Jump to content
fotakas21

4 Αλλαγές Σασμάν Dsg 6 Σε 2 Χρόνια !

Recommended Posts

Παιδιά η επίθεση στον άνθρωπο είναι κατά την άποψή μου αδικαιολόγητη. Δεν ζητάει από κανέναν μας να τον πιστέψει παρά μόνο αν μπορεί με κάποιο τρόπο να τον βοηθήσει. Αν όσα λέει είναι αλήθεια (και έτσι πρέπει να τον αντιμετωπίσουμε εκτός και αν κάποιος έχει αποδείξεις για το αντίθετο) το πρόβλημά του είναι μεγάλο και πιθανόν να μην οφείλεται στο ίδιο το σασμάν αλλά στο πως δένει και λειτουργεί σε συνδυασμό με τον κινητήρα. Βέβαια αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν το/τα σαζμάν προκαλούσαν και ακινησία του αυτοκινήτου, οπότε σε συνδυασμό με την ιδιότητα του επαγγελματία δικαιολογείται και η άμεση αντικατάσταση δύο σαζμάν σε έναμισυ μόλις μήνα.

Υ.Γ Με τα στοιχεία που παρατέθηκαν και αν υπάρχει θέμα δυσπιστίας μπορεί κάποιος moderator να επικοινωνήσει με ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟ και να ζητήσει επιβεβαίωση ή διάψευση.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάνω μια συζήτηση και δεν επιτίθεμαι σε κανέναν...απλά προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει...

Να μας πει περισσότερες λεπτομέρειες στην αρχή για να δούμε τι γίνεται. "Είναι ταξί, diesel, με DSG" άρα έχει 140 άλογα και ροπή 320Nm απο τις 1800-2500 στροφές και με αρκετές δονήσεις ο τετρακύλινδρος turbo κινητήρας...

Να μπορέσουμε να πούμε ότι τελικά το DSG σε αυτού του είδους τα οχήματα ίσως και να έχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Να πω αρχικά ότι καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτηση του χρήστη fotakas21. Σε εμένα μια λάμπα καίγεται και μέχρι να την αλλάξω δεν μιλιέμαι από τα νεύρα!...

Αλλά, επειδή στην Ελλάδα κυκλοφορούν ΕΛΑΧΙΣΤΑ πετρέλαια με DSG, και ακόμη λιγότερα γίνονται γνωστά σε forums, να πω ότι στο εξωτερικό το βασικότερο μοντέλο που κυκλοφορεί σε Passat είναι το πετρέλαιο (είτε με τα 140 είτε με τα 170) και στην πλειοψηφία τους με DSG. Κι επειδή το DSG δεν είναι καινούργιο φρούτο για την VW, δε νομίζω ότι θα εξακολουθούσε να το χρησιμοποιεί στα αυτοκίνητά της αν είχε πρόβλημα.

Οπότε - για εμένα - εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα μεμονομένο περιστατικό, που για κακή του τύχη του φίλου fotakas21, του έβγαλε το λάδι (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Εγώ πάντως προσωπικά, το επόμενο αμάξι που θα πάρω θα είναι ΜΟΝΟ DSG...

Όσο για τον φίλο J.P., αν έπρεπε να κυκλοφορούν τα DSG με προτεραιότητα (ή αυτόματα γενικότερα), πρώτα θα έπρεπε να πάρουν οι οδηγοί ταξί, οι οποίοι είναι άπειρες ώρες μέσα στην κίνηση και φαντάσου πόσες φορές την ημέρα πρέπει να πατούν τον συμπλέκτη και τι τετρακέφαλους θα έχουν κάνει από το πάτα-άσε... :good: Εγώ για το λίγο που μπλέκομαι στην κίνηση και θεωρώ το αυτόματο σασμάν σωτήριο!!! :good:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ειρωνεία. Κοίτα φίλε έχω μάθει να λύνω τα προβλήματα μου μόνος και να μην τα ρίχνω σε άλλους. Τώρα βέβαια για σένα μπορώ να κάνω μια εξαίρεση…

Εφόσον δεν με πιστεύεις , μπορώ να το πουλήσω σε σένα ή σε κάποιον γνωστό σου σε πάρα πάρα πολύ τιμή. Για να δούμε ποιος θα γελάει μετά με τις ειρωνείες που θα σου κάνω εγώ.

