Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Εγω σε ότι πείτε είμαι μέσα. Απλά μία πρόταση έκανα και όντως ίσως δεν πρέπει να φανεί πουθενά το φόρουμ. Αλλά το ότι είναι καλοκαίρι είναι πρόβλημα. Την Κυριακή φεύγω και δεν θα εχω ιντερνετ για να μαθαινω εξελίξεις new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε ότι πείτε είμαι μέσα. Απλά μία πρόταση έκανα και όντως ίσως δεν πρέπει να φανεί πουθενά το φόρουμ. Αλλά το ότι είναι καλοκαίρι είναι πρόβλημα. Την Κυριακή φεύγω και δεν θα εχω ιντερνετ για να μαθαινω εξελίξεις new_killpc.gif

Παιδια συμφωνω για αμεση κινητοποιηση. Δυστυχως λογω καλοκαιριου δεν θα εχουμε αμεση συμμετοχη ολων των προβληματικων κατοχων, ωστοσο μπορουμε να το ξεκινησουμε τωρα και τον Σεπτεμβριο να το αποστειλουμε στη VW. Ειμαι προθυμος να ανοιξω ενα xls file στο προσωπικο μου ftp οπου θα μπαινουμε μεσα και με ονοματεπωνυμο κι αριθμο πλαισιου θα αναφερουμε το προβλημα μας. Κατοπιν το προωθουμε μαζι με την επιστολη στη μαμα VW με Cc σε οσους πρεπει να γνωριζουν (υπουργειο, cosmocar, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τα μέλη του γκρούπ. Εχω και εγώ ένα polo 1.2 tsi highline που το παρέλαβα λίγο πριν το πάσχα από παζαρόπουλο θεσ/νικη. Εχω κάνει 3600 χλμ και αυτό που έχει παρουσιάσει είναι ξαφνική αύξηση των στροφών και της στιγμιαίας κατανάλωσης(από 0.7 μπορεί να φτάσει στο 9)ένώ κινούμαι με πολυ χαμηλή ταχύτητα και νεκρά ή τελείως σταματημένος (μετά από ταξίδι και ενω είναι ζεστό)κάνοντας αναλογο πεταρισμα όπως κατα την εκκίνηση. Δεν μου έχει σβήσει μέχρι στιγμής. Επίσης όταν λειτουργεί δυνατά ο κλιματισμός ο θόρυβος είναι μετα βίας ανεκτός και η πτώση στο τράβηγμα μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ κακός και ξέρω ότι είναι σαπίλα, να παίρνεις καινούριο polaki και να βγάζει οποιοδήποτε πρόβλημα (οτιδήποτε καινούριο).

Βασικά σε αυτό το thread, όμως συζητάμε τις κινήσεις που θα κάνουμε για το πρόβλημα με το σβήσιμο. Ας κρατήσουμε τη συζήτηση επί του θέματος. Ήδη έχω μιλήσει με αρκετό κόσμο που παρακολουθεί το thread, αναμένοντας κάποιο νέο από την κοινότητα.

Cheers, καλοτάξιδος και υπομονή με οποιοδήποτε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ κακός και ξέρω ότι είναι σαπίλα, να παίρνεις καινούριο polaki και να βγάζει οποιοδήποτε πρόβλημα (οτιδήποτε καινούριο).

Βασικά σε αυτό το thread, όμως συζητάμε τις κινήσεις που θα κάνουμε για το πρόβλημα με το σβήσιμο. Ας κρατήσουμε τη συζήτηση επί του θέματος. Ήδη έχω μιλήσει με αρκετό κόσμο που παρακολουθεί το thread, αναμένοντας κάποιο νέο από την κοινότητα.

Cheers, καλοτάξιδος και υπομονή με οποιοδήποτε πρόβλημα.

