Jump to content
panoskr

Golf Vi Tsi 160Ps

Recommended Posts

Το πρόγραμμα μπήκε! Έπεται δυναμομέτρηση σύντομα για να δούμε και τα αποτελέσματα με νούμερα. Στο δρόμο πάντως γαζώνει και το DSG δείχνει να δουλεύει ρολόι... ίδωμεν :drinks:

Να το χαίρεσε φίλε Πάνο και χωρίς προβλήματα αν και μας πούλισες εμάς τους 122άριδες :D:D:D:D .

Εντάξει τι να λέμε καμία σχέση με το Α3 από θέμα κινητήρα-κιβώτιο και καλή μαγκιά αυτή με το πρόγραμμα. Θα συνεχίσεις μετά ,με εξατμίσεις κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις 80 χιλιόμετρα με στο κιβώτιο έχεις 4 (σε DSG) δηλαδή κάπου στις 2-2.500 στροφές και πατήσεις τέρμα το γκάζι θα κατεβάσει σε 3η ή θα παραμείνει με 4η ;;;

Θα κατεβάσει σε 3η!!!Εκτός και αν το έχεις στο manual και κρατήσεις παρατεταμένα τον λεβγέ έτσι ώστε να μην κάνει kick-down!!! :drinks:

Αυτά που αναφέρω είναι για dsg7 αλλά πιστεύω πως το ίδιο θα κάνει και στο dsg6!!! :D

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

@ twoface εάν βάλεις το κιβώτιο στη θέση manual (+ -) τότε και 1000 στρ να έχεις εάν δώσεις τέρμα γκάζι (χωρίς να πατήσεις το κουμπάκι του kick down με το πόδι σου) γεμίζει κανονικά όποια ταχύτητα θέλεις σαν να είναι manual κιβώτιο!

@ Κοσμά, προς το παρών δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω (δε θέλω να ξεφύγω πολύ και σε ροπή λόγω DSG) άλλωστε είπα και σοτν Κύριλλο να μην μου το ανεβάσει όσο πάει κανονικά ένα 160ρι με 100αρα αλλά λίγο πιο χαλαρά. Μπορεί του χρόνου να βάλω και καμιά εξάτμιση. Πάντως είναι πραγματικά πολύ δυνατό τώρα, καμία σχέση με το A3, σε κρατάει στο κάθισμα με τέρμα γκάζι μέχρι τον κόφτη.

Link to comment
Share on other sites

¶ρα η σύγκριση στα ρεπρίζ με διαφορές 2 δευτερόλεπτα και βάλε δεν ισχύουν επειδή το golf είναι πάντα με μία ταχύτητα κάτω !

Στην ουσία και 4η να έχουν και τα δύο αμάξια, αυτό με το DSG είναι σαν να έχει 3η κουμπωμένει! Κι αυτό γιατί η 4η (όπως και όλες οι σχέσεις 1-6) του DSG είναι κοντότερη από του manual! Manual vs DSG με ίδια ισχύ πάντα είναι μπροστά το DSG.

Link to comment
Share on other sites

@ twoface εάν βάλεις το κιβώτιο στη θέση manual (+ -) τότε και 1000 στρ να έχεις εάν δώσεις τέρμα γκάζι (χωρίς να πατήσεις το κουμπάκι του kick down με το πόδι σου) γεμίζει κανονικά όποια ταχύτητα θέλεις σαν να είναι manual κιβώτιο!

@ Κοσμά, προς το παρών δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω (δε θέλω να ξεφύγω πολύ και σε ροπή λόγω DSG) άλλωστε είπα και σοτν Κύριλλο να μην μου το ανεβάσει όσο πάει κανονικά ένα 160ρι με 100αρα αλλά λίγο πιο χαλαρά. Μπορεί του χρόνου να βάλω και καμιά εξάτμιση. Πάντως είναι πραγματικά πολύ δυνατό τώρα, καμία σχέση με το A3, σε κρατάει στο κάθισμα με τέρμα γκάζι μέχρι τον κόφτη.

Σταμάτα μην παώ και το βάλω αύριο κιόλας!!!! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εδώ είστε φιλαράκια μαζεμένα και δεν απαντάτε σε καινούριους...

