Jump to content
iosif2006

Golf Vi Tsi 122 Ps καιει λαδι?

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου.Μπήκα στο forum για να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε εσάς που σίγουρα θα ξέρετε κάτι παραπάνω.Παρήγγειλα σήμερα το νέο golf με τους 122 ίππους.Διάβασα σε διάφορα forum πως ο συγκεκριμένος tsi κινητήρας έχει όριο ζωής μέχρι τα 90000 χλμ.και πως καίει λάδι.Ήθελα να ρωτήσω αν με βάση την εμπειρία σας ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου όλα αλήθεια είναι. Ο κινητήρας έχει ζωή 90.000 χιλιόμετρα και μετά πρέπει να αλλάξεις μοτέρ. Επίσης μέχρι να φτάσεις αυτά τα χιλιόμετρα πρέπει να συμπληρώνεις 1 λίτρο λάδι κάθε 1000 χιλιόμετρα. Μα καλά ποιος στα λέει αυτά τα πράγματα? Κανένας με Auris!!!!

Και να σε ρωτήσω και κάτι, εσύ που τα άκουσες αυτά τα πράγματα ΓΙΑΤΙ πήγες και το παράγγειλες? tongue.giftongue.gif

Λοιπόν όπως κατάλαβες αστειεύομαι το μοτέρ είναι μια χαρά, ούτε λάδι καίει (μπορεί ελάχιστα τα πρώτα χιλιόμετρα- που είναι φυσιολογικό- και μετά σταματάει), και σίγουρα έχει ζωή πάνω από 300,000 χιλιόμετρα οπότε μην ανησυχείς και να το χαίρεσαι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου όλα αλήθεια είναι. Ο κινητήρας έχει ζωή 90.000 χιλιόμετρα και μετά πρέπει να αλλάξεις μοτέρ. Επίσης μέχρι να φτάσεις αυτά τα χιλιόμετρα πρέπει να συμπληρώνεις 1 λίτρο λάδι κάθε 1000 χιλιόμετρα. Μα καλά ποιος στα λέει αυτά τα πράγματα? Κανένας με Auris!!!!

Και να σε ρωτήσω και κάτι, εσύ που τα άκουσες αυτά τα πράγματα ΓΙΑΤΙ πήγες και το παράγγειλες? tongue.giftongue.gif

Λοιπόν όπως κατάλαβες αστειεύομαι το μοτέρ είναι μια χαρά, ούτε λάδι καίει (μπορεί ελάχιστα τα πρώτα χιλιόμετρα- που είναι φυσιολογικό- και μετά σταματάει), και σίγουρα έχει ζωή πάνω από 300,000 χιλιόμετρα οπότε μην ανησυχείς και να το χαίρεσαι :lol:

φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ.Αυτά τα διάβασα σήμερα σε forum και όπως καταλαβαίνεις ανησύχησα.Να σαι καλά για το ενδιαφέρον σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου iosif2006 δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης για τα μοτέρ των περισσότερων γερμανικών εταιριών! Το κάθε αμάξι είναι σαν το λόττο!

Η VW δεν βγάζει αμάξια "μίας χρήσης", αλλά για μιά ζωή. ¶σχετα αν κάποιοι θαμπώνονται απο ένα καινούριο μοντέλο και τρέχουν να αντικαταστήσουν το δικό τους με το νεότερο. Θα δεις οτι θα το αγαπήσεις τόσο που δεν θα θες να οδηγήσεις άλλη μάρκα!

Προβλήματα έχουν όλα τα αμάξια, αλλά τουλάχιστον τα δικά μας δεν έχουν σοβαρά προβλήματα.

Όσοι κατηγορούν τους κινητήρες TSI (122hp,140hp,160hp,170hp) , απλά τους ΖΗΛΕΥΟΥΝ!!! Είναι οι πιο αξιόπιστοι κινητήρες turbo-compressor μαζικής παραγωγής που υπήρξαν ποτέ.

