Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Το Ν δεν ειναι η νεκρα?οποτε αν ειναι γιατι δεν μπορεις να βαλεις εκει το μοχλο οταν πας με 100 χλμ ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Το Ν δεν ειναι η νεκρα?οποτε αν ειναι γιατι δεν μπορεις να βαλεις εκει το μοχλο οταν πας με 100 χλμ ας πουμε?

για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό? να έχεις ένα ακυβέρνητο αυτοκίνητο με τέτοια ταχύτητα? :poke:

anyway..επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε κλειστές στροφές όταν είσαι με ταχύτητα δε θέλει φρενο?!?!?!?! πατώντας φρένο σε 2-3 κλειστές στροφές πήγε να με πετάξει έξω... ενώ αφήνοντας απλά από γκάζι βλέπω ότι κολάει στο δρόμο και κράταει την πορεία του σταθερή παρόλο που είχα μεγάλη ταχύτητα... τεσπα.. απλές παρατηρήσεις και πειραματισμοί :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις έφτασα τα 1700 χιλ. με το GTI μου και θέλω να συζητήσουμε τα παρακάτω:

1) Τελικά τι πίεση έχετε στα ελαστικά σας? εγώ έχω βάλει 31 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το σκέφτομαι να βάλω 36 γιατί φοβάμαι μην γίνει κούτσουρο.

2) Όσο αναφορά τις επιδόσεις. Θεωρώ πως στην περίπτωση που θέλουμε γρήγορη οδήγιση ιδανικό είναι το Μ και όχι το S. Το S σε φτάνει κόφτες και χάνεις έδαφος...Είναι προτιμότερο όμως για προσπεράσεις.

3) Κατανάλωση.....Θεωρώ ότι η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη. Όσο ήρεμα και να οδηγίσω δεν έχω καταφέρει να την ρίξω κάτω από 9.

4) Θόρυβοι. Δεν ακούω απολύτως κανένα θόρυβο. Ούτε καν το DSG στις λακούβες.Ειναι απίστευτα ήσυχο πολύ πιο ήσυχο από το golfaki που είχα πριν.

5) Εσωτερικό .... απλά υπέροχο...

6) Ηχοσύστημα....το θεωρώ πολύ καλό. Είμαι ικανποποιημένος.

Γενικά ολοκληρωμένο σύνολο. Πιστεύω ότι ένα τσικ στην ροπή στα ψηλά το χρειαζόταν πάντως....Μπορούσαν να το δόσουν.....

αυτά προς το παρόν...περιμένω παρατηρήσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις έφτασα τα 1700 χιλ. με το GTI μου και θέλω να συζητήσουμε τα παρακάτω:

1) Τελικά τι πίεση έχετε στα ελαστικά σας? εγώ έχω βάλει 31 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το σκέφτομαι να βάλω 36 γιατί φοβάμαι μην γίνει κούτσουρο.

2) Όσο αναφορά τις επιδόσεις. Θεωρώ πως στην περίπτωση που θέλουμε γρήγορη οδήγιση ιδανικό είναι το Μ και όχι το S. Το S σε φτάνει κόφτες και χάνεις έδαφος...Είναι προτιμότερο όμως για προσπεράσεις.

3) Κατανάλωση.....Θεωρώ ότι η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη. Όσο ήρεμα και να οδηγίσω δεν έχω καταφέρει να την ρίξω κάτω από 9.

4) Θόρυβοι. Δεν ακούω απολύτως κανένα θόρυβο. Ούτε καν το DSG στις λακούβες.Ειναι απίστευτα ήσυχο πολύ πιο ήσυχο από το golfaki που είχα πριν.

5) Εσωτερικό .... απλά υπέροχο...

6) Ηχοσύστημα....το θεωρώ πολύ καλό. Είμαι ικανποποιημένος.

Γενικά ολοκληρωμένο σύνολο. Πιστεύω ότι ένα τσικ στην ροπή στα ψηλά το χρειαζόταν πάντως....Μπορούσαν να το δόσουν.....

αυτά προς το παρόν...περιμένω παρατηρήσεις.....

