Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

παιδια στιν οικονιμια τι λεωε οι etunners για το 160?????κανι καθολου διαφωρα????

Στον τομεα της καταναλωσης , ο σημαντικοτερος παραγοντας που την επηρρεαζει ειναι ο τροπος οδηγησης .

Κατα το 99% του χρονου λειτουργιας , το αυτοκινητο κινειται με μειωμενη ισχυ (part throttle) . Εκει το καθε προγραμμα ( ΟΕΜ ή aftermarket ) ειναι στοιχειομετρικο ( λ = 1 ) . Αν ο οδηγος κινειται συνεχως γρηγορα , σπαταλαει καυσιμο ειτε σε αεροδυναμικες απωλειες λογω υψηλης ταχυτητας , ειτε σε θερμοτητα στα φρενα , ειτε σε τριβες . Αυτα αυξανουν την καταναλωση , γιατι χρειαζεται extra καυσιμο για να υπερνικησει τις απωλειες αυτες . Οταν πχ το αυτοκινητο κινειται σταθερα με 110kmh , η καταναλωση ειτε με εργοστασιακο προγραμμα ειτε με aftermarket ειναι σχεδον η ιδια , εως και λιγο καλυτερη στο aftermarket , λογω περισσοτερου αβανς ( καλυτερος βαθμος αποδοσης = με ιδιο καυσιμο βγαινει περισσοτερη ισχυς - και εφοσον το καυσιμο το επιτρεπει ) .

Οποιος θελει να κανει οικονομια , πρεπει να κινειται ηρεμα , και να μην σπαταλαει την βενζινη του στις απωλειες ( = οχι υψηλες ταχυτητες στο ταξιδι , οχι επιταγχυνσεις που θα ακολουθησει φρεναρισμα , οχι ξεφουσκωτα λαστιχα , κλπ ) .

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς πρόγραμμα της GIAC να μας πει εντυπώσεις??

Νομίζω πρέπει να υπάρχει Scirocco 1.4 160PS με GIAC.

Link to comment
Share on other sites

Στον τομεα της καταναλωσης , ο σημαντικοτερος παραγοντας που την επηρρεαζει ειναι ο τροπος οδηγησης .

Κατα το 99% του χρονου λειτουργιας , το αυτοκινητο κινειται με μειωμενη ισχυ (part throttle) . Εκει το καθε προγραμμα ( ΟΕΜ ή aftermarket ) ειναι στοιχειομετρικο ( λ = 1 ) . Αν ο οδηγος κινειται συνεχως γρηγορα , σπαταλαει καυσιμο ειτε σε αεροδυναμικες απωλειες λογω υψηλης ταχυτητας , ειτε σε θερμοτητα στα φρενα , ειτε σε τριβες . Αυτα αυξανουν την καταναλωση , γιατι χρειαζεται extra καυσιμο για να υπερνικησει τις απωλειες αυτες . Οταν πχ το αυτοκινητο κινειται σταθερα με 110kmh , η καταναλωση ειτε με εργοστασιακο προγραμμα ειτε με aftermarket ειναι σχεδον η ιδια , εως και λιγο καλυτερη στο aftermarket , λογω περισσοτερου αβανς ( καλυτερος βαθμος αποδοσης = με ιδιο καυσιμο βγαινει περισσοτερη ισχυς - και εφοσον το καυσιμο το επιτρεπει ) .

Οποιος θελει να κανει οικονομια , πρεπει να κινειται ηρεμα , και να μην σπαταλαει την βενζινη του στις απωλειες ( = οχι υψηλες ταχυτητες στο ταξιδι , οχι επιταγχυνσεις που θα ακολουθησει φρεναρισμα , οχι ξεφουσκωτα λαστιχα , κλπ ) .

συφωνω φιλε, και επησης εχω να σας ανακοινωσο οτι κτες εχω τοποθετηση προγραμμα απο τους e tunners. παιδια εχω τρελλαθει απο την συμπεριφωρα του αυτοκηνητου.....και το σημαντικο εχω δει διαφωρα στην μεση καταναλωση......αρκετη διαφωρα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

συφωνω φιλε, και επησης εχω να σας ανακοινωσο οτι κτες εχω τοποθετηση προγραμμα απο τους e tunners. παιδια εχω τρελλαθει απο την συμπεριφωρα του αυτοκηνητου.....και το σημαντικο εχω δει διαφωρα στην μεση καταναλωση......αρκετη διαφωρα παιδια.

