Jump to content
gliogas

Μπουζί για Tsi

Recommended Posts

Έχω το TSi με τα 140 άλογα. Ψάχνοντας λίγο βρήκα τον κωδικό VW για τα ΟΕΜ μπουζί. Είναι 101905626 ο κωδικός VW και αν το αγοράσεις απ' έξω (ΠΡΟΦΑΝΩΣ) είναι της NGK Double Platinum με κωδικό PZF6R. Από μία πρόχειρη έρευνα τα βρήκα σε e-shop 55Ε + εξ. μεταφοράς. Τα έχει βρει κανείς φθηνότερα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες οπως θα ειδατε κ στα "προβληματα" αντιμετοπιζω κοψιματα στα ψιλα μετα την αλλαγη εξατμισης.

Αν κ ειμαι στα 10.700 χλμ σκεφτομαι να αλλαξω τα μπουζι, δ ξερω τι αλλο μπορει να'ναι :D

Tα συγκεκριμενα μπουζι (BOSCH F5DPOR) τα εχω δοκιμασει σε εκατονταδες περιπτωσεις απο 1ο σταδιο εως Ν-οστο σε 1.8Τ και 2.0 TFSI και ειναι οτι καλυτερο μπορει να βαλει καποιος στα μοτερ αυτα.

Ειναι πιο ψιχρα απο τα δικα μας?

Edit: Σκεφτικα τωρα μηπως θελω αλλη αντλια?

Στο vag com εβγαλε διακοπη καυσιμου στους κυλινδρους 2 και 3 οποτε δεν ειναι το ρευμα, ωστοσο τα μπουζι κ να εχουν προβλημα δεν τα βγαζει στα σφαλματα..

Σε κανεναν δεν ετυχε αυτο το προβλημα ρε παιδια, ο μοναδικος ειμαι?

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Παιδες οπως θα ειδατε κ στα "προβληματα" αντιμετοπιζω κοψιματα στα ψιλα μετα την αλλαγη εξατμισης.

Αν κ ειμαι στα 10.700 χλμ σκεφτομαι να αλλαξω τα μπουζι, δ ξερω τι αλλο μπορει να'ναι :lol:

Ειναι πιο ψιχρα απο τα δικα μας?

Edit: Σκεφτικα τωρα μηπως θελω αλλη αντλια?

Στο vag com εβγαλε διακοπη καυσιμου στους κυλινδρους 2 και 3 οποτε δεν ειναι το ρευμα, ωστοσο τα μπουζι κ να εχουν προβλημα δεν τα βγαζει στα σφαλματα..

Σε κανεναν δεν ετυχε αυτο το προβλημα ρε παιδια, ο μοναδικος ειμαι?

Τα μπουζί σου είναι καινούργια.

Αφού έχεις κουμπώτή εξάτμιση πήγαινε και βάλε την παλιά και δες τι κάνει το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

1 κουμπωσε την παλια

2 πηγαινε σε μια αντιπροσωπια και ^#~!$#%$#&@&*%*^#*(^$!$!$!@%$^ τους! χεχεχε!

3. καλα αποτελεσματα αν και... μαλλον η το προγραμμα η ο εξατμισας σου φταιει..

Link to comment
Share on other sites

Πως να φταει το προγραμμα αφου δεν ειναι custom?

Οεξατμισας σε τι να φταει αν την αλλαξε απλα κ δ αγγιξε κανενα αισθητηρα τπτ.

Εγω θα την αλλαξω πισω να δο τι κανει αλλα το θεμα ειναι οτι δε θελω τη παλια εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

για να μας πει καποιος με σιγουρια τι κανουμε με τα καινουργια μπουζι????

Μετα την τοποθετηση των νεων πρεπει να βγει ο θετικος πολος για 1 ωρα ωστε να διαβασει απο την αρχη ο εγκεφαλος τη νεα δεδομενη αυξηση ?

Δεν είναι μπεκ να τα δηλώσεις. Δεν νομίζω να χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες να ρωτήσω κάτι άλλο, υπάρχουν μειονεκτήματα με το να βάλεις αρκετά πιο ψυχρά μπουζί από τα μαμά ? Και γενικά, μέχρι πόσο πιο ψυχρά είναι ιδανικό για ένα tuned αυτοκίνητο ?