φιλε grnemo νομιζω οτι θα ητανε καλο να μπορουμε να συγκεντρωθουμε ολοι οι κατοχοι polo tsi με προβλημα που υποτειθεται θα λυθει με την πολυακουσμενη αναβαθμιση ανξαρτητου σβησιματος ρελαντι.ριξε κ μια ματια στη δικη μου περιπτωση στο post καταναλωση polo tsi.δν εχει νοημα να εχουμε διαφορετικα subjects για προβληματα που περιμενουν την αναβαθμιση.αυτη ειναι η γνωμη μου κ μιλαω παντα φιλικα!ειμαι σκασμενος οπως ολοι μας κ νομιζω οτι ειναι ωρα να κινηθουμε νομικα,ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει,καινουργια αυτοκινητα να μην μας αφηνουν να τα χαρουμε!πρεπει να αντιδρασουμε αμεσα,αρκετα με την κοροιδια τα λεφτα μας δωσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Κιόμως το προβλημα του zezas δεν ειναι περα για περα ασχετο με αυτο που εχουμε εμεις.. εγω πιστευω (και μου το επιβεβαιωσε ο αρχιμαστορας στον φιλοσιδη οταν μου το πηγε βολτα για να δει οτι ολα ειναι οκ μετα την αλλαγη λαδιων) οτι το προβλημα "σβηνει στο ρελαντι" (αφου ετσι το εχουμε βαφτισει) εχει σαν συνεπεια στο ΡΕΛΑΝΤΙ να ανεβαζει στροφες.. αν το σκεφτειτε εχει μια λογικη αφου το δικο μας προβλημα ειναι οτι πεφτουν οι στροφες και σβηνει ενω στην αντιθετη περιπτωση δεν σβηνει αφου ανεβαζει στροφες.

Κιεγω το ειχα παθει δυο φορες οπως ειχα αναφερει σε προηγουμενα posts, την μια φορα ηταν αναμμενη η μηχανη 6 λεπτα και την δευτερη φορα ηταν ζεστη για τα καλα αφου μου εγινε στα διοδια. Ομως και τις δυο φορες η καταναλωση ανεβηκε απο το 0.6-0,7 που ηταν λιγο παραπανω (δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ στο 9 που λεει ο φιλος)

Για την επιστολη τωρα : σκεφτομαι οτι δυστυχως η καλυτερη λυση ειναι να την στειλουμε τον σεπτεμβριο... ομως για να ειναι σεπτεμβριος και οχι δεκεμβριος πρεπει να τα ετοιμασουμε ΟΛΑ και να περιμενουμε ΜΟΝΟ τις υπογραφες/αριθμους πλαισιων απο τα παιδια που δεν εχουν δει την προσπαθεια λογω υποχρεωσεων (αναψυχης ελπιζω!). Αν την οργανωσουμε απο τωρα (δεν χρειαζεται και πολυ μελετη) και φτιαξουμε τα παντα πλην των υπογραφων θα την στειλουμε σεπτεμβριο μεν αλλα θα ειναι πιο δυνατη απο το να την στειλουμε τωρα γιατι θα εχουμε περισσοτερες υπογραφες (αρα μεγαλυτερη δυναμη).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Έχω πάρει το dsg και κατανάλωση μέσα στην πόλη κάτω από 8 δεν είδα να πέφτει ακόμα.

Μήπως επειδή έχω κάνει μόνο 300 χιλιόμετρα και θέλει στρώσιμο; Παίζει πολύ στα 14 με 17. Πάντως τι να πω μου φαίνεται πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Έχω πάρει το dsg και κατανάλωση μέσα στην πόλη κάτω από 8 δεν είδα να πέφτει ακόμα.

Μήπως επειδή έχω κάνει μόνο 300 χιλιόμετρα και θέλει στρώσιμο; Παίζει πολύ στα 14 με 17. Πάντως τι να πω μου φαίνεται πολύ.

φιλε μου στο thread καταναλωση polo tsi γι"αυτο το πραγμα μιλαω ακριβως!εμενα στην αρχη ητανε απο 5,5-8.5 κ μετα τρελαθηκε κ παιζει κ εμενα στις τιμες που αναφερεις κ οταν ειναι στο ξεκινημα μου εχει δειξει κ 40 τοσο!κ εμενα dsg με 340 χιλιομετρα!μπες στο thread που προανεφερα να τα δεις λεπτομερεστερα!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κλείσει ραντεβού σήμερα στην Καρέντα Βουλιαγμένης για το γνωστό θέμα με τον αισθητήρα αερόσακκου, και υποτίθεται για την αναβάθμιση.