Διαφορά προς τα επάνω φαντάζομαι (?)

Πόσο μπορείς να μας πεις?

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου προς τα κατω.....

Ευχάριστη έκπληξη!!

Αλλα εχουν πει οτι το προγραμμα έχει εφαρμογή πάνω απο 4000 στοφές και

οτι η λειτουργεία του κομπρεσορα δεν επηρεάζεται.

Πάνω από 4000 δεν θα έχει περισσότερη δύναμη/καύση ?

Edited by pm140
Link to comment
Share on other sites

Oποιος εχει την εντυπωση οτι με προγραμμα μειωνεται και η καταναλωση του αυταπαταται οικτρα.

Το εχουμε συζητησει το θεμα σε πολλα ποστ και δεν εχει λογο να επαναλαμβανομαστε.

Απο την στιγμη που εχεις αυξηση ιπποδυναμης εστω και για 1 αλογο τοτε αναλογα θα αυξηθει και η καταναλωση. Ειναι παντα ετσι η σχεση (χονδρικα). Χωρις ταισμα τα αλογα δεν τρεχουν να το θεσω απλα και αυτο μπορει να στο πει ο οποιοσδηποτε ειλικρινης βελτιωτης προγραμματιστης.

Διαφορετικα ετσι απλα θα λυνοταν το παγκοσμιο φλεγον ζητηματης μειωσης της καταναλωσης. Θα φοραγαμε προγραμμα και θα μειωναμε την καταναλωση και φυσικα ολες αυτες οι αυτοκινητοβιομηχανιες που ξοδευουν δις για να το επιτυχουν θα πιανοντουσαν Κωτσοι. Ας σοβαρευτουμε λοιπον και να μην αυτοπαραμυθιαζομαστε.

Μονο και μονο αν γνωριζανε οσοι δεν ειναι καλα ενημερωμενοι οτι για λογους ασφαλειας και αποδοσης τα μειγματα στα προγραμματα βελτιωσης ειναι φυσιολογικα πιο πλουσια απο τα μαμα δεν θα μιλουσαν καν για μειωση καταναλωσης. Ειδικα στο φασμα που δουλευει το τουρμπο.

Link to comment
Share on other sites

Oποιος εχει την εντυπωση οτι με προγραμμα μειωνεται και η καταναλωση του αυταπαταται οικτρα.

Το εχουμε συζητησει το θεμα σε πολλα ποστ και δεν εχει λογο να επαναλαμβανομαστε.

Απο την στιγμη που εχεις αυξηση ιπποδυναμης εστω και για 1 αλογο τοτε αναλογα θα αυξηθει και η καταναλωση. Ειναι παντα ετσι η σχεση (χονδρικα). Χωρις ταισμα τα αλογα δεν τρεχουν να το θεσω απλα και αυτο μπορει να στο πει ο οποιοσδηποτε ειλικρινης βελτιωτης προγραμματιστης.

Διαφορετικα ετσι απλα θα λυνοταν το παγκοσμιο φλεγον ζητηματης μειωσης της καταναλωσης. Θα φοραγαμε προγραμμα και θα μειωναμε την καταναλωση και φυσικα ολες αυτες οι αυτοκινητοβιομηχανιες που ξοδευουν δις για να το επιτυχουν θα πιανοντουσαν Κωτσοι. Ας σοβαρευτουμε λοιπον και να μην αυτοπαραμυθιαζομαστε.

Μονο και μονο αν γνωριζανε οσοι δεν ειναι καλα ενημερωμενοι οτι για λογους ασφαλειας και αποδοσης τα μειγματα στα προγραμματα βελτιωσης ειναι φυσιολογικα πιο πλουσια απο τα μαμα δεν θα μιλουσαν καν για μειωση καταναλωσης. Ειδικα στο φασμα που δουλευει το τουρμπο.

