Jump to content
kchristus

Golf 5&6 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

Να πω και εγω.

Μολις ηρθα απο το Bosch.

Λαδι 10w/40 4litre

φιλτρο αερος

φιλτρο λαδιου

φιλτρο βενζινης

φιλτρο καμπινας

137,47 + 55,66 = 193euro

Καλα μου φανηκαν να σας πω την αληθεια. 70000χλμ με τα φιλτρα καμπινας και αερος να μην εχουν αλλαχθει ποτε (υποψιν το πηρα με 63000) το φιλτρο βενζινης το ζητησα εγω προληπτικα και το λαδιου επειδη ειναι φθηνο. Βαλβολινες οκ, υγρα φρενων οκ, clima οκ και μπουζι στα 85000 (και αυτα οκ, μαλλον αλλαχθηκαν στα 60k με 63k). Ειχα 3 σφαλματα ολα απο βενζινη μου ειπε αλλα μαλλον λογω φιλτρου και κακης ποιοτητας και οχι λογω "λ" αλλα στο επομενο check engine μαλλον παμε για "λ". Bosch στη Λαρισα για οποιον ενδιαφερεται, αψογοι επαγγελματιες αν και αυτο θα το δειξει το μελλον. Στο τελος checkαραμε μαζι ενα ενα ολα τα αλλαγμενα. Αυτα.

τι μαρκα λιπαντικου εβαλες τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε'σύ 45000χλμ δεν έχεις ? γιατί θα τα αλλάξεις όλα αυτά ?

Γιατί ρε Κοσμά, ποιό απ'όλα δεν πρέπει να αλλάξω; (Μην ξεχνάς ότι έχω και revo οπότε αν εννοείς τα μπουζί, τ'αλλάζω για αυτονόητους λόγους..)

Edited by the lagman
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε Κοσμά, ποιό απ'όλα δεν πρέπει να αλλάξω; (Μην ξεχνάς ότι έχω και revo οπότε αν εννοείς τα μπουζί, τ'αλλάζω για αυτονόητους λόγους..)

Τα μπουζί κι εγώ τα είχα αλλάξει στα 30000χλμ λόγω προγράμματος αλλά το φίλτρο βενζίνης και καμπίνας αλλάζονται κάθε 30000χλμ και δεν είνα αναγκαίο να αλλαχτούν.

Θα μου πείς σιγά το κόστος... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Τα μπουζί κι εγώ τα είχα αλλάξει στα 30000χλμ λόγω προγράμματος αλλά το φίλτρο βενζίνης και καμπίνας αλλάζονται κάθε 30000χλμ και δεν είνα αναγκαίο να αλλαχτούν.

Θα μου πείς σιγά το κόστος... :thumbsup:

Θα συμφωνησω αλλα για τις πολιτισμένες χωρες, στο ελλαδισταν ουτε η βενζινη αλλα ουτε η ποιοτητα της ατμοσφαιρας επιτρεπουν την παραμονη των φιλτρων περισσότερο απο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

.joop shell νομιζω δουλευουν τα παιδια εκει 10w/40. Επισης αυτο το check engine με εχει ταλαιπωρησει... αλλα πηγα ενα μεσαωρακι σημερα επειδη αναψε παλι και μου βρηκανε το προβλημα. Αισθητηρας της χαμηλης πιεσης καυσιμου. Περιμενω τηλεφωνο να μου πουνε τιμη, ελπιζω οχι τιποτα σοβαρο μιας και ειναι ψιλοδιακοσμιτικος. αν μπορει να βοηθησει καποιος επιπλεον ο κωδ ειναι 03c 906 051a.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα αισίως τα 120.000 Km και είναι καιρός για το γενικο service...

Εδώ και λίγες μέρες ανάβει το EPC και διάβασα στο forum ότι θέλει καθαρισμό η πεταλούδα ή μπορεί να φταίει το γκάζι... Αν το ζητήσω "εγώ" από την αντιπροσωπεία δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα...

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε αλλάξει μπαταρία, έχω φτάσει τα 120Κ και ακόμα έχω της μαμάς!!! Να επιλέξω αυτή που θα μου υποδείξει η "αντιπροσωπεία" ή κάποια άλλη?

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω στο service των 120.000Km?

Όταν ολοκληρωθεί το service θα επιστρέψω με λεπτομέρειες και (κυρίως) τιμές!!! (θα γίνει μάλλον στην αντιπροσωπεία της Κοζάνης).

Link to comment
Share on other sites

Έφτασα αισίως τα 120.000 Km και είναι καιρός για το γενικο service...

Εδώ και λίγες μέρες ανάβει το EPC και διάβασα στο forum ότι θέλει καθαρισμό η πεταλούδα ή μπορεί να φταίει το γκάζι... Αν το ζητήσω "εγώ" από την αντιπροσωπεία δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα...

