Jump to content
Nismo

Golf - Μηχανικό Κιβώτιο & Διαφορικό (Προβλήματα, Ανακατασκευές,Λύσεις) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Τα ίδια ακριβώς με εσένα έχω.

Δευτέρα μπαίνω συνεργείο, θα σε ενημερώσω αν κάνουν κάποια επισκευή.

Το γρατσούνισμα της όπισθεν γίνεται μόνο μετά από κάποια ώρα (μισή-μία) διαδρομής, όχι αν πας 10 λεπτά δρόμο.

Κανένα νέο? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδες που καμια φορα δεν αποσυμπλεκεται η οπισθεν τι μπορει να φταιει??? Βεβαια το παραξενο ειναι οτι δεν το κανει συνεχεια.... :o Αν το εκανε θα ελεγα οτι εχει σιγουρα καποιο προβλημα...ενω τωρα... :thumbsup:

Πρεπει να τραβηξω με δυναμη για να βγει....το εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα??

Αυτο ειναι αληθεια οτι εχει παρατηρηθει σε μερικους.Εμενα μου εχει συμβει 3,4 φορες αλλα προσπαθουσα να την βγαλω ενω το αυτοκινητο τσουλουσε μπροστα (κι αυτο οχι παντα).Εχω ακουσει παντως οτι σε μερικα εχει το προβλημα να μην αποσυμπλεκεται ωρες ωρες, ασχετα αν ειναι ακινητο το αυτοκινητο ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο? :lol:

Το άφησα για έλεγχο στον κινητήρα (είχε συμβεί 2-3 φορές να μην έχει καθόλου δύναμη κάτω από τις 3000 στροφές) και στο κιβώτιο για το γρατσούνισμα της όπισθεν.

Μου είπαν θέλουν 3-4 μέρες για να το ψάξουν όλο και θα το κρατήσουν. Δεν μου έχουν τηλεφωνήσει οπότε απλά περιμένω... όταν με το καλό μάθω τι έγινε θα ενημερώσω.

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

το φαινομενο να μην μπαινει η οπισθεν ευκολα ή να ακουγετε ο γνωστος θορυβος χρρρρ... οταν βαζετε οπισθεν συμβαινει σχεδον σε ολα τα αυτοκινητα GROUP VAG

η λυση ειναι να βαζεις πρωτη πριν βαλεις οπισθεν...

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Και σε ASTRA Η φίλου το κάνει συνέχεια

Βασικά παίζει ρόλο και το γρανάζι της όπισθεν, που είναι διαφορετικό

από τα υπόλοιπα σε όλα τα κιβώτια

γι αυτο κάνει θόρυβο καμιά φορά.

Σε πολλά αμάξια συμβαίνει όχι μόνο VAG

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρέ παιδιά :lol: Έδωσα παραπάνω από 20.000 ευρώ για να μου κλωτσάει ο λεβιές της όπισθεν και να γρατσουνάει το γρανάζι; Σε αμάξι με ελάχιστα χλμ τέλεια προσεγμένο! Έχω οδηγήσει ένα σωρό αυτοκίνητα μεταχειρισμένα με ένα σωρό χλμ και δεν το κάνανε tongue.gif Τώρα γυρνάνε περαστικοί από το κρατς και κοιτάνε καμιά φορά εκεί που παρκάρω :rolleyes: Ούτε το κόλπο με την 1η ή τη 2α δουλεύει πάντα, ορισμένες φορές και πάλι γρατσουνάει. Περιμένω να δω τι θα μου πουν από την αντιπροσωπεία.

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρέ παιδιά :wacko: Έδωσα παραπάνω από 20.000 ευρώ για να μου κλωτσάει ο λεβιές της όπισθεν και να γρατσουνάει το γρανάζι; Σε αμάξι με ελάχιστα χλμ τέλεια προσεγμένο! Έχω οδηγήσει ένα σωρό αυτοκίνητα μεταχειρισμένα με ένα σωρό χλμ και δεν το κάνανε tongue.gif Τώρα γυρνάνε περαστικοί από το κρατς και κοιτάνε καμιά φορά εκεί που παρκάρω ;) Ούτε το κόλπο με την 1η ή τη 2α δουλεύει πάντα, ορισμένες φορές και πάλι γρατσουνάει. Περιμένω να δω τι θα μου πουν από την αντιπροσωπεία.

