Jump to content
nikoskallithea

Golf 5/6 - Tfsi/tsi Καμμένος Πολλαπλασιαστής, Καθαρισμός Βαλβίδων, Update

Recommended Posts

ρε παιδια ποσο κανει ο καθαρισμος?αν δεν ειναι υψηλο το κοστος μηπως να γινει προληπτικα απο καθε εναν που φτανει τα 100.000 χλμ?

 

Επισης για να καταλαβω ποτε πρεπει να υποπτευομαστε προβλημα στις βαλβιδες η στα πιστόνια?

οταν βγαζει παντα check engine σε cold start?

αν εχουμε χαμηλη συμπιεση πχ 120 psi?

ρωταω γιατι ειναι αρκετα υπουλο το προβλημα με υψηλο κοστος αποκαταστασης

και για να απαντησω την προηγουμενη ερωτηση μου ο καθαρισμος κανει 150 που ρωτησα 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και από εμένα, 

λοιπόν και εγώ πρόβλημα στον 3ο κύλινδρο, golg tsi 140 gt sport, αντιμετώπιση με μετάταξη πολλαπλασιαστών και αλλαγή έπειτα, καθαρισμός με χημικά από πολλαπλή και τελικά ρεκτιφιέ! Μάκα στον 3ο κύλινδρο καθαρισμός πλανάρισμα κλείσιμο καπάκι κλπ. Παίρνω λοιπόν το αμάξι το οποίο ηρέμησε και μετά από μια βδομάδα, κατεβαίνοντας σε cold start κατηφόρα ομαλή με νεκρή, άρχισε το check engine να αναβοσβήνει για μερικά δευτερόλεπτα και να σβήνει έπειτα!2-3 μέρες μου το έκανε και το πήγα άμεσα στο μηχανικό μου. Στον εγκέφαλο δεν έδειξε τίποτα, αλλά του το άφησα για περαιτέρω έλεγχο. Βρήκε ότι προήλθε από ατροφία καύσιμου σε 1 και 2 κύλινδρο. Έκτοτε δεν άναψε το check engine και θα πάρω πίσω το αμάξι. Τι εννοεί ατροφία καύσιμου; Missfire δηλαδή; Και αν ναι, γιατί;Αφού έγινε ρεκτιφιέ και έδειξε μόνο στον 3ο κύλινδρο θέμα.

 

Edited by Perseas
Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι μπεκ;

επίσης θα πρότεινα στο cold start να περιμένεις να τελειώσει και μετανα ξεκινας (στο κατω κατω κάποια δευτερολεπτα είναι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να πέσουν οι στροφές και μετά ξεκινώ. Ίσως κάποιο μπεκ, δεν μου βγάζει τίποτα εγκέφαλο όλα οκ φαίνονται πάντως

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εκανε το ρεκτιφιε γνωριζεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επικαθίσεις δημιουργούνται στην πολλαπλή εισαγωγής, στις έδρες των βαλβίδων, στα flaps και στις βαλβίδες κυρίως.

Αυτά θέλουν καθάρισμα, ο κύλινδρος θα έχει βρωμιές μόνο αν δεν λειτουργεί σωστά.

Αν δεν λειτουργεί σωστά φταίει η καύση και η στεγανότητά του.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αποκατάσταση χαμηλής συμπίεσης, σε 1.4TSi του 07 (με λύσιμο/καθάρισμα της κεφαλής),

αφή CEL λόγω: "πλούσιου μίγματος στο ρελαντί"...

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο θέμα; ποια ήταν η αιτία/λύση; καμιά ιδέα;

/ Β

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο Πασχα σε ολους...κατοχος Golf 5 GT 2006...

επιστρεφοντας απο Κοζανη που ειχα παει για Πασχα...και μετα απο μια γρηγορη επιστροφη,μετα την Λαρισα ειπα να το τερματισω...

περιπου στα 220 αρχισε να αναβοσβηνει το "check engine"..αφηνω γκαζι και σε λιγα δευτερολεπτα σβηνει...

μπαινοντας Βολο στον περιφερειακο,ανοιγω μια τριτη και παλι check engine να αναβοσβηνει.αφηνω γκαζι και μετα απο λιγα δευτερολεπτα σβηνει..

λιγο πριν το σπιτι μου ανοιγω πιο ομαλα την δευτερα ,δεν αναψε το check engine,αλλα ειχα ανοικτο το παραθυρο και ακουσα στην εξατμιση τον ηχο να μπερδευει(δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω)..

