Jump to content
sta8or

Big Turbo 1.4 Tsi & Gt

Recommended Posts

Η ιδια εταιρια δινει και το 122αρι 200αλογα sillyhorse1rb5.gif

Πρωτα απ'ολα πρεπει να σπρωξεις 6000 ευρωπουλα!!!!

Και νομίζω είναι μόνο για το scirocco!!!Δλδ για το golf δίνει 180!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.bb-automobiltechnik.de/bb2004/de/produkte/motoren/vw/golf/V/mvw_golf_v_14tsi.php

Δεν λέω τίποτα εγώ … απλά η σελίδα λέει κάτι για 240 ps

Έλα ρε παιδιά να σπρώξουμε λίγο μπας και δούμε τα 250+

τα εχουμε δει ηδη...

Link to comment
Share on other sites

Στον 122 του SCIROCCO και του PASSAT δίνει διαφορετικά στοιχεία από του GOLF. Τελικά υπάρχει διαφορά στους κινητήρες; Αυτούς που τους βρίσκεις Ελλάδα;

μαλλον δεν τους βρισκεις

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα πρεπει να σπρωξεις 6000 ευρωπουλα!!!!

αμα σας περισσευουν 6000 ευρω να τα δωσετε στους γερμανους αγοραστε και ενα νησι να το πουλησετε στην μερκελ να βγουμε απο την οικονομικη κριση...!!! χεχεχε! με 2500-3000 ευρα εχετε περισσοτερα αλογα (και μην μιλησετε για τις προχειροδουλειες των ελληνων γιατι και εγω "προχειροδουλεια" εχω κανει και το αμαξι δεν εχει κανει κιχ εδω και 2 χρονια..!!!!).

γιατι αγχωνεστε για το πως θα ξεπερασετε τα 250 αλογα οταν δεν εχετε δει καν πως πανε τα 250 αλογα σε 1.4 μοτερ και συγκεκριμενα το μοτερ του tsi????

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις όμως στο site της Garrett οι συγκεκριμένες που αναφέρεις είναι από 1.600cc και πάνω. Για 1.400 η Garrett δίνει την GT2554R και απόδοση από 170 έως 270 ίππους (φαντάζομαι το άνω όριο σκεφτόμαστε όλοι).

http://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/catelog/Turbochargers/GT25/GT2554R_471171_3.htm

Βέβαια λόγω κομπρέσσορα μπορεί να γίνει κουβέντα και για την GT2560R (200-330 άλογα).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις όμως στο site της Garrett οι συγκεκριμένες που αναφέρεις είναι από 1.600cc και πάνω. Για 1.400 η Garrett δίνει την GT2554R και απόδοση από 170 έως 270 ίππους (φαντάζομαι το άνω όριο σκεφτόμαστε όλοι).

http://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/catelog/Turbochargers/GT25/GT2554R_471171_3.htm

Βέβαια λόγω κομπρέσσορα μπορεί να γίνει κουβέντα και για την GT2560R (200-330 άλογα).

εγω πιστευω υπαρχουν λυσεις "ενδοοικογενιακα" κιολας...βλεπε πορσε...κ τουρμο μεταβλητης γεωμετριας..

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω υπαρχουν λυσεις "ενδοοικογενιακα" κιολας...βλεπε πορσε...κ τουρμο μεταβλητης γεωμετριας..

Ακόμα και αν με κάποιον τρόπο καταφερνες να μοντάρεις και να ελεγξεις ηλεκτρονικα την τουρμπίνα που αναφέρεις, σκέψου ότι η πορσε χρησιμοποιεί 2 τετοιες για 3600 κυβικά, δηλαδή, μία για κάθε 1800 κυβικά και πάλι στα χαμηλά έχει lag!

