Jump to content
batsisbees

Θερμοκρασία κινητήρα?

Recommended Posts

Εχω το golf 5 Gt(170) το οποίο εβγαινε από το εργοστάσιο χωρις οργανο θερμοκρασίας νερου του κινητήρα.

Εχω βάλει ενα ψηφιακό οργανο μέτρησης θερμοκρασίας νερού και οι θερμοκρασίες που δουλευει ο κινητήρας είναι μεταξύ 92-101 πιο συχνα 93-96( 101 για λίγο και οταν ειναι σταματημενο μποτιλιαρισματα κτλ)

Το οργανο δεν το εχω δει σε καλοκαιρινές συνθήκες.

Εχει καποιος βαλει καποιο αντιστοιχο οργανο και αν ναι σε τι θερμοκρασίες δουλευει ο κινητήρας?

Τα TSI (140) σε τι θερμοκρασίες δουλευουν? ( αν και εχουν αναλογικο οργανο)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι την ακριβή μέτρηση θερμοκρασίας μπορείς να την δεις και στο κρυφό μενού στον clima ας απαντήση κάποιος αν έχει ιδέα.

Όσο αφορά το TSi που έχω με τον μαμά μετρητή του αυτοκινήτου να σου πω την αλήθεια δεν τον έχω δει να κουνιέται ποτέ από τους 90 βαθμούς είτε σε κίνηση είτε σε ανοιχτό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι την ακριβή μέτρηση θερμοκρασίας μπορείς να την δεις και στο κρυφό μενού στον clima ας απαντήση κάποιος αν έχει ιδέα.

Όσο αφορά το TSi που έχω με τον μαμά μετρητή του αυτοκινήτου να σου πω την αλήθεια δεν τον έχω δει να κουνιέται ποτέ από τους 90 βαθμούς είτε σε κίνηση είτε σε ανοιχτό δρόμο.

Το ιδιο...χωρις προγραμμα 90 σταθερα...με προγραμμα το ιδιο. Δεν κουνιεται καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Το οργανο που εχω μπορει να δειξει λεπτομέρειες 0,1 - 0,9 ενω στο αναλογικό οχι οπου και εκει στην πραγματικοτητα σιγουρα θα παιζει λιγο

αν καποιος εχει ψηφιακό ας πει τι βλεπει

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι την ακριβή μέτρηση θερμοκρασίας μπορείς να την δεις και στο κρυφό μενού στον clima ας απαντήση κάποιος αν έχει ιδέα.

Όσο αφορά το TSi που έχω με τον μαμά μετρητή του αυτοκινήτου να σου πω την αλήθεια δεν τον έχω δει να κουνιέται ποτέ από τους 90 βαθμούς είτε σε κίνηση είτε σε ανοιχτό δρόμο.

Ναι το θεμα ειναι πιο απ'ολα τα νουμερα ειναι η θερμοκρασια.Ειναι λιγο μεγαλουτσικο εκεινο το μενου.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειχα συνδεθει με vag com και εβλεπα θερμοκρασιες... Ο δεικτηε ειναι ΔΙΑΚΟΣΜΙΤΙΚΟΣ tongue.gif

Γυρω στους 84 δουλευουμε με καποιες αυξομιωσεις ( δεν πηγα και μεγαλυ βολτα) αν θελετε μπορω να ανεβασω ενα διαγραμμα

ΟΣΟ για το clima σημερα εβλεπα απο το vagcom 8ερμοκρασια λαδιων και προσπαθουσα να την βρω σε ΟΛΟ το μενου αλλα ματαια :<:< Δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Απο τον κλιματισμο δεν μπορεις να δεις την θερμοκρασια??

πως γίνεται αυτο? :)

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται αυτο? :)

Δοκίμασε να πατήσεις από τα κουμπιά του κλιματισμού το κουμπί που στέλνει τον αέρα στο παρμπρίζ και το κουμπί econ ή αν δεν το έχεις πάτα το ac ταυτόχρονα. Στις οθονίτσες θα δεις κάτι άσχετα με θερμοκρασία νούμερα.Από εκεί που ρυθμίζεις την θερμοκρασία αλλάζει την ένδειξη στην οθονίτσα. Κανείς δεν ξέρει όμως ποιά επιλογή δείχνει τι!