Συμφωνώ και προσθέτω πως μόνο σε εθνική βλέπεις διαφορά στην κατανάλωση προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και προσθέτω πως μόνο σε εθνική βλέπεις διαφορά στην κατανάλωση προς τα κάτω.

πάντως εγώ διαδρομή Αθήνα ΚΟρωπί μέσα από κ΄ντρο ,βουλιαγμενης,Βαρης Κορωπιου

με 2,5-3 στροφες και κανα δυο ανοιγματα σε 3η 4η μέχρι 4,5 στροφες έγραψε μέσο όρο

6,4 λτ/100 χμ !!

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ διαδρομή Αθήνα ΚΟρωπί μέσα από κ΄ντρο ,βουλιαγμενης,Βαρης Κορωπιου

με 2,5-3 στροφες και κανα δυο ανοιγματα σε 3η 4η μέχρι 4,5 στροφες έγραψε μέσο όρο

6,4 λτ/100 χμ !!

DSG ή manual ???

Link to comment
Share on other sites

Oποιος εχει την εντυπωση οτι με προγραμμα μειωνεται και η καταναλωση του αυταπαταται οικτρα.

Το εχουμε συζητησει το θεμα σε πολλα ποστ και δεν εχει λογο να επαναλαμβανομαστε.

Απο την στιγμη που εχεις αυξηση ιπποδυναμης εστω και για 1 αλογο τοτε αναλογα θα αυξηθει και η καταναλωση. Ειναι παντα ετσι η σχεση (χονδρικα). Χωρις ταισμα τα αλογα δεν τρεχουν να το θεσω απλα και αυτο μπορει να στο πει ο οποιοσδηποτε ειλικρινης βελτιωτης προγραμματιστης.

Διαφορετικα ετσι απλα θα λυνοταν το παγκοσμιο φλεγον ζητηματης μειωσης της καταναλωσης. Θα φοραγαμε προγραμμα και θα μειωναμε την καταναλωση και φυσικα ολες αυτες οι αυτοκινητοβιομηχανιες που ξοδευουν δις για να το επιτυχουν θα πιανοντουσαν Κωτσοι. Ας σοβαρευτουμε λοιπον και να μην αυτοπαραμυθιαζομαστε.

Μονο και μονο αν γνωριζανε οσοι δεν ειναι καλα ενημερωμενοι οτι για λογους ασφαλειας και αποδοσης τα μειγματα στα προγραμματα βελτιωσης ειναι φυσιολογικα πιο πλουσια απο τα μαμα δεν θα μιλουσαν καν για μειωση καταναλωσης. Ειδικα στο φασμα που δουλευει το τουρμπο.

Το μειγμα μετα τον αναπρογραμματισμο γίνεται πιο ''πλούσιο'' - ΝΑΙ!

Αυτο που δεν μπορουν να καταλαβουν μερικοι ,ειναι οτι επειδη ο κινητηρας γινεται πολυ δυνατοτερος ,πατας πλέον λιγοτερο το γκάζι για να πας το ιδιο με πρίν!Προσωπικα με προγραμμα REVO ,''χαιδεύω'' το γκάζι μεσα στην πόλη για να παω όπως πήγαινα και πριν βαλω προγραμμα.Αν πατήσω το γκάζι όπως το παταγα πρίν ,τοτε το αμαξι θα σπινιάρει λόγω της αυξημενης δυναμης (τραβηγμενο παραδειγμα).

Αποτέλεσμα:Εντός πόλης με συνετη οδηγηση όπως και πριν (ο ιδιος οδηγος ειμαι δεν αλλαξα μετα το προγραμμα) ,βλέπω μειωση της καταναλωσης εως και -10%.Με ατσαλη οδηγηση βλέπω τα ιδια νουμερα καταναλωσης με πριν ή και λιγο μεγαλύτερα (εως και +10%).Σε ακρέες καταστασεις θα δω και +20%.

Αποτελεσμα 2ο:Οι προδιαγραφές ρυπων του κινητηρας αλλαξαν ,αφου εγινε πιο πλουσιο το μειγμα και προφανως δεν πλειρουνται οι Euro 5 που κανονικα καλυπτει ο κινητηρας μου.

