Jump to content
Nismo

Golf - Μηχανικό Κιβώτιο & Διαφορικό (Προβλήματα, Ανακατασκευές,Λύσεις) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Λοιπόν βρήκα μόνος μου τα περισσότερα ρουλεμάν με κόστος 185€ (6 τεμάχια). Το μόνο που δεν βρήκα ακόμα είναι ένα καπάκια στην πίσω πλευρά που πάει μαζί με τα 2 ρουλεμάν του. Αυτό δεν φαίνεται να έχει αρπάξει αλλά λέει πως καλό είναι να αλλαχτεί για να πατάει ο άξονας σε καινούργια ρουλεμάν και όχι σε παλιά στην μία πλευρά και βγάλει κανένα θέμα ευθυγράμμισης. Για αυτό έχω κωδικούς άλλα δεν βγαίνουν μόνο ρουλεμάν, οπότε πρέπει να ψαχτώ, μάλλον μόνο στην VW θα το βρω. Επειδή το σασμάν είναι ήδη ανοιχτό αναγκαστικά θα κοιτάξω να κλείσει το δικό μου με το ελάχιστο κόστος.

0-02-04-bad766996e974f032546c7692a34a9c0373695a85eff6f3487fe1d7a970857b4_6826e6b.thumb.jpg.8350e95950b805c12d151d70796827c2.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κουστούμι βγήκε 1050 χωρίς την εργασία ανέβασμα-κατέβασμα. Αλλάχτηκαν όλα τα ρουλεμάν (9 στο σύνολο) μαζι με κάτι άλλα πράγματα. Τα περισσότερα ρουλεμάν τα βρήκα μόνος, αλλά στο τέλος με χρέωσε τόρνο 250€ για επισκευή του ενός άξονα  (κάτι κωρονοπηνια) και το κόστος πήγε στον θεό. Με 750€ έπαιρνα ανακατασκευασμένο απο Αθήνα, κακώς άκουσα τον δικό μου μάστορα και άφησα να φύγει το κιβώτιο Θεσσαλονίκη. Για 14 χρονών αμάξι θεωρώ πως είναι πολλά, και αυτά τα 6τάχυτα είναι μανίκι να ανοιχτούν και θέλουν ειδικά εργαλεία, εξου και χρεώνουν χρυσό οι τεχνίτες. 

Οπότε προσοχή στις βαλβολίνες να είναι εργοστασιακές, και μετα την αλλαγή λίγο συμπλήρωμα απο τάπα εξαέρωσης όπως έχουν αναφέρει κάποιοι εδώ μέσα, η VW με τα 6τάχυτα δεν περνει βραβείο αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε γμτ, έπαιρνες 3 σασμαν και σου μεναν κι όλας και ρεστα. Δε πειράζει, αρκεί που έγινε η δουλειά, λεφτά είναι τι θα τα κάνουμε; Μήπως θα τα πάρουμε μαζί μας; Κατα τη γνώμη μου πρέπει να πεις στο μάστορα ότι τα λεφτά που πήρε είναι παρα πολλά και 250 ο τορνος επίσης είναι απίστευτα λεφτά. 30 ευρω την ώρα χρεωνουνε, δηλαδή αυτός στον τορνο δουλευε 10 ώρες συνεχόμενες για να  φτιάξει μια χαζομάρα; Πρέπει να πας να τους πεις, όχι για να σου δώσουν τα λεφτά πίσω, αλλά ώστε άλλη φορά να παίρνουν απλά ένα μεταχειρισμένο σασμαν για να μη χάνουν πελάτες αδικα. Γιατί μπορεί και αυτός να μην ήξερε πόσα λεφτά κάνει ένα μεταχειρισμένο σασμαν. Δεν είναι δα και διάνοιες τα μαστοριά, τα περισσότερα ενα Επαλ έχουν τελειώσει και αν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι κάποιες φορές από τα πλαϊνά του κιβωτίου  δηλαδή  εκεί που ακουμπάει το πόδι του οδηγού  βγάζει πολύ ζέστη, βαλβολινες έχουν αλλαχτει πρόσφατα! Το έχει παρατηρήσει κάνεις άλλος αυτό? Είναι φυσιολογικό? 

