Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ρε παιδιά τι στο διάολο τόσο εύκολα χαλάει?

έπεσε σε μια λακκούβα χθες και στράβωσε θέλει ευθυγράμμιση άμεσα.

κοιτα κ τα λαστιχα..εγω εχω αλλαξει κ τα 2 μπροστα...3 καρουμπαλα ειχαν...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι στο διάολο τόσο εύκολα χαλάει?

έπεσε σε μια λακκούβα χθες και στράβωσε θέλει ευθυγράμμιση άμεσα.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38055&view=findpost&p=437769

Link to comment
Share on other sites

να είσαι καλά φιλε μου! ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. και εγώ μάλλον θα το παραγγείλω σε μαύρο με την οροφή!... είχα την εντύπωση πως δεν είχες ορατότητα από μέσα! και έλεγα να την αφαιρέσω από την παραγγελία.

όταν λες είναι ενοχλητικό όταν πας πάνω από 120χμ

είναι ενοχλητικό τι εννοείς? γενικά η όταν την έχεις ανοιχτή?

Ναι οταν την εχεις ανοιχτη οταν πας πανω απο 120χλμ αρχιζει και κοπαναει το κουρτινακη του ανεμοθραυστη που σικονετε για να μην μπενει ο αερας με ορμη μεσα στην καμπινα...

Αλλα αμα θες να κανεις ταξιδακι βαλτην στην ανακληση και εισαι κομπλε μπενει αρκετος αερας και δεν εχεις τη βαβουρα απο τα παραθυρα...

Link to comment
Share on other sites

τι θελεις να πεις οτι δεν υπαρχει *διακοπη* στον κινητηρα;;;

Mάλλον εννοεί οτι δεν κλείνει το γκάζι στα ανεβάσματα :bow:

Το golf πάντως παρα το dsg δεν έχει τσιμπήσει γραμή λάδι μέχρι στιγμής, βέβαια έχει καιρό μεχρι την αλλαγή ακόμα, θα δειξει...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως στάθηκα τυχερός! ενώ ήμουν δυσαρεστημένος γιατί την αναμονή του GTI 3 μήνες... με ενημέρωσε η αντιπροσωπεία μου ότι τέλος μάρτη έρχεται GTI στο τελωνείο! μαύρο με ηλιοροφή και B-xenon έτσι ακριβώς όπως ήθελα να το παραγγείλω! και το κράτησα..

και θα το έχω μέχρι τέλος μάρτη :bow::question: :question: :whistling::thumbsu::frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics:

Edited by Malousgr
Link to comment
Share on other sites

3 μήνες!!!!!

Φίλε μου εγώ το παρήγγειλα στης 26 Οκτ. και ακόμα περιμένω…

5 εβδομάδα του 2011 μου είπαν κατασκευή, άντε και μετά μέρες στο τελωνείο…άστα χέστα…

5door, άσπρο, ηλιοροφή και B-xenon, cruise control –park pilot.

Patients is a virtue...:startle:

νομίζω πως στάθηκα τυχερός! ενώ ήμουν δυσαρεστημένος γιατί την αναμονή του GTI 3 μήνες... με ενημέρωσε η αντιπροσωπεία μου ότι τέλος μάρτη έρχεται GTI στο τελωνείο! μαύρο με ηλιοροφή και B-xenon έτσι ακριβώς όπως ήθελα να το παραγγείλω! και το κράτησα..

και θα το έχω μέχρι τέλος μάρτη :clapping::frantics::wacko::tongue::frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics: :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους μια ερώτηση μόνο, είναι εύκολο σε κάποιον να ανέβασει τον κατάλογο με τα εξτρά?

Και αν κάποιος γνώριζει την διαφόρα κατανάλωσης μετάξυ αυτού του αυτοκίνητου και ενός golf 160ps χειροκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους μια ερώτηση μόνο, είναι εύκολο σε κάποιον να ανέβασει τον κατάλογο με τα εξτρά?

Και αν κάποιος γνώριζει την διαφόρα κατανάλωσης μετάξυ αυτού του αυτοκίνητου και ενός golf 160ps χειροκίνητο

Ο κατάλογος με τα έξτρα έχει ανέβει εδώ:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32038&st=160

Δεν ξέρω αν υπάρχουν μικροαλλαγές με τις νέες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

3 μήνες!!!!!

Φίλε μου εγώ το παρήγγειλα στης 26 Οκτ. και ακόμα περιμένω…

5 εβδομάδα του 2011 μου είπαν κατασκευή, άντε και μετά μέρες στο τελωνείο…άστα χέστα…

5door, άσπρο, ηλιοροφή και B-xenon, cruise control –park pilot.

Patients is a virtue...:startle:

Εχει ερθει το αμαξι στην Ελλαδα;

Πόσο καιρό χρειάζεται για τελωνείο πινακίδες κτλ?

Εμενα μου είπαν 9η εβδομάδα παραγωγή και θα το εχω γύρω στις 21/3

Link to comment
Share on other sites

3 μήνες!!!!!

Φίλε μου εγώ το παρήγγειλα στης 26 Οκτ. και ακόμα περιμένω…

5 εβδομάδα του 2011 μου είπαν κατασκευή, άντε και μετά μέρες στο τελωνείο…άστα χέστα…

5door, άσπρο, ηλιοροφή και B-xenon, cruise control –park pilot.