παω σπιτι παρκαρω , και με νεκρα παιζω λιγο με το γκαζι αλλα δεν κανει τιποτα...

να πρσθεσω οτι σε ολη την αλλη διαδρομη δουλευα το αμαξι με χαλαρες αυξομειωσεις (οχι αποτομο γκαζι) και δεν εκανε κατι.ολα καλα.

ξερει κανεις τι μπορει να ειναι???

την εβδομαδα που ερχετε θα το παω στην Καρδιτσα για συμπλεκτη.να το παω με οδικη βοηθεια ή δεν εχει καποιο θεμα???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Το κανει με χαμηλη σχεση ψηλες στροφες η μεγαλη σχεση χαμηλες στροφες; 

σε ποιες στροφες; 

ζεστο περισσοτερο; 

 

Αναβει epc? 

 

Βενζνη 95 η 100;

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

το κανει σε στροφες πανω απο 4000 απο οτι καταλαβα...ζεστο .δεν εχει αναψει epc..βενζινη 95αρα.εχω προγραμμα για 95αρα...9 χρονια τωρα ,πρωτη φορα το εκανε..

και μαλιστα οταν γκαζωσω,πριν αναψει φαινεται οτι το αμαξι δεν εχει καλη επιταχυνση...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Τα ειπαμε στο τηλ.
Στειλε μου αυριο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πτωση αποδοσης, αναβοσβηνε το λαμπακι, σκασιματα απο την εξατμιση, για misfires μου κανουν, ισως καποιος πολλαπλασιαστης. Vagcom δεν εχεις να δεις βλαβες??

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , RAF JOHN said:

Ίσως κάτι με βενζίνη??? Έβαλες από Κοζάνη???

οχι δεν βαω απο πουθενα αλλου..ποτε.. ..αυτο το ξεχναμε...πιο πιθανο ειναι να μου το χαλασαν οι εξωγη'ι'νοι παρα να ειναι θεμα βενζινης...:lol::lol::lol:

6 hours ago , dasauto said:

Πτωση αποδοσης, αναβοσβηνε το λαμπακι, σκασιματα απο την εξατμιση, για misfires μου κανουν, ισως καποιος πολλαπλασιαστης. Vagcom δεν εχεις να δεις βλαβες??

οχι φιλε μου δεν εχω...και δεν εχω και καποιο γνωστο να εχει εδω κοντα...ηταν πιο "σφιχτο" οταν γκαζωνα δευτερολεπτα πριν ανοιξει το check...

τα σκασιματα απο την εξατμιση ειναι οπως πριν ?????9 χρονια?????μου ειχαν αλλαξει στην αντιπροσωπια πολλαπλασιαστες...αλλα τα ακουσα μονο μια φορα και δεν εχω τρεμουλο.....

16 hours ago , nikdev said:

Τα ειπαμε στο τηλ.
Στειλε μου αυριο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ευχαριστω πολυ φιλε....περιμενω να ερθει καποιος να με βοηθησει σε αυτο που λεγαμε...απλα ριχνει πολυυυυυ βροχη..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2017 at 3:26 ΜΜ, Passatoukos said:

Μπουζι η πολλστές..

μπουζι ειχα αλλαξει πριν 40 μερες περιπου...

μακαρι να ειναι πολλαπλασιαστης.....

 

το σφαλμα που εβγαλε σε vag com ειναι

κυλινδρος 3 : απωλεια σπινθηρα/διακοπτωμενο..

 

καμια ιδεα?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εβγαλα σημερα τον πολλαπλασιαστη απο τον 3 κυλινδρο και τον εβαλα στον 4 και απο τον 4 το εβαλα στον 3...τραμπα δηλαδη..και σταματησε να βγαζει σφαλμα...τιποτα..το εσκαγα απο εδω,το εσκαγα απο εκει...τιποτα...

τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εκανε τα ιδια..

αλλαξα πολλαπλασιαστες. ηταν διακοπη σπινθηρα οπως λεει κ καποιος παραπανω στο 3 και μετα στον 4ο κυλινδρο.

ετσι αλλαξα και τους 4. για σιγουρια.

δεν εχω τους κοκκινους πολλαπλασιαστες βεβαια που λενε οτι ειναι καλυτεροι. δεν χωρανε στο μοτερ μας.

με 100αρα παντα βενζινη.

 

εβαλα λοιπον μετα απο ολα αυτα ενα τεποζιτο 95αρα. γεμισμα απο ρεζερβα μεχρι φουλ. 60ευρο βενζινη.