Το αμάξι είναι golf 5 tsi 140 hp με 165000 χιλιόμετρα. 

Καλό φθινόπωρο συμφοριτες     

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από 1 ακριβώς χρόνο.... Ξανά διαρροές από το σασμάν, αυτήν την φορά μάλλον το θέμα είναι το διαφορικό, τα ημιαξόνια έχουν τζόγο άμα τα κουνήσεις με το χέρι. Βέβαια από πέρυσι που έγινε η ανακατασκευή παρατηρούσα ένα σφύριγμα όταν άφηνα το γκάζι και το αμάξι ρόλαρε. Στο χρόνο κάτι φαγώθηκε και πλέον χάνει, ενώ οι βαλβολίνες έχουν μαυρίσει. Αύριο κατεβαίνει το σαζμάν, υπάρχει κάποια πρόταση που μπορώ να βρω κάτι αξιόπιστο μεταχειρισμένο μπας και ξεμπερδέψω;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από 1 ακριβώς χρόνο.... Ξανά διαρροές από το σασμάν, αυτήν την φορά μάλλον το θέμα είναι το διαφορικό, τα ημιαξόνια έχουν τζόγο άμα τα κουνήσεις με το χέρι. Βέβαια από πέρυσι που έγινε η ανακατασκευή παρατηρούσα ένα σφύριγμα όταν άφηνα το γκάζι και το αμάξι ρόλαρε. Στο χρόνο κάτι φαγώθηκε και πλέον χάνει, ενώ οι βαλβολίνες έχουν μαυρίσει. Αύριο κατεβαίνει το σαζμάν, υπάρχει κάποια πρόταση που μπορώ να βρω κάτι αξιόπιστο μεταχειρισμένο μπας και ξεμπερδέψω;


Γράψε μας η πες μου σε ποιον μηχανικό πας μήπως σε στείλω στον δικό μου Θεσσαλονίκη


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , michael_salonika88 said:

 


Γράψε μας η πες μου σε ποιον μηχανικό πας μήπως σε στείλω στον δικό μου Θεσσαλονίκη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θες να μου πείς εσυ σε ποιόν αναφέρεσαι με PM για να μην εκθέσω κανέναν; Σαλονική άραγε πόσοι να είναι που ασχολούνται με κιβώτια.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα παραγγείλω από γερμανία ένα ανακατασκευασμένο, δίνουν 2 χρόνια εγγύηση, ελπίζω να ξεμπερδευω με τους μάστορες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα παραγγείλω από γερμανία ένα ανακατασκευασμένο, δίνουν 2 χρόνια εγγύηση, ελπίζω να ξεμπερδευω με τους μάστορες...


Δεν τον έχω κρυφό....στον Σιφναίο πάω και παλιά στο Μπάτζιο. Αν είναι ένας από τους δυο πες μου το σε PM. Ποσό θα κοστίσει αυτό από Γερμανία;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κανένα απο τους 2. Σε αυτόν με έστειλε ο μάστορας από Κατερίνη, δεν μπορώ να πω πως όλα πήγαν καλά αν διαβάσεις και παραπάνω, αν και σε όλα τα προηγούμενα που έφτιαξε δεν υπήρξε θέμα.

 

Αυτήν την φορά ξεκόλησε και ένας αφαλός μου λέει και πρέπει να μπει με κολλά και ποντα...Δεν δίνω ουτε 1€ πλέον σε μάστορα. Από Γερμανία θα κοστίσει 660€ με  τα μεταφορικά και τις βαλβολίνες, δίνοντας πίσω το δικό μου, κρίμα που βασίστηκα σε άτομα εδω και έφυγε χρήμα με το φτυάρι....

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν , lary7 said:

Δεν είναι κανένα απο τους 2. Σε αυτόν με έστειλε ο μάστορας από Κατερίνη, δεν μπορώ να πω πως όλα πήγαν καλά αν διαβάσεις και παραπάνω, αν και σε όλα τα προηγούμενα που έφτιαξε δεν υπήρξε θέμα.