κρίμα

Δεν ειναι οτι δεν απανταει καποιος σε καινουριους.Ειναι οτι ρωτησες πραγματα που εχψουν απαντηθει στο φορουμ παρα πολλες φορες ή ειναι αυτονόητα.

-εάν βάλω πρόγραμμα (με δεδομένο ότι τηρώ τα γνωστα για το ξεκίνημα και γενικότερα για την χρήση του turbo) με αυτά τα 20000 κμ το χρόνο θα έχω περισσότερες πιθανότητες για βλάβη από το εάν δεν βάλω πρόγραμμα?

Αυτο που ρωτάς δεν ειναι αυτονόητο?Ενα μοτερ που δουλεύει με μεγαλύτερη πίεση απο οτι εχει προβλεφθει ,δεν εχει μικροτερο προσδοκιμο ζωής?

- εσείς που έχετε αναβαθμίσει το συγκεκριμένο τι ακριβώς διαφόρα έχει το αυτοκίνητο με 50+ Ps και σε ποιές στροφές?

Εχει +50 αλογα όπως το λες.Ε τώρα τι αλλο να σου πούμε?Υπάρχουν ειδικα θεματα που εχουν αναλυθει διεξοδικα αυτα που ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι εάν γίνεται συνετή οδήγηση και δεν πηγαίνεις κόφτες μέρα - νύχτα με το που βάλεις το πρόγραμμα αλλά που και που του δίνεις και καμιά γκαζιά δεν επηρεάζεις τη ζωή του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθεια σας αγαπητοί φίλοι..

έχω 1500 κμ με το golfακι μου και μπορω να πω ότι είμαι τρελλά ερωτευμένος -

το αυτοκίνητο είναι παραπάνω από ζωντανο ,πρόθυμο και γενικά μαμάτο .

πρίν έιχα ένα focus με 100 ps και πιο πριν ένα punto sporting με 86 ps ,μέρα με νύχτα to golf από επιδόσεις από ποιότητα κλπ..

όμως, είχα την τύχη μέσω γνωστού πριν κανένα χρόνο να κάνω test drive ένα focus st 225 και ένα cupra leon με πρόγραμμα από revo με 310 ps για 2 μέρες το καθένα -

η συγκίνηση που αποκόμισα από την επιτάχυνση από τα δύο παραπάνω αυτοκίνητα δεν περιγράφεται...

η αλήθεια είναι ότι θα ηθελα κάτι παραπάνω από το golf μου σε επιδόσεις που 'ισωσ εάν δεν είχα κάνει test drive τα συγκεκριμένα αυτοκ΄νητα να μην είχα καν τέτοιες ανυσηχίες.

να σας πω ότι το αυτοκίνητο καθημερινά κάνει γύρω στα 60 χλμ για δουλεια συν τα όποια προσωπικά μου χλμ (βόλτες ταξίδια κλπ) δηλαδή περίπου 20000 κμ το χρόνο

λοιπόν οι ερωτήσεις μου είανι οι εξής :

-εάν βάλω πρόγραμμα (με δεδομένο ότι τηρώ τα γνωστα για το ξεκίνημα και γενικότερα για την χρήση του turbo) με αυτά τα 20000 κμ το χρόνο θα έχω περισσότερες πιθανότητες για βλάβη από το εάν δεν βάλω πρόγραμμα?

-μήπως εάν αλλάξω μόνο εξατμιση (ολόκληρη )θα είναι καλύτερα? (πιθανότητες βλάβης)

- εσείς που έχετε αναβαθμίσει το συγκεκριμένο τι ακριβώς διαφόρα έχει το αυτοκίνητο με 50+ Ps και σε ποιές στροφές?

αυτά τα ολίγα ,.. συγνώμη για το μακρύ post

Kαλημερα και καλη Σαρακοστη .

