Jump to content
lak100

Comfortline Vs Highline

Recommended Posts

παιδια ποια εκδοση να προτιμησω και γιατι? θελω σιγουρα cruise control γιατι θα το μετατρεψω με χειρογκαζο. το πολυλειτουργικο τιμονι αξιζει? ποια ειναι τα υπερ του?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια εκδοση να προτιμησω και γιατι? θελω σιγουρα cruise control γιατι θα το μετατρεψω με χειρογκαζο. το πολυλειτουργικο τιμονι αξιζει? ποια ειναι τα υπερ του?

κατά τη γνώμη μου αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα να πάρεις το highline. όλα είναι πολύ καλύτερα, όπως τα καθίσματα, τα πλαστικά στις πόρτες κτλ. έχει cruise control και το πολυλειτουργικό τιμόνι που σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη. τα έχεις όλα στο τιμόνι και δε σε απασχολεί τίποτα για να πάρεις τα χέρια σου από εκεί. επιπλέον αυτός ο φωτισμός στα πλήκτρα στο τιμόνι είναι τέλειος και δίνει άλλη αίσθηση όταν οδηγείς βράδυ! εγώ αυτή την έκδοση πήρα και είμαι υπερευχαριστημένος! ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα να πάρεις το highline. όλα είναι πολύ καλύτερα, όπως τα καθίσματα, τα πλαστικά στις πόρτες κτλ. έχει cruise control και το πολυλειτουργικό τιμόνι που σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη. τα έχεις όλα στο τιμόνι και δε σε απασχολεί τίποτα για να πάρεις τα χέρια σου από εκεί. επιπλέον αυτός ο φωτισμός στα πλήκτρα στο τιμόνι είναι τέλειος και δίνει άλλη αίσθηση όταν οδηγείς βράδυ! εγώ αυτή την έκδοση πήρα και είμαι υπερευχαριστημένος! ελπίζω να βοήθησα
Εχει σιγουρα το highline cruise control?
Link to comment
Share on other sites

Έχει, από ότι είδα ενός φίλου. Πάντως το δικό μου που είναι Comfortline με έξτρα το τιμόνι με τα πλήκτρα, μια χαρά είναι. Προσωπικά δε μου λείπει ούτε ο αυτόματος κλιματισμός, ούτε τα αλκαντάρα καθίσματα. Αντίθετα και σε μένα και σε αρκετούς φίλους που το είδαν, τους άρεσε που τα φιλέτα που έχει στο ταμπλώ και στις πόρτες ήταν σαν ανθρακονήματα, σε αντίθεση με τα ασημί που έχει το high.

Link to comment
Share on other sites

Εχει σιγουρα το highline cruise control?

Φίλε εχω πάρει το golf 6 highline. Το cruise control το εχει και ειναι αρκετα ευχρηστο και λειτουργικο. Το τιμόνι οντως περα απο ευκολια στο cd-ραδιοφωνο χειριζεσαι ανετα τον υπολογιστη ταξιδίου και εχει πολυ ωραιο φωτισμο. Επισης διαφορες με αλλες εκδοσεις είναι:

1) προστατευτικη γριλια ψυγειου σε μαυρο χρωμα με διακΟσμητικά στοιχεία χρωμίου

2)ζάντες ελαφρού κράματος atlanta 16 αρες με ελαστικά 225/40 r18

3) alcantera υφασμα

4)προβολεις ομίχλης

5)τιμόνι δερνατινο πολυλειτουργικό και μοχλος ταχυτητων και χειροφρενο δερμάτινο.

