Jump to content
Black Widow

Golf 6 Gti - Tuning [Βελτίωση 1ου και 2ου Σταδίου στο νέο Tsi μοτέρ]

Recommended Posts

Ναι φιλε μου αυτος ειναι ο κωδικος.Οι διαφορες με του S3 ειναι οτι του GTI στις ακρες ειναι πλαστικο ενω του S3 ειναι ολοκληρο αλουμινιο.Ο κωδικος του μοτερ ειναι CCΖΒ...

Δηλαδή έχει το ίδιο πάχος με του GTI.. σωστά?

Οπότε ο μόνος λόγος να το αλλάξει κάποιος είναι για να μπορεί να σηκώσει μεγάλη πίεση με ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχει το ίδιο πάχος με του GTI.. σωστά?

Οπότε ο μόνος λόγος να το αλλάξει κάποιος είναι για να μπορεί να σηκώσει μεγάλη πίεση με ασφάλεια?

Όχι. Του Gti ειναι περιπου 3 εκατοστα ενώ του s3 περιπου 4.

Επίσης είναι και λίγο πιο ψηλό.

http://i645.photobucket.com/albums/uu179/VolkerKeil/VW/ic_7.jpg

http://www.goapr.de/images/intercooler_mkv_vergleich.jpg

http://lh6.ggpht.com/jorginhoL2P/R5uF0Zot3nI/AAAAAAAAAUo/eqdvr2lu0XU/s800/DSC01429.JPG

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Του Gti ειναι περιπου 3 εκατοστα ενώ του s3 περιπου 4.

Επίσης είναι και λίγο πιο ψηλό.

http://i645.photobucket.com/albums/uu179/VolkerKeil/VW/ic_7.jpg

http://www.goapr.de/images/intercooler_mkv_vergleich.jpg

http://lh6.ggpht.com/jorginhoL2P/R5uF0Zot3nI/AAAAAAAAAUo/eqdvr2lu0XU/s800/DSC01429.JPG

Στις φωτογραφίες είναι το cooler του vi gti? Το 1Κ0 145 803 ΑΚ?

Λέω μήπως είναι του v ή του cupra...

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικό του VI από του V?

Golf V TSI-GT-GTI-Ed30 & Leon Cupra έχουν το 1Κ0 145 803 S.

Golf VI GTI-R & Leon Cupra R έχουν το 1Κ0 145 803 ΑΚ.

Edited by patentas
Link to comment
Share on other sites

Golf V TSI-GT-GTI-Ed30 & Leon Cupra έχουν το 1Κ0 145 803 S.

Golf VI GTI-R & Leon Cupra R έχουν το 1Κ0 145 803 ΑΚ.

Πώς λέω TSI-GT-GTI-ED30

Έτσι λέω GTI και R

Edited by patentas
Link to comment
Share on other sites

Επειδη σας βλεπω οτι δεν θα βγαλετε ακρη ο κωδικος του intercooler S3 ειναι 1Κ0145803P.

Αυτο το κουλερ φοραω με τον συγκεκριμενο κωδικο.Φιλε πατεντα μην ψαχνεσαι αδικα πας στην αντιπροσωπεια δινεις τον κωδικο κ στο φερνουν.....

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, το φορούσε το αμάξι εργοστασιακά όπως λέει ο πατέντας ή το έβαλες εσυ μετά?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, το φορούσε το αμάξι εργοστασιακά όπως λέει ο πατέντας ή το έβαλες εσυ μετά?

Οχι,το αυτοκινητο φορουσε το πλαστικο κουλερ οπως εχουν ολα τα 5αρια.Εγω μετα εβαλα το S3....Παντως ειναι απο τις καλυτερες βελτιωσεις για πρωτο σταδιο.Βλεπεις οτι το αυτοκινητο σε συνεχομενα πατηματα δεν χανει πουθενα.....good.gif

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σωστά θυμόμουν ότι και το 6άρι gti έχει το απλό intercooler.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Οριστε ενα βιντεακι στο 1.5 με χαλαρες αλλαγες....

http://www.youtube.c...h?v=do3aFwCGvFE

Χρηστο , αρχιζω να πιστευω για τα αποτελεσματα που μου λες ... :( ! Ειδικα μεχρι τα 200kmh ειναι παρα πολυ καλο .

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο , αρχιζω να πιστευω για τα αποτελεσματα που μου λες ... :( ! Ειδικα μεχρι τα 200kmh ειναι παρα πολυ καλο .

Κριτωνα κ να φανταστεις οτι με το ενα χερι κραταω την καμερα κ κανω κ χαλαρες αλλαγες....whistling.gifwhistling.gifwhistling.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σε ολους !

ειμαι σιγουρος οτι εχει αναφερθει και παλι ομως θελω να σας ρωτησω ποιο προγραμμα να προτιμησω για αναβαθμιση του mk6 GTI μου. Το εχω ακομη μαμα με τα 210, και περιπου 14000χλμ.

