Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ρε παιδια που θα βρω σπιραλ σωληνα (φτηνο) για να τραβηξω αερα απο το προβολακι?

σε μαγαζι με υδραυλικα θα εχουν?

Για ποια εισαγωγη τη θελεις αν μπορω να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

Για ποια εισαγωγη τη θελεις αν μπορω να σε βοηθησω

είχα εισαγωγη τύπου AEM με τη χοανη πίσω απο το προβολακι,αλλα επειδη κάνω πολλα χλμ κ με βροχες κτλ κτλ την εβγαλα επειδη φοβομουν τα νερα... τωρα θελωντας να κρατησω το μαμα φιλτροκουτι,θελω να κανω ακριβως αυτο που φαινετε στο video...

στο 1.14''

Link to comment
Share on other sites

:good::)

Φανη για να δουλεψει το ducting απο το προβολακι ο σωληνας πρεπει να εχει 100% εφαρμογη σε μια χοανη. (Πχ pipercross viper)

Τωρα το σωληνακι στο φιλτροκουτι ειναι μια τρυπα στο νερο.

Πολλη φασαρια για το τιποτα φανη. Κανε μια πιο κοντη αλουμινοσωληνα για την aem να τη φορας το χειμωνα. Η πανελ στο φιλτροκουτι και τελος.

Πολλη φασαρια για το τιποτα δεν νομιζεις;

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε την εσωτερική διατομή της όποιας σωλήνας φέρει επάνω της την όποια χοάνη, να είναι όσο το δυνατόν κοντά στα 80 mm του maf case ή στην όποια έχει εκεί η υπόλοιπη σωλήνα και όχι σημαντικά μικρότερη.

Εγώ πάλι μετέτρεψα-κατέστρεψα το βαρελάκι αλουμινίου για να κάνω το παρακάτω:

20120928174801.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Φανη για να δουλεψει το ducting απο το προβολακι ο σωληνας πρεπει να εχει 100% εφαρμογη σε μια χοανη. (Πχ pipercross viper)

Τωρα το σωληνακι στο φιλτροκουτι ειναι μια τρυπα στο νερο.

Πολλη φασαρια για το τιποτα φανη. Κανε μια πιο κοντη αλουμινοσωληνα για την aem να τη φορας το χειμωνα. Η πανελ στο φιλτροκουτι και τελος.

Πολλη φασαρια για το τιποτα δεν νομιζεις;

Οι λύσεις τυπου σωλήνες και χοανες για μενα τελειωσαν

Για την ιστορια ήταν τυπου aem φωτο...

http://i1256.photobucket.com/albums/ii495/FANIS-TSI-/DSC00403_zpsb873949e.jpg

http://i1256.photobucket.com/albums/ii495/FANIS-TSI-/DSC00450_zpsc1f5502e.jpg

http://i1256.photobucket.com/albums/ii495/FANIS-TSI-/DSC00395_zpsbce4254e.jpg

Μη μου επιτεθείτε :pardon: μιλαω προσωπικα τελειως,εχω είδη πολλα χλμ στο αμαξι,κανω πολλα,κ θελω να κανω ακομα πάρα πολλα χλμ...κ θελω να εχω τη σιγουρια οτι κ σε τσουναμι να πεσω δεν θα παρει νερο!

ή θα βαλει κάποιος ενα ολοκληρομενο κιτ ή πανελ στο φιλτροκουτι,παρολα αυτα με το πανελ δε μπορω να πω οτι χανω κ δεν ειμαι ευχαριστημενος (για α'σταδιο+ic) αλλα θελω να αυξησω λίγο την ποσοτητα του αερα... το πιο ευκολο κ τζαμπα τρυπα πανω στο φιλτροκουτι πίσω απο τη μετωπη κ θα περνει κατευθειαν αερα απο μπροστα,λύση δοκιμασμενη εδω κ δεκαετιες (το ειχα κανει κ στο punto gt που ειχα)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ασφαλής λύση είναι!

Ομως Μπορει να χρειαστεί να κόψεις το πλαστικό καπακι της μηχανής γτ μπορει να βρίσκει!