6)κλιματισμος climatronic

7)οθονη πολλαπλων λειτουργιων Plus με περισσοτερες λειτουργιες απο αλλες εκδόσεις

Και αν μου επιτρέπεις πρωσοπικη μου αποψη μην ξεχάσεις να βάλεις το Rcd 510.extra βέβαια αλλα αααααξίζει πραγματικά!!Γεμίζει ολο το ταμπλο! :D

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου comfortline είχε έξτρα τα χειριστήρια στο τιμόνι και τα προβολάκια. Πάνω κάτω δεν του λείπει τίποτα σπουδάιο. Η μάσκα έχει χρώμιο αλλά δεν έχει όντως στο ψυγείο χαμηλά, αλλά δεν είναι κάτι φοβερό. Αυτό που δεν ξέρω τώρα είναι για την οθόνη. Δείχνει να έχει πολλές λειτουργίες. Κατανάλωση, αυτονομία, χρόνο ταξιδιού, απόσταση, ταχύτητα με ψηφιακή ένδειξη κλπ. Αυτό που δεν έχει και το έχω δει σε ίδια οθόνη σε audi είναι θερμοκρασία λαδιού. Έχει κάτι τέτοιο στο highline?

Link to comment
Share on other sites

Ναι , το κοίταξα και εγώ και εχει. Γενικα το Highline εχει περισσότερα απο τις αλλες δυο εκδόσεις και αν δεν παίζει οικονομικό ζήτημα το συνιστω. Μπορεί να διαφέρουν σε λεπτομέρειες αλλα συνήθως 'οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά'. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σίγουρα καμιά φορά οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Είναι όμως και θέμα προτεραιοτήτων. Για παράδειγμα σε ότι αμάξι είχα μέχρι τώρα είχα χειροκίνητο a/c και ποτέ δε μου έλειψε ο αυτόματος κλιματισμός. Από εκεί και πέρα όμως αν παίζει οικονομικό ζήτημα, θεωρώ καλύτερα comfortline 160 παρά highline 122. Και εδώ που τα λέμε όλα golfakia είναι. ¶μα έχεις τρέλα με το αμάξι, σ'αρέσει ακόμα και αν είναι το trend με τα βασικά τάσια. Ειδικά για κάποιον που δεν το έχει ψάξει μη νομίζετε ότι θα καταλάβει καμιά διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

οταν ερθει η ωρα της αγορας θα επιλεξω το highline πακετο. τωρα αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχουν στον εξτρα εξοπλισμο ηλεκτρικα ρυθμιζομενα καθισματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εχω πάρει το golf 6 highline. Το cruise control το εχει και ειναι αρκετα ευχρηστο και λειτουργικο. Το τιμόνι οντως περα απο ευκολια στο cd-ραδιοφωνο χειριζεσαι ανετα τον υπολογιστη ταξιδίου και εχει πολυ ωραιο φωτισμο. Επισης διαφορες με αλλες εκδοσεις είναι:

1) προστατευτικη γριλια ψυγειου σε μαυρο χρωμα με διακΟσμητικά στοιχεία χρωμίου

2)ζάντες ελαφρού κράματος atlanta 16 αρες με ελαστικά 225/40 r18

3) alcantera υφασμα

4)προβολεις ομίχλης

5)τιμόνι δερνατινο πολυλειτουργικό και μοχλος ταχυτητων και χειροφρενο δερμάτινο.

6)κλιματισμος climatronic

7)οθονη πολλαπλων λειτουργιων Plus με περισσοτερες λειτουργιες απο αλλες εκδόσεις

Και αν μου επιτρέπεις πρωσοπικη μου αποψη μην ξεχάσεις να βάλεις το Rcd 510.extra βέβαια αλλα αααααξίζει πραγματικά!!Γεμίζει ολο το ταμπλο! :D

Eίμαι πολύ κοντά και εγώ στο να παραγγείλω το Ηighline DSG7 Golf (αν και με χαλάνε οι σχεδόν 4 μήνες που θα περιμένω)..

Μεγάλη καούρα από όλα τα προηγούμενα τουτού μου είναι η γνήσια ηλιοροφή αλλά τελικά δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά της

μιας και είναι σχετικά μικρή, δεν είμαι καπνιστής και ως οδηγός δεν νομίζω οτι θα κοιτάξω πολλές φορές τον γαλανό ουρανό μας :D

Το 510 το έχω ήδη επιλέξει πάντως καθώς και αισθητήρες παρκιν αλλά και συναγερμό..

Τώρα βέβαια με τα προβλήματα και τους θορύβους κινητήρα και DSG7 η αλήθεια είναι οτι με έχουν προβληματίσει αρκετά...