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε αλλάξει μπαταρία, έχω φτάσει τα 120Κ και ακόμα έχω της μαμάς!!! Να επιλέξω αυτή που θα μου υποδείξει η "αντιπροσωπεία" ή κάποια άλλη?

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω στο service των 120.000Km?

Όταν ολοκληρωθεί το service θα επιστρέψω με λεπτομέρειες και (κυρίως) τιμές!!! (θα γίνει μάλλον στην αντιπροσωπεία της Κοζάνης).

Ποιο γολφ εχεις? χρονολογια?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Ποιο γολφ εχεις? χρονολογια?

Golf V, 10/2004

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχω το 1.6 fsi κ εφτασα τα 90.000χλμ γνωριζει καποιος το κοστος του service κ τι θα μου αλλαξουν (στην αντιπροσωπεια θα το παω);;;;;;

....Επισης σε ενα φιλο μηχανικο, καναμε ελεγχο της μπαταριας και μας εδειξε ενδειξη 54 (μοναδες δεν θυμαμαι). Θα πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι κ για αλλαγη μπαταρίας;;;;

Την κατασταση του κλιματισμου (υγρα) την ελεγχουν ή πρεπει να τους το πω εγω;;;;διοτι εχω την εντυπωση οτι ο αερας δεν ειναι τοσο κρυος οσο πριν....

NVB

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχω το 1.6 fsi κ εφτασα τα 90.000χλμ γνωριζει καποιος το κοστος του service κ τι θα μου αλλαξουν (στην αντιπροσωπεια θα το παω);;;;;;

....Επισης σε ενα φιλο μηχανικο, καναμε ελεγχο της μπαταριας και μας εδειξε ενδειξη 54 (μοναδες δεν θυμαμαι). Θα πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι κ για αλλαγη μπαταρίας;;;;

Την κατασταση του κλιματισμου (υγρα) την ελεγχουν ή πρεπει να τους το πω εγω;;;;διοτι εχω την εντυπωση οτι ο αερας δεν ειναι τοσο κρυος οσο πριν....

NVB

Καλο ειναι την ωρα που θα ανοιγουν καρτελα για να κανουν το service, να τους πεις και τις παρατηρησεις σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι την ωρα που θα ανοιγουν καρτελα για να κανουν το service, να τους πεις και τις παρατηρησεις σου!!!!

καλισπερα!μιας κ λεμε για servise ξερει κανεις πωσο κοστιζει ενας καθαρισμος της πεταλουδας

του γκαζιου?εχω ενα golf v 1.6 fsi.

Edited by sak1984
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα!μιας κ λεμε για servise ξερει κανεις πωσο κοστιζει ενας καθαρισμος της πεταλουδας

του γκαζιου?εχω ενα golf v 1.6 fsi.

Καποτε ( μιλαμε για 3 χρονια πριν) ειχα κανει στο πολο και μου ειχαν παρει 50 ευρω ( αντι/πεια). Τωρα, φοβαμαι οτι θα ειναι παραπανω. thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι την ωρα που θα ανοιγουν καρτελα για να κανουν το service, να τους πεις και τις παρατηρησεις σου!!!!

thanxxxxxxx svoura.......

Ξερει κανεις τιμη gia to service;;;;; (90.000χλμ, 1.6fsi)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την εμεπιρια μου απο το 1ο service!! 11000 και ενας χρονος! Golf 1,4 TSI

145 ευρω με λαδι, φιλτρο λαδιου κτλ + το φιλτρο γυρης που λεει οτι η8ελε αλλαγη!! Εγινε στον Παζαροπουλο και δεν μου φανηκε τραγικο ποσο! Οταν με πηραν να με ενημερωσουν για το φιλτρο γυπης μου ειπαν οτι εχει 45 ευρω και ειπα οκ! 125 ειχε το service σκετο! Και οταν πηγα πληρωσα 145!! + ενα καπελακι δωρο :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την εμεπιρια μου απο το 1ο service!! 11000 και ενας χρονος! Golf 1,4 TSI

145 ευρω με λαδι, φιλτρο λαδιου κτλ + το φιλτρο γυρης που λεει οτι η8ελε αλλαγη!! Εγινε στον Παζαροπουλο και δεν μου φανηκε τραγικο ποσο! Οταν με πηραν να με ενημερωσουν για το φιλτρο γυπης μου ειπαν οτι εχει 45 ευρω και ειπα οκ! 125 ειχε το service σκετο! Και οταν πηγα πληρωσα 145!! + ενα καπελακι δωρο :wacko:

Το φίλτρο γύρης έχει 10Ε από g-market.gr. Είναι τόσο εύκολο σε Golf TSi να το αλλάξεις που δε χρειάζεται καν κατσαβίδι.

Τα λάδια με το φίλτρο πάλι από g-market.gr έχουν 62Ε + 10 to φ. γύρης =72Ε. Τα υπόλοιπα 73 ήταν τα εργατικά τους. Πάρα πολλά για πρώτο service. Αν σου βγάλανε και ΚΕΚ αφαίρεσε 10Ε.

