Jump to content
Black Widow

Golf 6 Gti - Tuning [Βελτίωση 1ου και 2ου Σταδίου στο νέο Tsi μοτέρ]

Recommended Posts

τα χω δει τα site αλλα δν βλεπω αν ειναι για 95αρα ή για 100αρα! πλ ειναι 275 και 39 ροπη για 95! 250 μαλλον θα ναι για 95 και 275 για 100, απλα διαφημιζουν αυτο που ακουγεται κλτρ και πας και σου λενε αυτο ειναι για 100αρα! για το 7αρι dsg νομιζω οτι ηταν θεμα μαρκετινγκ οτι δν αντεχει την πλ ροπη, γτ το Q5 βγαζει 35κιλα σε εργοστασιακη κατασταση και 39 με προγραμμα! (θεμα μαρκετινγκ διοτι βγαλαν αυτοκινητα με 6αρι στα "φτηνα" vw για να φευγουν τα 6αρια dsg!)

Edited by Speedy
ενωση 2 ποστ
Link to comment
Share on other sites

καλα αν νομιζεις οτι το 7αρι που εχουν τα 14αρια ειναι ιδιο με το 7αρι του q5 που φορανε τα διλιτρα η το 6αρι λαδιου που επεισης φορανε τα διλιτρα..εχεις πολλα χαλια αδερφε...ξαναψαξ'το παντος αλλη μια και πριν πεταξεις την ******* σκεψου το γιατι το φορουμ ειναι δημοσιο και το διαβαζουν πολλοι γι αυτο μην παραπληροφορεις με δικες σου υποψιες π.χ διαφιμιστικους λογους κτλ γιατι το διαβαζουν και ασχετοι και ειναι κριμα να σπασουν κανα σασμαν επειδη σου ηρθε εσενα πανω στην τρελα σου να πεταξεις μια κοτσανα. closedeyes.gif

Edited by ta6ape
Απρεπείς φράσεις-χαρακτηρισμοί
Link to comment
Share on other sites

για 7αρι Q5 και 6αρι vi gti μιλαω αδερφε! συγκεντρωσου...

επειδη αδερφε ειμαι συγκεντρομενος αρκετα δεν καταλαβαινω γιατι θετεις το θεμα ροπη??αν μιλας για 7αρι 2λιτρου η 6αρι δεν εχουν θεμα με την ροπη.και μεχρι ενα νουμερο ειναι ανεκτικα.το 7αρι απο τα 14αρια εχει θεμα που δεν σηκωνει πανω απο 28...(που την σηκωνει)αλλα δεν μπορει να φτασει εκει που φτανουν τα 2λιτρα..τεσπα γινε λιγο πιο κατατοπιστικος στα γραφομενα σου γιατι διαβαζοντας στο ποστ σου καταλαβαινει κανεις οτι θες να πεις οτι το 2λιτρο φοραει το 7αρι απο το 14αρι και δεν σηκωνει ροπη.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειμαι οτι αυτο περασε πως το s tronic ειμαι ιδιο με το dsg 7.

τελος ανεστη υπαρχουν

cupra ibiza με 32+ κιλα ροπης...

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειμαι οτι αυτο περασε πως το s tronic ειμαι ιδιο με το dsg 7.

τελος ανεστη υπαρχουν

cupra ibiza με 32+ κιλα ροπης...

και τσι υπαρχουν με 32 κιλα και 7αρι..και μεχρι στιγμης κανενα προβλημα..χαιρομαι που με καταλαβες για ποιο λογο ειχα την ενσταση με τον φιλο παραπανω..αυτο ακριβος καταλαβα οτι εννοουσε πως το dsg7 ειναι ιδιο με το s tronic.

Link to comment
Share on other sites

το 7αρι του 2λιτρου δν εχει καμια σχεση με το 7αρι του 1.4, το s-tronic της audi 6speed με το dsg 6speed του gti, ιδια δν ειναι?? πιο πανω μια παρατηρηση εκανα για το οτι σηκωνει το 7αρι τη ροπη του προγραμματος που διαφημιζουν και δν ειναι μονο για το manual, για Q5 παντα!!!

Link to comment
Share on other sites

το 7αρι απο τα 14αρια εχει θεμα που δεν σηκωνει πανω απο 28...(που την σηκωνει)

Το εχω ξαναναφερει , μιας και γνωστος μου δουλευε στην VW στο τμημα εξελιξης των DSG .

Συμφωνα με οτι μου πε , η ανοχη σε ροπη στρεψης ειναι 100% . Δηλαδη ανακοινωνει ο κατασκευαστης 250Nm για το "ξηρο" 7αρι που βρισκουμε στα 1.4TSI , σε ενα καινουριο κιβωτιο μπορουμε να εχουμε οριακα 500Νm ! Φυσικα , με 500Nm o 1.4 θα σπασει πριν προλαβει να πατιναρει το DSG ,αφου για να εχουμε τετοια ροπη θα πρεπει να σηκωσουμε 3bar με αγωνηστικο καυσιμο . Επισης , απ οσο εχω δει , το 7αρι , στο 1,8-1,9bar δεν εχει κανενα προβλημα στη ροπη .

