Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Τολμώ να ρωτήσω, πιο ομοιόμορφα ως προς τι;

Γιατί για να κάνεις μια σύγκριση, πρέπει να κρίνεις με το ίδιο κριτήριο. Έχει δημοσιεύσει κανείς δυναμομετρήσεις από το δυναμόμετρο του εν λόγω περιοδικού;

Ως προς αλλες δυναμομετρισεις φυσικα.Θελω να πω οτι μου φανηκαν οι καμπυλες πιο γεματες.Το περιοδικο δυστηχως δεν το εχω πλεον απλα αυτη την εντυπωση μου εκανε.Αν δεν κανω λαθος ητανε το Power το περιοδικο.Αν το χει κανεις ας το βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς αλλες δυναμομετρισεις φυσικα.Θελω να πω οτι μου φανηκαν οι καμπυλες πιο γεματες.Το περιοδικο δυστηχως δεν το εχω πλεον απλα αυτη την εντυπωση μου εκανε.Αν δεν κανω λαθος ητανε το Power το περιοδικο.Αν το χει κανεις ας το βαλει.

Οι καμπύλες φαίνονται και στο site της ABT. πχ για τα 170 είναι αυτό

http://www.abt-sportsline.de/uploads/tx_co...LG_Schalter.pdf

Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιο feedback απο κάποιον που το έβαλε και αν το έχει δοκιμάσει με κάποιο άλλο αμάξι με πρόγραμμα του 1/3 της τιμής του ΑΒΤ.

Link to comment
Share on other sites

Οι καμπύλες φαίνονται και στο site της ABT. πχ για τα 170 είναι αυτό

http://www.abt-sportsline.de/uploads/tx_co...LG_Schalter.pdf

Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιο feedback απο κάποιον που το έβαλε και αν το έχει δοκιμάσει με κάποιο άλλο αμάξι με πρόγραμμα του 1/3 της τιμής του ΑΒΤ.

kai edo h kampili ths abt gia to neo golf 6 160ps :

http://www.abt-sportsline.de/uploads/tx_co..._CAVD_DSG_E.pdf

Link to comment
Share on other sites

Και η μάρκα του δυναμόμετρου........photoshop ή μήπως corel draw. :rolleyes:

Οι ABT έχουν εδώ και πολλά χρόνια δυναμόμετρα ΜΑΗΑ. Αυτό που είδαμε όμως ειναι το φυλλάδιο προώθησης για τη βελτίωση.

Μένει να δούμε μετρήσεις στα ράουλα της λύπης.

Link to comment
Share on other sites

Επισης η ΑΒΤ ειναι η μονη που σου εγγυατε για οτιδηποτε σου συμβει μετα τον προγραμματισμο.

<_<

Κανενας δεν σου εγγυαται για οτιδηποτε συμβει και φυσικα ουτε η ABT. Εκτος και αν εχει αλλαξει κατι απο περυσι που ειχα ρωτησει.

Αν θυμαμαι καλα υπαρχει μονο περιορισμενη εγγυηση για εγκεφαλο, οπως εχουν και αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν σου εγγυαται για οτιδηποτε συμβει και φυσικα ουτε η ABT. Εκτος και αν εχει αλλαξει κατι απο περυσι που ειχα ρωτησει.

Αν θυμαμαι καλα υπαρχει μονο περιορισμενη εγγυηση για εγκεφαλο, οπως εχουν και αλλοι.

http://www.abt-sportsline.de/produkte/garantie/

δεν χρειαζετε να ξερεις γερμανικα για να καταλαβεις τι λεει

Link to comment
Share on other sites

ειναι η πιο φουλ εγγυηση που προσφερει ενας βελτιωτικος οικος σημερα.Αυριο μπορει καποιος αλλος να προσφερει καλυτερα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερεις η ΑΒΤ εχει ιστορια εδω και 110 χρονια δεν εινια τυχαια στον χωρο της κ τρεχει σε αγωνες απο ....παντα.. Επισης αν ξερεις αυτος π εφταιξε την μηχανη σ δουλευει στην ΑΒΤ και πιστευω ολο κ κατι περισσοτερα θα γνωριζει στο αντικειμενο της βελτιωσης τ . Επισης η ΑΒΤ ειναι η μονη που σου εγγυατε για οτιδηποτε σου συμβει μετα τον προγραμματισμο.