Προσωπικά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι εκτός και αν ρίξει όλη την θάλασσα πάνω σου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω για την εισαγωγη kn performance airbox 57s-95000.που εινα η φιλτροχοανη μεσα σε φιλτροκουτι.την εχουν δοκιμασει καποιοι.αξιζει.βγαινει το παλιο φιλτροκουτι και βιδωνει το αλλο?το σωληνακι αναθυμιασεων μπαινει οπωσ στην εργοστασιακη?ειμαι αναμεσα σε αυτη την εισαγωγη και στην apr.θελω τη βοηθεια σασ.το αμαξι ειναι 1.4 140 και δεν εχω βαλει προγραμμα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω εγω. ειναι μια χαρα αλλα αν σκεφτεις πως δε θα κλεισεις ποτε το κουτι και θα το εχεις παντα ανοιχτο είναι το ιδιο πραγμα με μια χοανη k&n + θερμοασπιδα που είναι και η πρότασή μου...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω για την εισαγωγη kn performance airbox 57s-95000.που εινα η φιλτροχοανη μεσα σε φιλτροκουτι.την εχουν δοκιμασει καποιοι.αξιζει.βγαινει το παλιο φιλτροκουτι και βιδωνει το αλλο?το σωληνακι αναθυμιασεων μπαινει οπωσ στην εργοστασιακη?ειμαι αναμεσα σε αυτη την εισαγωγη και στην apr.θελω τη βοηθεια σασ.το αμαξι ειναι 1.4 140 και δεν εχω βαλει προγραμμα ακομα.

Και εγώ αυτή φοράω (με κλειστό καπάκι ;) ). Έχω το σωλήνα που σου δίνει το κιτάκι στο προβολάκι να τραβάει αέρα. Βιδώνει στις εργοστασιακές θέσεις και για τις αναθυμιάσεις έχει σωληνάκι που το κουμπώνεις πάνω στο σωλήνα της εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

βλέπει ολοι λέτε για σωληνα που φαίρνει αερα απο το προβολακι.

Πως φαίρνει αερα αφου ειναι το προβολακι ?ή κανετε τρυπα διπλα στο πλαστικο?

Link to comment
Share on other sites

Στα Golf V αλλάζουμε το πλαστικό που είναι το προβολάκι, δες εδώ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=40999

(Το προβολάκι παραμένει στη θέση του, απλά δίπλα κάνει κενό για να τραβάμε αέρα...)

Link to comment
Share on other sites

μπαινουν δηλαδη τα σωληνακια δηλαδη κομπλε.εχει διαφορα αξιζει?και τη διαφορα εχει αν ειναι ανοιχτο το καπακι.αλλαζει ηχο?ειμαι αναμεσα σε αυτη και στην apr την εισαγωγη τη σκουπα.

Link to comment
Share on other sites

μπαινουν δηλαδη τα σωληνακια δηλαδη κομπλε.εχει διαφορα αξιζει?και τη διαφορα εχει αν ειναι ανοιχτο το καπακι.αλλαζει ηχο?ειμαι αναμεσα σε αυτη και στην apr την εισαγωγη τη σκουπα.

apr!

Link to comment
Share on other sites

την εχεισ δοκιμασει?κι εγω για αυτη σκεφτομουνα να βαλω απλα σττην 9501 κn τα σωληνακια αναθυμιασεων μπαι νουν στο αλλο το φιλτροκουτι τησ kn.αν και σημερα που μιλησα με apr θεσσαλονικη μου ειπαν οτι μπαινουν στην apr carbonio.θα εχουν βγαλει μαλον κατι σαν ανταπτορα.δεν ξερω τι να βαλω

Link to comment
Share on other sites

την εχεισ δοκιμασει?κι εγω για αυτη σκεφτομουνα να βαλω απλα σττην 9501 κn τα σωληνακια αναθυμιασεων μπαι νουν στο αλλο το φιλτροκουτι τησ kn.αν και σημερα που μιλησα με apr θεσσαλονικη μου ειπαν οτι μπαινουν στην apr carbonio.θα εχουν βγαλει μαλον κατι σαν ανταπτορα.δεν ξερω τι να βαλω

Kανουν τρυπα και βαζουν το σωληνακι των αναθυμιασεων και ειναι σαν εργοστασιακο. Προσωπικα οποια εισαγωγη και αν βαλεις ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. Καλοφορετη οτι επιλεξεις!

Link to comment
Share on other sites

η την apr h kn9501.εσυ ποια φορασ φιλε μου

Tην εισαγωγη της apr φοραω και ειμαι ευχαριστημενος. Και απο αποδοση και απο ηχο.

Ποσο κοστιζει η εισαγωγη της k&n?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.