Τελικά, παρόλο που στο τηλέφωνο μου είχαν πει ότι υπάρχει, αναβάθμιση δεν έχει έρθει. Ακόμη την περιμένουνε...

Έχω βαρεθεί να αφήνω καινούργιο αμάξι στο σέρβις. Μέχρι σήμερα γράφω ήδη έξι εργάσιμες μέρες για αμάξι που αγοράστηκε το Μάρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

την προηγουμενη εβδομαδα, εστειλα εμαιλ στα κεδρικα στην γερμανια αναφεροντας το προβλημα. το email address ειναι το εξης:

kundenbetreuung@volkswagen.de και εβαλαν την κοσμοκαρ να με παρει τηλεφωνο. τουσ τα ειπα ενα χερακι και ειπαν οτι θα με ενημερωσουν. αυτο εγινε προχτες . δεν εχω λαβει καποιο τηλεφωνημα ακομη.θα σας ενημερωσω οταν εχω καποιο νεο. θα τους ξανατηλεφωνησω την αλλη εβδομαδα!!

Edited by xristina
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

την προηγουμενη εβδομαδα, εστειλα εμαιλ στα κεδρικα στην γερμανια αναφεροντας το προβλημα. το email address ειναι το εξης:

kundenbetreuung@volkswagen.de και εβαλαν την κοσμοκαρ να με παρει τηλεφωνο. τουσ τα ειπα ενα χερακι και ειπαν οτι θα με ενημερωσουν. αυτο εγινε προχτες . δεν εχω λαβει καποιο τηλεφωνημα ακομη.θα σας ενημερωσω οταν εχω καποιο νεο. θα τους ξανατηλεφωνησω την αλλη εβδομαδα!!

επιτελους μια κινηση με νοημα... Αν και οταν σε παρουν τηλεφωνο, πες μας τι εγινε ωστε να απευθυνθουμε και εμεις (δεδομενου οτι θα σου απαντησουν κατι συγκεκριμενο, αλλιως απεθυνομαστε απευθειας σε υπουργειο και ΙΝΚΑ).

Σε κάθε περιπτωση, νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο σε ολους μας οτι το συγκεκριμενο μοντελο εχει απειρα προβληματα, οποτε ειλικρινα νομιζω οτι θα τραβηξει πολυ αυτη η ιστορια. Με αλλα λόγια παιδια, δυστυχως πιστευω οτι λιγο η πολυ την παθαμε ολοι μας απο τους φιλους μας τους Γερμανους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι.

Είναι εδώ και 8-10 μήνες στην αγορά και δεν υπάρχει πρόβλημα σε όλη την Ευρώπη και μόνο στο Ελλάντα συμβαίνουν αυτά;

Αυτό είναι το αυτοκίνητο της χρονιάς του 2010 με τα άπειρα προβλήματα;

Γουρούνι στο σακί πήραμε; Δηλαδή όλα αυτά ήταν promotion για να πουλήσει η VW;

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το προβλημα μονο το 1.2tsi το εχει βγαλει?

γιατι εγω παω για το gti και το φοβαμαι λιγο.

βεβαια ειναι αρκετα τεσταρισμενος ο tsi 1.4 twincharged ενω ο 1.2 αρκετα φρεσκος

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να γίνω εριστικός δεν νομίζω πως θα δείτε σύντομα λύση. Η αδιαφορία των εδώ χτυπάει κόκκινα, μόνο για να μαζέψουν τα φραγκα ειναι καλοί και για να κανουν καμια λαμογιά με τα ανταλλακτικά. Από εκει και μετά θα το ξαναπώ πως στα Γερμανικά forum δεν εχει ακουστεί το παραμικρό για το 1.2TSI. ¶ρα με δεδομένο πως η Ελληνική αγορά ειναι το αποπαίδι της VW και οχι μονο τι σας κάνει να πιστευεται πως θα βιαστούν να δώσουν λύση. Φθινώπορο εδω θα ειμαστε να λέμε τα ίδια πραγματα.