Κ ναι πολλα τα λεφτα ρε παιδια αλλα δικαιολογημενα :D

Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ από πότε τρέχει όσο το πόσο μπορεί να στηρίξει αυτό που πουλάει.

Επειδή αυτός αυτός που έφτιαξε τη μηχανή μας να δούλευε στην ΑΒΤ, επειδή η ΑΒΤ είναι χρόνια στο χώρο και έχει κάνει όνομα και επειδή προσφέρει τόσο καλή εγγύηση πουλάει και το πρόγραμμα της 1500 ευρώ.

Το σίγουρο όμως είναι ότι ο μοναδικός λόγος που θα έδεινε κάποιος τόσα λ7 είναι η εγύηση και μόνο!!!

Έχω άδικο;

Link to comment
Share on other sites

http://www.abt-sportsline.de/produkte/garantie/

δεν χρειαζετε να ξερεις γερμανικα για να καταλαβεις τι λεει

====

Ναι, έ;

Και ισχύει για Ελλάδα ;

Για διαβάστε πιο προσεκτικά τους όρους...

http://www.abt-sportsline.de/produkte/gara...tiebedingungen/

3. Die Steuergerätemodifizierung muss direkt bei ABT Sportsline oder über einen autorisierten Markenpartner innerhalb der Bundesrepublik Deutschland durchgeführt worden sein. Ein Anspruch auf Erstattung von Kosten für Rücküberführung des Fahrzeuges oder mitgeführter Anhänger, Heimreise, Unterbringung, Verdienstausfall und anderer mittelbarer Kosten besteht nicht.

Μιλάει κάλυψη αναβαθμήσεων που γίνονται μόνο από την ABT την ίδια ή από κάποιον εξουσιοδοτημένο μεταπωλητή εντός Γερμανίας.

Μεταξύ ABT Greece και ABT Sportsline υπάρχει μια διαφορά...

6. ABT Sportsline behält sich das Recht einer Schadensfeststellung oder einer Reparatur im eigenen Hause vor. Hierzu ist das Fahrzeug auf eigene Kosten und Gefahr bei ABT Sportsline anzuliefern. Auf Verlangen sind uns Ersatzteile zur Prüfung einzusenden.

....διατηρεί το δικαίωμα να αποφασίζει να γίνετε η επισκευή της βλάβης στις εγκαταστάσεις της εταιρείας.... το όχημα πρέπει να μεταβεί στην ABT Sportsline με κόστος και ευθύνη του πελάτη...

Δηλαδή θα στέλνετε πακέτο το αμάξι Γερμανία και όποτε το φτιάξουν. Με τα μεταφορικά να τα πληρώνει ο πελάτης...

Επίσης ενδιαφέρον είνα και αυτό:

8. Voraussetzung für die Gewährung jeglicher Garantieleistung ist der sachgemäße Gebrauch des Fahrzeuges außerhalb motorsportlicher Aktivitäten und die regelmäßige Wartung gemäß Herstellervorgabe. Benzinmotoren sind grundsätzlich mit Super Plus (min. 98 ROZ) zu fahren (Ausgenommen sind Fahrzeuge der ABT-iS-Technologie). Bei zusätzlichen Veränderungen am Fahrzeug, die unmittelbar oder mittelbar Einfluss auf die von uns erbrachten Lieferungen und Leistungen haben, erlischt jeglicher Garantieanspruch an ABT Sportsline.

Αν μπεί στην πίστα ή αν βάλετε εξάγωγή/φίλτρο... που δεν το έχουν εγκρίνει (και καλά).... πάει η εγγύηση....