Νομιζω πως ειναι καλος καιρος για μια αλλαγη!

σκεφτομαι REVO ...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου grafics. Και εγώ ακόμα μαμά είμαι. Το ψιλοψάχνω και εγώ για πρόγραμμα αλλά ακόμα χαλαρά αφου έχω λίγα χιλιόμετρα. Το ρέβο δίνει υψηλές τιμές υποδύναμης και ροπής αλλά εμείς που έχουμε dsg φοβαμαι μήπως το επιβαρύνουμε με το ρέβο με τόσο υψηλή ροπή. Εγώ κλίνω προς ABT . Λογικές τιμές ιπποδύναμης, ροπής δεν τσιτώνει πολύ το μοτερ και προσφέρει και δύο χρόνια εγγύηση. Φυσικά υπάρχουν και άλλα στην αγορά όπως των E-tuners που από ότι έχω δει τα παιδιά είναι απίστευτοι μηχανικοί και κάνουν τρομερή δουλειά με αξιόπιστα αποτελέσματα. Περί ορέξεως ... κολοκυθόπυτα !

Link to comment
Share on other sites

με 95αρα τι νουμερα βλεπουμε στον 2λιτρο tsi με dsg 7speed (για Q5 μιλαω)??

Απ οσο θυμαμαι , Πανο , απο ενα A4 Allroad 2.0TFSI (ιδιο μηχανικα με το Q5) που ειχε 95αρα και μονο προγραμμα , γυρω στα 265ΗΡ απεδωσε . Πρεπει να βρω το χαρτι της μετρησης για να σου πω με ακριβεια .

Link to comment
Share on other sites

με 95αρα τι νουμερα βλεπουμε στον 2λιτρο tsi με dsg 7speed (για Q5 μιλαω)??

7αρι DSG σε 2λιτρο TSI? ;)

Γειά σου grafics. Και εγώ ακόμα μαμά είμαι. Το ψιλοψάχνω και εγώ για πρόγραμμα αλλά ακόμα χαλαρά αφου έχω λίγα χιλιόμετρα. Το ρέβο δίνει υψηλές τιμές υποδύναμης και ροπής αλλά εμείς που έχουμε dsg φοβαμαι μήπως το επιβαρύνουμε με το ρέβο με τόσο υψηλή ροπή. Εγώ κλίνω προς ABT . Λογικές τιμές ιπποδύναμης, ροπής δεν τσιτώνει πολύ το μοτερ και προσφέρει και δύο χρόνια εγγύηση. Φυσικά υπάρχουν και άλλα στην αγορά όπως των E-tuners που από ότι έχω δει τα παιδιά είναι απίστευτοι μηχανικοί και κάνουν τρομερή δουλειά με αξιόπιστα αποτελέσματα. Περί ορέξεως ... κολοκυθόπυτα !

To DSG6 που εχετε εσεις δεν εχει καμια σχεση με το 7αρι που εχει θεμα με τη ροπη.

το 6αρι ειναι τεσταρισμενο σε πολυ μεγαλα νουμερα..

Edited by Speedy
ενωση 2 ποστ<br />
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σε ολους !

ειμαι σιγουρος οτι εχει αναφερθει και παλι ομως θελω να σας ρωτησω ποιο προγραμμα να προτιμησω για αναβαθμιση του mk6 GTI μου. Το εχω ακομη μαμα με τα 210, και περιπου 14000χλμ.

Νομιζω πως ειναι καλος καιρος για μια αλλαγη!

σκεφτομαι REVO ...

Σου έκαναν ζημιά τα cupra ;)..Πάντως με σκέτο πρόγραμμα δεν τα πιάνουμε(αν έχουν και εκείνα φυσικά)..Απλά είμαστε πιο κοντά.Στο θέμα μας οι επιλογές είναι πολλές..Είτε απο εταιρία,είτε απο έλληνες προγραμματιστές,το αυτοκίνητο μεταμορφώνεται.Στο δικό μου φοράω της ABT..Τσιμπημένο σε τιμή βέβαια,και συγκρατημένο στα νούμερα που ανακοινώνουν,αλλα το σημαντικό για μένα ειναι οι ομαλές καμπύλες που απέδωσε το αυτοκίνητο,και το γεγονός οτι έχω 32.000 χλμ(το τοποθέτησα στα 10.000),και ευτυχώς καμία δυσλειτουργία και αύξηση στην κατανάλωση.Δυναμόμετρο,στον φωτεινέλη,έβγαλε πολύ καλή ιπποδύναμη(σε σχέση με την τιμή που ανακοινώνουν) 276hp και συγκρατημένη ροπή 38Kgm,με ομαλότατες καμπύλες(σημαντικότερο απο τα απόλυτα νούμερα κατά τη γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.