σχ.1: καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο !

σχ.2: να το χαίρεσαι !

σχ.3: η υπογραφή τα λέει όλα ....

:ermm:

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό? να έχεις ένα ακυβέρνητο αυτοκίνητο με τέτοια ταχύτητα? :poke:

anyway..επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε κλειστές στροφές όταν είσαι με ταχύτητα δε θέλει φρενο?!?!?!?! πατώντας φρένο σε 2-3 κλειστές στροφές πήγε να με πετάξει έξω... ενώ αφήνοντας απλά από γκάζι βλέπω ότι κολάει στο δρόμο και κράταει την πορεία του σταθερή παρόλο που είχα μεγάλη ταχύτητα... τεσπα.. απλές παρατηρήσεις και πειραματισμοί :ermm:

Είναι αναλόγως και τις στροφές

Πχ για να κάνεις 3 στροφές είτε με γρήγορο είτε τέρμα ρυθμό δεν γίνεται να μην πατήσεις φρένο

Τι διαστάσεις είναι το λάστιχο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναλόγως και τις στροφές

Πχ για να κάνεις 3 στροφές είτε με γρήγορο είτε τέρμα ρυθμό δεν γίνεται να μην πατήσεις φρένο

Τι διαστάσεις είναι το λάστιχο?

215/40R17 7Jx17 ΕΤ 46

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Το Ν δεν ειναι η νεκρα?οποτε αν ειναι γιατι δεν μπορεις να βαλεις εκει το μοχλο οταν πας με 100 χλμ ας πουμε?

Την ίδια απορία είχα και εγω στην αρχή , και μάλιστα έλεγα πως πρέπει να βάζω Ν σε μεγάλες ευθείες ή κατηφόρες για να το ξεκουράζω λιγάκι . Αλλά αν διαβάσεις το manual σου εξηγεί πως εν κινήσει αν Βαλεις Ν το κιβώτιο δεν λυπαίνεται με αποτέλεσμα να φθείρεται. Οπότε απο τότε Ν σπάνια .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις έφτασα τα 1700 χιλ. με το GTI μου και θέλω να συζητήσουμε τα παρακάτω:

1) Τελικά τι πίεση έχετε στα ελαστικά σας? εγώ έχω βάλει 31 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το σκέφτομαι να βάλω 36 γιατί φοβάμαι μην γίνει κούτσουρο.

2) Όσο αναφορά τις επιδόσεις. Θεωρώ πως στην περίπτωση που θέλουμε γρήγορη οδήγιση ιδανικό είναι το Μ και όχι το S. Το S σε φτάνει κόφτες και χάνεις έδαφος...Είναι προτιμότερο όμως για προσπεράσεις.

3) Κατανάλωση.....Θεωρώ ότι η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη. Όσο ήρεμα και να οδηγίσω δεν έχω καταφέρει να την ρίξω κάτω από 9.

4) Θόρυβοι. Δεν ακούω απολύτως κανένα θόρυβο. Ούτε καν το DSG στις λακούβες.Ειναι απίστευτα ήσυχο πολύ πιο ήσυχο από το golfaki που είχα πριν.

5) Εσωτερικό .... απλά υπέροχο...

6) Ηχοσύστημα....το θεωρώ πολύ καλό. Είμαι ικανποποιημένος.

Γενικά ολοκληρωμένο σύνολο. Πιστεύω ότι ένα τσικ στην ροπή στα ψηλά το χρειαζόταν πάντως....Μπορούσαν να το δόσουν.....

αυτά προς το παρόν...περιμένω παρατηρήσεις.....

1>Την πίεση που γράφει στην ταπα. Δεν είναι κούτσουρο.

2>Συμφωνω

3>Και πάλι συμφωνώ. Μπορείς να φτάσεις μέσο ορο και 6 αλλά για να το καταφέρεις σημαίνει πως έκανες λαθος επιλογή αυτοκινήτου. Πρέπει να κινήσει με 50-60 χιλ σε ευθεία ,χωρίς προσπεράσεις ,σταθερά , και να αφ'ηνεις να σε περνάνε και τα ποδήλατα. Ναι , τότε θα καταφέρεις το 6ρακι. Βέβαια και το δικό μου είναι μωρό ακόμα. Εχω 4000 χλμ. Ισως αργότερα πέσουμε λιγάκι.