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν υιοθετουν τα πλουσια μειγματα καυσης και οι αυτοκινητοβιομηχανιες .Οι εκπομπές ρύπων ειναι και ο λόγος της μεγάλης υιοθετησης της λυσης του τουρμπο τα τελευαταια χρόνια απο της αυτοκινητοβιομηχανιες .

Αφορισμοι του στύλ ''ας μην παραμυθιαζομαστε'' και γενικεύσεις του στύλ ''Oποιος εχει την εντυπωση οτι με προγραμμα μειωνεται και η καταναλωση του αυταπαταται οικτρα'' δηλώνουν ατομα που δεν ειναι ετοιμα να δεχτούν οτι κάτι ισχύει ,απλά επειδη οι ιδιοι δεν το βλέπουν.

Δεν μπορώ να πείσω κανεναν οτι μειωθηκε η καταναλωση μετα το προγραμμα ,εφόσον δεν το θέλει και ο ιδιος να με πιστεψει.Το οτι μειωθηκε σε εμενα η καταναλώση με το Χ προγραμμα ,δεν σημαινει οτι το ιδιο πρεπει να ισχύει και για τον αλλο με το Ψ προγραμμα ή το Ω πόδι πανω στο γκάζι!

Παρόλα αυτα δεν μπορώ να μην πω και την αποψη μου σε ενα φόρουμ ανοικτο σε ολες τις αποψεις και δεν σημαινει οτι επειδη δεν συμβαινει σε καποιον αλλο αυτο που περιγραφω (μειωση καταναλωσης) ,δεν συμβαινει και σε εμενα....

Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες για ποιο +-1 ή 2 λίτρα ασχολείστε της μέσης κατανάλωσης και του super duper προγράμματος που καίει πιο λίγο?

Η χοντρή χασούρα είναι ότι με το προγραμματάκι ξεχνάς την 95άρα διαπαντός και βάζεις 100άρα είτε θες είτε δεν θες. Εκεί είναι που θα φεύγει το χρήμα, όχι στα πατήματα, τρόπο οδήγησης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η χοντρή χασούρα είναι ότι με το προγραμματάκι ξεχνάς την 95άρα διαπαντός και βάζεις 100άρα είτε θες είτε δεν θες. Εκεί είναι που θα φεύγει το χρήμα, όχι στα πατήματα, τρόπο οδήγησης κλπ.

Αυτο δεν ειναι απολυτο , καθως μπορει καλλιστα το μοτερ να χαρτογραφηθει για 95αρα ( με μικρο penalty ισχυος βεβαια ) .

Link to comment
Share on other sites

H να παίζεις μπάλα ανάλογα με την βοήθεια του Revo Select Plus (αν έχεις επιλέξει Revo βέβαια).

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

H να παίζεις μπάλα ανάλογα με την βοήθεια του Revo Select Plus (αν έχεις επιλέξει Revo βέβαια).

παιδια το είχα γραψει και σε παλιοτερο Post -το προγραμμα παιζει και με τις 2 βενζ΄νες απλα΄να μην τις αναμιγνύεις -τουλα΄χιστον η version που έβαλαν σε μένα-χωρις το select plus

Link to comment
Share on other sites

Το μειγμα μετα τον αναπρογραμματισμο γίνεται πιο ''πλούσιο'' - ΝΑΙ!

Αυτο που δεν μπορουν να καταλαβουν μερικοι ,ειναι οτι επειδη ο κινητηρας γινεται πολυ δυνατοτερος ,πατας πλέον λιγοτερο το γκάζι για να πας το ιδιο με πρίν!Προσωπικα με προγραμμα REVO ,''χαιδεύω'' το γκάζι μεσα στην πόλη για να παω όπως πήγαινα και πριν βαλω προγραμμα.Αν πατήσω το γκάζι όπως το παταγα πρίν ,τοτε το αμαξι θα σπινιάρει λόγω της αυξημενης δυναμης (τραβηγμενο παραδειγμα).