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες να ρωτήσω κάτι άλλο, υπάρχουν μειονεκτήματα με το να βάλεις αρκετά πιο ψυχρά μπουζί από τα μαμά ? Και γενικά, μέχρι πόσο πιο ψυχρά είναι ιδανικό για ένα tuned αυτοκίνητο ?

εξαρταται.μεχρι 1 βαθμο ψυχροτερα για stage 1 ειναι απο οκ μεχρι υπερβολικο!με τιποτα παραπανω/εγω λεω να βαλω ενα βαθμο πιο ψυχρα ngk τα καινουργια μαμα του gti δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έφτασε η ώρα να κάνω μόνος μου το service... λέω να αλλάξω τα μπουζί.

Για GOLF TSI 140ps BMY βλέπω ότι η VW προτείνει τα NGK - PLATIN - PZFR6R.

Μπήκα και στο site της BOSCH η οποία προτείνει για τους ΒΜΥ το BOSCH FR6HI332 Μπουζί, διπλό πλατινένιο.

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην πάρω το συγκεκριμένο BOSCH? (κάποια άλλα bosch που διάβασα στο forum κρίνονται ακατάλληλα).

Link to comment
Share on other sites

ο κωδικος των bosch ειναι f5dpor και δουλευουν αψογα στο αυτοκινητο.αυτα βαλε αν θελεις κατι καλυτερο απ τα μαμα

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειχα φορεμενα τα Bosch F5DPOR για 6000 χλμ και ειχα αρκετα κροταλισματα-πυρακια το ιδιο και ενας φιλος ο tsilis_corfu και μου προτεινε τα NGK - PLATIN - PZFR6R. Απο τοτε τα κροταλισματα της μηχανης σταματησαν .Οταν τα εβγαλα να βαλω τα NGK ειταν καμμενα εντελως σαν να ειχαν 60000 χλμ .Παντως τα Bosch ειναι πιο κοντα και απο οτι μου ειπε το μαστορι ειναι για πιο μεγαλα κυβικα.Βεβαια πολλοι τα εβαλαν και δεν ειχαν κανενα προβλημα .Προσωπικη εμπειρια εκφραζω.

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

εμένα τα bosch βγηκαν μαυρα στα πρώτα 5000 κμ και μάλιστα το ένα ήταν και κάπως αλλοιωμένα -είχα ανεβάσει και φωτο -είχα και Missfires -ξαναεβαλα τα μαμα (τα οποία όταν τα είχα βγάλει στα 15000 κμ δεν είχαν τιποτα) και είμαι μια χαρα

υγ και εγώ για τα f5dpor μιλάω

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί τα Bosch F5DPOR τα αλλάζω κάθε 20000 και στα δύο αμάξια (Fsi - 20VT) και ποτέ δεν εμφάνισαν αυτά τα φαινόμενα αιθάλης ούτε είχα πειράκια.

Είναι τελικά πως θα κάτσουν.... :)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί τα Bosch F5DPOR τα αλλάζω κάθε 20000 και στα δύο αμάξια (Fsi - 20VT) και ποτέ δεν εμφάνισαν αυτά τα φαινόμενα αιθάλης ούτε είχα πειράκια.

Είναι τελικά πως θα κάτσουν.... :)

Σε tsi δεν τα δοκιμασες!!:p

Link to comment
Share on other sites

Και σε Tsi δοκιμάστηκαν.. :drinks: Full Stage 2

Εδώ και 45000 χλμ και αλλαγή κάθε 15000

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι καλύτερα τα ένα κλικ ψυχρότερα Για βελτιωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι απόψεις δυίστανται...Και εγώ με τα εργοστασιαΚά είμαι.

+10000 Και το πιο Κουφο στα 40000 χλμ που εΚανα service αφου τους ζητησα να μου τα αλλαξουν τα εβγαλαν Και ισα που ειχαν μαυρισει.....αγνωσται αι βουλαι του σβουραμαξου :lol: :lol:

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.