Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

μετα απο πολυ καιρο εκανα και εγω ενα ανοιγματακι με ενα πολο ακριβως σαν το δικο μου μονο που ηταν μαμα για να δουμε διαφορες.

ανοιξαμε απο 2ες μιας και δεν εχω λαστιχα.

η διαφορα νομιζω ηταν πολυ μεγαλη.....

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Φοράει όμως semislick.

με ενα μπλοκε ισως να ησουν πιο κοντα με το evo...για μενα αν το αμαξι σου εχει ολοκληρωθει απο περιφερειακα πρεπει να βαλεις ενα μπλοκε.... :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρωινές ώρες πέτυχα στον δρόμο ένα Scirocco 122 . Στο πρώτο φανάρι που βρεθήκαμε πλάι πλάι χωρίς κανένα μηχανάκι μπροστά μας τα δώσαμε . Ανάβει πράσινο και πετάχτηκα μπροστά , εντωμεταξύ να παλεύουμε και οι δυο με το esp , φορτώνουμε 1ες και συνεχίζω να είμαι μπροστά γύρω στο ένα φτερό , αλλάζουμε δευτέρες και πάλι μπροστά εγώ . Στα τελειώματα 2ας έκανε ένα κλικ μπροστά σαν να προσπαθούσε να με φτάσει αλλά η διαφορά έμενε ίδια , γέμισα καλά την 2αρα μου και κουμπώνουμε 3ες όπου 3 δευτερόλεπτα μετά το κούμπωμα αρχίζει και ανοίγει η διαφορά με τελικό αποτέλεσμα 2 αμάξια μπροστά το Scirocco . Απόσταση περίπου 200-250 μέτρα πρέπει να ήταν .

αξιος θοδωρη!! :drinks::rofl:

το πιστευω οτι εγινε αυτο που λες!κ να σου πω την αληθεια δεν καταλαβαινω γιατι ολος αυτος ο πανικος οτι καμια σχεση το ενα αυτοκινητο με το αλλο,αποκλειεται,κλπ.

οπως ξερετε υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορουν να επηρεασουν το αποτελεσμα ενος ανοιγματος.. καταρχην ο οδηγος του scirocco μπορει να μην ξεκινησε καλα,να ειχε μεγαλυτερες ζαντες η να μην ειχε καλα λαστιχα..απο την αλλη εχει μεν μεγαλυτερη ροπη το scirocco,αλλα για να παρει ενα αυτοκινητο διαφορα απο την 1η η τη 2η ταχυτητα πρεπει να ειναι τετρακινητο,πισωκινητο η να εχει κατα πολυ δυνατοτερο κινητηρα..

το εχω δει κ ο ιδιος σε διαδοχικα ανοιγματα ειτε με τον αδερφο μου(astra gtc περι τα 200 αλογα)ειτε με το ξαδερφακι μου(punto sporting με 82 αλογα). κ στις δυο περιπτωσεις η διαφορα φαινοταν στο τελειωμα της δευτερας,μη σας πω στο κουμπωμα της τριτης(υπερ του αδερφου μου στην πρωτη περιπτωση, υπερ εμου στη δευτερη)..στις δυο πρωτες ταχυτητες ουσιαστικα τα αμαξια ψαχνουν προσφυση κ ειδικα τα τουρμπατα μπορει να σπιναρουν ακομα κ τη δευτερα, οποτε νομιζω πως ισως ετσι διαμορφωθηκε το αποτελεσμα παραπανω.

οκ,κανεις δεν αμφισβητει οτι το 122 ειναι γρηγοροτερο παντου κ αυτο φανηκε στην πορεια του ανοιγματος οπως λεει κ ο θοδωρης, αλλα απο τα γρφομενα σας νομιζει κανεις οτι τα 1.6fsi σερνονται κ οτι τα περνανε ακομα κ τα fox!! δεν ειναι νομιζω ετσι τα πραγματα!

υγ.ασχετο,δεν ξερω τι γινεται με focus κ auris,δεν εχω εμπειρια, αλλα astra 1.6 σιγουρα δεν περναει το 1.6fsi.

Φιλικα, Ηλίας

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

δλδ εν ολιγης το 1.6fsi ποια αυτοκινητα του ανταγωνισμου περναει (κ αυτα 1.6 μη συγκρινουμε ανομοια πραγματα)

Link to comment
Share on other sites

αξιος θοδωρη!! :drinks::rofl:

το πιστευω οτι εγινε αυτο που λες!κ να σου πω την αληθεια δεν καταλαβαινω γιατι ολος αυτος ο πανικος οτι καμια σχεση το ενα αυτοκινητο με το αλλο,αποκλειεται,κλπ.