Αποτέλεσμα:Εντός πόλης με συνετη οδηγηση όπως και πριν (ο ιδιος οδηγος ειμαι δεν αλλαξα μετα το προγραμμα) ,βλέπω μειωση της καταναλωσης εως και -10%.Με ατσαλη οδηγηση βλέπω τα ιδια νουμερα καταναλωσης με πριν ή και λιγο μεγαλύτερα (εως και +10%).Σε ακρέες καταστασεις θα δω και +20%.

Αποτελεσμα 2ο:Οι προδιαγραφές ρυπων του κινητηρας αλλαξαν ,αφου εγινε πιο πλουσιο το μειγμα και προφανως δεν πλειρουνται οι Euro 5 που κανονικα καλυπτει ο κινητηρας μου.

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν υιοθετουν τα πλουσια μειγματα καυσης και οι αυτοκινητοβιομηχανιες .Οι εκπομπές ρύπων ειναι και ο λόγος της μεγάλης υιοθετησης της λυσης του τουρμπο τα τελευαταια χρόνια απο της αυτοκινητοβιομηχανιες .

Αφορισμοι του στύλ ''ας μην παραμυθιαζομαστε'' και γενικεύσεις του στύλ ''Oποιος εχει την εντυπωση οτι με προγραμμα μειωνεται και η καταναλωση του αυταπαταται οικτρα'' δηλώνουν ατομα που δεν ειναι ετοιμα να δεχτούν οτι κάτι ισχύει ,απλά επειδη οι ιδιοι δεν το βλέπουν.

Δεν μπορώ να πείσω κανεναν οτι μειωθηκε η καταναλωση μετα το προγραμμα ,εφόσον δεν το θέλει και ο ιδιος να με πιστεψει.Το οτι μειωθηκε σε εμενα η καταναλώση με το Χ προγραμμα ,δεν σημαινει οτι το ιδιο πρεπει να ισχύει και για τον αλλο με το Ψ προγραμμα ή το Ω πόδι πανω στο γκάζι!

Παρόλα αυτα δεν μπορώ να μην πω και την αποψη μου σε ενα φόρουμ ανοικτο σε ολες τις αποψεις και δεν σημαινει οτι επειδη δεν συμβαινει σε καποιον αλλο αυτο που περιγραφω (μειωση καταναλωσης) ,δεν συμβαινει και σε εμενα....

Φυσικα και πρεπει να λες την αποψη σου και γι'αυτο γραφουμε. Αυτος ειναι και ο σκοπος ειτε ειμαστε λαθος ειτε οχι, αρκει να μην το παιρνουμε προσωπικα.

Θα ηθελα ομως αν μπορεις να μου εξηγησεις δυο πραγματα.

- Μεσα στην πολη οπως λες με συνετη οδηγηση ειδες και μεχρι 10% λιγωτερη καταναλωση.

Εφοσον η συνετη οδηγηση προυποθετει αλλαγες περιπου μεχρι 3000 στροφες, οπου κυριως δουλευει

πιο πολυ η αποκλειστικα ο κομπρεσορας, και μην εχοντας πειραχτει η λειτουργια του (γιατι στα

προγραμματα μονο η λειτουργια του τουρμπο πειραζεται και αυτη επιθετικα φυσικα) μου φαινεται

πρακτικα απιθανο να ειδες μειωση, το πολυ πολυ να καις περιπου τα ιδια.

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλη εξηγηση, γιατι η λογικη με το γκαζι που λες οτι αρπαζει πιο ευκολα

με προγραμμα και ετσι παει πιο ξεκουραστα, αυτο συγχρονως προυποθετει περισσοτερη παροχη

καυσιμου οποτε και καταναλωσης. Δεν μπορω δηλαδη να καταλαβω πως με περισσοτερη παροχη

καυσιμου εχεις μικροτερη καταναλωση.

- Οι μετρησεις ρυπων δεν προυποθετουν χρηση full throttle, δηλ τερμα γκαζι διαφορετικα θα

εβλεπες αστρονομικα νουμερα. Επ'αυτου υπαρχουν μετρησεις απο σοβαρα περιοδικα/τεστ οπου

οι αναλογοι ρυποι ειναι διπλασιοι σχεδον και παραπανω σε αρκετες περιπτωσεις σε καθημερινη

οδηγηση και ρυθμους.