4>Αν εξαιρέσεις ένα θόρυβο στην πίσω δεξια πόρτα (5πορτο) συμφωνω

5>Σωστό

6>Δεν έχω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι.το πολο μεσα τι ανοχες εχει?ειναι σφυριλατο?επισης απο αποψη οδηγικης συμπεριφορας τι λεει?σε περιοδικα που διαβαζω και ειδικα στο top gear που το συγκρινει με corsa opc και 207 rc το πολο λεει οτι σε οδηγικη-σπορ συμπεριφορα ειναι υποδιεστερο απο τα αλλα 2 και γενικα απο αλλα της κατηγοριας.εσεις τι λετε?πως σας φαινεται

Edited by kyriakos_tsi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Είμαι καινούριος στο forum αλλά και με καινούριο GTI, 5θυρο λευκό, xenon, ηλιοροφή, RCD-510, εργοστασιακό συναγερμό και εργοστασιακά ρανταράκια με το cruise control. Αν μπορώ να βοηθήσω σε απορίες για αυτούς που περιμένουν αυτά τα extras, πείτε μου.

Φώτο σύντομα :ermm:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ φιλε μου....το εχεις εσυ ή το εχεις δει καπου?κ δουλευουν ταυτοχρονα με τα πλυστικα του παρ μπριζ...?

Μπορώ να στο επιβεβαιώσω και γω που το έχω, αρκεί να είναι αναμένα τα φώτα σου. Ψεκάζει ταυτόχρονα με το παρμπριζ την πρώτη φορά και μετά κάθε 5η

Edited by Iorgos
Link to comment
Share on other sites

To πότε θα επιλέξει να ξαναμπεί στο D ακόμα δεν το έχω καταλάβει καλά , απλά πιστέυω ότι περιμένει να "σταθεροποιηθεί" το στυλ οδήγησης.

Ξαναμπαίνει στο d αν για περίπου 20 δευτερόλεπτα δεν πατηθεί κανένα paddle;) Επίσης εγω χρησιμοποιώ στο golf τα paddle για κατεβάσματα σταματώντας σε φανάρια που ερχεσαι με μεγάλη ταχύτητα για να φρενάρει και με το μοτέρ το αυτοκίνητο και οχι μονο με τα φρένα. Κατεβάζοντας μεχρι και 2α, το αφήνω και σταματώντας μπαίνει μονο του στο d.

Γενικά πάντως για τον 1.4 tsi σε όλες τις εκδοχές του (122, 140, 170-180) η θέση s όντως δεν ενδείκνυται, ανεβάζει τσάμπα στροφές στον κόφτη και σε καθυστερεί παρά βοηθάει αν και στο polo φαίνεται να τραβάει αρκετά καλά και ψηλά (για τον κυβισμό του πάντα) με μεγάλες σχέσεις >4η δλδ είναι σπαστικό. Σε επαρχιακό δρόμο το manual mode είναι η καλύτερη λύση...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ξαναμπαίνει στο d αν για περίπου 20 δευτερόλεπτα δεν πατηθεί κανένα paddle;) Επίσης εγω χρησιμοποιώ στο golf τα paddle για κατεβάσματα σταματώντας σε φανάρια που ερχεσαι με μεγάλη ταχύτητα για να φρενάρει και με το μοτέρ το αυτοκίνητο και οχι μονο με τα φρένα. Κατεβάζοντας μεχρι και 2α, το αφήνω και σταματώντας μπαίνει μονο του στο d.

Γενικά πάντως για τον 1.4 tsi σε όλες τις εκδοχές του (122, 140, 170-180) η θέση s όντως δεν ενδείκνυται, ανεβάζει τσάμπα στροφές στον κόφτη και σε καθυστερεί παρά βοηθάει αν και στο polo φαίνεται να τραβάει αρκετά καλά και ψηλά (για τον κυβισμό του πάντα) με μεγάλες σχέσεις >4η δλδ είναι σπαστικό. Σε επαρχιακό δρόμο το manual mode είναι η καλύτερη λύση...