Edited by stakyrFR
Link to comment
Share on other sites

Κατανάλωση, αυτονομία, χρόνο ταξιδιού, απόσταση, ταχύτητα με ψηφιακή ένδειξη κλπ. Αυτό που δεν έχει και το έχω δει σε ίδια οθόνη σε audi είναι θερμοκρασία λαδιού. Έχει κάτι τέτοιο στο highline?
ναί έχει
Ναι , το κοίταξα και εγώ και εχει. Γενικα το Highline εχει περισσότερα απο τις αλλες δυο εκδόσεις και αν δεν παίζει οικονομικό ζήτημα το συνιστω. Μπορεί να διαφέρουν σε λεπτομέρειες αλλα συνήθως 'οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά'. :D

Που τη βρήκατε την ένδειξη θερμοκρασία λαδιού (μήπως τη μπερδέψατε με την εξωτερική θερμοκρασία, γιατί δεν τη βρίσκω); Έχει κάνα κρυφό μενού το Γκολφ 6 ή έκανε καμιά αλλαγή στο λογισμικό τελευταία η VW (το αμάξι το χω 4 μήνες) ;

Τώρα βέβαια με τα προβλήματα και τους θορύβους κινητήρα και DSG7 η αλήθεια είναι οτι με έχουν προβληματίσει αρκετά...

Σχετικά με τους θορύβους του κινητήρα κάνει φασαρία μόνο το πρώτο λεπτό και μετά γίνεται αθόρυβο.

Δεν ξέρω αν το χειμώμα θα κάνει μερικά λεπτά παραπάνω.

Το DSG7 στο δικό μου αμάξι κάνει το σχετικό θόρυβο, αλλά ακούγεται μόνο αν δεν βάλεις μουσική και αν έχεις ανοιχτά παράθυρα. (Προσωπικά δε με ενοχλεί, αφού σπάνια το ακούω)

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους θορύβους του κινητήρα κάνει φασαρία μόνο το πρώτο λεπτό και μετά γίνεται αθόρυβο.

Δεν ξέρω αν το χειμώμα θα κάνει μερικά λεπτά παραπάνω.

Το DSG7 στο δικό μου αμάξι κάνει το σχετικό θόρυβο, αλλά ακούγεται μόνο αν δεν βάλεις μουσική και αν έχεις ανοιχτά παράθυρα. (Προσωπικά δεν με ενοχλεί, αφού σπάνια το ακούω)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Και τα προβλήματα με τις τροχαλίες, τις Ν75 και τις σκάστρες με απασχολούν και μου προκαλούν προβληματισμό παρόλο που προέρχομαι

από Leon FR I full stage 2 με παρεμφερή ανταλλακτικά που τα είχα εγώ αλλάξει λόγω του γνωστού μικροβίου της βελτίωσης και μόνο..

Ελπίζω να μην μετανιώσω λόγω αυτών των προβλημάτων στο Golf VI όταν με το καλό πάρω την τελική απόφαση και το παραγγείλω!

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΑΔΙΟΥ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!

πήρα το 1.4 160 τον ιούνιο την έκδοση highline! έχει θερμοκρασία λαδιού με ψηφιακή ένδειξη, εκεί που έχει τισ καταναλώσεις, την αυτονομία κτλ! εννοείται εκτός από την αναλογική ένδειξη στο στροφόμετρο

Link to comment
Share on other sites

οταν ερθει η ωρα της αγορας θα επιλεξω το highline πακετο. τωρα αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχουν στον εξτρα εξοπλισμο ηλεκτρικα ρυθμιζομενα καθισματα.

Αν υπολογίσεις ότι το highline σε σχέση με το comfortline έχει επιπλέον :

1. Bucket καθίσματα ύφασμα / αλκαντάρα.

2. Αυτόματο διζωνικό κλιματισμό.

3. Προβολείς ομίχλης.

4. Ζάντες αλουμινίου 16 ιντσών.

5. Τιμόνι με χειριστήρια.

Τότε η διαφορά των 1.150 ευρώ νομίζω ότι είναι μικρή για αυτά που σου προσφέρει η έκδοση highline.