Οι παραμετροι ομως των σημερινων πιστοποιημενων μετρησεων προυποθετουν προσομειωση

οδηγησης σε συνδυασμενο περιβαλλον (αστικο /υπεραστικο, νομιζω για 19-20 χλμ συνολικα) με

σταθερες χαμηλες ταχυτητες και αναλογες στροφες μηχανης, και οχι πραγματικες συνθηκες,

γι'αυτο και τα νουμερα ειναι τοσο συντηρητικα. Ειναι ενα 'οικολογικο' τρικ αποδεκτο απο

ολους για το συμφερον ολων. Αν παρατηρησεις δε οταν πας για καρτα καυσαεριων ΠΟΤΕ δεν

πατας το γκαζι πανω απο τις 3000 στροφες. Γιατι αραγε? Ενω ολο το παρτυ γινεται μετα?

Γι'αυτο λοιπον η μετρηση των ρυπων στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει να κανει με την

επιλογη της VW να μην χρησιμοποιησει πλουσια μειγματα, αλλα μονο με την προσπαθεια

περιορισμου της καταναλωσης η οποια ομως συγχρονως βοηθαει και στην μειωση των ρυπων.

Προσωπικα οπως εχω ξαναπει εχω βαλει 3 προγραμματα (τα τρια πιο γνωστα που εχουν περασει εδω τα πιο πολλα παιδια) και σε ΚΑΝΕΝΑ δεν ειδα μειωση της καταναλωσης. Αναλογα με την χρηση ειχα ιδια εως περισσοτερη καταναλωση για να το θεσω γενικα, και αυτο φυσιολογικα περιμενα.

Ακομα και τα παιδια, που βαζουν τα προγραμματα, να ρωτησεις το ιδιο θα πουνε.

Δεν εχουν κανενα λογο να πουνε κατι διαφορετικο και απ'οσο τους ξερω αυτο πιστευω.

Ελπιζω να βοηθησα αν και βεβαια η προσωπικη αποψη/εμπειρια του καθενος ειναι απολυτα σεβαστη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οπως εχω ξαναπει εχω βαλει 3 προγραμματα (τα τρια πιο γνωστα που εχουν περασει εδω τα πιο πολλα παιδια) και σε ΚΑΝΕΝΑ δεν ειδα μειωση της καταναλωσης.

Ελπιζω να βοηθησα αν και βεβαια η προσωπικη αποψη/εμπειρια του καθενος ειναι απολυτα σεβαστη.

Ποιο προτεινεις λοιπόν σε εμένα, που ψάχνομαι?Θέλω πρώτα αξιοπιστία και μετά δύναμη.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινετε δεν ειναι σωστο να προτεινω κατι.

Αυτη τη στιγμη εχω Revo, πριν ειχα Overload και στην αρχη ειχα etuners.

Revo και overload τα θεωρω εφαμιλλα (οριακα πιο δυνατο το overload) και απροβληματιστα, τουλαχιστον οσο τα ειχα/εχω. Tων etuners ηταν το πιο δυνατο αλλα ειχα προβλημα με sm απο χαμηλα. Πιστευω αυτο πρεπει να εχει λυθει τωρα καθοτι και το προγραμμα τους νομιζω δεν ειναι τοσο επιθετικο πλεον αλλα κινειται στα πλαισια των αλλων δυο.

Με το overload οπως προειπα δεν ειχα κανενα προβλημα, αντιθετως ηταν πολυ καλο, απλα ετυχε η συγκυρια ενα σαββατοκυριακο που ψαχνομουν και περασα απο τον Κωστα (revo) και ειπα να δοκιμασω

να δω πως παει ε και μετα το αφησα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι όσοι φορανε το 160αρι μοτερ (οπως κι εγω) βλεπουν εως και μειωση στην καταναλωση.Οσοι φορανε το 170αρι (οπως κι ο KIRRA-φανταζομαι?) δεν βλεπουν μειωση στην καταναλωση.

Εχετε παρατηρησει κατι τέτοιο?

Σε καθε περιπτωση σε χαλαρη οδηγηση ,ακομα και αν δεν υπαρχει μειωση αλλα η καταναλωση παραμενει στα ιδια επιπεδα ,παλι κερδισμενοι ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.