Jump to content
Leou21

Αισθητήρες Παρκαρίσματος-parktronic

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Έχω μία ερώτηση να παραθέσω και κάθε άποψη δεκτή.Θεωρείτε πως είναι απαραίτητοι οι αισθητήρες παρκαρίσματος?Μιλάω φυσικά όχι για εργοστασιακούς αλλά aftermarket, με καντράν στο ταμπλώ και οπτικοακουστική ειδοποίηση. Έχω εδώ και ένα μήνα το αυτοκίνητο και τους έχω παραγγείλει αλλά σαν να το ξανασκέφτομαι...Δεν είναι το πρώτο μου αμάξι,οδηγάω πολλά χρόνια θεωρώντας γενικότερα τον εαυτό μου ''καλό'' οδηγό και συν τοις άλλοις τώρα την ψιλοέμαθα την Γκόλφω για να μην μπορώ να την παρκάρω εύκολα...Απο την άλλη πάλι καλό πιστεύω είναι να αποφεύγεις και ακουμπήματα που ενδεχομένως να έχεις παρκάροντας με βάση την εμπειρία.

Τί λέτε,να προχωρήσω στην τοποθέτηση ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αν δεν τοποθέτησα το τοπικ στην σωστή ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το θέμα είναι καθαρά προσωπικό σου. Που παρκάρεις το αμάξι σου καθημερινά (σε άνετο πάρκινγκ, ή στριμωγμένα όπου βρεις), το πόσο εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου -σκέψου και τη περίπτωση να γυρίσεις αργά σπίτι έχοντας πιει 2-3 ποτηράκια παραπάνω (όταν μου συμβαίνει αυτό ζορίζομαι να παρκάρω σε θέση για νταλίκα :lol: )

Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε ολοι μας γιατί όλοι σαν οδηγοί κάνουμε και τις απρόσεκτες κινήσεις μας ενίοτε...

Βέβαια εγώ προσωπικά δεν έχω τοποθετήσει επειδή έχω πυλωτή και δεν το παρατάω όπου να' ναι όταν βγαίνω, και το σημαντικότερο είναι ότι επειδή έχω το Golf V έχω το σωτήριο κατω πλαστικό μαύρο κομμάτι που καλύπτει τις απροσεξιες των άλλων πάνω στο κωλαράκι μου :D

Edited by xaros
Link to comment
Share on other sites

Που μένεις;

Εγώ που παρκάρω καθημερινά σε περιορισμένους χώρους, τους θεωρώ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ εξάρτημα. Εάν το πήγαινα από parking σε parking, ούτε που θα το σκεφτόμουν.

Προσωπικά το θεωρώ χρήσιμο αξεσουάρ. Ακόμη και να μην το χρησιμοποιείς καθημερινά. Μια φορά στο τόσο, χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,Θεσσαλονίκη που μένω και συγκεκριμένα Τούμπα, δεν μπορώ να πώ πως είναι και ιδιαίτερα ''στενά'' τα πράγματα. Σε γενικές γραμμές άνετη θα την χαρακτήριζα την περιοχή.¶σε που δεν το πολυκουνάω κιόλας γιατί χρησιμοποιώ μηχανή. Αν όμως κατέβεις κέντρο? Τα ξέρουμε όλοι...

Link to comment
Share on other sites

τουμπα κ εισαι ανετα?μαλλον σε καμια αλανα θα παρκαρεις κ δε υπαρχουν πολλες.οχι κ ανετα στην τουμπα.....αφου τα εχεις να τα βαλεις αλλα 1 να τα βαψεις ασπρα οπως το αυτοκινητο.υπαρχουν κ πινακιδες κ αισθητηρες αλλα ειναι λιγο ακριβες απλα δε θελουν τρυπημα..

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->

επίσης μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και ταινία παρκαρίσματος που μπαίνει μέσα από το προφυλαχτήρα και δεν κάνεις ούτε τρύπες ούτε τίποτα με κόστος 45 ευρο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Μένω κοντά στο γήπεδο οπότε πάντα εχω εναλλακτιική...Οι αισθητήρες είναι ήδη άσπροι,τους είχα παραγγείλει έτσι γιατί έβγαιναν μόνο μαύροι και αν βάψεις αυτούς είναι σχεδόν σίγουρο πως θα ξεβάψουν.Ρώτησα και για την ταινία που λέει ο φίλος παραπάνω που μπαίνει πίσω απο προφυλακτήρα,αλλά το παλικάρι που πηγαίνω το αμάξι για τέτοια πράγματα με απέτρεψε.Τώρα γιατί δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το θέμα είναι καθαρά προσωπικό σου. Που παρκάρεις το αμάξι σου καθημερινά (σε άνετο πάρκινγκ, ή στριμωγμένα όπου βρεις), το πόσο εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου -σκέψου και τη περίπτωση να γυρίσεις αργά σπίτι έχοντας πιει 2-3 ποτηράκια παραπάνω (όταν μου συμβαίνει αυτό ζορίζομαι να παρκάρω σε θέση για νταλίκα B) )

Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε ολοι μας γιατί όλοι σαν οδηγοί κάνουμε και τις απρόσεκτες κινήσεις μας ενίοτε...