Τα DSG ειναι πιο ανθεκτικα σε μεταφορα ροπης , πιο ανθεκτικα απο τα μηχανικα κιβωτια , με τους συμπλεκτες των 240mm , που στα 520-530Nm ξεκινουν να πατιναρουν . Συν το γεγονος οτι το συμβατικο συμπλεκτη τον πατιναρει ο οδηγος και η δυνατοτητα μεταφορας ροπης μειωνεται με τα χλμ .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σε ολους !

ειμαι σιγουρος οτι εχει αναφερθει και παλι ομως θελω να σας ρωτησω ποιο προγραμμα να προτιμησω για αναβαθμιση του mk6 GTI μου. Το εχω ακομη μαμα με τα 210, και περιπου 14000χλμ.

Νομιζω πως ειναι καλος καιρος για μια αλλαγη!

σκεφτομαι REVO ...

κοιταξε και το παρακατω link, επιλογη για 95αρα και για 100αρα βενζινη και απο δυναμη αντιστοιχη με revo...

http://www.overload-performance.gr/forum/viewtopic.php?f=56&t=602

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια να φοτο απο την καινουργια μου εισαγωγη της bsh που κανει και για golf tsi το μοντελο της ειναι bsh intake race for tsi

http://img838.imageshack.us/i/19072010s.jpg/

http://img826.imageshack.us/i/19072010004.jpg/

http://img841.imageshack.us/i/19072010003.jpg/

http://img830.imageshack.us/i/19072010002.jpg/

http://img837.imageshack.us/i/19072010001.jpg/

να και ενα βιντεο το ποσ ακουγεται

και συγνωμη που την ξανα εβαλα αλλα εκει που την εβαλα πρωτα ηταν για τα 1.4 tsi

Link to comment
Share on other sites

επιτελους κ ενας που εβαλε bullet speed να μας πει την αποψη του..

τασο καλη ειναι πως την κοβεις?

Link to comment
Share on other sites

επιτελους κ ενας που εβαλε bullet speed να μας πει την αποψη του..

τασο καλη ειναι πως την κοβεις?

φιλε ειναι πολυ καλη παρα πολυ καλη εχω αλλαξει ποσα φιλτρα και εχω κανει ποσες πατεντες αυτη δεν παιζεται τελεια

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εισαγωγή Τάσο!

Μήπως κοιτάξατε καθόλου τη θερμοκρασία εισαγωγής σε σχέση με άλλες που δοκιμάσατε πιο πριν;

Λογικά το κουτί της πρέπει να βοηθά αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εισαγωγή Τάσο!

Μήπως κοιτάξατε καθόλου τη θερμοκρασία εισαγωγής σε σχέση με άλλες που δοκιμάσατε πιο πριν;

Λογικά το κουτί της πρέπει να βοηθά αρκετά.

οχι φιλε απλως με 35 βαθμους που καναμε ενα λογκ εδειξε 187-188 χιλογραμαρια με τριτι ταχυτητα δεν παιζεται αστο

Link to comment
Share on other sites

Σε gti με dcc,στο vag-com,στις ρυθμίσεις της ανάρτησης,υπάρχουν τα comfort normal και sport.Το sport ομως το αναφέρει ως SPORT-1.Ερώτηση:Υπάρχουν και άλλες ρυθμίσεις(2,3,23)? :) Επίσης σφάλμα για υψηλό ρελαντί κάποια στιγμή το οποίo είχα παρατηρήσει.PCV?

Link to comment
Share on other sites

γιά σας παιδιά, ειμαι καινούριος στο group. έχω παραγείλει το Golf GTI MK6 και το περιμένω να ρθει σε ένα μήνα.

το πρώτο που θα ήθενα κάνω στο μοτέρ ειναι τσιπάκι στο ECU αναβάθμιση σε stage1

για να γίνει αυτό πρέπει να βγεί και να ανοιχτεί το ECU? ή μήπως (λέω μήπως) μπορεί να γίνει απευθείας απο το διαγνωστικό?

ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή ενώ η superchıps-bluefın διαφημίζει ότι γίνεται κατ ευθείαν απο το διαγνωστικό

διάφορα άλλα site δηλώνουν ότι ο κατασκευαστής έχει κρυπτογραφήσει τα δεδομένα στον εγγέφαλο για τα μοντέλλα 2011(6/2010+)

το πληροφορήθηκα απο αυτή τη σελίδα:

http://www.jkm.org.uk/performance/bluefin-vw.htm

Link to comment
Share on other sites

γιά σας παιδιά, ειμαι καινούριος στο group. έχω παραγείλει το Golf GTI MK6 και το περιμένω να ρθει σε ένα μήνα.