μετα απο μερικα ανοιγματα με επιλογεα στο "sport" mode και το αντισπιν/ESC (η οπως αλλιως το λενε) στο off, μου αναψε παλι το λαμπακι με ρεταρισμα/μπερδεμα στο φαναρι.

και δεν σταματαγε να αναβοσβηνει. εσβησα μηχανη. την αφησα λιγα δευτερολεπτα. την ξαναναψα και δεν ξαναγινε.

εκαψα ολη την 95αρα σε ταξιδι και δεν ξαναβαζω. σθνεργειο δεν εχω παει να δω το λαθος αλλα φανταζομαι τι θα ειναι.. διακοπη καυσης παλι.. με πολλαπλασιαστες ενος μηνα (απο συνεργειο) και μπουζι 2 μηνων(απο γενικο σερβις στην καρεντα πειραια)..

δεν ξερω τι φρικες τρωνε οι κινητηρες TSI και εχουν τοσα λαμπακια γενικα..:thumbsd:

*αναφερομαι σε polo gti 2010 μοντελο. 88,000χλμ. απειραχτο. μαμα σε ολα,ουτε προγραμματα ουτε τιποτα..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2017 at 6:08 ΠΜ, DIMIV said:

μήπως είναι μπεκ;

επίσης θα πρότεινα στο cold start να περιμένεις να τελειώσει και μετανα ξεκινας (στο κατω κατω κάποια δευτερολεπτα είναι)

Περιμένω κανονικά να πέσουν οι στροφές και ξεκινάω έπειτα. Ατροφία καυσίμου λοιπόν στον 1&2 κύλινδρο, μάλιστα μετά από ώρα λειτουργίας πχ 40-50 χλμ με 120χ/ω, αν μειώσω ταχύτητα και πέσω στις 2000 στροφές με 4η πατήσω το γκάζι με πλήρη επιτάχυνση κομπιάζει μεταξύ κομπρέσορ και τουρμπο. Anyway ο μηχανικός που το είδε είπε μπεκ 1ου & 2ου κυλίνδρου. Ξέρεις κανείς κόστος;

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , Perseas said:

Περιμένω κανονικά να πέσουν οι στροφές και ξεκινάω έπειτα. Ατροφία καυσίμου λοιπόν στον 1&2 κύλινδρο, μάλιστα μετά από ώρα λειτουργίας πχ 40-50 χλμ με 120χ/ω, αν μειώσω ταχύτητα και πέσω στις 2000 στροφές με 4η πατήσω το γκάζι με πλήρη επιτάχυνση κομπιάζει μεταξύ κομπρέσορ και τουρμπο. Anyway ο μηχανικός που το είδε είπε μπεκ 1ου & 2ου κυλίνδρου. Ξέρεις κανείς κόστος;

220€ περίπου το ένα αλλά καλό είναι να αλλάξεις και τα 4.

πριν την αλλαγή βγάλτα και στείλτα για ογκομέτρηση μπορεί να μην υπάρχει η δυνατότητα ακριβής ογκομέτρησης στα δικά μας αλλά εάν όντως έχουν θέμα θα το δείξουν

Link to comment
Share on other sites

Δες αν οντως φταινε τα μπεκ.
Ανελυσε λιγο πως καταληξατε εκει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2017 at 7:37 ΜΜ, activious said:

Καλο Πασχα σε ολους...κατοχος Golf 5 GT 2006...

επιστρεφοντας απο Κοζανη που ειχα παει για Πασχα...και μετα απο μια γρηγορη επιστροφη,μετα την Λαρισα ειπα να το τερματισω...

περιπου στα 220 αρχισε να αναβοσβηνει το "check engine"..αφηνω γκαζι και σε λιγα δευτερολεπτα σβηνει...

μπαινοντας Βολο στον περιφερειακο,ανοιγω μια τριτη και παλι check engine να αναβοσβηνει.αφηνω γκαζι και μετα απο λιγα δευτερολεπτα σβηνει..

λιγο πριν το σπιτι μου ανοιγω πιο ομαλα την δευτερα ,δεν αναψε το check engine,αλλα ειχα ανοικτο το παραθυρο και ακουσα στην εξατμιση τον ηχο να μπερδευει(δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω).. @nikdev

παω σπιτι παρκαρω , και με νεκρα παιζω λιγο με το γκαζι αλλα δεν κανει τιποτα...