Link to comment
Share on other sites

http://www.abt-sportsline.de/produkte/garantie/

δεν χρειαζετε να ξερεις γερμανικα για να καταλαβεις τι λεει

¶ρα μάλλον πρέπει να ξέρεις γερμανικά για να καταλάβεις τι λέει ή να ψάξεις όσο μπορείς καλύτερα το θέμα και όχι να κρίνεις με μια ματιά :D

Ευχαριστούμε turborabbit για τα "φώτα" σου!

Αποτέλεσμα--------> ότι ισχύει για τους άλλους, από θέμα εγγύησης, ισχύει και για την ΑΒΤ.

Πάντως μακάρι να βρεθεί έστω και ένας που να έχει ΑΒΤ να μας πει από πρώτο χέρι που λένε

(αν και το βλέπω λίγο χλωμό μετά τα όσα έχουν γραφτεί για τα προγράμματα γενικώς και μετά από τις τιμές που κυκλοφορούν εδώ μέσα να αποφάσισε κάποιος να βάλει ΑΒΤ :D , εκτός και αν το έβαλε πριν μπει στο φόρουμ)

Link to comment
Share on other sites

να παρετε τηλ στην ΑΒΤ Ελλαδος να δειτε τι θα σας πουν....δε λεω κατι αλλο

Επειδή εγώ δεν πήρα τηλ αλλά πήγα από εκεί με ραντεβού στο θέμα εγγύησης μου απάντησαν οτι καλύπτουν τα πάντα φτάνει να αποδειχτεί οτι έφταιγε το πρόγραμμα. Κοινώς π@π@ριές. Να πω με την ευκαιρία οτι σε περίπτωση βλάβης ο εγκέφαλος πάει στη Γερμανία, όχι όλο τ'αμάξι......μη λέμε οτι θέλουμε.

Το ερώτημα για μένα είναι ένα όμως, γι'αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα: Γιατί να δώσω 1500 Ευρω για 20-25 άλογα?? Και αυτό δυστυχώς μόνο κάποιος που το έβαλε σε GT μπορεί να απαντήσει. Και μάλλον αφού δεν έχει απαντήσει κανείς μέχρι τώρα ή δεν ασχολείται με το forum(πιθανό) ή δεν υπάρχει κανείς(στατιστικά απίθανο), καθώς έχω πετύχει στο δρόμο.

Επίσης παρατήρησα οτι η ABT είναι η μόνη που στο tsi 140 το παει μόνο μέχρι 170. Σε σχετική ερώτηση μου είπαν οτι σαν επίσημος αντιπρόσωπος της VW μέχρι εκεί βγάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ δεν πήρα τηλ αλλά πήγα από εκεί με ραντεβού στο θέμα εγγύησης μου απάντησαν οτι καλύπτουν τα πάντα φτάνει να αποδειχτεί οτι έφταιγε το πρόγραμμα. Κοινώς π@π@ριές. Να πω με την ευκαιρία οτι σε περίπτωση βλάβης ο εγκέφαλος πάει στη Γερμανία, όχι όλο τ'αμάξι......μη λέμε οτι θέλουμε.

Το ερώτημα για μένα είναι ένα όμως, γι'αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα: Γιατί να δώσω 1500 Ευρω για 20-25 άλογα?? Και αυτό δυστυχώς μόνο κάποιος που το έβαλε σε GT μπορεί να απαντήσει. Και μάλλον αφού δεν έχει απαντήσει κανείς μέχρι τώρα ή δεν ασχολείται με το forum(πιθανό) ή δεν υπάρχει κανείς(στατιστικά απίθανο), καθώς έχω πετύχει στο δρόμο.

Επίσης παρατήρησα οτι η ABT είναι η μόνη που στο tsi 140 το παει μόνο μέχρι 170. Σε σχετική ερώτηση μου είπαν οτι σαν επίσημος αντιπρόσωπος της VW μέχρι εκεί βγάζουν.

