Jump to content
abyron

Esp - 1400 Tsi, 122hp

Recommended Posts

χαίρετε.

Έχω παραγγείλει το golf VI 1400 με τα 122 hp, και να έχει ESP.

Θα πρέπει να υπάρχει και κουμπί μέσα στη καμπίνα , όπου θα μπορώ να απενοργοποιώ το ESP ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

χαίρετε.

Έχω παραγγείλει το golf VI 1400 με τα 122 hp, και να έχει ESP.

Θα πρέπει να υπάρχει και κουμπί μέσα στη καμπίνα , όπου θα μπορώ να απενοργοποιώ το ESP ?

Ευχαριστω

Ναι στην ιδια θεση που τα Γκολφ με τον στανταρ εξοπλισμο θα εχουν το ASR.Παντως στο V δεν απενεργοποιειται ουσιαστικα το ESP.Απλα οταν το πατησεις βγαινει off μονο το ASR.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην ιδια θεση που τα Γκολφ με τον στανταρ εξοπλισμο θα εχουν το ASR.Παντως στο V δεν απενεργοποιειται ουσιαστικα το ESP.Απλα οταν το πατησεις βγαινει off μονο το ASR.

απενεργοποιειται και το esp

Link to comment
Share on other sites

εντελώς

Ένας φίλος σε μια κόντρα του έφυγε ο αυτοκίνητο σε στροφή (GT170) και είχε off το ESP....και ενεργοποιηθηκε λόγω μεγάλης αστάθειας που διαβασε.....

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος σε μια κόντρα του έφυγε ο αυτοκίνητο σε στροφή (GT170) και είχε off το ESP....και ενεργοποιηθηκε λόγω μεγάλης αστάθειας που διαβασε.....

Αν αραδιασω τι εχει ειπωθει απο 'φιλους' , δεν θα τελειωνουμε ουτε αυριο... :thumbsup:

Επι του θεματος , στο 5 το esp απενεργοποιειται τελειως

Στο 6 απ οσο ξερω , ΟΧΙ

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Αν αραδιασω τι εχει ειπωθει απο 'φιλους' , δεν θα τελειωνουμε ουτε αυριο... :thumbsup:

Επι του θεματος , στο 5 το esp απενεργοποιειται τελειως

Στο 6 απ οσο ξερω , ΟΧΙ

Καλα ξερόλα, αλλα αμα θες σου λεω και τον φίλο που γράφει εδώ.....και πεστου τα δικά σου.....

Εγω απλά λέω τι έχει γίνει...μεταφέρω ένα γεγονός , όχι φανταστικό.....γιατί είμαστε κα σοβαροί άνθρωποι πάνω από όλα.... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλα ξερόλα, αλλα αμα θες σου λεω και τον φίλο που γράφει εδώ.....και πεστου τα δικά σου.....

Εγω απλά λέω τι έχει γίνει...μεταφέρω ένα γεγονός , όχι φανταστικό.....γιατί είμαστε κα σοβαροί άνθρωποι πάνω από όλα.... tongue.gif

...και εγώ νομίζω ότι το esp δεν απενεργοποιείται τελείως....

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το εχω παρει. καλο Μαϊο....και βλεπουμε.

τι να κανουμε ? ....υπομονη.

απλα τωρα μου μπηκαν ιδεες να παρω με ηλιοοροφη....αλλα το σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κουμπί απενεργοποίησης στην κεντρική κονσόλα, αλλά και πάλι δεν απενεργοποιείται εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπομονή σε αυτούς που περιμένοθν και καλορίζικο...ειμαι κάτοχος του tsi gt sport 140hp...Όταν το επαιρνα ήμουν σε σκέψη αν χρειαζόταν να βάλω ESP..Τελικά δεν έβαλα..Μετα απο 6200κμ δεν το έχω μετανιώσει καθόλου και όυτε νομίζω ότι χρειάζεται σε αυτά τα άλογα, σε αυτή την ροπή και σε αυτό το αμάξωμα με αυτό το βάρος. Τώρα στα 160 η στα 170 δεν ξέρω. Η γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπομονή σε αυτούς που περιμένοθν και καλορίζικο...ειμαι κάτοχος του tsi gt sport 140hp...Όταν το επαιρνα ήμουν σε σκέψη αν χρειαζόταν να βάλω ESP..Τελικά δεν έβαλα..Μετα απο 6200κμ δεν το έχω μετανιώσει καθόλου και όυτε νομίζω ότι χρειάζεται σε αυτά τα άλογα, σε αυτή την ροπή και σε αυτό το αμάξωμα με αυτό το βάρος. Τώρα στα 160 η στα 170 δεν ξέρω. Η γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτα..