Έχεις μάθει να λύνεις τα προβλήματά σου μόνος σου και μπαίνεις σε φόρουμ και γράφεις "μην πάρει κανένας dsg"???

Μάλλον έχεις δίκιο... Δεν ειρωνεύομαι... Από τη στιγμή που δεν είσαι happy με την επιλογή σου όμως, αντί να

μπαίνεις και να λες ότι τα dsg σπάνε, γιατί δεν το δίνεις και να πάρεις κάτι που δε σπάει?? ΥARIS???

Εδώ μέσα γράφουν 100άδες κάτοχοι vw και δεκάδες κάτοχοι dsg. το δικό σου μόνο έσπασε και μπαίνεις να "προστατέψεις" τον κόσμο? Έλεος!!!

Κρίμα για το αυτοκίνητό σου και λυπάμαι που δεν μπορώ να το αγοράσω εγώ και να σε απαλλάξω από την κάκιστη επιλογή σου.

Θα το έπαιρνα, αλλά το δικό μου dsg με 53,000 χλμ σε 2 χρόνια και σκληρή χρήση σχετικά, δεν έχει κάνει κιχ....

Αν ήταν το δικό μου με το πρόβλημα, θα προσπαθούσα να το λύσω κι όχι να αποτρέψω άλλους από το να πάρουν

κάτι παρόμοιο, ειδικά από τη στιγμή που αποδεδειγμένα σε ένα τεράστιο δείγμα κατόχων είναι απροβλημάτιστο...

Εκτός αν με το να κραζεις αυτό που μόνο στα χέρια σου έσπασε, δείχνει την κακή ποιότητα του προιόντος....

ΥΓ. Δεν είμαστε "φίλοι".... Ακόμα τουλάχιστον...

Edited by iasonas
Link to comment
Share on other sites

Να πω αρχικά ότι καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτηση του χρήστη fotakas21. Σε εμένα μια λάμπα καίγεται και μέχρι να την αλλάξω δεν μιλιέμαι από τα νεύρα!...

Αλλά, επειδή στην Ελλάδα κυκλοφορούν ΕΛΑΧΙΣΤΑ πετρέλαια με DSG, και ακόμη λιγότερα γίνονται γνωστά σε forums, να πω ότι στο εξωτερικό το βασικότερο μοντέλο που κυκλοφορεί σε Passat είναι το πετρέλαιο (είτε με τα 140 είτε με τα 170) και στην πλειοψηφία τους με DSG. Κι επειδή το DSG δεν είναι καινούργιο φρούτο για την VW, δε νομίζω ότι θα εξακολουθούσε να το χρησιμοποιεί στα αυτοκίνητά της αν είχε πρόβλημα.

Οπότε - για εμένα - εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα μεμονομένο περιστατικό, που για κακή του τύχη του φίλου fotakas21, του έβγαλε το λάδι (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Εγώ πάντως προσωπικά, το επόμενο αμάξι που θα πάρω θα είναι ΜΟΝΟ DSG...

Όσο για τον φίλο J.P., αν έπρεπε να κυκλοφορούν τα DSG με προτεραιότητα (ή αυτόματα γενικότερα), πρώτα θα έπρεπε να πάρουν οι οδηγοί ταξί, οι οποίοι είναι άπειρες ώρες μέσα στην κίνηση και φαντάσου πόσες φορές την ημέρα πρέπει να πατούν τον συμπλέκτη και τι τετρακέφαλους θα έχουν κάνει από το πάτα-άσε... :good: Εγώ για το λίγο που μπλέκομαι στην κίνηση και θεωρώ το αυτόματο σασμάν σωτήριο!!! :good:

Συμφωνώ μαζί σου για τα αυτόματα. Δεν είναι και λίγα τα αυτόματα Mercedes taxi που κυκλοφορούν. Και το Passat είναι ένα κλασσικό - ποιοτικό ταξί με μεγάλους χώρους, αλλά και το μειονέκτημα ότι δεν είναι πολύ ευέλικτό στην πόλη (ειδικότερα σε σχέση με μικρότερα ταξί όπως Carisma, Almera κλπ).