οπως ξερετε υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορουν να επηρεασουν το αποτελεσμα ενος ανοιγματος.. καταρχην ο οδηγος του scirocco μπορει να μην ξεκινησε καλα,να ειχε μεγαλυτερες ζαντες η να μην ειχε καλα λαστιχα..απο την αλλη εχει μεν μεγαλυτερη ροπη το scirocco,αλλα για να παρει ενα αυτοκινητο διαφορα απο την 1η η τη 2η ταχυτητα πρεπει να ειναι τετρακινητο,πισωκινητο η να εχει κατα πολυ δυνατοτερο κινητηρα..

το εχω δει κ ο ιδιος σε διαδοχικα ανοιγματα ειτε με τον αδερφο μου(astra gtc περι τα 200 αλογα)ειτε με το ξαδερφακι μου(punto sporting με 82 αλογα). κ στις δυο περιπτωσεις η διαφορα φαινοταν στο τελειωμα της δευτερας,μη σας πω στο κουμπωμα της τριτης(υπερ του αδερφου μου στην πρωτη περιπτωση, υπερ εμου στη δευτερη)..στις δυο πρωτες ταχυτητες ουσιαστικα τα αμαξια ψαχνουν προσφυση κ ειδικα τα τουρμπατα μπορει να σπιναρουν ακομα κ τη δευτερα, οποτε νομιζω πως ισως ετσι διαμορφωθηκε το αποτελεσμα παραπανω.

οκ,κανεις δεν αμφισβητει οτι το 122 ειναι γρηγοροτερο παντου κ αυτο φανηκε στην πορεια του ανοιγματος οπως λεει κ ο θοδωρης, αλλα απο τα γρφομενα σας νομιζει κανεις οτι τα 1.6fsi σερνονται κ οτι τα περνανε ακομα κ τα fox!! δεν ειναι νομιζω ετσι τα πραγματα!

υγ.ασχετο,δεν ξερω τι γινεται με focus κ auris,δεν εχω εμπειρια, αλλα astra 1.6 σιγουρα δεν περναει το 1.6fsi.

Φιλικα, Ηλίας

Δεν εχω να συμπληρωσω τιποτα παραπανω. Απλα, τα ειπες πολυ σωστα τα πραγματα...

Οσο για το Focus κ Auris που δεν εχεις εμπειρια.. Δεν μπαινω καν στον κοπο να πληκτρολογησω τι κανει το Focus, αλλα για το αuris αν προσεξες πιο πανω ειπα οτι το FSI μεχρι προτεινος ηταν απο τα δυνατοτερα στην κατηγορια κι αυτο ακριβως εννοουσα.. Αλλα σε ρεπριζ που το δοκιμασα με φιλου μου απο 3η, ξυνονται (μιλαω για το 124αρι).. Το δε Astra ειναι καλος αντιπαλος αλλα δεν......

Link to comment
Share on other sites

με ενα μπλοκε ισως να ησουν πιο κοντα με το evo...για μενα αν το αμαξι σου εχει ολοκληρωθει απο περιφερειακα πρεπει να βαλεις ενα μπλοκε.... ;)

Επειδή όμως το μπλοκέ έχει απώλειες στα πολλά, ίσως μακρύτερα θα ήμουν.

Το μπλοκέ θα βοηθούσε λίγο αν είχα σπινιάρισμα. Εδώ δεν είχα τέτοιο θέμα, γιατί πατούσα με δευτέρα στην χαμηλή πίεση, και σήκωνα ψηλή στην τρίτη. Τώρα, αν πατούσα με την ψηλή πίεση από δευτέρα, και προσπαθούσα να βάλω 350ps κάτω, ίσως να ήταν καλύτερα με ένα μπλοκέ, δεν ξέρω.

Τέλος πάντων, προτεραιότητα έχει τώρα μια καλή coilover, και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Παιδια κανετε κατι με τα emoticons διοτι εγραψα "ογδοντα" πανω κι εβγαλε εικονιδιο με αποτελεσμα να το γραψω αραια το 8 και το 0

άσχετο αλλά έπρεπε να ενημερώσω...

80

fixed =@

το 80 έγινε => : suicd :

χωρίς τα κενά πριν και μετά την λέξη mega_shok.gif

Link to comment
Share on other sites

Τσαι σε ΧιουΝται Κουπε ΦΞ!

Σε ανηφορα στην εθνικη απο 110 μεχρι δεν ξερω ειμουν ανετα μπροστα.

Τωρα ή ειναι ΠΟΛΥ αργα ήδεν το πατουσε ο τυπος... αν και ακουγοταν να το παταει!