Ερώτηση... έχει βάλει κανείς πρόγραμμα σε 1.2tsi(κονσέρβα ή custom) να μας πει αν του ξαναπαρουσιάστηκε το προβλημα? Το έχει ψάξει κάποιος με άλλο τρόπο εκτός της επίσιμης οδού?

Link to comment
Share on other sites

επιτελους μια κινηση με νοημα... Αν και οταν σε παρουν τηλεφωνο, πες μας τι εγινε ωστε να απευθυνθουμε και εμεις (δεδομενου οτι θα σου απαντησουν κατι συγκεκριμενο, αλλιως απεθυνομαστε απευθειας σε υπουργειο και ΙΝΚΑ).

Σε κάθε περιπτωση, νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο σε ολους μας οτι το συγκεκριμενο μοντελο εχει απειρα προβληματα, οποτε ειλικρινα νομιζω οτι θα τραβηξει πολυ αυτη η ιστορια. Με αλλα λόγια παιδια, δυστυχως πιστευω οτι λιγο η πολυ την παθαμε ολοι μας απο τους φιλους μας τους Γερμανους...

Καλημερα

με πηραν τηλεφωνο την παρασκευη το απογευμα. βασικα ηταν ενας γερμανοσ απο οτι καταλαβα απο την προφορα του. μου ειπε οτι ειναι ετοιμο το update αλλα θελουν να ειναι 100% σιγουροι πριν το παραδωσουν για να αποφυγουν τυχον θεματα. του την ειπα και αυτου και του ειπα οτι αν μεχρι τον Σεπτεμβριο δεν εχουμε κατι θα κινηθω νομικα γιατι αυτο που εχει γινει δεν ανταποκρινεται σε μια εταιρια του επιπεδου της VW. μου ειπε οτι προς το παρον θα πρεπει να αναβουμε το air-condition. του ειπα οτι αυτο δεν ειναι λυση, και επιπλεον η καταναλωση παει πολυ ψηλα και δεν εχουμε λεφτα new_killother.gifnew_killother.gif

Edited by xristina
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

με πηραν τηλεφωνο την παρασκευη το απογευμα. βασικα ηταν ενας γερμανοσ απο οτι καταλαβα απο την προφορα του. μου ειπε οτι ειναι ετοιμο το update αλλα θελουν να ειναι 100% σιγουροι πριν το παραδωσουν για να αποφυγουν τυχον θεματα. του την ειπα και αυτου και του ειπα οτι αν μεχρι τον Σεπτεμβριο δεν εχουμε κατι θα κινηθω νομικα γιατι αυτο που εχει γινει δεν ανταποκρινεται σε μια εταιρια του επιπεδου της VW. μου ειπε οτι προς το παρον θα πρεπει να αναβουμε το air-condition. του ειπα οτι αυτο δεν ειναι λυση, και επιπλεον η καταναλωση παει πολυ ψηλα και δεν εχουμε λεφτα new_killother.gifnew_killother.gif

LOL! worthy.gif Μπράβο ρε Χριστίνα καλά έκανες και του την είπες... Μόνο έτσι θα καταλάβουν ότι υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μου αρεσει αυτο το θεμα. Σε λιγες μερες παραλαμβανω το δικο μου polo οποτε πολυ φοβαμαι οτι θα εχω κι εγω ενα προβληματικό αυτοκινήτό. Πηγα στην αντιπροσωπεία τις προαλλες και τους ειπα για τα προβληματα που αναφερθηκαν εδω και μου ειπαν οτι αν ειναι μονο αυτα τα προβληματα τοτε δεν πρεπει να ανησυχω. Και το πιο ωραιο ειναι οτι με πηραν τηλ και μου ειπαν να εξοφλησω το αυτοκινητο πριν καν το δω, γιατι αλλιως δεν μπορει να φυγει απο το τελωνειο. Χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι η φιλη μου το εδωσε τελικα δεν αντεχοταν το προβλημα μεσα στην αθηνα και εκτος αλλων ηταν και επικινδυνο ...ορισμενες φορες...