Εμενα οταν βαζω πρωτα δευτερα και μετα οπισθεν δε γρατζουναει ποτε.Αλλα δε μου αρεσει αυτη η λυση.Ειναι μπακαλιστικη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δείς τα γρανάζια και θα καταλάβεις αυτό που λέω..

Έκανες και test drive πριν το αγοράσεις... ?

Anyway...

Link to comment
Share on other sites

Εσενα Μακη δεν στο παρουσιαζει αν δεν κανω λαθος.Σωστα;

Ναι Νασο δεν μου το παρουσιαζει...απλα το "βαλε" ηταν για το "μπακαλιστικο"

Το ειχα φαει και εγω στην μαπα με το polo πριν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και μάλλον ταιριάζει στα προβλήματα θα ήθελα την άποψή σας.

Παίρνω το αμάξι από την αντιπροσωπεία και μου λένε πως όσο και να το δοκίμασαν η όπισθεν δεν κλώτσησε ποτέ - δλδ φάνηκα και τρελός. Λέω πως γίνεται αυτό ρε γμτ, κάτσε να το πάω μια βόλτα να δω. Κάνω μια 50άρα χλμ και πάω να παρκάρω, χρρρρρρρρ η όπισθεν με μανία και τράνταγμα στο λεβιέ. Πφφφ απελπισία και γυρνάω πίσω στην αντιπροσωπεία. Πιάνω επιτόπου τον μηχανικό που μου είπε πως το αμάξι ήταν οκ και τον βάζω να κουμπώσει όπισθεν. Χρρρρ και μένει να με κοιτάει ανέκφραστος :D

Καλά λέω κατάλαβα, τσάμπα το είχα αφήσει τόσες μέρες εδώ <_< Μιλάει ο άνθρωπος στον αρχιμηχανικό και κάτι πήρε το αυτί μου για "αλλαγή σετ συμπλέκτη", ο αρχιμηχανικός είπε ξεκάθαρα ΟΧΙ αν η όπισθεν μπαίνει έστω και πολύ πολύ αργά χωρίς να γρατσουνίσει. Το δοκιμάζουν να τη βάλουν πολύ αργά και δεν γρατσουνάει. Εκεί μου λένε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, γεια. Λέω μάλλον τρελαθήκατε τελείως :lol: Η τελική τους απάντηση ήταν να το αφήσω να "δούμε πως θα πάει" και να ξαναπεράσω μετά από μερικές χιλιάδες χλμ για να δουν αν έχει επιδεινωθεί :wacko:

Φυσικά θα με ξαναδούν σύντομα με την απαίτηση να το επισκευάσουν ό,τι κι αν είναι :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και μάλλον ταιριάζει στα προβλήματα θα ήθελα την άποψή σας.

Παίρνω το αμάξι από την αντιπροσωπεία και μου λένε πως όσο και να το δοκίμασαν η όπισθεν δεν κλώτσησε ποτέ - δλδ φάνηκα και τρελός. Λέω πως γίνεται αυτό ρε γμτ, κάτσε να το πάω μια βόλτα να δω. Κάνω μια 50άρα χλμ και πάω να παρκάρω, χρρρρρρρρ η όπισθεν με μανία και τράνταγμα στο λεβιέ. Πφφφ απελπισία και γυρνάω πίσω στην αντιπροσωπεία. Πιάνω επιτόπου τον μηχανικό που μου είπε πως το αμάξι ήταν οκ και τον βάζω να κουμπώσει όπισθεν. Χρρρρ και μένει να με κοιτάει ανέκφραστος ;)

Καλά λέω κατάλαβα, τσάμπα το είχα αφήσει τόσες μέρες εδώ <_< Μιλάει ο άνθρωπος στον αρχιμηχανικό και κάτι πήρε το αυτί μου για "αλλαγή σετ συμπλέκτη", ο αρχιμηχανικός είπε ξεκάθαρα ΟΧΙ αν η όπισθεν μπαίνει έστω και πολύ πολύ αργά χωρίς να γρατσουνίσει. Το δοκιμάζουν να τη βάλουν πολύ αργά και δεν γρατσουνάει. Εκεί μου λένε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, γεια. Λέω μάλλον τρελαθήκατε τελείως :lol: Η τελική τους απάντηση ήταν να το αφήσω να "δούμε πως θα πάει" και να ξαναπεράσω μετά από μερικές χιλιάδες χλμ για να δουν αν έχει επιδεινωθεί :wacko:

Φυσικά θα με ξαναδούν σύντομα με την απαίτηση να το επισκευάσουν ό,τι κι αν είναι :angry:

Κι εγω αργα τη βαζω αλλα παλι γρατζουναει.Δεν την παω καρφωτη.Τελοσπαντων, μην νομιζεις να χειροτερεψει.Ετσι θα μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη απάντηση του συνεργείου για την όπισθεν:

Για να μπαίνει πάντα απροβλημάτιστα, όταν πατάμε συμπλέκτη για να τη βάλουμε τον κρατάμε πατημένο για 2 δευτερόλεπτα πριν κουμπώσουμε το λεβιέ στη θέση όπισθεν και η κίνηση του λεβιέ να αποφεύγεται να γίνει βιαστικά για να μην χτυπήσουν τα γρανάζια μεταξύ τους απότομα.

Οποιαδήποτε γρήγορη/απότομη κίνηση για να κουμπώσουμε όπισθεν μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα από ένα μικρό γρατσούνισμα έως δυνατό "σκίσιμο" και τράνταγμα του αυτοκινήτου, αναλόγως πόσο έχει ζεσταθεί το σύστημα μετάδοσης από την διαδρομή που κάναμε.

Προσοχή όταν βάζουμε την όπισθεν λοιπόν γιατί φαίνεται να είναι αδύνατο σημείο για τα Golfάκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη απάντηση του συνεργείου για την όπισθεν:

Για να μπαίνει πάντα απροβλημάτιστα, όταν πατάμε συμπλέκτη για να τη βάλουμε τον κρατάμε πατημένο για 2 δευτερόλεπτα πριν κουμπώσουμε το λεβιέ στη θέση όπισθεν και η κίνηση του λεβιέ να αποφεύγεται να γίνει βιαστικά για να μην χτυπήσουν τα γρανάζια μεταξύ τους απότομα.

Οποιαδήποτε γρήγορη/απότομη κίνηση για να κουμπώσουμε όπισθεν μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα από ένα μικρό γρατσούνισμα έως δυνατό "σκίσιμο" και τράνταγμα του αυτοκινήτου, αναλόγως πόσο έχει ζεσταθεί το σύστημα μετάδοσης από την διαδρομή που κάναμε.

Προσοχή όταν βάζουμε την όπισθεν λοιπόν γιατί φαίνεται να είναι αδύνατο σημείο για τα Golfάκια μας.

πολυ σωστα λεει το συνεργειο. το κιβωτιο δεν θελει βιαιες κινησεις. εμενα απο το 1ο χιλιομετρο δεν εχει ακουστει ποτε γρατζουνισμα στην οπισθεν κ τωρα εχω 18000 χλμ. το οτι ειναι ευαισθητα κιβωτια ειναι γεγονος αμα βρεις ομως το ΆΆκουμπιΆΆ τους ειναι μια χαρα.:D

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη απάντηση του συνεργείου για την όπισθεν:

Για να μπαίνει πάντα απροβλημάτιστα, όταν πατάμε συμπλέκτη για να τη βάλουμε τον κρατάμε πατημένο για 2 δευτερόλεπτα πριν κουμπώσουμε το λεβιέ στη θέση όπισθεν και η κίνηση του λεβιέ να αποφεύγεται να γίνει βιαστικά για να μην χτυπήσουν τα γρανάζια μεταξύ τους απότομα.

Οποιαδήποτε γρήγορη/απότομη κίνηση για να κουμπώσουμε όπισθεν μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα από ένα μικρό γρατσούνισμα έως δυνατό "σκίσιμο" και τράνταγμα του αυτοκινήτου, αναλόγως πόσο έχει ζεσταθεί το σύστημα μετάδοσης από την διαδρομή που κάναμε.

Προσοχή όταν βάζουμε την όπισθεν λοιπόν γιατί φαίνεται να είναι αδύνατο σημείο για τα Golfάκια μας.

Το να κραταμε πατημενο τον συμπλεκτη για 2 δευτερολεπτα τι νοημα εχει;

Link to comment
Share on other sites

Το να κραταμε πατημενο τον συμπλεκτη για 2 δευτερολεπτα τι νοημα εχει;

Δίνει χρόνο στον άξονα όπου κουμπώνει η ταχύτητα να επιβραδύνει την περιστροφή του ώστε να τη δεχτεί χωρίς χτύπημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπαινει "λουκουμι" οταν το αυτοκινητο τσουλαει ελαχιστα.Αλλιως μου κανει ενα σκαλοπατι και "κλουπ" μπαινει.