Βέβαια εγώ προσωπικά δεν έχω τοποθετήσει επειδή έχω πυλωτή και δεν το παρατάω όπου να' ναι όταν βγαίνω, και το σημαντικότερο είναι ότι επειδή έχω το Golf V έχω το σωτήριο κατω πλαστικό μαύρο κομμάτι που καλύπτει τις απροσεξιες των άλλων πάνω στο κωλαράκι μου ;)

φιλε συγνωμη αλλα αυτο που λες μου φανταζει εξωφρενικο , αν με τα ποτηρακια σου οσα ειναι αυτα το βαζεις με το ζορι σε θεση για νταλικα τοτε σπυ ευχομαι ολοψυχα να σε σταματησουν για αλκοτεστ και να σου παρουν και τα σωβρακα

Link to comment
Share on other sites

φιλε συγνωμη αλλα αυτο που λες μου φανταζει εξωφρενικο , αν με τα ποτηρακια σου οσα ειναι αυτα το βαζεις με το ζορι σε θεση για νταλικα τοτε σπυ ευχομαι ολοψυχα να σε σταματησουν για αλκοτεστ και να σου παρουν και τα σωβρακα

Και τι αγχώνεσαι εσύ, δε βλέπεις ότι είμαι από Θεσσαλονίκη? tongue.gif

Χαλάρωσε, είσαι offtopic, και δε χρειάζομαι τα σχόλια σου και πολύ παραπάνω τις ευχές σου....

Στο πρώτο σχόλιο μου έγινα λίγο υπερβολικός για να δώσω στον φιλο μας τον Leou21 να καταλάβει ότι οι συνθήκες που γίνεται ένα παρκάρισμα μπορεί να διαφέρουν για πολλούς παράγοντες (απροσεξία, ελλιπής φωτισμός δρόμου και ναι και το αλκοολ ;) )

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη μου αποψη βεβαια αλλα δεν πιστευω πως χρειαζονται οι ασθητηρες παιδια..δεν εχουμε κ καμια μαουνα να παρκαρουμε..σχεδον παντου μπαινει το golfaki μας..κανα τετραμηνο χρειαζεσαι μολις το παρεις για να μαθεις τις διαστασεις του κ μετα ολα οκ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ήθελα να βάλω αλλά ήταν δώρο της αντιπροσωπίας οπότε είπα να το βάλω.

Στην αρχή με ξενέρωνε το μπιπ μπιπ αλλά τώρα το βρίσκω απαραίτητο. Ούτε που κοιτάζω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

επίσης μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και ταινία παρκαρίσματος που μπαίνει μέσα από το προφυλαχτήρα και δεν κάνεις ούτε τρύπες ούτε τίποτα με κόστος 45 ευρο :)

Αυτού του τύπου με την ταινία το χει δοκιμάσει κανείς? Είναι αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βαφονται ολοι?αντιπροσωπια τους βαφουν?δουλευοθν κανονικα μετα ε?

Ναι, κανονικότατα δουλεύουν.

@iohokahey

Καλά στη Δράμα μπορεί να μην έχεις στην καθημερινότητά σου αυτό το θέμα.

Εμένα στην Αθήνα πάντως οι αισθητήρες με έχουν σώσει.

Αγωνίζομαι να βρω θέση που να χωράει το Golf και πάλι ίσα-ίσα που μπαίνει αρκετές φορές (μιλάω για παρκαρίσματα 4,30μ μήκος-δεν είμαι κανένας άχρηστος).

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατι να μην παρετε λιγο χρωμα απο καποιον φανοποιο και να τους βαψετε εσεις?

2. Γιατι να μην παρετε σε σπρευ το χρωμα και να τους ψεκασετε?

3. ακομα και με το σετ επιδιορθωσης της αντιπροσωπιας (12e) μπορειτε να τους βαψετε!

4> ασχετο, Εγω εβαλα καμερα οπισθωπορειας και τα σπαει!

5. Το κακο δεν ειναι οι μικρες θεσεις και οι αισθητηρες.. το θεμα ειναι αν το βαλεις σε μικρη θεση και μπροστα εχει και αλλες μικρες ΣΙΓΟΥΡΑ καποια μακριμαλουσα κοπελια θα ερθει να δοκιμασεις τις αντοχες του προφυλακτηρα σου...