Patients is a virtue...:startle:

4 μήνες... κάπου εκεί είναι λογικά! γιατί έχεις βάλει αρκετά extra! η ηλιοροφή για να φιαχτεί και να εφαρμοστεί στο αμάξωμα θέλει άνετα 1 μηνα. μου το έλεγε η αντιπροσωπεία αυτό! αυτό το αμάξι που θα έρθει στο τελωνείο τέλος μαρτίου! που κράτησα μπορεί να ήταν στην παραγγελια 4 μήνες... λόγο τις οροφής! :startle:

Link to comment
Share on other sites

4 μήνες... κάπου εκεί είναι λογικά! γιατί έχεις βάλει αρκετά extra! η ηλιοροφή για να φιαχτεί και να εφαρμοστεί στο αμάξωμα θέλει άνετα 1 μηνα. μου το έλεγε η αντιπροσωπεία αυτό! αυτό το αμάξι που θα έρθει στο τελωνείο τέλος μαρτίου! που κράτησα μπορεί να ήταν στην παραγγελια 4 μήνες... λόγο τις οροφής! :startle:

Συγνωμη αλλα δεν νομιζω να χρειαζεται 1 μηνα το εργοστασιο για να φτιαξει μια ηλιοροφη.Σε μια μερα φτιαχνεται το αμαξι.Ολα αυτοματοποιημενα ειναι.Μαλλον δικαιολογια για τον μεγαλο χρονο παράδοσης ήταν.

Αν διαβασεις σε προηγουμενες δημοσιευσεις η καθυστερηση οφειλονταν στο οτι τα πολο με ηλιοροφη ξεκινησαν να παραγονταν την 44η νομιζω εβδομαδα του ετους.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν εχει καμια σχεση Ανδρεα φιλε.

Θελω ομως να μας πει ο φιλος μας γιατι το λεει αυτο

οταν σ ενα αυτοκινητο η αποσυμπλεξη γινεται υδραυλικα ο κινητηρας χανει ισχυ...στο DSG που ειναι ξηρη δεν χανει καθολου..περισσοτερη ισχυς σε ενα αμαξι που ο κομπρεσορας ανοιγει απ τις 2.500σ.α.λ σημαινει οτι θα καψεις περισσοτερο λαδι...κ αμα το πιεζεις κ πολυ θα καψεις παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Ξέρει κανείς πότε ανοίγει το τούρμπο και πότε ο κομπρέσσορας? από ποιες μέχρι ποιες στρόφες λειτουργούν αντίστοιχα?

Δεν γνωρίζει κανείς?

Edited by m@Riosgti
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυαναμενόμενη ημερομηνία ( 17η με 19η εβδομάδα παραγωγής ) που θα παραλάβω κι εγώ με τη σειρά μου το νέο polo gti, διαβάζοντας καθημερινά εδώ μέσα απόψεις και παρατηρήσεις, επισημάνω τα εξής, για να δούμε μαζί τις απαντήσεις.

1) Όλα τα gti καίουν λάδι και με τι συχνότητα? Δηλαδή αν δεν το πιέζεις καθόλου δεν καίει και αν το οδηγείς ( όχι με υπερβολή αλλά πιο δυναμικά ) καίει? Πάντα?

2) Με τον αέρα στα λάστιχα έχω μπερδευτεί. Πόσος πρέπει να είναι τελικά με βάση τα ελληνικά δεδομένα και χωρίς να σηκώνεσαι όρθιος όταν βλέπεις λακούβα ? Χτυπάει γενικά σε ανωμαλίες ή είναι κάπως μαλακό ?

3) Μέσος όρος κατανάλωσης οδηγώντας ήρεμα 6lt?

4) Πάντα ακούγεται αέρας από τον ανεμοθραύστη της οροφής μετά τα 120χλμ?

5) Είναι θέμα κακής τύχης να ακούς τριξίματα ( όπως για παράδειγμα στους μαρσπιέδες στις πόρτες ) όπως έχει γραφτεί ?

6) Είναι κάποιος που έχει ξενερώσει σε γενικές γραμμές ?

Σε προσωπικό επίπεδο, σαν πρώην κάτοχος του tsi highline, ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος και ελπίζω ακόμα περισσότερο με το gti.

Link to comment
Share on other sites

οταν σ ενα αυτοκινητο η αποσυμπλεξη γινεται υδραυλικα ο κινητηρας χανει ισχυ...στο DSG που ειναι ξηρη δεν χανει καθολου..περισσοτερη ισχυς σε ενα αμαξι που ο κομπρεσορας ανοιγει απ τις 2.500σ.α.λ σημαινει οτι θα καψεις περισσοτερο λαδι...κ αμα το πιεζεις κ πολυ θα καψεις παραπανω...

μαλιστα..δλδ εμενα το gti που ειναι dsg και ητανε και κοντα στα 400 αλογα αμα σου πω οτι στα 100000+χμ που εχω δεν καει σταγονα θα με πεις ψευτη η ασχετο??νομιζω αγαπητε μου αυτο με την διακοπη του κινητητρα δεν ισχυει σε καμια απολυτος περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πεί τι φίλτρο λαδιού φοράει το polo gti 6r1?

Τί να τύπο φίλτρου να αγοράσω?

03C 115 561 D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.