Jump to content
petpik

Βενζίνη Αμόλυβδη 95 Ή 100

Recommended Posts

τη καλημέρα μου σε όλους

Είμαι κάτοχος ενός Golf V GTI dsg 2008 μοντέλο με πρόγραμμα REVO stage 1.

Γύρισα πρόσφατα από ένα ταξίδι με το αυτοκίνητο στην Ιταλία και διαπίστωσα ότι το σύνολο των πρατηρίων βενζίνης με μόνη εξαίρεση τα πρατήρια της Shell διαθέτουν μόνο αμόλυβδη 95αρα.

Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο μου είχαν πεί ότι πρέπει να χρησιμοποιώ αποκλειστικά μόνο 100αρα.

Από την αναγκαστική χρήση 95αρας στην Ιταλία και για 3000 χιλ περίπου δεν παρατήρησα καμμία υστέρηση στο αυτοκίνητο.

Μήπως τελικά μας πιάνουν κορόιδα ΕΔΩ?

θα ήθελα τις απόψεις σας τα σχόλια σας και τη δική σας εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

τη καλημέρα μου σε όλους

Είμαι κάτοχος ενός Golf V GTI dsg 2008 μοντέλο με πρόγραμμα REVO stage 1.

Γύρισα πρόσφατα από ένα ταξίδι με το αυτοκίνητο στην Ιταλία και διαπίστωσα ότι το σύνολο των πρατηρίων βενζίνης με μόνη εξαίρεση τα πρατήρια της Shell διαθέτουν μόνο αμόλυβδη 95αρα.

Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο μου είχαν πεί ότι πρέπει να χρησιμοποιώ αποκλειστικά μόνο 100αρα.

Από την αναγκαστική χρήση 95αρας στην Ιταλία και για 3000 χιλ περίπου δεν παρατήρησα καμμία υστέρηση στο αυτοκίνητο.

Μήπως τελικά μας πιάνουν κορόιδα ΕΔΩ?

θα ήθελα τις απόψεις σας τα σχόλια σας και τη δική σας εμπειρία.

μηπως εβαζες 95 roz το οποιο ειναι 98 ron?

Link to comment
Share on other sites

μηπως εβαζες 95 roz το οποιο ειναι 98 ron?

δεν νομίζω. ήταν 95αρα. το λέω γιατί στην Ελβετία που πέρασα για λίγο είχαν και 98αρα

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω. ήταν 95αρα. το λέω γιατί στην Ελβετία που πέρασα για λίγο είχαν και 98αρα

απο wiki italy:95 RON is the only compulsory gasoline offered (verde, ~green), only few fuel stations (Agip, IP, IES, OMV) offer 98 RON as the premium type, many Shell and Tamoil stations close to the cities offer also V-Power Gasoline rated at 100 RON

που σημαινει οτι τα περισσοτερα βενζιναδικα εχουν 95,λιγα 98 και μονο sheel,tamoil 100!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλα σε σχεση με εξω, η 95αρα η Ελληνικη ειναι ποοοοολυυυ χαλια βενζινη με την 95αρα πχ της Γερμανιας...

Karaman....εχω παει Γερμανια....διοτι το αμαξι το το αγορασα απο εκει εγω απευθειας...πιστεψε με η 95αρα τους ειναι ΧΑΛΙΑ!!!οπως εδω....

Και πανακριβη...απριλιος του 2008 την εβαζα την 95αρα 1.42!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Karaman....εχω παει Γερμανια....διοτι το αμαξι το το αγορασα απο εκει εγω απευθειας...πιστεψε με η 95αρα τους ειναι ΧΑΛΙΑ!!!οπως εδω....

Και πανακριβη...απριλιος του 2008 την εβαζα την 95αρα 1.42!!!!!!!

έχω το gti από τον 12/07 και το πρόγραμμα από τον 5/08, έχω κάνει 53.000 χλμ και βάζω μόνο 100αρα.

με την 95αρα στο εξωτερικό δεν είδα καμμιά απολύτως διαφορά.

για να το τεστάρω το πάτησα όσο πάει και είδα άνετα 270 στο κοντέρ. με νορμάλ οδήγηση μέχρι 160 είδα κατανάλωση 8,5 λιτ/100χιλ σε μια απόσταση τουλάχιστον 450 χλμ. Και αναρωτιέμαι αν αξίζει πλέον να βάζω 100αρα που είναι και πανάκριβη...

Link to comment
Share on other sites

πάντως έβαλα για πρώτη φορά ΕΚΟ 95αρα και είχα την αίσθηση ότι είχα βάλει 100αρα πολύ καλή η ΕΚΟ αρκεί να είναι καθαρή

Link to comment
Share on other sites

έχω το gti από τον 12/07 και το πρόγραμμα από τον 5/08, έχω κάνει 53.000 χλμ και βάζω μόνο 100αρα.

με την 95αρα στο εξωτερικό δεν είδα καμμιά απολύτως διαφορά.

για να το τεστάρω το πάτησα όσο πάει και είδα άνετα 270 στο κοντέρ. με νορμάλ οδήγηση μέχρι 160 είδα κατανάλωση 8,5 λιτ/100χιλ σε μια απόσταση τουλάχιστον 450 χλμ. Και αναρωτιέμαι αν αξίζει πλέον να βάζω 100αρα που είναι και πανάκριβη...

Αφου εχεις προγραμμα πηγαινε εκει που το εβαλες και πες τους να το ρυθμισουν για 95αρα.