υγ. Τελικα ακομα να ακουστουν αναφορες σε ξενα φορουμς ??? αν ναι....τοτε αλλαζει πολυ το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,επανερχομαι μετα απο καιρο να πληροφορισω

οτι σημερα με πηραν απο την Καρεντα στη Μηλιαρακη.

Ο τεχνικα υπευθυνος με ενημερωσε οτι ηρθε η αναβαθμιση

και να παω οποτε θελησω.Η επικοινωνια που ειχα μαζι του

κατα διαστηματα ηταν αρκετα σωστη και θελω να πιστευω αυτα τα

ατομα ειναι προς μιμηση.Το ονομα του στη συνεχεια.

Στο αλλο συνεργειο που ειχα αποτανθει επωνυμα ουτε ενα τηλεφωνο.

Για την αναβαθμιση θα παω τελος Αυγουστου γιατι ειμαι σε διακοπες.

Θα τα πουμε τοτε.Σας ευχομαι καλα μπανια και καλες βολτες.

Υ.Γ Να κανω μια επισημανση.Το εντονο τρεμουλο, πιο συχνο απο το

σβησιμο, το κανει στην κινηση στην Αθηνα με πολυ ζεστη.

Σε πολυωρο ταξιδι δεν εχει δειξει κατι. Μονο στην πολυ ζεστη.

Αποψεις;

Edited by Leonard
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Κι εγω μολις εκλεισα το τηλεφωνο με την Καρεντα Βουλιαγμενης. Αφου τους ενοχλησα πολλες φορες εγω, (σε σημειο να με καταλαβαινουν μονο που ακουγαν τη φωνη μου! :good: ), κι αφου περιμενα καμποσες φορες ματαια τηλεφωνημα τους να με ενημερωσουν για οτιδηποτε σχετικο..μπολις σημερα μου ειπαν οτι το πολυποθητο προγραμμα ΕΦΤΑΣΕ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!) κι επειδη ειναι αρκετα τα αυτοκινητα στα οποια πρεπει να γινει αυτη η αναβαθμιση, να ........μπουμε στη σειρα....νουμερακια κι εδω!!!

Εκλεισα ραντεβου για την Παρασκευη 30/7, δεν υπηρχε κατι νωριτερα, οχι με τον συγκεκριμενο μηχανικο τουλαχιστον.

Το επισπευσαν κιολας για να καταφερω να φυγω σαν ανθρωπος για διακοπουλες!

Κατι νεοτερο (και σιγουρο) σχετικα με το αμαξι μετα την αναβαθμιση δεν ηξερε η (δεν ηθελε) να μου πει....

Αναμενουμε....

Link to comment
Share on other sites

¶ντε να δούμε. Να παίρνουμε νούμερα όλοι σιγά σιγά. Αν και καλοκαίρι δε με βλέπω να προλαβαίνω, αφού φεύγω από το LA για διακοπές σε λίγο καιρό.

Όσοι το κάνουν εντυπώσεις (αφού οδηγηθεί βεβαίως το κάρο) άμεσα παρακαλώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Θα περάσω και εγώ αύριο και θα γράψω εντυπώσεις μετά. Απλά μία ερώτηση. Γνωρίζει/έχει παρατηρήσει κανείς, τι είναι ένας ήχος που κάνει όταν ανοίγει ο κινητήρας για μερικά δευτερόλεπτα, είναι περιοδικός (ακούγεται ένα κλακ κλακ) και έρχεται από το αριστερό μέρος του, όπως τον κοιτάμε, με ανοικτό καπό. Δεν είχα ποτέ ανοιχτή τη μηχανή και σήμερα που το λειτούργησα λίγο με ανοικτό το καπό το παρατήρησα.

Δικαιούμε και εγώ ένα offtopic. Thx για την ενημέρωση και το support όλων εδώ, μεταξύ μας. Ελπίζω να τελειώσουν τα προβλήματά μας. Όλοι για test drive αύριο. Ψηθείτε! :good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.