 

Αυτήν την φορά ξεκόλησε και ένας αφαλός μου λέει και πρέπει να μπει με κολλά και ποντα...Δεν δίνω ουτε 1€ πλέον σε μάστορα. Από Γερμανία θα κοστίσει 660€ με  τα μεταφορικά και τις βαλβολίνες, δίνοντας πίσω το δικό μου, κρίμα που βασίστηκα σε άτομα εδω και έφυγε χρήμα με το φτυάρι....

 

Φίλε μου καλησπέρα και ευχομαι να ξεμπερδέψεις με το καλό και γρήγορα.

 

μια ερώτηση να σου κάνω μήπως και βρεις λύση στο πρόβλημα, υπαρχει ένας εδώ στην Αθήνα ο οποιος ασχολείται αποκλειστικά με σασμάν vw. 

 

αν θέλεις πες μου να σου στηλω τα στοιχια του , και να κάνεις μια ερώτηση???     

Link to comment
Share on other sites

Ominus ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάρω ανακατασκευασμένο απο γερμανία ώστε τουλάχιστον να έχω το κεφάλι μου ήσυχο 2 χρόνια. Το ψάξιμο Αθήνα έπρεπε να είχε γίνει πέρυσι που εμφανίστηκε το θέμα. Αν και με 1 που μίλησα από Αθήνα μου ανέφερε 750 για ανταλλαγή με ανακατασκευασμένο, όταν με 660€ έρχεται από γερμάνια με 2 χρόνια εγγύηση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση αν ξέρει κανείς στα σίγουρα, το γνωστό τρίξιμο που κάνουν τα Golf όταν είναι σταματημένα με νεκρά και σταματάει οταν πατάς συμπλέκτη, είναι απο το ρουλεμάν του συμπλέκτη ή απο ρουλεμαν του κιβωτίου; Τώρα που είναι λυμένο σκέφτομαι μήπως αλλάξω το ρουλεμάν του συμπλέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση αν ξέρει κανείς στα σίγουρα, το γνωστό τρίξιμο που κάνουν τα Golf όταν είναι σταματημένα με νεκρά και σταματάει οταν πατάς συμπλέκτη, είναι απο το ρουλεμάν του συμπλέκτη ή απο ρουλεμαν του κιβωτίου; Τώρα που είναι λυμένο σκέφτομαι μήπως αλλάξω το ρουλεμάν του συμπλέκτη.


Σε 6Ν είχα το ίδιο θέμα. Έπρεπε να κατέβει το κιβώτιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Άρα ήταν απο το κιβώτιο ;
 

Ναι. Όταν πατάς και σταματάει κιβώτιο. Όταν πατάς και ακούγεται συμπλέκτη


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε κι εμένα η ώρα μου για καδένα, μάλλον. Μπορώ να πω ότι ανησυχώ λίγο παραπάνω, γιατί το κροτάλισμα δεν κρατάει 2-3 δευτερόλεπτα όπως λένε οι περισσότεροι, αλλά 15-20, μπορεί και παραπάνω.

Καμία συμβουλή, από όσους έχουν αλλάξει μέχρι τώρα; Αύριο έχω ραντεβού με τον μάστορα που το πηγαίνω για σέρβις, μή εξουσιοδοτημένο. Μίλησα και με την εδώ αντιπροσωπεία, δίνει εγγύηση 2 έτη. Παίζει κανένα ρόλο, δηλαδή είναι κάτι που μπορεί να κάνει λάθος ένας μάστορας στην αποκατάσταση της βλάβης και να προκαλέσει περαιτέρω προβλήματα, ώστε να αξίζει τον κόπο (και το γδάρσιμο προφανώς) η εγγύηση αντιπροσωπείας;
Κάτι γενικά που πρέπει να προσέξω; Τα αλλάζουμε όλα; (στην αντιπροσωπεία τηλεφωνικά μου είπαν ανοίγει ο κινητήρας και βλέπουμε βάσει κατάστασης, και ανάλογα κυμαίνται το κόστος)...