Ειναι πιο σιγουρο ετσι.

Αν κανεις αρκετα χιλιομετρα αξιζει να το αλλαξεις σε 95αρα και απ'οτι βλεπω κανεις πανω απο 15000 το χρονο.

Κανε τους υπολογισμους σου με τον μεσο ορο καταναλωσης σου, κοιτα αν θελεις και την απολυτη επιδοση απο το αυτοκινητο σου, γιατι με 95αρα θα πεσεις ελαφρα, και δες αν αξιζει.

Μονο η Aegean εχει 10 λεππτα διαφορα απο 95αρα σε 100αρα, τουλαχιστον στα πρατηρια που ειναι στον δρομο μου, ολες οι υπολοιπες ειναι πολυ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το γκολφ 6 160 με προγραμμα και στην αρχη εβαζα shell 100αρα αλλα οταν ακριβυνε εβαλα v-power για δοκιμη δεν ειδα αισθητη μειωση στην αποδοση.τωρα βαζω EKO 95αρα και βλεπω καλυτερη αποδοση απο shell και BP ακομα.επισης με καρτα πιστωτικη σου επιστρεφει και το 5% οπωτε συμφερει.στην κατερινη εβαλα EKO 100αρα και ειδα λιγο καλυτερη αποδοση αλλα η καταναλωση ιδια.οσο για την aegean δουλευει λιγο αγρια ο κινητηρας και τη ρουφαει για πλακα αλλωστε δεν εχει προσθετα .αρκετα καλη ειναι και η cyclon με προσθετα απο αμερικη οπως μου ειπε πελατης μου και ιδιοκτητης πρατηριου.οπωτε προτεινω EKO 95αρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

είμαι από Αθήνα και έχω Golf 6 160.

τι προτείνετε να βάζω ??

γιατί μου κάνει κάτι τρεμοπαίγματα ο κινητήρας μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

tremopaigma k se mena se golf gt tou 06...tremei sthn arxh gia oute ena lepto, k peftoun oi strofes apo 1100 stis 700....kapoia stigmi prin kana 8ari mines m anavosvine sto strofometro to kitrini sima pou einai gia vlavi sto systima eksagwghs kausaeriwn k meta apo ligo egine monimo....o mixanikos mou eipe na tou kanw 2 gemismata k mesa katharistiko twn mpek k na to anoiksw strofes sta kokkina k ontws meta eksafanistike....pali omws epanilthe prin liges meres.....vazw 95ara shell k akretes fores v-power (siga th diafora tha m peite) kai skeftomai pleon kai na valw to programma revo-1 kai na vazw mono 100ara.....

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξτε ενα καλο πρατηριο και βαζετε 95 αρα.κανενα εργοστασιο δεν απαιτει 100 αρα.απλα η 100 αρα ανεβαζει την αποδοση.με την ιδια λογικη μια ferrari ή μια porche θα απαιτουσαν λογω προαναφλεξης μονο 100 αρα ....διαφορετικα ολες θα σερνονταν με 95 αρα.

οι εδω αντιπροσωποι ειναι για γελια .

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις προγραμμα πηγαινε εκει που το εβαλες και πες τους να το ρυθμισουν για 95αρα.

Ειναι πιο σιγουρο ετσι.

Αν κανεις αρκετα χιλιομετρα αξιζει να το αλλαξεις σε 95αρα και απ'οτι βλεπω κανεις πανω απο 15000 το χρονο.

Κανε τους υπολογισμους σου με τον μεσο ορο καταναλωσης σου, κοιτα αν θελεις και την απολυτη επιδοση απο το αυτοκινητο σου, γιατι με 95αρα θα πεσεις ελαφρα, και δες αν αξιζει.

Μονο η Aegean εχει 10 λεππτα διαφορα απο 95αρα σε 100αρα, τουλαχιστον στα πρατηρια που ειναι στον δρομο μου, ολες οι υπολοιπες ειναι πολυ παραπανω.

Κράτησα αυτό το ποστ, που έπιασε και το νόημα.

Αν το αμάξι είναι προγραμματισμένο, βάλε για ότι setup έχεις προγραμματίσει.

Έχεις 100oct setup μπορείς να βάζεις 100άρα

Έχεις 95oct setup μπορείς να βάζεις ότι θες.

Αν έχεις εργοστασιακή χαρτογράφηση, αν θες να κάνεις οικονομία βάζεις 95άρα βενζίνη με μειωμένη απόδοση αλλά και οικονομία, ή βάζεις 100άρα και σηκώνει λίγο παραπάνω αβανσ ώστε να πάρεις και τον τελαυταίο ίππο. Χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μεγάλη προσοχή στα προγραμματισμένα, γιατί οι περισσότετεροι έχουν την εντύπωση ότι σε setup 100oct, βάζοντας 95άρα και πατώντας το μόνο μειονέκτημα είναι η πτώση απόδοσης.

Τα πειράκια πάνε σύννεφο και συνεχώς υπάρχουν επιστροφές. Από ένα σημείο και μετά όμως (12 μοίρες) δεν μπορεί να κόψει άλλο ο εγκέφαλος οπότε ταλαιπωρούνται αφόρητα τα πιστόνια και ο θάλαμος καύσης.

Και καταλήγοντας όπως προαναφέρθηκε, πέρνουμε και υπολογίζουμε τα χιλιόμετρα που κάνουμε, πως τα κάνουμε και αναλόγως επιλέγουμε setup.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.