Εσύ να ξέρεις οτι: "Ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

90.000 είναι πολλά. Εγώ υπολογίζω μέχρι τα 30.000 χλμ να μου κρατήσει. Α! Επίσης, μαζί με το αυτοκίνητο, η αντιπροσωπεία μου έκανε δώρο έναν μηχανικό! Τον έχω πάντα μαζί μου και μου κάνει όλες τις απαραίτητες εργασίες!!! Για παράδειγμα, όταν παρκάρω και πάω στο γραφείο, αυτός μου αλλάζει λάδια και υγρά φρένων! Κάθε Παρασκευή μου κάνει ρεκτιφιέ στη μηχανή και τις Πέμπτες μου αλλάζει τακάκια. Επίσης, όταν κάνω βόλτες, επειδή το αυτοκίνητο καταρρέει σιγά σιγά, τον κατεβάζω και μαζεύει από το δρόμο προφυλακτήρες, παρμπριζ, τροχούς και ό,τι άλλο φύγει από τη θέση του. Και η αλήθεια είναι ότι κάθε φορά που υπερβαίνω τα 50χλμ/ώρα, το μισό αυτοκίνητο ξεκολλάει! Προχθές μου έφυγε το καπώ και μας βγήκε η πίστη να το ξεκολλήσουμε από την οροφή το καημένου που βρισκόταν πίσω μου!

Υ.Γ. Πες στους σχιστομάτηδες με τα Aguris να ξεκολλήσουν το μυαλό τους. Σου υπόσχομαι να μη μετανιώσεις ούτε μισό ευρώ από τα λεφτά που θα δώσεις για το καινούριο σου αυτοκίνητο. Επίσης, εάν στα 90.000χλμ σπάσει η μηχανή σου, θα μαζέψουμε όλοι μαζί λεφτά και θα σου πάρουμε ένα καινούριο!

Καλοτάξιδο να είναι! Έκανες σπουδαία επιλογή. Θα μας θυμηθείς όταν το πας την πρώτη του βόλτα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πω ρε ζημια που εχουνε παθει με τους κινητηρες της βαφε , η λασπολογια εχει πιασει ταβανι

Το τι πιπες εφευρισκουν δεν περιγραφεται :lol:

Οσα δεν φτανει η αλεπου λεει ο λαος :lol: (...και εχει και δικιο)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ενστάσεις έως να ενημερωθείς πλήρως πάντα υπάρχουν και είναι καλό να υπάρχουν,γιατί δείχνουν πως ο εκφραστής τους φιλτράρει αυτά που ακούει και τα ερευνά παρά να τα δεχτεί ως αξιώματα.Έτσι και αλλιώς η τεχνολογία που παρουσίασε η VW στους κινητήρες TSI είναι καινοτομία που οι αντίπαλοι θα κάνουν χρόνια να συναγωνιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει βγάλει κάποια προβληματάκια (GOLF TSI 140HP) άλλα αν έπαιρνα τώρα αυτοκίνητο, πάλι το ίδιο θα έπαιρνα (ίσως να έπαιρνα το 160άρι). Το αμάξι είναι φοβερό. Τα προβήματα ήταν παιδικές ασθένειες και δε με ξενέρωσαν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

ναι εκαψε 700 μλ στα 15000 χμ.

ειναι φυσιολογικο μεχρι να ερθουν οι ανοχες του κηνιτηρα εκι που

πρεπει.

αστα τα golf παρε ενα aguris που αμα καψει λαδι δεν πιραζει περνει και

ελεολαδο

Link to comment
Share on other sites

90,000?

πολλα σου ειπαν.

εγω πιστευω πως καπου 54365 χιλιομετρα θα μου βγαλει .

ασε το εχω μετανοιωσει που πηρα το GTI . εδω και 3 χρονια εχει αλλαξει η ζωη μου. νιωθω μοναδικος, τρεχω πολυ, ξοδευω βενζινη 30 λιτρα στα 100 χιλιομετρα, καιω λαδι 1 λιτρο καθε 1000 χιλιομετρα κτλ. επισης συνεργειο δεν πηγαινω γιατι πλεον αγορασα ενα δικο μου. δε γινοταν αλιως.