Golf VI 122ps - 2009 μονδέλο, 100.000km, με πολύ ήρεμη οδήγηση από εμένα γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε κι εμένα η ώρα μου για καδένα, μάλλον. Μπορώ να πω ότι ανησυχώ λίγο παραπάνω, γιατί το κροτάλισμα δεν κρατάει 2-3 δευτερόλεπτα όπως λένε οι περισσότεροι, αλλά 15-20, μπορεί και παραπάνω.
Καμία συμβουλή, από όσους έχουν αλλάξει μέχρι τώρα; Αύριο έχω ραντεβού με τον μάστορα που το πηγαίνω για σέρβις, μή εξουσιοδοτημένο. Μίλησα και με την εδώ αντιπροσωπεία, δίνει εγγύηση 2 έτη. Παίζει κανένα ρόλο, δηλαδή είναι κάτι που μπορεί να κάνει λάθος ένας μάστορας στην αποκατάσταση της βλάβης και να προκαλέσει περαιτέρω προβλήματα, ώστε να αξίζει τον κόπο (και το γδάρσιμο προφανώς) η εγγύηση αντιπροσωπείας;
Κάτι γενικά που πρέπει να προσέξω; Τα αλλάζουμε όλα; (στην αντιπροσωπεία τηλεφωνικά μου είπαν ανοίγει ο κινητήρας και βλέπουμε βάσει κατάστασης, και ανάλογα κυμαίνται το κόστος)...
Golf VI 122ps - 2009 μονδέλο, 100.000km, με πολύ ήρεμη οδήγηση από εμένα γενικά.

Η αντιπροσωπεια θα σε γδαρει. Η αποψη μου ειναι να πας σε εναν καλο μαστορα δικο αου που να τον ξερεις να στο κανει με λιγα εργατικα. Εχω ακουσει κατι ποσα στην αντιπροσωπεια που αγγιζανε το χιλιαρικο για αλλαγη καδενα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2020 at 7:05 ΜΜ, Ilias87 said:


Η αντιπροσωπεια θα σε γδαρει. Η αποψη μου ειναι να πας σε εναν καλο μαστορα δικο αου που να τον ξερεις να στο κανει με λιγα εργατικα. Εχω ακουσει κατι ποσα στην αντιπροσωπεια που αγγιζανε το χιλιαρικο για αλλαγη καδενα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Την...γλίτωσα! Πήγα σε μάστορα δικό μου εμπιστοσύνης, και γλίτωσα το γδάρσιμο καθώς ΔΕΝ ήτανε η καδένα! Αυτό που άκουγα να κροταλίζει, ήταν τελικά το καρέ του συμπλέκτη το οποίο όπως μου εξήγησε πέρα από την ηχητική ενόχληση δεν προκαλεί κάποια ανησυχία, και όοοταν είναι να αλλαχθεί δίσκος-πλατώ ΠΑΛΙ (είχα αλλάξει στις 55.000km λόγω...αγάπης στον συμπλέκτη από την σύζυγο, με SACHS), θα επιδιορθωθεί.
Για την καδένα έκανε και έλεγχο στο διαγνωστικό, δεν είχε καταγράψει κανένα σφάλμα καθώς έχει κάποιους αισθητήρες που όταν χαλαρώσει μετράνε την απόκλιση από το αναμενόμενο χρονικό διάστημα που θα έπρεπε να λάβουν την ένδειξη. Οπότε θα αλλαχθεί ΑΝ κάνει πρόβλημα, προς ώρας μένω ήσυχος :) Γλιτώσαμε την καταβολή του δώρου Πάσχα για αλλαγή καδένας, αλλάξαμε λάδια, και όλα καλά!

ΥΓ: Έχω την πολύ ελαφρά υποψία, ότι αν πήγαινα αντιπροσωπεία, θα άλλαζα και καδένα, και τον ήχο από το καρέ πάλι θα τον άκουγα :)

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

Ελυσε δισκοπλατω και σου ειπε οτι ηταν το καρε του συμπλεκτη;

Αν κροταλιζει οπως λες το καρε του συμπλεκτη θα ειχε προβλημα σοβαρο.