Link to comment
Share on other sites

Η 1η "κατάκτηση" έγινε αφού οι e tuners κατάφεραν και παρουσίασαν την τροποποιημένη μαμίσια τουρμπίνα, που μαζί με το υπόλοιπο κιτ βελτίωσης απέδωσε 240 άλογα.

http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=199

Πιθανόν κάποια στιγμή πειραματικά να μπει μια μεγαλύτερη τουρμπίνα. Το κόστος όμως σε σχέση με την απόδοση και την αξιοπιστία θα είναι σχετικά υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν με κάποιον τρόπο καταφερνες να μοντάρεις και να ελεγξεις ηλεκτρονικα την τουρμπίνα που αναφέρεις, σκέψου ότι η πορσε χρησιμοποιεί 2 τετοιες για 3600 κυβικά, δηλαδή, μία για κάθε 1800 κυβικά και πάλι στα χαμηλά έχει lag!

α φιλτατε αν δεν ψαχνεις λαγκ μενεις μαμα αντε το πολυ με etuners τουρμπο!! οπος λεει και το τοπικ...big turbo tsi...εγω ακομα ομως δεν εχω καταλαβει πιος θα εβαζε χερι σε αυτην...εγω προσοπηκα με τα 122 χαμηλοροπα αλογα μου ειμαι υπερευχαριστημενος...

η μαγγκια των βελτιωτων αυτη θα ηταν να βαλουν μεταβλητης γεωμετριας τουρμπο..και ενωειτε οχι αυτουσια αλλα με λιγο μικροτερα χααρκτηριστικα ωστε να μειωθει το λαγκ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπλοκα τα μεταβλητής γεωμετρίας τούρμπο για να χρησιμοποιηθούν σε βελτιώσεις!

Έχουν χρησιμοποιηθεί ποτέ σε βελτίωση?

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπλοκα τα μεταβλητής γεωμετρίας τούρμπο για να χρησιμοποιηθούν σε βελτιώσεις!

Έχουν χρησιμοποιηθεί ποτέ σε βελτίωση?

δεν ξερω ..ομως ελπιζω οτι η abt και η mtm θα το κανουν..γτ τιν τεχνογνωσια την εχουν σιγουρα!! θυμηθειτε το audi bimoto!!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις όμως στο site της Garrett οι συγκεκριμένες που αναφέρεις είναι από 1.600cc και πάνω. Για 1.400 η Garrett δίνει την GT2554R και απόδοση από 170 έως 270 ίππους (φαντάζομαι το άνω όριο σκεφτόμαστε όλοι).

http://www.turbobyga...4R_471171_3.htm

Βέβαια λόγω κομπρέσσορα μπορεί να γίνει κουβέντα και για την GT2560R (200-330 άλογα).

Επειδής είμαι και άσχετος...

1)Με την GT2554R παραμένει και ο κομπρέσσορας; Πόσο θα κοστίσει πάνω κάτω η μετατροπή;

2)Τελικά μπαίνει σε 1.4 η GT2560R; Με ή χωρίς κομπρέσσορα; Πόσο θα κοστίσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Επειδής είμαι και άσχετος...

1)Με την GT2554R παραμένει και ο κομπρέσσορας; Πόσο θα κοστίσει πάνω κάτω η μετατροπή;

2)Τελικά μπαίνει σε 1.4 η GT2560R; Με ή χωρίς κομπρέσσορα; Πόσο θα κοστίσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φίλε λογικά και η gt25 και πολλές ακόμα μπαίνουν επάνω αλλά το 8εμα είναι ότι οι βελτιωτές δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά με το αυτοκίνητο μας …… θα δούμε σε λίγο καιρό στο Ibiza club τη turbo θα μπορέσει να μπει στο 1,4

Link to comment
Share on other sites

Η 1η "κατάκτηση" έγινε αφού οι e tuners κατάφεραν και παρουσίασαν την τροποποιημένη μαμίσια τουρμπίνα, που μαζί με το υπόλοιπο κιτ βελτίωσης απέδωσε 240 άλογα.

240? Δλδ ενα καλο 1 σταδιο βγαζει 220-230(ΦΠΕ)και για 10 αλογα παραπανω θελει I/C S3 πειραγμα στην τουρπινα και αντλια? Προσωπικα στο ΦΠΕ θα εμενα εγω,νομιζα οτι το αμαξι με αυτα στα Specs θα ητανε 250-260.Γιατι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λες πως δεν εισαι ευχαριστημενος απο 240 αλογα ενος κινητηρα 1400 κυβικων

με ενα 1ο σταδιο???