το πρώτο που θα ήθενα κάνω στο μοτέρ ειναι τσιπάκι στο ECU αναβάθμιση σε stage1

για να γίνει αυτό πρέπει να βγεί και να ανοιχτεί το ECU? ή μήπως (λέω μήπως) μπορεί να γίνει απευθείας απο το διαγνωστικό?

Ο συγκεκριμενος εγκεφαλος ( οπως και ολοι των TFSI / TSI αλλα και οι προγενεστεροι των 20vt ) , προγραμματιζεται μεσω της διαγνωστικης θυρας του αυτοκινητου . Στο Golf VI , δεν υπαρχει καν "τσιπακι" , αφου η μνημη ειναι μεσα στον επεξεργαστη του εγκεφαλου , ουτε πρεπει να βγει ο εγκεφαλος για να προγραμματιστει .

Με διαφορετικο λογισμικο μπορει η ισχυς να ξεπερασει τα 265-270ΗΡ . Ωστοσο , αν εχεις σκοπο να ξεπερασεις τα 280ΗΡ προσθετοντας καποια πιο ελευθερη εισαγωγη ή εξατμιση , ειναι προτιμοτερο να τοποθετησεις πρωτα τα περιφερειακα και μετα να αναβαθμισεις το λογισμικο του εγκεφαλου .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες

αλλά εδώ λέει καθαρά ότι για τα μοντέλλα GTI 2011 δέν γίνεται αναβάθμιση απο OBD port.

http://www.jkm.org.uk/performance/Misc/Misc_Performance_pictures/Superchips/BluefinInstructions/bluefin2010notice.gif

τα μοντέλλα 2010 ξέρω ότι αναβαθμίζονται χωρίς πρόβλημα απο το διαγνωστικό

έχει κανεις GTI 2011 που έχει κάνει αναβάθμιση κατευθείαν απο το διαγνωστικό?

το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω σε κανέναν εμπιστοσύνη εδώ στη Κύπρο να μου ανοίξεί εγγέφαλο

ειδικά όταν ούτε οι ίδιοι δέ μου δίνουν καμία εγγύηση σε περίπτωση που μου τον κάψουν!

όλοι λένε ότι δεν έχει τύχει ποτέ... και άν τύχει?!?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες

αλλά εδώ λέει καθαρά ότι για τα μοντέλλα GTI 2011 δέν γίνεται αναβάθμιση απο OBD port.

http://www.jkm.org.uk/performance/Misc/Misc_Performance_pictures/Superchips/BluefinInstructions/bluefin2010notice.gif

τα μοντέλλα 2010 ξέρω ότι αναβαθμίζονται χωρίς πρόβλημα απο το διαγνωστικό

έχει κανεις GTI 2011 που έχει κάνει αναβάθμιση κατευθείαν απο το διαγνωστικό?

το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω σε κανέναν εμπιστοσύνη εδώ στη Κύπρο να μου ανοίξεί εγγέφαλο

ειδικά όταν ούτε οι ίδιοι δέ μου δίνουν καμία εγγύηση σε περίπτωση που μου τον κάψουν!

όλοι λένε ότι δεν έχει τύχει ποτέ... και άν τύχει?!?

Δεν γινεται καποιος να αναλαβει μια δουλεια και οταν ειναι αποκλειστικη ευθυνη αν γινει ζημια δικη του να μην το καλυψει . Δεν γινεται καποιος να αναλαβει το προγραμμα που ενδεχομενως να χρειαζεται να ανοιχθει ο εγκεφαλος ( προγραμματισμος μονο μεσω boot mode ) και να μην εχει ευθυνη αν καει/κλειδωσει/whatever να μην αποκαταστησει την ζημια . Απλα μην ασχοληθεις μαζι του !

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται καποιος να αναλαβει μια δουλεια και οταν ειναι αποκλειστικη ευθυνη αν γινει ζημια δικη του να μην το καλυψει . Δεν γινεται καποιος να αναλαβει το προγραμμα που ενδεχομενως να χρειαζεται να ανοιχθει ο εγκεφαλος ( προγραμματισμος μονο μεσω boot mode ) και να μην εχει ευθυνη αν καει/κλειδωσει/whatever να μην αποκαταστησει την ζημια . Απλα μην ασχοληθεις μαζι του !

+1

Link to comment
Share on other sites

Νεα απο το μετωπο......Μετα την αλλαγη της 70αρας εξατμισης με 76αρα για να παρει ανασα το μοτερ,το επαναπρογραμματισε ο Κριτωνας το αυτοκινητο κ σηκωσαμε πιεση με βαση τα υπαρχοντα περιφερειακα...(το λεω αυτο γιατι μπορει να παρει κιαλλο το αυτοκινητο)....Η πιεση σκαρφαλωσε στο 1.9bar οβερ που πεφτει σταδιακα στις 7400 στο 1.45bar....Το αυτοκινητο πραγματικα πατας γκαζι κ πηδαει πανω στην ασφαλτο!!!!!!machinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gif

υγ: Κριτωνα οτι κ να πω ειναι λιγο........worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.