Ανάλογα πώς οδηγείς και κυρίως πώς ξέρεις να οδηγείς...Σχετικά είναι όλα. Δεν είναι μόνο θέμα ιπποδύναμης. Όταν έχεις 20+ kg ροπή κ το πόδι σου ερωτικές σχέσεις με το πάτωμα του αυτοκινήτου, σε κλειστά κομμάτια εκ των πραγμάτων πας ευθεία. Είναι θέμα στυλ, οδηγικής αντίληψης, γνώσης και φυσικά εμπειρίας. Αλλά ΔΕΝ είναι πεταμένα λεφτά για το 80% των Ελλήνων οδηγών και για το 95% οδηγών TSI που ξαφνικά καβαλάνε ένα δυνατό προσθιοκίνητο ενώ πριν μπορεί να είχαν fiat με 75 άλογα...Φυσικά και έχει πλάκα χωρίς, φυσικά και μειώνει την απόλαυση, αλλά δεν είναι πάνω από 10% το ποσοστό που οδηγεί έτσι και μπορεί πραγματικά να οδηγεί έτσι, είτε μας αρέσει είτε όχι...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπομονή σε αυτούς που περιμένοθν και καλορίζικο...ειμαι κάτοχος του tsi gt sport 140hp...Όταν το επαιρνα ήμουν σε σκέψη αν χρειαζόταν να βάλω ESP..Τελικά δεν έβαλα..Μετα απο 6200κμ δεν το έχω μετανιώσει καθόλου και όυτε νομίζω ότι χρειάζεται σε αυτά τα άλογα, σε αυτή την ροπή και σε αυτό το αμάξωμα με αυτό το βάρος. Τώρα στα 160 η στα 170 δεν ξέρω. Η γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτα..

Εως τώρα (οδηγώ αυτοκίνητα με ESP περίπου 6 χρόνια) θυμάμαι δύο φορές να λειτούργησε το ESP: η μια που ήταν χαρακτηριστικότερη (και αναιρεί αυτό που λες για την ιπποδύναμη), συνέβει σε ταξίδι με βροχή όταν σε σημείο του δρόμου με μαζεμένα νερά έγινε υδρολίσθηση. Πριν να καταλάβω τι συνέβει, το αυτοκίνητο επανήλθε.

Και μια δεύτερη, φέτος όταν έλιωναν τα χιόνια, σε στροφή με νερό που είχε παγώσει. (εκεί ίσως όμως να έπαιξε ρόλο και η τετρακίνηση την οποία επίσης θεωρούμε πολυτέλεια).

Καμμία σχέση η ιπποδύναμη με το ESP και δεν το θεωρώ πολυτέλεια και πεταμένα λεφτά.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

λοιπον...θεμα να μην βαλω esp δεν υπαρχει. Το εχω ηδη παραγγειλει με ESP. Το χρωμα του αυτοκινητου ειναι μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Εως τώρα (οδηγώ αυτοκίνητα με ESP περίπου 6 χρόνια) θυμάμαι δύο φορές να λειτούργησε το ESP: η μια που ήταν χαρακτηριστικότερη (και αναιρεί αυτό που λες για την ιπποδύναμη), συνέβει σε ταξίδι με βροχή όταν σε σημείο του δρόμου με μαζεμένα νερά έγινε υδρολίσθηση. Πριν να καταλάβω τι συνέβει, το αυτοκίνητο επανήλθε.

Και μια δεύτερη, φέτος όταν έλιωναν τα χιόνια, σε στροφή με νερό που είχε παγώσει. (εκεί ίσως όμως να έπαιξε ρόλο και η τετρακίνηση την οποία επίσης θεωρούμε πολυτέλεια).

Καμμία σχέση η ιπποδύναμη με το ESP και δεν το θεωρώ πολυτέλεια και πεταμένα λεφτά.

απόλυτα σωστος το esp χρειαζεται και κακος η VW που δεν το εχει στανταρ

Link to comment
Share on other sites

Εως τώρα (οδηγώ αυτοκίνητα με ESP περίπου 6 χρόνια) θυμάμαι δύο φορές να λειτούργησε το ESP: η μια που ήταν χαρακτηριστικότερη (και αναιρεί αυτό που λες για την ιπποδύναμη), συνέβει σε ταξίδι με βροχή όταν σε σημείο του δρόμου με μαζεμένα νερά έγινε υδρολίσθηση. Πριν να καταλάβω τι συνέβει, το αυτοκίνητο επανήλθε.