Εκείνο που έχω ευχαριστηθεί περισότερο όλων προσωπικά είναι η ηλιοροφή που πραγματικά αξίζει τα λεφτά της (830 ευρώ) καθώς δύσκολα μπορεί να τοποθετηθεί εκ των υστέρων (μπλέκεις με υπουργεία, χρειάζεσαι έκδοση νέας άδειας, θα έχεις αμφιβόλου ποιότητας στεγανοποίηση κλπ).

Για ηλεκτρικά καθίσματα μπορείς να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία αλλά σίγουρα δεν θα έχουν ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα κ θα πρέπει να πας σε παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Aχχχ αυτή η ηλιοροφή είναι μεγάλη καψούρα και δεν ξέρω τελικά αν θα μπορέσω να κάνω

το επιπλέον έξοδο για να την επιλέξω....

Ευτυχώς που είναι κλασική μικρή σε μέγεθος και έχω μία "δικαιολογία" προς τον εαυτό μου

για να λέω οτι δεν θα την επιλέξω τελικά..

Αν ήταν καμία πανοραμική απλά δεν θα το συζητούσα καν!

Edited by stakyrFR
Link to comment
Share on other sites

πήρα το 1.4 160 τον ιούνιο την έκδοση highline! έχει θερμοκρασία λαδιού με ψηφιακή ένδειξη, εκεί που έχει τισ καταναλώσεις, την αυτονομία κτλ! εννοείται εκτός από την αναλογική ένδειξη στο στροφόμετρο

Και οι δυο έχετε δίκιο!

Και εξηγούμαι: το δικό μου, αγορασμένο τον Απρίλιο, έχει οθόνη που πάνω γράφει MFD και δεν έχει θερμοκρασία λαδιού.

Ενός γνωστού μου, αγορασμένο τον Αύγουστο, έχει οθόνη που γράφει MFA (ή κάπως έτσι), έχει ελαφρές διαφορές στις ενδείξεις των ανοικτών πορτών και έχει θερμοκρασία λαδιού.

Θα μου πείτε γιατί σε 4 μήνες αλλάξανε μενού και προφανώς λογισμικό; Έλα ντε!!!

Link to comment
Share on other sites

Aχχχ αυτή η ηλιοροφή είναι μεγάλη καψούρα και δεν ξέρω τελικά αν θα μπορέσω να κάνω

το επιπλέον έξοδο για να την επιλέξω....

Ευτυχώς που είναι κλασική μικρή σε μέγεθος και έχω μία "δικαιολογία" προς τον εαυτό μου

για να λέω οτι δεν θα την επιλέξω τελικά..

Αν ήταν καμία πανοραμική απλά δεν θα το συζητούσα καν!

εννοείται! για μένα τόσα λεφτά δεν τα αξίζει η συγκεκριμένη ηλιοροφή! μέχρι και το corsa έχει πανοραμική και ανοίγει η μισή, δηλαδή το μισό αμάξι!!!!!!!! και η τιμή της 1200 νομίζω που τα άξιζε 100% για μένα!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται! για μένα τόσα λεφτά δεν τα αξίζει η συγκεκριμένη ηλιοροφή! μέχρι και το corsa έχει πανοραμική και ανοίγει η μισή, δηλαδή το μισό αμάξι!!!!!!!! και η τιμή της 1200 νομίζω που τα άξιζε 100% για μένα!

Μην τρελλαθούμε βρε παιδιά, τι εννοείτε μικρή??!! Για ηλιοροφή μιλάμε όχι για κουπέ- καμπριολέ αυτοκίνητο.

Και για πια επιβάρυνση?? Τα 830 ευρώ είναι 3,6% στα 23.000 που έχει το highline 160hp?? Δηλαδή δεν θα δώσετε για πρόγραμμα εκ των υστέρων ή άλλο αξεσουάρ 800 ευρώ??

Μια χαρά είναι για όποιον υποψήφιο αγοραστή θέλει να την επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Εδω να προσθεσω οτι η ηλιοροφη δεν εχει να κανει μονο με το αν καπνιζεις η οχι αλλα ειναι πολυ χρησιμη και στην εθνικη που ανανεωνεται ο αερας χωρις να ανοιγεις το παραθυρο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.