Το θέμα είναι ότι κάθε ημέρα στο συνεργείο είναι χαμένο μεροκάματο για τον επαγγελματία και δεν έχει περιθώρια να βρίσκεται κάθε τρεις και λίγο εκεί. Και καλώς πήρε το Passat, αν όμως το έπαιρνε χωρίς dsg θα μείωνε τις πιθανότητες βλάβης αλλά θα είχε στο χειροκίνητο και πιο γρήγορο χρόνο επισκευής.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη απορία βρε φίλε, γιατί και εγώ έχω φίλους επαγγελματίες στο ταξί όπως και οι περισσότεροι, είναι δεν πήρες που δεν πήρες Avensis, ούτε και Octavia (πιο οικονομικό) γιατί επέλεξες Passat με DSG για επαγγελματική χρήση?

Γιατί όταν πήγα να πάρω αμάξι το Αnensis είχε σταματήσει να βγαίνει για κάποιο χρονικό διάστημα λόγω πολλών προβλημάτων(έπρεπε να πάρω αμάξι εκείνη την περίοδο). Το κοίταξα για Octavia αλλά είχε 1.500 ευρώ διαφορά με το Passat οπότε κατέληξα στο Passat. Λέω καλύτερα η μαμά VW παρά το παιδί τηε Skoda. Πήρα με DSG γιατί από ότι είχα δει στο Ιντερνετ και είχα ρωτήσει δεν βρήκα προβλήματα. Από όλους άκουγα τα καλύτερα. Δηλαδή μου λες ότι τα VW δεν είναι για επαγγελματική χρήση ? δηλαδη δεν είναι αμάξια αντοχής ? δηλαδή χαλάνε ? και τι καλύτερα ειναι τα SKODA που μου προτίνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάνω μια συζήτηση και δεν επιτίθεμαι σε κανέναν...απλά προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει...

Να μας πει περισσότερες λεπτομέρειες στην αρχή για να δούμε τι γίνεται. "Είναι ταξί, diesel, με DSG" άρα έχει 140 άλογα και ροπή 320Nm απο τις 1800-2500 στροφές και με αρκετές δονήσεις ο τετρακύλινδρος turbo κινητήρας...

Να μπορέσουμε να πούμε ότι τελικά το DSG σε αυτού του είδους τα οχήματα ίσως και να έχει πρόβλημα...

Όπως τα λεσ είναι.είναι diesel 140 ps 320Nm ... ¶μα είναι αρκετές η δονήσεις όπως λες γιατί το πουλάει η VW ? ¨Αλλα και έτσι να είναι, είναι πολύ μικρό το διάστημα για να προλάβει να βγάλει προβλήματα. ¶σε που τα 3 πρώτα προβλήματα είναι απο διαρροή βαλβολινών και όχι μηχανικό. Το μηχανικό πρόβλημα μου παρουσιάστηκε μέσα σε μια εβδομάδα από την τελεύταία αλλαγή σασμάν, οπότε που να προλάβει να ζοριστεί ?!?!? Τέλος στο εξωτερικό όλο diesel έχει οπότε ...???

Link to comment
Share on other sites

Να πω αρχικά ότι καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτηση του χρήστη fotakas21. Σε εμένα μια λάμπα καίγεται και μέχρι να την αλλάξω δεν μιλιέμαι από τα νεύρα!...

Αλλά, επειδή στην Ελλάδα κυκλοφορούν ΕΛΑΧΙΣΤΑ πετρέλαια με DSG, και ακόμη λιγότερα γίνονται γνωστά σε forums, να πω ότι στο εξωτερικό το βασικότερο μοντέλο που κυκλοφορεί σε Passat είναι το πετρέλαιο (είτε με τα 140 είτε με τα 170) και στην πλειοψηφία τους με DSG. Κι επειδή το DSG δεν είναι καινούργιο φρούτο για την VW, δε νομίζω ότι θα εξακολουθούσε να το χρησιμοποιεί στα αυτοκίνητά της αν είχε πρόβλημα.

Οπότε - για εμένα - εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα μεμονομένο περιστατικό, που για κακή του τύχη του φίλου fotakas21, του έβγαλε το λάδι (κυριολεκτικά και μεταφορικά). Εγώ πάντως προσωπικά, το επόμενο αμάξι που θα πάρω θα είναι ΜΟΝΟ DSG...