Εχεις δικιο, απλά εμένα με βολεύει να δουλεύω μόνο το D χωρίς να παρεμβαίνω καθόλου στις αλλαγές. Ειδικά σε δρόμο ανηφορικό ή κατηφορικό με πολλές απότομες στροφές το βάζω που και που στο S , για να με κρατάει η μηχανή, και το συνδοιάζω με τα paddles όταν το κρίνω απαραίτητο ...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, απλά εμένα με βολεύει να δουλεύω μόνο το D χωρίς να παρεμβαίνω καθόλου στις αλλαγές. Ειδικά σε δρόμο ανηφορικό ή κατηφορικό με πολλές απότομες στροφές το βάζω που και που στο S , για να με κρατάει η μηχανή, και το συνδοιάζω με τα paddles όταν το κρίνω απαραίτητο ...

Επειδή ακριβώς ομως το d δεν σε φρενάρει στην κατηφόρα, ούτε μπορεί να προβλέψει τι στροφή έρχεται (ίσως η επόμενη γενιά να χει και μάτια στη μάσκα :blush:) πρεπει να παίζεις συνέχεια d-s και ανάποδα. Απο την άλλη αν δεν θες να πας αέρα, ειδικά σε ανηφόρες βολεύει να ανεβάσεις στροφές χωρίς όμως ιδιαίτερο τούρμπισμα κατι που στο d δεν ειναι ευκολο να γίνει, οπότε προσωπικα προτιμώ manual!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Γενικά μου αρέσει που η συζήτηση στρέφεται κυρίως σε εντυπώσεις και "συμβουλές" από όσους κυκλοφορούν ήδη με το εργαλείο!

Μόνο αυτό για την κατανάλωση με ανησυχεί, αλλά ας ελπίσουμε ότι σε περισσότερα χιλιόμετρα θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Εγώ με 8 (το πολύ) από γέμισμα σε γέμισμα θα είμαι ευχαριστημένος για αυτό το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία είχα και εγω στην αρχή , και μάλιστα έλεγα πως πρέπει να βάζω Ν σε μεγάλες ευθείες ή κατηφόρες για να το ξεκουράζω λιγάκι . Αλλά αν διαβάσεις το manual σου εξηγεί πως εν κινήσει αν Βαλεις Ν το κιβώτιο δεν λυπαίνεται με αποτέλεσμα να φθείρεται. Οπότε απο τότε Ν σπάνια .

εγώ το βάζω στο Ν μόνο όταν είμαι σταματημένη για πολύ ώρα σε φανάρι και σηκώνω χειρόφρενο και αυτό για να μην καταπονώ συνέχεια τα φρένα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις έφτασα τα 1700 χιλ. με το GTI μου και θέλω να συζητήσουμε τα παρακάτω:

1) Τελικά τι πίεση έχετε στα ελαστικά σας? εγώ έχω βάλει 31 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το σκέφτομαι να βάλω 36 γιατί φοβάμαι μην γίνει κούτσουρο.

2) Όσο αναφορά τις επιδόσεις. Θεωρώ πως στην περίπτωση που θέλουμε γρήγορη οδήγιση ιδανικό είναι το Μ και όχι το S. Το S σε φτάνει κόφτες και χάνεις έδαφος...Είναι προτιμότερο όμως για προσπεράσεις.

3) Κατανάλωση.....Θεωρώ ότι η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη. Όσο ήρεμα και να οδηγίσω δεν έχω καταφέρει να την ρίξω κάτω από 9.

4) Θόρυβοι. Δεν ακούω απολύτως κανένα θόρυβο. Ούτε καν το DSG στις λακούβες.Ειναι απίστευτα ήσυχο πολύ πιο ήσυχο από το golfaki που είχα πριν.

5) Εσωτερικό .... απλά υπέροχο...

6) Ηχοσύστημα....το θεωρώ πολύ καλό. Είμαι ικανποποιημένος.