Αλλαξα ηδη μια φορα σασμαν και συμπλεκτη,δεν εχει αλλη.Μετα παμε για DSG ή Tiptronic upyours.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδες που καμια φορα δεν αποσυμπλεκεται η οπισθεν τι μπορει να φταιει??? Βεβαια το παραξενο ειναι οτι δεν το κανει συνεχεια.... :lol: Αν το εκανε θα ελεγα οτι εχει σιγουρα καποιο προβλημα...ενω τωρα... ;)

Πρεπει να τραβηξω με δυναμη για να βγει....το εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα??

Φίλε karlos έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (μεταξύ άλλων φυσικά!!!...). Δεν ξέρω τι είναι, αλλά έχω βρει ένα μπακαλίστικο τρόπο για να ξεκουμπώνω την όπισθεν χωρίς να τραβάω με δύναμη το λεβιέ: όταν λοιπόν διαπιστώνεις ότι η όπισθεν δε βγαίνει, ΜΗΝ τραβάς το λεβιέ με δύναμη, αλλά έχοντας μέσα όπισθεν, άσε ελαφρά το συμπλέκτη (ίσα ίσα μέχρι να νιώσεις πως γίνεται σύμπλεξη) και αυτό ήταν! Μόλις πας να βγάλεις την όπισθεν, θα δεις ότι βγαίνει κανονικά! Ελπίζω να πιάσει και σε ΄σενα το κολπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δίνει χρόνο στον άξονα όπου κουμπώνει η ταχύτητα να επιβραδύνει την περιστροφή του ώστε να τη δεχτεί χωρίς χτύπημα.

Οντως...πιανει το κολπο.

Link to comment
Share on other sites

Οντως...πιανει το κολπο.

παιδια αγχώθηκα....Εχω tsi με 1300Km και την τελευταία εβδομάδα ακούω αρκετά συχνά το χρρρρ στην όπισθεν.......Θα μπώ μέσα στην αντιποσωπεία με το αυτοκίνητο αν μου κάνουν τους κινέζους.......

Link to comment
Share on other sites

παιδια αγχώθηκα....Εχω tsi με 1300Km και την τελευταία εβδομάδα ακούω αρκετά συχνά το χρρρρ στην όπισθεν.......Θα μπώ μέσα στην αντιποσωπεία με το αυτοκίνητο αν μου κάνουν τους κινέζους.......

Φίλε μου κι εγώ τα ίδια σκεφτόμουν. Το χρρρ ξεκίνησε στα 5000χλμ σε εμένα. Τους το άφησα 4 μέρες για έλεγχο στην αντιπροσωπεία και επέμειναν πως έτσι κάνουν όλα μετά από κάποια χλμ και αποδίδεται στη φυσιολογική φθορά του δίσκου με την πάροδο των χλμ. Αρνήθηκαν να κάνουν οποιαδήποτε επισκευή και μου είπαν να βάζω την όπισθεν πολύ αργά για να μη χτυπάει. Μου έδειξαν και άλλο ένα Golf κι ένα A3 που είχαν εκεί και όντως έκαναν το ίδιο. Αντίθετα έχω οδηγήσει Polo και Fabia με πολλές πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα και τέτοιο πρόβλημα στην όπισθεν δεν είδα. Μου κάνει εντύπωση που το κιβώτιό μας είναι έτσι.

Αν δεχτούν να σου κάνουν κάποια επισκευή/αντικατάσταση δίσκου ενημέρωσέ μας. Αν και δεν νομίζω να κάνουν κάτι...

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εδω στην αντιπροσωπεια ετσι μου ειπαν.Ετσι κανουν ολα.Τα παιδια εδω τα ξερω κ δεν παιζει να αποφευγουν να το επιδιορθωσουν.Λογικα δεν υπαρχεικαποια τετοια οδηγια απο την Κοσμοκαρ ή τους Γερμανους.Μαλιστα ενας μηχανικος εδω στη Vw που εχει το Tsi, μου ειπε οτι κ στο δικο του παρουσιαζεται το ιδιο με την οπισθεν αλλα δενεχει κανει κατι.Ετσι συμβαινει σε ολα.Τι να πω;Παντως δεν αλλαξα βαλβολινες που ειχα σκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.