Αν πατας συμπλεκτη και σταματαει ειναι απο ρουλεμαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , nikdev said:

Ελυσε δισκοπλατω και σου ειπε οτι ηταν το καρε του συμπλεκτη;

Αν κροταλιζει οπως λες το καρε του συμπλεκτη θα ειχε προβλημα σοβαρο.

Αν πατας συμπλεκτη και σταματαει ειναι απο ρουλεμαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημέρα! 

Δεν το έλυσε φυσικά όχι. 

Με το που σήκωσε καπό και βάζουμε μπροστά μου λέει ο ήχος αυτός δεν είναι καδένα, είναι από το σασμάν, αυτό ακούς; Εγώ δεν ήμουν σίγουρος, του λέω ακούγεται ανησυχητικά, το άφησα να κρυώσει και να το δοκιμάσει αυτός και έφυγα. 

Το απόγευμα μου λέει το δοκιμάσαμε όλη μέρα ήχος καδένας δεν ακούστηκε, στο διαγνωστικό δεν έδειξε καμία αστοχία χρονισμού (μου εξήγησε για τους αισθητήρες που έχει), λάδια αλλάχτηκαν γιατί ήταν η ώρα τους, μου λέει σε αυτά που έχει χαλαρώσει η καδένα όταν γίνεται αλλαγή λαδιών επειδή έχει φύγει το λάδι χαλάει ο κόσμος από τον θόρυβο για μερικά δευτερόλεπτα, εσένα ακούστηκε όπως πρέπει να ακούγεται, κοινώς την αφήνουμε στην ησυχία της. Τώρα τι να πω ίσως κάποια στιγμή γύρω στις 150.000 την αλλάξω προληπτικά όπως κάνουμε με τους ιμάντες.

 

Όσον αφορά τον θόρυβο που ακούγεται, διάβασα και το αντίστοιχο θέμα, άλλοι λένε ρουλεμάν σασμάν, άλλοι συμπλέκτη, εμένα όντως με πατημένο συμπλέκτη δεν το κάνει.

Δίσκο πλατώ ρουλεμάν είχα αλλάξει στις 55.000km λόγω χρήσης και φθηνών υλικών που βάζει η VW όπως μου είπε ο ίδιος μάστορας.

Με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας, εκτός από το ηχητικό. Τώρα για το καρέ του συμπλέκτη μου περιέγραψε τον μηχανισμό της βλάβης, δεν το πολυέπιασα γιατί εγώ ακόμα σκεφτόμουν καδένες :) αλλά οκ...

Αφού δεν τίθεται θέμα λειτουργίας, το αφήνω έτσι, μόνο στο ρελαντί άκουγεται έτσι κι αλλιώς.

Αν υπάρχει θέμα να συνεχίσουμε την συζήτηση στο άλλο thread, μην σπαμάρουμε εδώ;;;

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2020 at 3:12 ΠΜ, nikdev said:

Ελυσε δισκοπλατω και σου ειπε οτι ηταν το καρε του συμπλεκτη;

Αν κροταλιζει οπως λες το καρε του συμπλεκτη θα ειχε προβλημα σοβαρο.

Αν πατας συμπλεκτη και σταματαει ειναι απο ρουλεμαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nik ρουλεμαν του τρελου ή μεσα στο σαζμαν; γιατι και εμενα ακουγετε ενας θορυβος και μολις παταω σταματαει. Μονο στα νεκρα στην πορεια δεν ακουω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Nik ρουλεμαν του τρελου ή μεσα στο σαζμαν; γιατι και εμενα ακουγετε ενας θορυβος και μολις παταω σταματαει. Μονο στα νεκρα στην πορεια δεν ακουω τιποτα
Από το Ρουλεμάν πρισντιρεκ είναι ο θόρυβος και συμβαίνει σχεδόν σε όλους.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , nikospaga said:

Από το Ρουλεμάν πρισντιρεκ είναι ο θόρυβος και συμβαίνει σχεδόν σε όλους.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν χρειαζετε να ανοιξει σαζμαν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε να ανοιξει σαζμαν?

Νομίζω πως χρειάζεται . Αλλά ας απαντήσει καλύτερα κάποιος που γνωρίζει σίγουρα.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.