- Χρησιμοποιησες την καταλληλη λεξη . "ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ" . Αν το βλεπεις απο αποψη πιθανοτητας , ναι ειναι μεγαλυτερη η πιθανοτητα να εχεις αστοχια στα σημεια που καταπονουνται περισσοτερο με το προγραμμα . Το κυριοτερο σημειο ειναι η τουρμπινα , καθως μετα τον επαναπρογραμματισμο πλησιαζει πιο κοντα στο οριο παροχης της . Αν το βλεπεις απο την αποψη , " ποσα φτιαχτηκαν - ποσα αστοχησαν " , σιγουρα η ζυγαρια κλεινει προς την βελτιωση . Γιατι τα μηχανικα μερη δεν χαλανε ευκολα , αλλα χαλανε ψιλοηλεκτρικα στοιχεια (Ν75 , πολλαπλασιαστες) , που ειναι παμφθηνα και που η αστοχια τους ειναι ανεξαρτητη της βελτιωσης . Αυτα τουλαχιστον για το προγενεστερο 5αρι , που υπαρχει μεγαλο δειγμα και αρκετος χρονος/χλμ που ειναι βελτιωμενα . Το 6αρι σιγουρα θα ειναι βελτιωμενο στα 2-3 κρισιμα σημεια που χαλαγαν και μεχρι στιγμης τουλαχιστον προσωπικα δεν εχω δει κατι . Ωστοσο το δειγμα και ο αριθμος διανυθεντων χλμ ειναι μικρος .

- Με την εξατμιση δεν θα ειναι ουτε καλυτερα , ουτε χειροτερα . Στην καλυτερη θα δεις +10ΗΡ ψηλα με πιο ελευθερη ροη καυσαεριων και στην χειροτερη θα δεις θορυβο . Η αξιοπιστια εξαρταται κυριως απο την ποιοτητα ή επιθετικοτητα ρυθμισης .

- Το συγκεκριμενο μοτερ ειναι ιδιαιτερο , λογω χρησης compressor και Turbo . Διαφορα με το προγραμμα βλεπεις κατα την συνεργσια και , κυριως , στις υψηλες σαλ , που επεμβαινει μονο η τουρμπινα . Πολυ χαμηλα οτι λιγο παρει απο αβανς μονο . Αυτο ειναι εν μερει καλο , καθως δεν εχουμε τεραστια διαφορα ροπης που σημαινει μικρη διαφορα στην καταπονηση της μεταδοσης και κινητηρα , την ευκολοτερη διατηρηση προσφυσης κλπ .

Link to comment
Share on other sites

Thanks παίδες ,για τις απαντήσεις -

άλλη μια τελευτάια ερώτηση :p

όπως σας είπα έχω μόνο 1500 κμ και το αυτοκίνητο σταδιακά το έχω πάει μέχρι 5000 στροφές-

θα ήταν καλό να κάνω πχ άλλα 2-3000 κμ και να βάλω πρόγραμμα ή θα μπορούσα να το έβαζα και στο κοντινό μέλλον ?

εννοώ μήπως πρέπει να "ανοίξει" λιγο ακόμα το αυτοκίνητο και μετά να βάλω πρόγραμμα ή δεν έχει και τόσο σημασία>?

sorry εάν έχει απαντηθεί κάπου αλλού η συγκεκριμένη ερωτηση,έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Thanks παίδες ,για τις απαντήσεις -

άλλη μια τελευτάια ερώτηση :p

όπως σας είπα έχω μόνο 1500 κμ και το αυτοκίνητο σταδιακά το έχω πάει μέχρι 5000 στροφές-

θα ήταν καλό να κάνω πχ άλλα 2-3000 κμ και να βάλω πρόγραμμα ή θα μπορούσα να το έβαζα και στο κοντινό μέλλον ?

εννοώ μήπως πρέπει να "ανοίξει" λιγο ακόμα το αυτοκίνητο και μετά να βάλω πρόγραμμα ή δεν έχει και τόσο σημασία>?

sorry εάν έχει απαντηθεί κάπου αλλού η συγκεκριμένη ερωτηση,έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι..

Φίλε κατά την άποψη μου δεν πρέπει να βάλεις πρόγραμμα πριν στρώσει καλά το αυτοκίνητο, δηλαδή πριν τα 5.000km (μην πω και παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου λεω αν κανει ή οχι.

Εμενα μου ειπε ο ανθρωπος που το εβαλα πως μετα τα 2000 δεν υπαρχει προβλημα.

Εγω το εβαλα στα 3700χλμ περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά είστε σίγουροι ότι στις 5000χλμ ή στα 15000χλμ (δλδ στο 1ο σέρβις) έχει "ανοίξει" το μοτέρ...??