Link to comment
Share on other sites

50 euro ο καθαρισμός πεταλούδας... 145 λάδια και φίλτρο γύρης.. μάλιστα μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

50 euro ο καθαρισμός πεταλούδας... 145 λάδια και φίλτρο γύρης.. μάλιστα μάλιστα

Αυτο το 145 τι είναι τιμή αντιπροσωπίας? και τι άλλο περιλαμβάνει?

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι λέει ο φίλος μας ναι είναι τιμή αντιπροσωπίας που περιλαμβάνει λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο γύρης και κλέψιμο με χαμόγελο και καπελάκι για να μην νευριάσει ο πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε στο δικό μου το service των 45000χλμ με λάδια τα castrol και φίλτρο λαδιού 100 ευρώ στον Ζώτο στα Γιαννιτσά που ισχύει και έκτπωση 15% για το club. Κανείς άλλος με αυτό το service και το νέο φ.π.α. να μας πεί τιμή να συγκρίνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...ηρθε η ωρα να κανω το σερβις των 30000 στο golfaki μου.απ οτι διαβασα στο συγκεκριμενο σερβις χρειαζεται να παρω

1.λαδια 5-30

2.φιλτρο καμπινας MANN CUK 2939

3.φιλτρο βενζινης MANN WK 69

4.φιλτρο λαδιου MANN HU 712/6x

σωστα??οι κωδικοι ειναι σωστοι?κ κατι αλλο...υγρα φρενων τι βαζουμε??

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω χρόνο να κάνω service στο golfaki μου . επιτέλους βρήκα χρόνο , και το έβαλα στο ανυψωτικό να το φτιάξω μόνος μου ,

τα ανταλλακτικά που έβαλα είναι τα εξής

O6f133843a, φίλτρο αέρος εγώ δεν έχω μαμά φίλτρο,,, λεω εάν είχα = 11 ευρο

1κ0 201051c φίλτρο βενζίνης 30 εύρο

06d115562 φίλτρο λαδιού 15 εύρο

1κ1819653β καμπίνας 18 εύρο.

101905631β 56 εύρο τα 4 μπουζί

4 λαδιά modul 24 v 75 εύρο

205 εύρο θα έδινα εάν ήμουν πελάτης σε εμένα , οι δίφορες και το κέρδος που έχει το ανταλλακτικό είναι ανεπαίσθητο ,, το κέρδος το βγάζει η εργασία και η ποιότητα της τεχνογνωσίας , όποτε στα 205 εύρο που είναι η λιανική η καθαρή άξια είναι 185 εύρο για μένα..

δεν έχω βάλει το πόσο της εργατο ώρας που χρεώνει η αντιπροσωπεία 76 εύρο την ώρα 2 ώρες που δίνει 152 εύρο εργασία

εγώ δεν είμαι αντιπροσωπεία με 86 εύρο με φπα εργασία είμαι στα σωστά πλαίσια , επίσης γνωρίζω ότι θέλετε να βλέπετε τι βάζω στο αυτοκίνητο και αν το βάζω , δεν έχω πρόβλημα να είστε πάνω από το αυτοκίνητο την ώρα που γίνετε η εργασία , το λεω γιατί οι περισσότεροι που έχουν έρθει από το club αυτό θέλουν , να βλέπουν τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...ηρθε η ωρα να κανω το σερβις των 30000 στο golfaki μου.απ οτι διαβασα στο συγκεκριμενο σερβις χρειαζεται να παρω

1.λαδια 5-30

2.φιλτρο καμπινας MANN CUK 2939

3.φιλτρο βενζινης MANN WK 69

4.φιλτρο λαδιου MANN HU 712/6x

σωστα??οι κωδικοι ειναι σωστοι?κ κατι αλλο...υγρα φρενων τι βαζουμε??

Θα παρεις και φιλτρο αερος MANN C 35154

Link to comment
Share on other sites

σωστα!για οποιον εχει το μαμα φιλτροκουτι χρειαζεται να παρει κ αυτο...εγω φοραω εισαγωγη οποτε δε μου χρειαζεται εμενα!

υγρα φρενων ρε παιδια καμια προταση? διαβασα οτι περνει dot4...ποσα υγρα χρειαζετε να παρω? 1λιτρο πχ??

Edited by sonakias
Link to comment
Share on other sites

σωστα!για οποιον εχει το μαμα φιλτροκουτι χρειαζεται να παρει κ αυτο...εγω φοραω εισαγωγη οποτε δε μου χρειαζεται εμενα!

υγρα φρενων ρε παιδια καμια προταση? διαβασα οτι περνει dot4...ποσα υγρα χρειαζετε να παρω? 1λιτρο πχ??

1 λιτρο υγρα φρενων θα χρειαστεις,τα motul ειναι καλα αλλα και ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.