Link to comment
Share on other sites

240? Δλδ ενα καλο 1 σταδιο βγαζει 220-230(ΦΠΕ)και για 10 αλογα παραπανω θελει I/C S3 πειραγμα στην τουρπινα και αντλια? Προσωπικα στο ΦΠΕ θα εμενα εγω,νομιζα οτι το αμαξι με αυτα στα Specs θα ητανε 250-260.Γιατι ετσι?

220-230 δεν νομίζω να έχει βγάλει σε δυναμόμετρο maha tsi, 200-210 είναι πιο κοντά στις πραγματικές τιμές. Στα Scirocco & Golf VI δεν χρειάζεται αντλία.

Σχετικά με τα στάδια σίγουρα ο καθένας έχει διαφορετική άποψη. Ένα φίλτρο και ένα πρόγραμμα είναι κάτι που γίνεται πιο εύκολα και ακολουθεί την πεπατημένη. Το ίδιο και ένα stage 2 με κιτ εισαγωγής πλέον & εξάτμιση.

Το θέμα είναι ότι τα παιδιά πειραματίστηκαν και από όσο φάνηκε απέδωσε στην πράξη, έστω και 20-30 ps παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, έχοντας δει τί κάνει ένα στάδιο με μεγαλωμένη τουρμπίνα όπως του Αποστόλη και του Βασίλη σε δύο διαφορετικές πλατφόρμες

όπως το Golf V TSI και Golf VI TSI (Scirocco εν προκειμένω), το ερώτημα για το πόσο μεγαλύτερη τουρμπίνα μπορεί να μπει μένει αναπάντητο.

Πόσα περισσότερα άλογα μπορεί να βγάλει ο κινητήρας χωρίς να διαλυθεί, με λογικό κόστος;

Μέσα στις επόμενες ημέρες θα δείτε ένα turbo kit από γνωστή Ελληνική εταιρεία, καθώς έχουμε έρθει σε επαφή κι έχουμε προωθήσει μερικές ιδέες

χρησιμοποιώντας την εμπειρία μας στα projects που προηγήθηκαν.

Με κατάλληλη επιλογή aftermarket τουρμπίνας, ίσως να μπορεί να γίνει κάτι σωστό.

Σκοπός είναι να υπάρχει καλό όφελος σε ισχύ με λογικό οικονομικό τίμημα και λύσεις bolt-on.

Όσο μικρότερο το μηχανολογικό μπλέξιμο, τόσο το καλύτερο για τη μακροβιότητα και την αξιοπιστία της αναβάθμισης.

Ακόμη είναι νωρίς, αλλά θα σας ενημερώσουμε όταν με το καλό περάσουμε στη φάση των δοκιμών - που δεν θα αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

220-230 δεν νομίζω να έχει βγάλει σε δυναμόμετρο maha tsi, 200-210 είναι πιο κοντά στις πραγματικές τιμές. Στα Scirocco & Golf VI δεν χρειάζεται αντλία.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31727

post #18 sillyhorse1rb5.gif

ειναι αυτο το maha που πανε "ολοι"

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31727

post #18 sillyhorse1rb5.gif

ειναι αυτο το maha που πανε "ολοι"

Βέβαια, αυτό είναι το MAHA που νομίζει ότι βρίσκεται στο Γιοχάνσμπουργκ.

Δες την απόλυτη ατμοσφαιρική πίεση και θα καταλάβεις γιατί. mf_tshirt.gif

930mbar είναι κομματάκι δύσκολο να βρεις στη Νέα Φιλαδέλφεια. Εδώ στην Κοζάνη και είχε 940mbar, σε ύψος 800μέτρων από

τη θάλασσα σε ημέρα με χαμηλό βαρομετρικό.

Ευτυχώς το άλλο ΜΑΗΑ είναι στο επίπεδο της θάλασσας και το δείχνει με τους αισθητήρες του!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.