Όσο για τον φίλο J.P., αν έπρεπε να κυκλοφορούν τα DSG με προτεραιότητα (ή αυτόματα γενικότερα), πρώτα θα έπρεπε να πάρουν οι οδηγοί ταξί, οι οποίοι είναι άπειρες ώρες μέσα στην κίνηση και φαντάσου πόσες φορές την ημέρα πρέπει να πατούν τον συμπλέκτη και τι τετρακέφαλους θα έχουν κάνει από το πάτα-άσε... :D Εγώ για το λίγο που μπλέκομαι στην κίνηση και θεωρώ το αυτόματο σασμάν σωτήριο!!! :D

Συμφωνώ μαζί σου .... Αλλά ξέρω τουλάχιστον άλλα 5 άτομα που έχουν τα ίδια και χειρότερα προβλήμα τόσο με το DSG τόσο όσο αφορά κρεμαριέρες κολώνες τιμονιού κτλ. Το θέμα για μένα όμως είναι τι θα κάνω τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι κάθε ημέρα στο συνεργείο είναι χαμένο μεροκάματο για τον επαγγελματία και δεν έχει περιθώρια να βρίσκεται κάθε τρεις και λίγο εκεί. Και καλώς πήρε το Passat, αν όμως το έπαιρνε χωρίς dsg θα μείωνε τις πιθανότητες βλάβης αλλά θα είχε στο χειροκίνητο και πιο γρήγορο χρόνο επισκευής.

Φιλικά.

Το έχω καταλάβει ότι εάν έπαιρνα χωρίς DSG θα είχα λιγότερα προβλήματα αλλά είναι αργά τώρα. Εάν μπορούσα να βάλω τώρα χειροκίνητο θα το έκανα αμέσως... Το θέμα είναι τώρα τι μπορώ να κάνω, έαν μπορώ βέβαια..?

Εξάλλου δεν είναι και το μόνο πρόβλημα που έχω ... Το αμάξι μου έχει μείνει και 2 φορές εν κινήσει από βλάβη εγκεφάλου. ευτυχώς ήμουν στην Αθήνα και κινιόμουν με μικρή ταχύτητα. Τι θα γινόταν εάν ήμουν στην εθνική ή αττική οδό με 160+ χιλιόμετρα ?????

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μάθει να λύνεις τα προβλήματά σου μόνος σου και μπαίνεις σε φόρουμ και γράφεις "μην πάρει κανένας dsg"???

Μάλλον έχεις δίκιο... Δεν ειρωνεύομαι... Από τη στιγμή που δεν είσαι happy με την επιλογή σου όμως, αντί να

μπαίνεις και να λες ότι τα dsg σπάνε, γιατί δεν το δίνεις και να πάρεις κάτι που δε σπάει?? ΥARIS???

Εδώ μέσα γράφουν 100άδες κάτοχοι vw και δεκάδες κάτοχοι dsg. το δικό σου μόνο έσπασε και μπαίνεις να "προστατέψεις" τον κόσμο? Έλεος!!!

Κρίμα για το αυτοκίνητό σου και λυπάμαι που δεν μπορώ να το αγοράσω εγώ και να σε απαλλάξω από την κάκιστη επιλογή σου.

Θα το έπαιρνα, αλλά το δικό μου dsg με 53,000 χλμ σε 2 χρόνια και σκληρή χρήση σχετικά, δεν έχει κάνει κιχ....

Αν ήταν το δικό μου με το πρόβλημα, θα προσπαθούσα να το λύσω κι όχι να αποτρέψω άλλους από το να πάρουν

κάτι παρόμοιο, ειδικά από τη στιγμή που αποδεδειγμένα σε ένα τεράστιο δείγμα κατόχων είναι απροβλημάτιστο...

Εκτός αν με το να κραζεις αυτό που μόνο στα χέρια σου έσπασε, δείχνει την κακή ποιότητα του προιόντος....

ΥΓ. Δεν είμαστε "φίλοι".... Ακόμα τουλάχιστον...

Πάλι καλά που μου είπες ότι δεν είμαστε φίλοι γιάτι σε είχα βάλει μέσα στην καρδία μου. Ευχασρστώ για την άποψη σου, αλλά δεν με αφορά καθόλου οπότε μην μου ξαναστείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου .... Αλλά ξέρω τουλάχιστον άλλα 5 άτομα που έχουν τα ίδια και χειρότερα προβλήμα τόσο με το DSG τόσο όσο αφορά κρεμαριέρες κολώνες τιμονιού κτλ. Το θέμα για μένα όμως είναι τι θα κάνω τώρα ?