Link to comment
Share on other sites

'Νταξει... 1600 με 105 άλογα σε πάνω από 1200 κιλά. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα γρήγορο. Λογικό με golf 122 να τον έχεις παντού....

Δεν ηταν μονο 1600 με 105 αλογα το FX.. Υπηρξαν και τα turbo με 145 αλογα... dMake, αυτο εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί αυτό έγραφε πίσω S145. Τα FX ήταν τα απλά 1.6.

Σωστα Markk, ειχαν αυτη τη διαφορα στο σημα.. Πολλοι το ειχαν βγαλει κι ολας... ;)

Οπως κ να εχει, και τα δυο τα ειχε ο diMake (122+hp ειναι αυτα).. :)

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στάνταρ έχει και το turbo. Ειδικά από στάση του ρίχνει μισό δευτερόλεπτο στα 100, και πιο ψηλά φαντάζομαι κι άλλο... Αλλά το απλό θα είναι σαν παιχνίδι!

Συμφωνω απολυτα..

Ελληνικη μοντιφα ηταν και απλα βελτιωσαν τις επιδοσεις του απλου 16αριου, κυριως εν κινησει....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα..

Ελληνικη μοντιφα ηταν και απλα βελτιωσαν τις επιδοσεις του απλου 16αριου, κυριως εν κινησει....

Όπως επίσης Ελληνική μοντίφα ήταν τα Subaru Impreza 1.600cc turbo 150 & 180 ίππων.

Στα οποία εμφανιζόταν ο ορισμός του lag αφού οι σωληνώσεις διέσχιζαν όλο το μηχανοστάσιο! (μεγάλη απόσταση = μεγάλο lag).

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, αν θυμάμαι καλά, αν και ελληνική μοντίφα ήταν ένα κιτ που έφτιαχνε μια ξένη εταιρεία για το αμάξι, το οποίο πήγαινε 160 άλογα. Και για να κρατήσουν κατανάλωση και καυσαέρια χαμηλότερα το βγάλανε φιμωμένο με κάποιες αλλαγές στα 145(για μένα αυτό είναι προς τιμήν της εταιρείας). Μετά αν κάποιος έκανε μερικές μικροαλλαγές το απελευέρωνε αν ήθελε... Και ήταν αρκετά πιο γρήγορο από το απλό. 9,8" για τα 100 έναντι 11,6" και σε ρεπρίζ χάος. Sorry για το off topic....

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης Ελληνική μοντίφα ήταν τα Subaru Impreza 1.600cc turbo 150 & 180 ίππων.

Στα οποία εμφανιζόταν ο ορισμός του lag αφού οι σωληνώσεις διέσχιζαν όλο το μηχανοστάσιο! (μεγάλη απόσταση = μεγάλο lag).

¶στα φίλε J.P. αν θυμάμαι καλά τα 150 ειδικά ήταν και με πίσω ταμπούρα, και ο καλύτερος πελάτης των συνεργείων! Αυτό δε που θυμάμαι, είναι συγκριτικό 1600 με 180 άλογα εναντίον Octavia 4Χ4 Abt που είχε τον 1.8Τ στα 193 άλογα, και ήταν πολύ γρηγορότερο παντού....

Link to comment
Share on other sites

¶στα φίλε J.P. αν θυμάμαι καλά τα 150 ειδικά ήταν και με πίσω ταμπούρα, και ο καλύτερος πελάτης των συνεργείων! Αυτό δε που θυμάμαι, είναι συγκριτικό 1600 με 180 άλογα εναντίον Octavia 4Χ4 Abt που είχε τον 1.8Τ στα 193 άλογα, και ήταν πολύ γρηγορότερο παντού....

Που τα θυμήθηκες τα πίσω ταμπούρα!!! Και τις extra (!!) 16άρες θυμήθηκα στο 150άρι. Και την ουρά στην Θηβών στον Παπαστάθη για το συνεργείο & ο Παπαστάθης να τα έχει και στην έκθεση αργότερα μεταχειρισμένα 12-13.000 κοψοχρονιά!

Η σύγκριση με το Octavia ABT 1.8T 193PS ήταν ατυχέστατη! Το Octavia έκανε 0-100 σε 7sec και το Subaru 8,5sec (με τα χίλια ζόρια).

http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=308&article=8255

Link to comment
Share on other sites

Mη με κράξετε, αλλά προχθές έκανα για χαβαλέ άνοιγμα στην Κατεχάκη με Evo 8 μαμά.