Γενικά ολοκληρωμένο σύνολο. Πιστεύω ότι ένα τσικ στην ροπή στα ψηλά το χρειαζόταν πάντως....Μπορούσαν να το δόσουν.....

αυτά προς το παρόν...περιμένω παρατηρήσεις.....

1)Η πίεση η σωστή είναι της τάπας, διαφορετικές προδιαγραφές έχει κάθε λάστιχο δεν μπορούν όλα τα λάστιχα να έχουν πίεση 30...είναι αλλή διάμετρος ζάντας κτλ... επίσης δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι σου λέει 39 τα μπροστινά λάστιχα και 36 τα πίσω, πέφτει πιο πολύ βάρος μπροστά απ'ότι πίσω.

2) Όσο για το S αν το πατήσεις τέρμα ανεβάζει και στο τέρμα τις στροφές και τελικά δεν σου δίνει την επιτάχυνση που θα ήθελες αν όμως πατάς δυνατά και μετά αφήσεις και μετά ξαναπατάς κατεβάζει στροφές και επιταχύνει γρηγορότερα

3)δεν κοιτάω ποια κατανάλωση ούτε τιμές στην 100αρα που βάζω απλά το πήρα απόφαση ότι θέλω να το ευχαριστηθώ και άρα θα τα ακουμπήσω στον βενζινά :hyper:

4)Ούτε εγώ ακούω άλλους θορύβους μόνο όταν είναι να ξεκινήσω από κατηφόρα ή στο παρκάρισμα σε διάφορους ελιγμούς στατικά

5)το εσωτερικό θα το χαρακτήριζα όμορφο, λιτό και σοβαρό ταιριαστό στο στυλ του αυτοκινήτου

6)το ηχοσύστημα απλά ικανοποιητικό :blush: ..δηλαδή ούτε με ενθουσιάζει αλλά ούτε και το απορρήπτω θα έπρεπε να είχε λίγο καλύτερη ποιότητα ήχου,περισσότερα ηχεία? αλλά τελικά τη δουλειά του την κάνει..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω εχω λεον τσι 1.4 του 2009.το θεωρω πιο ωραιο απο ολα.το οπσ ειναι πιο εντυπωσιακο απο το πολο για εμενα αλλα προτιμω να εχω ενα αμαξι αξιοπιστo με ενα προγραμματακι πανω και μεχρι εκει.και για μενα η οπελ ειναι wanna be vw.

Edited by kyriakos_tsi
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω φώτο παιδιά στο mail μου, από τα toutou σας και τέλος του μήνα το video θα είναι έτοιμο!

Εδώ είναι το mail μου:

giorgos_malamidis@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό για την κατανάλωση με ανησυχεί, αλλά ας ελπίσουμε ότι σε περισσότερα χιλιόμετρα θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Εγώ με 8 (το πολύ) από γέμισμα σε γέμισμα θα είμαι ευχαριστημένος για αυτό το αυτοκίνητο.

Σήμερα πήγα απο Αθηνα παλιά εθνική σε Χαλκίδα, μετά Νέα Στύρα και επιστροφή. Και με προσπεράσματα και με νορμάλ οδήγηση .Μικτή οδήγηση με λίγα λόγια . Κατανάλωση έγραψα 6,6 L/100 χλμ. Πιστέψτε με ειμαι πολύ ευχαριστημένος και ακόμα επαναλαμβάνω άστρωτος . Αν και συμφωνώ πως το πόλο δεν το διάλεξα για την οικονομία του. Αλλά είναι τα καλά του. Αλλα ζητάμε απο αυτό ακι μας τα δίνει απλόχερα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω φώτο παιδιά στο mail μου, από τα toutou σας και τέλος του μήνα το video θα είναι έτοιμο!

Εδώ είναι το mail μου:

giorgos_malamidis@yahoo.gr

Γιώργο το βιντεάκι σου είναι απλά καταπληκτικό!!!

Πες μου σε παρακαλώ, τις φώτο τι τις θέλεις; Θα περιλάβεις και τα... τουτούκια μας στο νέο σου βιντεάκι;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.