Φίλε μου όπως ξέρεις εσύ 5 άτομα με προβλήματα, έτσι ξέρω κι εγώ 5 άτομα χωρίς προβλήματα. Οπότε ούτε εγώ ούτε εσύ μπορούμε να πούμε κάτι με περισσότερο νόημα από το να καταθέσουμε απλά τις εμπειρίες μας...

Έχεις απόλυτο δίκιο να αγανακτείς για το πρόβλημά σου (ειδικά όταν το αμάξι για εσένα είναι επαγγελματικό εργαλείο) αλλά είχαν δίκιο και τα παιδιά να αγανακτούν με την απότομη και επιθετική συμπεριφορά σου στο πρώτο post. Σίγουρα υπάρχουν 100άδες χρήστες του φόρουμ με DSG, οι οποίοι είναι μόνο ευχαριστημένοι. Οπότε δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα...

Εγώ προσωπικά έχω το Tiptronic (ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έβγαινε το 2.0Τ με DSG), αλλά στη γυναίκα μου πήρα Golf VI με DSG και τον αδερφό μου τον έπεισα (αν και ήταν ήδη αποφασισμένος)και πήρε Passat CC με DSG. Και όπως είπα και παραπάνω, το επόμενο αμάξι μου θα έχει σίγουρα DSG... :D

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που μου είπες ότι δεν είμαστε φίλοι γιάτι σε είχα βάλει μέσα στην καρδία μου. Ευχασρστώ για την άποψη σου, αλλά δεν με αφορά καθόλου οπότε μην μου ξαναστείλεις.

Δεν ΣΟΥ έστειλα... It's an open forum fyg....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν πήγα να πάρω αμάξι το Αnensis είχε σταματήσει να βγαίνει για κάποιο χρονικό διάστημα λόγω πολλών προβλημάτων(έπρεπε να πάρω αμάξι εκείνη την περίοδο). Το κοίταξα για Octavia αλλά είχε 1.500 ευρώ διαφορά με το Passat οπότε κατέληξα στο Passat. Λέω καλύτερα η μαμά VW παρά το παιδί τηε Skoda. Πήρα με DSG γιατί από ότι είχα δει στο Ιντερνετ και είχα ρωτήσει δεν βρήκα προβλήματα. Από όλους άκουγα τα καλύτερα. Δηλαδή μου λες ότι τα VW δεν είναι για επαγγελματική χρήση ? δηλαδη δεν είναι αμάξια αντοχής ? δηλαδή χαλάνε ? και τι καλύτερα ειναι τα SKODA που μου προτίνεις ?

Αν αυτό κατάλαβες σηκώνω τα χέρια ψηλά!

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αλλαξα τον διακοπτη των παραθυρων στην πορτα του οδηγου,μεσω εγγυησης,και περιμενα 20 μερες να ερθει οχι 4 σασμαν σε 40 μερες!!!!! και δες ακουσε δοκιμασε διαγνωσε παραγγειλε παρελαβε λυσε δεσε παρεδωσε ολα αυτα επι 4!!!!

Επι 3 βασικα ειναι (μιας και το ενα σασμαν ειναι αυτο που ειχε πανω) αλλα αυτο οχι σε διαστημα εναμιση μηνα.Σε εναμιση μηνα λεει οτι αλλαξε 3 σασμαν, δηλ το μαμα συν αλλα δυο, ητοι δυο παραγγελιες σασμαν και δυο εργασιες αλλαγης στο δφιαστημα του εναμιση μηνα.Παντως και παλι δεν προλαβαινει κανεις να αλλαξει 2 φορες σασμαν τοσο συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγες οι φορές, που ακούμε κατά καιρούς σε παρέες, για περίεργα προβλήματα σε αυτοκίνητα, άλυτα ουσιαστικά, που σου χαλάνε εντελώς την ψυχολογία και φέρνουν τα συνεργεία σε αμηχανία.

Προβλήματα που ξεπερνούν απλούς, εφαρμόσημους μηχανικούς κανόνες και σιγά σιγά από στόμα σε στόμα και από παρέα σε παρέα μετατρέπονται σε αστικούς μύθους, συνοδεύοντας ατελείωτους φραπέδες και νυχτερινές οινοποσίες.