Από στάση, 1ες-2ες πηγαίναμε μαζί, με πολύ καλή εκκίνηση το Golfάκι μου, αλλά στο κούμπωμα της 3ης και μέχρι τα 140 εφαγα 2-3 αυτοκίνητα.Μάλλον έπαιζε μαζί μου, αλλά ευχαριστήθηκα.Μετά χαιρετιθήκαμε και έστριψα!

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είπα να μή το γράψω γιατί φοβήθηκα μή γίνει θέμα αλλά όταν έβαλα κάτω τα νούμερα και είδα τί γίνεται άλλαξα γνώμη.

Πρίν μερικές μέρες κινούμενος στην ε.ο. πάτυχα μπροστά μου ένα SLK 350 και κόλλησα πίσω του με 120 χαω, σκέφτηκα ότι άν δέ θέλει να παίξει θα κάνει απλά δεξιά και θα φύγω.... Αμ δέ.... δέ του άρεσε να κάνει δεξιά....

Αποφάσισε να πατήσει.... αφού τον πήγα προφυλακτήρες μέχρι τα 200 και ενώ άφηνα γκάζι για να μή του τον ακουμπήσω ( τον προφυλακτήρα βρε παλιοπροστυχόμυαλοι ) αποφάσισε να κάνει δεξιά για να μή του κλέβω απο τον αέρα....

Ε, τί το ήθελε??? Πέρασα και μέχρι τα 230 του είχα κάνει και 2 αμαξάκια για να με θυμάται.... upyours.gifrocket.gifupyours.gif

Αμέσως μετά η διαφορά έγινε 10 αμαξάκια ( πάτησε φρένο αυτός ενώ εγώ όχι :thumbsup::yahoo: :yahoo: )

Αργότερα έψαξα και έμαθα ότι το συγκεκριμένο SLK έχει 305hp και 360 Nm αλλά ατμοσφαιρικά, ούτε κάν compressor δέν έχει.....

Νομίζω καλά τα πήγα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είπα να μή το γράψω γιατί φοβήθηκα μή γίνει θέμα αλλά όταν έβαλα κάτω τα νούμερα και είδα τί γίνεται άλλαξα γνώμη.

Πρίν μερικές μέρες κινούμενος στην ε.ο. πάτυχα μπροστά μου ένα SLK 350 και κόλλησα πίσω του με 120 χαω, σκέφτηκα ότι άν δέ θέλει να παίξει θα κάνει απλά δεξιά και θα φύγω.... Αμ δέ.... δέ του άρεσε να κάνει δεξιά....

Αποφάσισε να πατήσει.... αφού τον πήγα προφυλακτήρες μέχρι τα 200 και ενώ άφηνα γκάζι για να μή του τον ακουμπήσω ( τον προφυλακτήρα βρε παλιοπροστυχόμυαλοι ) αποφάσισε να κάνει δεξιά για να μή του κλέβω απο τον αέρα....

Ε, τί το ήθελε??? Πέρασα και μέχρι τα 230 του είχα κάνει και 2 αμαξάκια για να με θυμάται.... upyours.gifrocket.gifupyours.gif

Αμέσως μετά η διαφορά έγινε 10 αμαξάκια ( πάτησε φρένο αυτός ενώ εγώ όχι rofl.gifrofl.gifrofl.gif )

Αργότερα έψαξα και έμαθα ότι το συγκεκριμένο SLK έχει 305hp και 360 Nm αλλά ατμοσφαιρικά, ούτε κάν compressor δέν έχει.....

Νομίζω καλά τα πήγα!!!

305 ατμοσφαρικα παραμενουν 305 ....Ειδικα στα ψηλα που υπερισχυει λογω κιβυκων επρεπε να σου φυγει εστω κ σιγα σιγα .....

Χμμμμμ

Link to comment
Share on other sites

305 ατμοσφαρικα παραμενουν 305 ....Ειδικα στα ψηλα που υπερισχυει λογω κιβυκων επρεπε να σου φυγει εστω κ σιγα σιγα .....

Χμμμμμ

Πιθανόν να είναι και έτσι αλλά δέ θα το μάθουμε ποτέ γιατί ο τύπος γύρω στα 240 δικά μου πάτησε φρένο και εγκατέλειψε το πάτημα, οπότε.....

Η πλάκα είναι ότι εγώ πάτησα γιατί δέν είχα δεί το 350 και νόμιζα πως ήταν η 200άρα που την έχω χαλαρά και πήγα με θάρος. χαχαχαχα

Το 350 το είδα πιό μετά, όταν άφηνα για να μή τον ακουμπήσω που πλησίασα αρκετά κοντά και γυάλισε το νουμεράκι....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.