λαθος φιλε η ΑΒΤ το tsi οπως κ το scirocco k το gt τα παει 210 με super safe ρυθμισεις..Επισης ημουν παρων οταν 1 παλικαρι με a3 18Τ ηθελε να το βαλει κ επειδη ο δικος τ εγκεφαλος ηταν με αλλο κωδικο η κατι τετοιο αναγκαστηκαν να τον στειλουν με κουριερ Αθηνα στην ΑΒΤ κ σε 2 μερες θα ηταν ετοιμο....

Link to comment
Share on other sites

Να πω με την ευκαιρία οτι σε περίπτωση βλάβης ο εγκέφαλος πάει στη Γερμανία, όχι όλο τ'αμάξι......μη λέμε οτι θέλουμε.

====

Σε περίπτωση βλάβης εγκεφάλου. Και πάλι με τα έξοδα και ευθύνη του πελάτη. Σε περίπτωση μηχανικής βλάβης που προέρχεται από το πρόγραμμα;

Αλλά ακόμα και για βλάβη εγκεφάλου - σε περίπτωση κάποιας ελληνικής εταιρείας – απλώς σου αγοράζουν καινούργιο εγκέφαλο από την αντιπροσωπεία και τελειώνει εκεί το θέμα. Ούτε μεταφορικά ούτε αναμονή μερικών εβδομάδων χωρίς αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

τα παει 210 με super safe ρυθμισεις..

====

Δύο πράγματα :

1) Τα "super safe" πιο αναλυτικά, τι ακριβώς είναι safe...

2) Τα 210 μήπως είναι οπως τα "193" στα οκτάβια που τα μετρούσαν πραγματικά 175-180 στα δυναμόμετρα και δεν μιλάω για την απάτη-ABT μιλάω για γνήσιο με την πλακέτα. Διοτι στο pdf που δίνουν στο site για τα μικρά 122άρια ούτε καν οι εργοστασιακές καμπύλες έχουν σχέση με πραγματικές μετρήσεις...

photoshop_by_abt.gif

Ακόμα και με 95άρα τα μαμά είναι 130+ άλογα

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

Διοτι στο pdf που δίνουν στο site για τα μικρά 122άρια ούτε καν οι εργοστασιακές καμπύλες έχουν σχέση με πραγματικές μετρήσεις...

Το είχα πεί αυτό στον άνθρωπο εκεί όταν είχα πάει στο Κιλκίς και είπε πως μπορεί να μην φαίνονται οι λεπτομέρειες στις καμπύλες γιατί τις έχουν κάνει έτσι για να δείχνουν ωράιες αλλά οι μετρήσεις είναι πραγματικές.

Τι θα έλεγε αυτός !

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

το παραπανω τοπικ ειχε ανοιχτει απο παλια , εντωμεταξυ βεβαια εχουν ανοιχτει και αλλα παρομοια απο τοτε, αλλα

το συγκεκριμενο θεωρω οτι την ειχε γλυτωσει και τα πιο πολλα που αναφερονται μεσα δεν ηταν off topic, εγω το ξαναφερνω στην επιφανεια αν θελετε να γραψετε...

ριξτε μια ματια τι εχει γραφτει πριν απο λιγους μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Υπαρχει κανεις με προγραμμα ABT σε golf vi 160?

Διαβαζω πως το φτανουν 210 αλογα με 30 κ ροπη...

Πειτε καμια γνωμη!

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Υπαρχει κανεις με προγραμμα ABT σε golf vi 160?

Διαβαζω πως το φτανουν 210 αλογα με 30 κ ροπη...

Πειτε καμια γνωμη!

Φιλικα.

Το μέλος paikop το έχει βάλει αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το μέλος paikop το έχει βάλει αν δεν κάνω λάθος.

Ναι όντως αλλά το κρατάει κρυφό. Ούτε δυναμομέτρηση ούτε τίποτα δεν έχουμε δει ακόμα.

Το μόνο που ξέρουμε - όπως είπε - είναι ότι πάει χαλαρά 240 και σίγουρα 250!new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.