το μετανιωσα που δεν πηρα ενα toyota που και ποιοτητα κατασκευης εχει την γνωστη σε μενα ποιοτητα πλαστικων ταπερ που εχει η μανα μου και αξιοπιστο ειναι καθως μεχρι τα 100 που πιανει ανετα, δεν παθαινει τιποτα. ποτε δεν χαλαει καθως σε καθε σερβις μου αλλαζουν τα παντα στο αυτοκινητο. βεβαια και στο GTI δεν εχει χαλασει κατι αλλα μαλον εχει χαλασει και δε το ξερω. ασε που συντομα θαφτασω τα 50,000 και επειδη εχω δει πως πολλλοι κινητηρες σπανε, φοβαμααι...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε διάφορα forum πως ο συγκεκριμένος tsi κινητήρας έχει όριο ζωής μέχρι τα 90000 χλμ.και πως καίει λάδι.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ που έκανα μερικές ''βόλτες'' σε κάποια φόρουμ όχι μόνο ιαπωνέζικων αυτοκινήτων αλλά και ιταλικών και γαλλικών διάβασα τα απίστευτα για τους tsi αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω με ποιά κριτήρια βγάζουν τέτοια συμπεράσματα. Κανείς τους δεν έχει αναφέρει ότι είχε tsi και του έπαθε την τάδε ζημιά, μόνο λόγια του αέρα και αστείες κουβέντες χωρίς αποδείξεις που από ότι φαίνεται το κάνουν για να νιώσουν καλύτερα οι ίδιοι τους.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

το μετανιωσα που δεν πηρα ενα toyota που και ποιοτητα κατασκευης εχει την γνωστη σε μενα ποιοτητα πλαστικων ταπερ που εχει η μανα μου

:lol: :lol: :lol: :lol: γαμεις :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

καει κ λαδι κ ξυδι κ αυγοκοβει κιολας! για να σε καθησυχασω εχω ενα golf v με 2500 km. εχει καψει λιγο λαδι στο στρωσιμο.ανοιγα το καπο στην αρχη κ εβρισκα λιγο λαδακι κ εχει κατεβει λιγο η σταθμη.ειναι λογικο.τον τελευταιο καιρο πλεον τπτ.ολα εστρωσαν.οταν το παρεις την πρωτη βολτα μετα ελα να μας πεις αν σε νοιαζει το οτι καει λιγο λαδι...ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΕΙ ΛΕΜΕ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου.Μπήκα στο forum για να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε εσάς που σίγουρα θα ξέρετε κάτι παραπάνω.Παρήγγειλα σήμερα το νέο golf με τους 122 ίππους.Διάβασα σε διάφορα forum πως ο συγκεκριμένος tsi κινητήρας έχει όριο ζωής μέχρι τα 90000 χλμ.και πως καίει λάδι.Ήθελα να ρωτήσω αν με βάση την εμπειρία σας ισχύει κάτι τέτοιο?

Φιλε Ιωσηφ.....Για τα fsi 1400 αν θυμαμαι καλα τσιμπανε λιγο λαδι..

Για το δικο σου μη φοβασαι τιποτα..

Τα παιδια παραπανω σε εχουν καλυψει πληρως πιστευω..

Μη ακους τον καθε καγκουρα να σου λεει μ@λ@κιες...

Εχω ακουσει μεχρι και για το οτι ''καθε 15000χλμ θελουν αλλαγη τα ρουλεμαν στο turbo'' ;;;;;;;;;;;; :mellow:

Ημαρτον πια....

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.Την Παρασκευή 17/07/2009 έκλεισα ένα GOLF TSI 122PS HIGHLINE με κάποια μικρο extra.Ειλικρινά αν διαβάσω άλλa λίγα post από το forum ή θα αυτοκτονίσω ή θα πάω και θα το ακυρώσω.Ούτως ή αλλίως μέχρι τέλος Οκτώβρη που μου είπαν ότι θα έρθει προλαβαίνω να διαβάσω πολλά και να κάνω πολλά.Ρεεεεεεε γιατί με αγχώνεται??????Καίει λάδια, χαλάνε κινητήρες, καίγονται ηλεκτρονικά και όλα αυτά σε καινούργια GOLF.Και μόνο 2 χρόνια εγγύηση!!!Λέτε να το ακυρώσω και να πάω σε κανέναν σχιστομάτι με 7έτη εγγύηση για να κοιμάμαι ήσυχος??Ήμουν κάτοχος toyota και mazda.Ειλικρινά δεν ξέρω που είναι τα συνεργεία εδώ στην Πάτρα.Μήπως τώρα με το GOLF πρέπει να δώ αν ο εδώ αντιπρόσωπος έχει κόρη και να την πιάσω γκόμενα???