Μηπως οι αισθητηρες επρεπε να κτυπανε και για τους απ'εξω? χεχε!

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατι να μην παρετε λιγο χρωμα απο καποιον φανοποιο και να τους βαψετε εσεις?

2. Γιατι να μην παρετε σε σπρευ το χρωμα και να τους ψεκασετε?

3. ακομα και με το σετ επιδιορθωσης της αντιπροσωπιας (12e) μπορειτε να τους βαψετε!

4> ασχετο, Εγω εβαλα καμερα οπισθωπορειας και τα σπαει!

5. Το κακο δεν ειναι οι μικρες θεσεις και οι αισθητηρες.. το θεμα ειναι αν το βαλεις σε μικρη θεση και μπροστα εχει και αλλες μικρες ΣΙΓΟΥΡΑ καποια μακριμαλουσα κοπελια θα ερθει να δοκιμασεις τις αντοχες του προφυλακτηρα σου...

Μηπως οι αισθητηρες επρεπε να κτυπανε και για τους απ'εξω? χεχε!

αμα χτυπανε συνεχεια μετα?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Οι αισθητήρες παρκαρίσματος είναι αναγκαιοί προσωπικά.Απλά το ζήτημα είναι αν θα βάλεις εργοστασιακούς ή οχι και το λεω αυτό οχι για πρακτικούς λόγους αλλα για εμφανισιακούς. εμένα ηταν δώρο της αντιπροσωπίας και μπήκαν αφου ηρθε το αμαξι απο Γερμανία. Οι αισθητήρες ηταν σε μαυρο χρώμα οπως και το αυτοκίνητο και κανένα πρόβλημα. ΑΛΛΑ εχω δει σε λευκο golf 6 μαυρους αισθητηρες και ηταν ΧΑΛΙΑ(αγορασμένο απο την ιδια αντιπροσωπεία) ;) . Απλά έπανασφέρω το θέμα για νεους αγοραστές που ισως να μην γνωρίζουν τι χρωμα είναι οι αισθητηρες που θα τους κάνει δώρο η αντιπροσωπεία ή για εκείνους που θέλουν να βάλουν aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση είναι η τύπου αυτοκόλλητης ταινίας. Λειτουργούν και συνδέονται όπως και οι συμβατικοί απλά έχουν μια μαγνητική αυτοκόλλητη ταινία που μπαίνει από τη μέσα μεριά του βαμμένου πλαστικού προφυλακτήρα, και δεν φαίνεται τίποτα! Θυμάμαι όταν τους βάζανε σαν δώρο ή με χρέωση σε καινούρια αμάξια σε αντιπροσωπεία που δούλευα για καιρό!

Link to comment
Share on other sites

ειναι αχρηστοι γιατι πολυ απλα ΠΟΤΕ δεν ακουμπησα αλλο αμαξι. προσεχω και προτειμω να κανω παραπνω κινησεις παρα να ακουμπησω αλλο αμαξι. ΠΟΤΕ δε θα βαλω το αμαξι σε μικρ οχωρο γιατι ναι επειδη εχω πχ αισθητηρες δε θα ακουμπησω τον αλλο, αλλα οταν ο αλλος θα βγει, θα με ακουμπησει!

το προβλημα μου ειναι οι αλλοι να μη με ακουμπησουν και οχι να μην ακουμπησω εγω. γιαυτο λεω οι αισθητηρες ειναι αχρηστο αξεσουαρ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτού του τύπου με την ταινία το χει δοκιμάσει κανείς? Είναι αξιόπιστο?

καθόλου. Μετάνιωσα τα λεφτά που έβαλα. Χτυπάει σαν τρελό όταν βρέχει, όταν έχει κουτσουλιά, όταν έχει πολύ σκόνη στο σημείο που περνάει η ταινία. Απαράδεκτο. δύο λύσεις είναι μόνο καλές ρανταράκια με ένδειξη στο εσωτερικό ή... αν έχει οθόνη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

καθόλου. Μετάνιωσα τα λεφτά που έβαλα. Χτυπάει σαν τρελό όταν βρέχει, όταν έχει κουτσουλιά, όταν έχει πολύ σκόνη στο σημείο που περνάει η ταινία. Απαράδεκτο. δύο λύσεις είναι μόνο καλές ρανταράκια με ένδειξη στο εσωτερικό ή... αν έχει οθόνη κάμερα.

Σε ποιό μέρος του προφυλακτήρα το εχεις κωλήσει???

Ρωτώ γιατί θέλει σε συγκεκριμένο σημείο για να δουλέψει σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.