Και μια δεύτερη, φέτος όταν έλιωναν τα χιόνια, σε στροφή με νερό που είχε παγώσει. (εκεί ίσως όμως να έπαιξε ρόλο και η τετρακίνηση την οποία επίσης θεωρούμε πολυτέλεια).

Καμμία σχέση η ιπποδύναμη με το ESP και δεν το θεωρώ πολυτέλεια και πεταμένα λεφτά.

Ετσι ειναι. Ισως να μην χρειαστει και ποτε αλλα εστω και μια φορα να δουλεψει τα εβγαλε τα λεφτα του.

Ποτε δεν ξερεις τι θα σου τυχει για αυτο οποιος μπορει να το βαλει, για να εχει εναν ακομη συμμαχο στην ασφαλεια του.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Ισως να μην χρειαστει και ποτε αλλα εστω και μια φορα να δουλεψει τα εβγαλε τα λεφτα του.

Ποτε δεν ξερεις τι θα σου τυχει για αυτο οποιος μπορει να το βαλει, για να εχει εναν ακομη συμμαχο στην ασφαλεια του.

Συμφωνώ, αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο...αν κάποιος οδηγεί προσεκτικά δεν το χρειάζεται....μπορεί να πάει από όλα τα άλλα εκτός από ολίσθηση.

Με συνετή οδήγηση και προσοχή προλαβαίνεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...θεμα να μην βαλω esp δεν υπαρχει. Το εχω ηδη παραγγειλει με ESP. Το χρωμα του αυτοκινητου ειναι μαυρο.

Και πολυ καλα θα κανεις φιλε μου

Πολυ κακως υπαρχει η εντυπωση οτι το ESP χρειαζεται μονο σε αυτοκινητα με πολλους ιππους....

Ειδικα στο 6 που το esp ειναι ακομα πιο φθηνο σαν εξτρα , δεν υπαρχει καμμια δικαιολογια

Βεβαια φταιει και η εταιρεια που δεν το εχει στανταρ στο 122.... ;)

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν το καταλαναινω αυτο ρε παιδια. τι μ&*%%α πολιτικη ειναι αυτη?

ωραια, εφεραν στην αρχη μερικα αυτοκινητα , τα οποια ολα ειχαν esp (και αυτα με τα 122, αλλα και με αυτα με τα 160). Βεβαια λιγα ηταν αυτα που ειχαν esp kai 122 ιππους, με αποτελεσμα να φυγουν γρηγορα. Ετσι εχουν μεινει ετοιμοπαραδοτα μονο αυτα με τα 160. Ε, τι πιστευεται εσεις?

Εγω λεω πως επρεπε να φερουν πιο πολλα με esp και 122 ιππους.

Αν σημερα μου ελεγε πως εχω ετοιμοπαραδοτο με esp και 122 αλογα, αλλα ειναι χρωμα τυρκουαζ.....μπορει να το επερνα ρε παιδια. Και ας ηθελα μαυρο.

Θελω να πω, πως σε οδηγουν να παρεις τα 160. Δεν θελω ρε παιδια. Δεν θελω τοσα αλογα. Για πολλους λογους. Θα βγει καποιος και θα μου πει :"εεε τα 122 θα σου φανουν λιγα στο μελλον και μπλα,μπλα,μπλα...."

Ειμαι συνειδητοποιημενος οδηγος, επισης ξερω μεχρι τι χρηματα μπορω να δωσω (για να μην μου το παρει μετα η τραπεζα) και ξερω πως θα ειμαι ευχαριστημενος με 122.

Απο τα 75....στα 122 ! Δεν ειναι αλλαγη αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα να θεωρεί την μη ύπαρξη του ESP ένα καλό τρόπο μείωσης του κόστους του αυτοκινήτου.

Μου κάνει εντύπωση ότι για να βρείς π.χ. στη Γερμανία Golf χωρίς ESP πρέπει να ψάξεις πολύ, ενώ εδώ ισχύει το αντίθετο!

.......και ξερω πως θα ειμαι ευχαριστημενος με 122.

Απο τα 75....στα 122 ! Δεν ειναι αλλαγη αυτη?

Λογικά θα σε καλύψουν τα 122ps

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Το esp ειναι από τα πιο απαραιτητα εξτρα ανεξαρτητως ιπποδύναμης....

Ειτε εχεις 75 ειτε 275 ιππους και σου φυγει το αυτοκινητο -ειδικα σε βρεγμενο οδοστρωμα- θα ευχοσουν να ειχες esp..

Οσο καλος οδηγος και να εισαι σε τετοιες συνθηκες και με τους ελληνικους δρομους το esp κανονικα θα επρεπε να ηταν στον βασικο εξοπλισμο ολων των μοντελων.

Edited by dimitris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.