcweber.gr/Article/67/New-blow-off-valve-for-14-Tsi-engines/el/

εσυ ποιο jetta έχεις ,εάν εχεις το 140αρι ή το 170αρι είναι τα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι βαριούνται την φασαρία και γυρνάνε σε κάτι πιο εργοστασιακό, ήσυχο και απλό σχεδιαστικά...

Το αν η Forge θα κρατάει καλύτερη πίεση δεν το ξέρω, καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που την έχει βάλει.

Λογικά έχοντας ανάλογη εμπειρία σε 20VT θα κρατήσει καλύτερα πίεση σε over-κοφτη.

Συντήρηση εννοεί ότι η σκάστα θα λειτουργεί σαν μηχανική με ελατήριο και ίσως χρειαστεί ανά διαστήματα να την ανοίξεις να την καθαρίσεις. Δεν έχω δει την Forge για 1.4 Tsi (είναι fix μάλλον) αλλά η αντίστοιχη για 20VT άνοιγες και έβαζες ότι ελατήριο ήθελες αναλόγως πίεσης και ένα καθαρισματάκι που και που όχι κάτι φοβερό.

Το ερώτημα είναι υποκειμενικό, καθώς κοστίζει περίπου 200-220Ε οπότε αν έχεις να τα δώσεις... :crazy:

Τα διαστήματα αλλαγής με την εργοστασιακή δεν είναι κάτι το σταθερό, αν έχεις και μπαρόμετρο θα μπορείς να τα καταλάβεις λόγω της πτώσης πίεσης ή στα σκαμπανεβάσματα.

Η σκάστρα όταν πλησιάζει στα τελευταία της ίσως να μην βγάλει σφάλμα στο διαγνωστικό, διαφορετικά αν έχει σπάει λίγο το διάφραγμα θα

δεις το γνωστό σφάλμα για ανοιχτό κύκλωμα...

Σαν λύση επέλεξα να έχω σπίτι πάντα μια N249 και μια Ν75.. Είναι φτηνές και με έκπτωση ανταλλακτικών θα τις πάρεις σε καλή τιμή..

Πολυ σωστα...βλεπω ολοι να γυρνανε στη μαμα αποδοτικη κτλ χωρις service ναι θελει καθαρισμα σχετικα τακτικα...απλα αν θελει service το φιλτρο το ενα το αλλο!ε καθε μερα θα κανουμε service και σε κατι!~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Link to comment
Share on other sites

φίλε στο golf το 160αρι ή το 170αρι ή σκάστρα είναι:

IMAG0024sk.jpg

και η σκάστρα η καινουρια της forge είναι http://www.avcweber....Tsi-engines/el/

εσυ ποιο jetta έχεις ,εάν εχεις το 140αρι ή το 170αρι είναι τα παραπανω

εγω φιλε εχω το 140αρι πανω στην συγκεκριμενη βαλβιδα πηγαινει ενα καλωδιο στην σκαστρα τις forge δεν το βλεπω τι γινετε με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε εχω το 140αρι πανω στην συγκεκριμενη βαλβιδα πηγαινει ενα καλωδιο στην σκαστρα τις forge δεν το βλεπω τι γινετε με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε εχω το 140αρι πανω στην συγκεκριμενη βαλβιδα πηγαινει ενα καλωδιο στην σκαστρα τις forge δεν το βλεπω τι γινετε με αυτο?

δεν ξέρω να σου απαντήσω ,δες καλυτερα τις οδηγίες εγκατάστασης

http://www.forgemotorsport.co.uk/media/Fabia%20valve%20instructions.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πάει σένα μικρό εγκεφαλάκι που παρέχεται απο την Forge, για να μην σου βγάζει μετά σφάλμα ανοιχτού κυκλώματος.

Πολυ σωστα...βλεπω ολοι να γυρνανε στη μαμα αποδοτικη κτλ χωρις service ναι θελει καθαρισμα σχετικα τακτικα...απλα αν θελει service το φιλτρο το ενα το αλλο!ε καθε μερα θα κανουμε service και σε κατι!~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Στην αρχή καλά είναι μετά όντως τα βαριέσαι λιγάκι :db:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.