Η μόνη λύση, όταν βρεθεί στα χέρια σου ένα «καταραμένο» όχημα είναι να το απομακρύνεις από κοντά σου και να ψάξεις αλλού την τύχη σου.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρήσε ή ακόμη και να θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή σου και των συνεπιβατών σου με ένα όχημα που δεν εμπιστεύεσαι.

Αντικατάσταση το συντομότερο δυνατόν...

Link to comment
Share on other sites

Εφ'οσον τα πραγματα ειναι ετσι οπως λεγονται, ηδη εχεις αργησει να το δωσεις.

Πουλα! Δεν χρειαζεται να ρωτησεις για καμμια αλλη βοηθεια γιατι απλα δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εφ'οσον τα πραγματα ειναι ετσι οπως λεγονται, ηδη εχεις αργησει να το δωσεις.

Πουλα! Δεν χρειαζεται να ρωτησεις για καμμια αλλη βοηθεια γιατι απλα δεν υπαρχει.

Δεν νομίζω ότι περιμένει τέτοιου είδους βοήθεια. Είναι επαγγελματίας με ένα σχεδόν καινούριο αυτοκίνητο και συ τον συμβουλέυεις να το πουλήσει όσο όσο χάνοντας περίπου 10.000 ευρώ επειδή η VW δεν τηρεί τους όρους εγγύησης όπως οφείλει;

Πάντως αυτό που γνωρίζω εγώ(όχι με απόλυτη βεβαιότητα όμως) είναι ότι αν το αυτοκίνητο παρουσιάζει συνεχώς την ίδια βλάβη η οποία αποκαθίσταται στα πλαίσια της εγγύησης αλλά εξακολουθεί να εμφανίζεται, μπορείς από απαιτήσεις την εξολοκλήρου αντικατάσταση ακόμη και του αυτοκινήτου, αφού η εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπεία δεν καταφέρνει να δώσει οριστική λύση στο πρόβλημα.Γι' αυτό όμως πρέεπι να έχεις το πλήρες ιστορικό των βλαβών και αντίστοιχων επεμβάσεων και σίγουρα θα χρειαστείς και νομική υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχναμε οτι το DSG ειναι βραβευμενο και προσωπικα το λατρευω(οποτε καβαλαω αμαξι με DSG την καταβρισκω).Τωρα αυτα που τραβηξες σιγουρα σ εχουν ταλαιπωρησει αλλα δεν ειναι και λογος να βγαινεις στα forum και να διατημπανιζεις ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΤΕ DSG.Και γω αλλαξα εγκεφαλο κολωνας τιμονιου,τι επρεπε να κανω μετα;να γραφω εδω μην περνετε πασατ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχναμε οτι το DSG ειναι βραβευμενο και προσωπικα το λατρευω(οποτε καβαλαω αμαξι με DSG την καταβρισκω).Τωρα αυτα που τραβηξες σιγουρα σ εχουν ταλαιπωρησει αλλα δεν ειναι και λογος να βγαινεις στα forum και να διατημπανιζεις ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΤΕ DSG.Και γω αλλαξα εγκεφαλο κολωνας τιμονιου,τι επρεπε να κανω μετα;να γραφω εδω μην περνετε πασατ;;;

...με τιμονι! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το σασμαν κανει μια μερα να μπει το ξερουμε γιατι εχει τυχει να μας ενημερωσουν κι αλλοι που εχουν αλλαξει.Οπως επισης εχει τυχει να μας ενημερωσουν για το ποσο διαρκει η αναμονη ενος σασμαν.Το οτι παραγγελθηκαν και παρεληφθησαν δυο σασμαν μεσα σε εναμιση μηνα ειναι δυσκολο να το πιστεψω προσωπικα.Απο την αλλη αποδειξεις δε βλεπω.Μονο δυο χαρτια που δε μου λενε τιποτα ειδα.Κι επειδη καποιοι βγηκαν να πουν οτι του επιτιθομαστε κλπ να πω οτι ισως το βλεπουν ετσι διοτι δεν ηταν γραμμενοι στο φορουμ παλαιοτερα που ειχαμε μερικα περιστατικα με ψευτες που εμπαιναν για να κανουν προπαγανδα.Γιαυτο οπως ειπα επειδη ακουω για πολλα κερασια θα συνεχισω να κραταω πολυ μικρο καλαθι.Κι εφοσον ακομα και τωρα το μελος fotakas21 δεν εχει αναρτησει καποια σοβαρη αποδειξη περαν δυο χαρτιων που δε λενε τιποτα, εγω προσωπικα δεν αλλαζω γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γράφονται διάφορες ανακρίβειες τα πράγματα είναι απλά και έχουν ως εξής :

ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ταξί έχουν προβλήματα από Mercedes μέχρι Vectra, Peugeot, Passat & Octavia 5.

Τα λιγότερα προβλήματα είχε το Octavia I tour. Και όσοι αλλάζουν βολάν στα 5άρια Octavia βάζουν από το tour.

Τα αυτόματα γενικότερα δεν αντέχουν στην συνεχή χρήση των ταξί αλλά από την άλλη είναι λύση για πιο ξεκούραστη οδήγηση.

Αυτά κυκλοφορούν στην πιάτσα. Όλα τα άλλα δηλ. να στοχοποιείται το dsg την στιγμή που έχουν όλα προβλήματα είναι αρλούμπες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως ξέρεις εσύ 5 άτομα με προβλήματα, έτσι ξέρω κι εγώ 5 άτομα χωρίς προβλήματα. Οπότε ούτε εγώ ούτε εσύ μπορούμε να πούμε κάτι με περισσότερο νόημα από το να καταθέσουμε απλά τις εμπειρίες μας...

Έχεις απόλυτο δίκιο να αγανακτείς για το πρόβλημά σου (ειδικά όταν το αμάξι για εσένα είναι επαγγελματικό εργαλείο) αλλά είχαν δίκιο και τα παιδιά να αγανακτούν με την απότομη και επιθετική συμπεριφορά σου στο πρώτο post. Σίγουρα υπάρχουν 100άδες χρήστες του φόρουμ με DSG, οι οποίοι είναι μόνο ευχαριστημένοι. Οπότε δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα...

Εγώ προσωπικά έχω το Tiptronic (ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έβγαινε το 2.0Τ με DSG), αλλά στη γυναίκα μου πήρα Golf VI με DSG και τον αδερφό μου τον έπεισα (αν και ήταν ήδη αποφασισμένος)και πήρε Passat CC με DSG. Και όπως είπα και παραπάνω, το επόμενο αμάξι μου θα έχει σίγουρα DSG... :)

Σέβομαι την άποψη σου για το DSG ... Πάντως και εγώ τον πρώτο χρόνο που όλα πήγαιναν ρολόι το συνιστούσα σε γνωστούς και αγνώστους και έλεγα τα καλύτερα. Δεν έδωσα 2.500 χιλ παραπάνω για να πιστεύοντας αυτά που πιστεύω τώρα . Τα γεγονότα με έκαναν να αλλάξω κάθετα γνώμη. Μπορεί να ήταν επιθετική η συμπεριφορά μου αλλά άμα και εσύ επί 1,5 μήνες έτρεχες , φώναζες, έπαιρνες τηλέφωνα σε kosmocar , έψαχνες διεύθυντάδες, σε στήνανε κτλ και το αμάξι συνέχιζε να έχει μην είναι εντάξει, τι θα έκανες ? βέβαια εκτός από εσένα και 1,2 ακόμα όλοι οι άλλοι νοιάζονται ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 3 ΣΑΣΜΑΝ συγκρίνοντας το με το διάστημα που άλλαξαν αυτοί κάτι. Κανένας δεν μου είπε για επιθετικά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εφ'οσον τα πραγματα ειναι ετσι οπως λεγονται, ηδη εχεις αργησει να το δωσεις.

Πουλα! Δεν χρειαζεται να ρωτησεις για καμμια αλλη βοηθεια γιατι απλα δεν υπαρχει.

Να το πουλήσω βέβαια αλλά χαμένος από αυτήν την ιστορία θα είμαι μόνο εγώ. Δεν θα ήταν πιο σωστό να χρεωθεί και η εταίρια VW το τεράστιο μερίδιο ευθύνης που έχει για το ελλατωματικό αμ'αξι , σασμάν κτλ ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.