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

φιλε Antonio4U τωρα που προλαβαινεις ακομα παρε ενα kia ceed. ειναι 5χρονια μπροστα απο τa golfakia μας.το λεει κ η διαφημιση αλλωστε :thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε Antonio4U τωρα που προλαβαινεις ακομα παρε ενα kia ceed. ειναι 5χρονια μπροστα απο τa golfakia μας.το λεει κ η διαφημιση αλλωστε :thumbsup::thumbsup:

Καλά αυτή η διαφήμηση είναι για τρελά γέλια θάβει μεγάλα ονόματα λες και το ceed είναι κάνα υπεράμαξο!

Link to comment
Share on other sites

φιλε Antonio4U τωρα που προλαβαινεις ακομα παρε ενα kia ceed. ειναι 5χρονια μπροστα απο τa golfakia μας.το λεει κ η διαφημιση αλλωστε :thumbsup::thumbsup:
Μετά από αυτό, χώνεις μια σφήνα εκείνον τον τύπο στην τράπεζα που γελάει και λέει: "Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρετε;;;" B)
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.Την Παρασκευή 17/07/2009 έκλεισα ένα GOLF TSI 122PS HIGHLINE με κάποια μικρο extra.Ειλικρινά αν διαβάσω άλλa λίγα post από το forum ή θα αυτοκτονίσω ή θα πάω και θα το ακυρώσω.Ούτως ή αλλίως μέχρι τέλος Οκτώβρη που μου είπαν ότι θα έρθει προλαβαίνω να διαβάσω πολλά και να κάνω πολλά.Ρεεεεεεε γιατί με αγχώνεται??????Καίει λάδια, χαλάνε κινητήρες, καίγονται ηλεκτρονικά και όλα αυτά σε καινούργια GOLF.Και μόνο 2 χρόνια εγγύηση!!!Λέτε να το ακυρώσω και να πάω σε κανέναν σχιστομάτι με 7έτη εγγύηση για να κοιμάμαι ήσυχος??Ήμουν κάτοχος toyota και mazda.Ειλικρινά δεν ξέρω που είναι τα συνεργεία εδώ στην Πάτρα.Μήπως τώρα με το GOLF πρέπει να δώ αν ο εδώ αντιπρόσωπος έχει κόρη και να την πιάσω γκόμενα???

Τα 7 χρόνια εγγύηση είναι μούφα!!! Επειδή είμαι υπεύθυνος σε εταιρία παροχής προνομιακής εγγύησης, ένα έχω να σου πω: τα δυο πρώτα χρόνια είσαι καλυμμένος! Όταν περάσεις στην προνομιακή είσαι στα Χέρια των ασφαλιστικών εταιριών που παρέχουν περιορισμένη εγγύηση και με σφιχτούς όρους! Σου καλύπτουν πολύ λιγότερες ζημιές από ότι το Εργοστάσιο!

Κοινός την έχεις βάψει αν χρειαστείς κάτι μετά τα 2 πρώτα χρόνια!!!

Εξάλλου αν θες αγοράζεις και εσύ άλλα 2 χρόνια εγγύηση που στην παρέχει η Allianz.

Μην μιλήσω για την ποιότητα, την οδική και την παθητική ασφάλεια και αίσθηση των ΚΙΑ γιατί θα γίνω γραφικός. Δοκίμασε μόνος σου και τα δύο και σύγκρινε τα - αν γίνεται βέβαια - και θα καταλάβεις τι κουβάς θα μοιάζει το ΚΙΑ μπροστά στο VW worthy.gif

Εδώ μέσα που μπήκες να μάθεις για το Golf πριν το αγοράσεις, θα διαβάσεις κατά 90% αρνητικά θέματα αφού ο καθένας μπαίνει για να λύσει το πρόβλημά του και όχι για να παινέψει το αμάξι του! Είναι φυσικό να φοβηθείς έτσι! Σε όποιο ΣΟΒΑΡΟ φόρουμ μπεις και όποια εταιρία αυτοκινήτων και να είναι το ίδιο θα βρεις μπροστά σου.

Μείνε λοιπόν στην απόφασή σου να πάρεις το Golf 6 που παρήγγειλες γιατί είναι ένα από τα καλύτερα αυτοκίνητα στην κατηγορία του, αφού είναι και ο ιδρυτής και της κατηγορίας αυτής! :huh::rolleyes::(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.