Οχι, φυσικά και δεν έχει ανοίξει. Απλά έχει γίνει το πρώτο στρώσιμο. Αποψή μου, μετά τα 30.000 μπορείς να πεις ότι ένα μοτέρ έχει ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εβαλα στις 15000 πιστευω οτι ειναι καλα να μπει μετα το πρωτο service απο εκει και περα οτι πιστευεις καλυτερο κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Οχι, φυσικά και δεν έχει ανοίξει. Απλά έχει γίνει το πρώτο στρώσιμο. Αποψή μου, μετά τα 30.000 μπορείς να πεις ότι ένα μοτέρ έχει ανοίξει.

Τώρα συμφωνούμε...

Εγώ στο προηγούμενο αμάξι μου μετά τα 30000χλμ νόμιζα ότι άλλαξα αμάξι... ανέβαζε στροφές με πολύ περισσότερη άνεση... μέχρι τότε ήταν σαν κάτι να το κράταγε...

Και μετά τα 45000χλμ άρχισα τα πειράγματα...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο γρήγορα θα ανοίξει ένας κινητήρας, δεν εξαρτάται από τα χιλιόμετρα αλλα από τη χρήση.

Αν το αυτοκίνητο το οδηγεί ο παππούς μου δε θα ανοίξει ποτέ ο κινητήρας. Αν όμως ο κινητήρας πιέζεται συχνά, θα ανοίξει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Σωστό και αυτό... εγώ τα κάνω όλα τα χιλιόμετρα σε ταξίδια... οπότε στις 30000χλμ είχε ανοίξει για τα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι το μοτερ στα ταξιδια ανοιγει..

Δηλαδη με 6η και τερμα γκαζι. Μεσ'την πολη με 1η - 2α τι να ανοιξει.. δεν ζοριζεται καν.

Ετσι τουλαχιστον εκανα στο ματιζ πριν βαλω κοντρα :p

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι απολυτο.

σιγουρα ειναι το καλυτερο να στρωνεις σωθικα και τουρμπινα σε ταξιδι λογο του οτι δεν υπαρχει μεγαλη πισεη μιας και πας με μισα γκαζια.

μπορει να ανοιξει ενα μοτερ αφου στρωθει σταδιακα με καλα ανοιγματακια 2-3-4η

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι απολυτο.

σιγουρα ειναι το καλυτερο να στρωνεις σωθικα και τουρμπινα σε ταξιδι λογο του οτι δεν υπαρχει μεγαλη πισεη μιας και πας με μισα γκαζια.

μπορει να ανοιξει ενα μοτερ αφου στρωθει σταδιακα με καλα ανοιγματακια 2-3-4η

το μοτερ δεν πρεπει να στρωνεται σε ταξιδια.ολα τα μηχανικα μερη πρεπει να παραλαμβανουν διαφορα φορτια με ολες τις ταχυτητες χωρις αυτο να σημαινει οτι του δινουμε και καταλαβαινει.αυτο με τα ταξιδια ειναι λαθος.υπαρχουν και σχετικα αρθρα για το συγκεκριμενο κομματι

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ξεφυγατε λιγο.

Το θεμα ειναι ποτε ανοιγει το μοτερ οχι ποτε στρωνει.Το θεμα του στρωσιματος ειναι καθαρα θεμα του καθενα ξεχωριστα.

Εγω απο τις 3000+ φοραω προγραμμα και τωρα στα 11000 βλεπω οτι μερα με τη μερα το πιανει και με χωνει στο καθισμα.

@Edit. Παρακαλω speedy αν σου ειναι ευκολο σβησε αυτο το ποστ μου .

Ευχαριστω

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ξεφυγατε λιγο.

Το θεμα ειναι ποτε ανοιγει το μοτερ οχι ποτε στρωνει.Το θεμα του στρωσιματος ειναι καθαρα θεμα του καθενα ξεχωριστα.

Εγω απο τις 3000+ φοραω προγραμμα και τωρα στα 11000 βλεπω οτι μερα με τη μερα το πιανει και με χωνει στο καθισμα.

Το θέμα μας είναι " Golf Vi Tsi 160Ps Manual & DSG - εντυπώσεις, βελτιώσεις, ερωτήσεις " , γι αυτό θα σας παρακαλούσα να επανέλθετε στο θέμα .

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.