Link to comment
Share on other sites

96-101 βλέπω και εγώ τα περισσότερα TSI που έχω ψάξει όμως δουλεύουν χαμηλότερα κάπου στο 84 τώρα τι συμβαίνει και τι φταίει θα ξέρω να σου πω σε κάνα δυο μέρες εγώ θα αλλάξω θερμοστάτες στο αυτοκίνητο και αν πέσουν οι θερμοκρασίες τότε είναι πρόβλημα από τον θερμοστάτη αλλιώς τι να πώ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πατήσεις από τα κουμπιά του κλιματισμού το κουμπί που στέλνει τον αέρα στο παρμπρίζ και το κουμπί econ ή αν δεν το έχεις πάτα το ac ταυτόχρονα. Στις οθονίτσες θα δεις κάτι άσχετα με θερμοκρασία νούμερα.Από εκεί που ρυθμίζεις την θερμοκρασία αλλάζει την ένδειξη στην οθονίτσα. Κανείς δεν ξέρει όμως ποιά επιλογή δείχνει τι!

και δείχνει και ταχύτητα? γιατι είχα διαβάσει και κατι για ταχύτητα απο κλίμα....

Link to comment
Share on other sites

96-101 βλέπω και εγώ τα περισσότερα TSI που έχω ψάξει όμως δουλεύουν χαμηλότερα κάπου στο 84 τώρα τι συμβαίνει και τι φταίει θα ξέρω να σου πω σε κάνα δυο μέρες εγώ θα αλλάξω θερμοστάτες στο αυτοκίνητο και αν πέσουν οι θερμοκρασίες τότε είναι πρόβλημα από τον θερμοστάτη αλλιώς τι να πώ?

Εαν δεις αλλαγή με το νεο θερμοστάτη ενημέρωσε

το golf me ta 170 εχεις?

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - αμαξι με αμαξι ακομη και σε ιδιες συνθηκες η ενδειξη δεν θα ειναι η ιδια αν εχουν διαφορετικης μαρκας παραφλου ή αν καποιος εχει ριξει προσθετο μεσα (!)
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τις ενδείξεις του κρυφού μενού στο Clima μπορεί κανείς να κάνει καμία καλή μετάφραση και να το ξανά ανεβάσει να για να ξέρουμε τι είναι τι?

Δεν τα πάω πολύ καλά με τα Αγγλικά και ειδικά με μηχανολογικές ορολογίες...

VW_climate_control.rar

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πατήσεις από τα κουμπιά του κλιματισμού το κουμπί που στέλνει τον αέρα στο παρμπρίζ και το κουμπί econ ή αν δεν το έχεις πάτα το ac ταυτόχρονα. Στις οθονίτσες θα δεις κάτι άσχετα με θερμοκρασία νούμερα.Από εκεί που ρυθμίζεις την θερμοκρασία αλλάζει την ένδειξη στην οθονίτσα. Κανείς δεν ξέρει όμως ποιά επιλογή δείχνει τι!

ρε φιλε πατούσα ποση ωρα το κουμπί που στέλνει τον αέρα στο παρμπρίζ (που ξεθολώνει τα τζαμια) και το ac διοτι δεν εχω econ και δεν εβγαζε καμια ενδειξη...

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεις αλλαγή με το νεο θερμοστάτη ενημέρωσε

το golf me ta 170 εχεις?

Όχι με τα 140 (220) άλλα δεν έχουν καμία διαφορά η πρώτη σκάλα δουλεύει κανονικά. Κατά 90% για μένα και 1000% για τον μηχανικό που πήγα είναι οι θερμοστάτες, σημειωτέων το TSI μοτέρ έχει δυο θερμοστάτες.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πατήσεις από τα κουμπιά του κλιματισμού το κουμπί που στέλνει τον αέρα στο παρμπρίζ και το κουμπί econ ή αν δεν το έχεις πάτα το ac ταυτόχρονα. Στις οθονίτσες θα δεις κάτι άσχετα με θερμοκρασία νούμερα.Από εκεί που ρυθμίζεις την θερμοκρασία αλλάζει την ένδειξη στην οθονίτσα. Κανείς δεν ξέρει όμως ποιά επιλογή δείχνει τι!

Κοσμα το δοκιμασες αυτο στο δικο μας και γινεται??

Link to comment
Share on other sites

εγω που το δοκίμασα παντως δεν εγινε... εκτός αν δέν είναι το ξεθάμπομα αλλα ο αεραγωγός προς τα πάνω... αυτο δε το δοκίμασα....

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα δουλευει μια χαρα, 83-87

εχω δει και 89 ελαχιστες φορες οταν το παω power :D

Παταμε και τα δυο ταυτοχρωνα

11015429zn6.jpg

Απο το αριστερο channel

κ απο το δεξι subchannel

κ το καναλι αυτο που ειπε κ ο activious 19:2

56539629sr4.jpg

ειναι πολυ απλο

για εξοδο παταμε το AC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.