να πρσθεσω οτι σε ολη την αλλη διαδρομη δουλευα το αμαξι με χαλαρες αυξομειωσεις (οχι αποτομο γκαζι) και δεν εκανε κατι.ολα καλα.

ξερει κανεις τι μπορει να ειναι???

την εβδομαδα που ερχετε θα το παω στην Καρδιτσα για συμπλεκτη.να το παω με οδικη βοηθεια ή δεν εχει καποιο θεμα???

 

On 19/4/2017 at 6:18 ΜΜ, activious said:

το θεμα ειναι οτι εβγαλα σημερα τον πολλαπλασιαστη απο τον 3 κυλινδρο και τον εβαλα στον 4 και απο τον 4 το εβαλα στον 3...τραμπα δηλαδη..και σταματησε να βγαζει σφαλμα...τιποτα..το εσκαγα απο εδω,το εσκαγα απο εκει...τιποτα...

τι παιζει?

 

λοιπον..να επανελθω λιγο..

αλλαξα μουζι στο 3..ειχε προβλημα ελεγαν(μαλλον),και οπως γραφω "εβγαλα τον πολλαπλασιαστη απο τον 3 κυλινδρο και τον εβαλα στον 4 και απο τον 4 το εβαλα στον 3...τραμπα δηλαδη..και σταματησε να βγαζει σφαλμα...τιποτα.."...

απο τοτε δεν εχει κανει το παραμικρο...δουλευει κανονικα ΕΚΤΟΣ απο 2 φορες  διαφορετικες μερες,με ανοιγμα 3ης,και καπου στις 4000-5000 χιλ στροφες, εκανε ενα μπερδεμα για 1 δευτερολεπτο η εξατμιση..αλλα τιποτα αλλο. δεν αφησα το γκαζι και απλα εστρωσε..

κανεις καμια ιδεα?

τι να κανω?να βαλω τους beru που μου ειπε ενας φιλος ή το αφηνω ετσι?ειναι θεμα πολλαπλασιαστη?

αν ειχα τα χρηματα θα τους ειχα ηδη βαλει αλλα ηρθα τα εξοδα ολα μαζι αυτο το μηνα..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2017 at 7:37 ΜΜ, activious said:

Καλο Πασχα σε ολους...κατοχος Golf 5 GT 2006...

επιστρεφοντας απο Κοζανη που ειχα παει για Πασχα...και μετα απο μια γρηγορη επιστροφη,μετα την Λαρισα ειπα να το τερματισω...

περιπου στα 220 αρχισε να αναβοσβηνει το "check engine"..αφηνω γκαζι και σε λιγα δευτερολεπτα σβηνει...

μπαινοντας Βολο στον περιφερειακο,ανοιγω μια τριτη και παλι check engine να αναβοσβηνει.αφηνω γκαζι και μετα απο λιγα δευτερολεπτα σβηνει..

λιγο πριν το σπιτι μου ανοιγω πιο ομαλα την δευτερα ,δεν αναψε το check engine,αλλα ειχα ανοικτο το παραθυρο και ακουσα στην εξατμιση τον ηχο να μπερδευει(δεν ξερω αν καταλαβατε τι εννοω)..

παω σπιτι παρκαρω , και με νεκρα παιζω λιγο με το γκαζι αλλα δεν κανει τιποτα...

να πρσθεσω οτι σε ολη την αλλη διαδρομη δουλευα το αμαξι με χαλαρες αυξομειωσεις (οχι αποτομο γκαζι) και δεν εκανε κατι.ολα καλα.

ξερει κανεις τι μπορει να ειναι???

την εβδομαδα που ερχετε θα το παω στην Καρδιτσα για συμπλεκτη.να το παω με οδικη βοηθεια ή δεν εχει καποιο θεμα???

Με κλειστα τα ματια ειναι πολλαπλασιαστης -στες. Βρες ενα βαγκ κομ κανε σκανερ στον κινητηρα. Ποσα κμ εχει ο κινητηρας σου και αν εχεις αλλαξει ποτε πολλαπλασιαστες; Επισης αν αλλαξεις σου προτεινω να βαλεις καλους απο RS5 AUDI η οτι πιο βελτιωμενο υπαρχει για να δινει δυνατα ρευματα στα μπουζι. Θα με θυμηθεις. Απο κει κ περα να βαζεις σε αξιοπιστα πρατηρια καυσιμο καθως παιζει το ενδεχομενο κακης καυσης οχι τοσο απο αδυναμια αναφλεξης οπως προειπα αλλα απο νοθεια καυσιμου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.