Jump to content
thodoris10

Golf V 3 Θυρο Ή 5 Θυρο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με την αγορά μεταχειρισμένου Golf V 1.6 Fsi.

Το δείλημμά μου είναι να πάρω 5 πορτο η 3 πορτο, μου αρέσει ποιο πολύ το 3 πορτο λόφω του πιο σπορ χαρακτήρα που του δίνει η μεγαλύτερη πόρτα, αλλα μήπως το μετανιώσω αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με την αγορά μεταχειρισμένου Golf V 1.6 Fsi.

Το δείλημμά μου είναι να πάρω 5 πορτο η 3 πορτο, μου αρέσει ποιο πολύ το 3 πορτο λόφω του πιο σπορ χαρακτήρα που του δίνει η μεγαλύτερη πόρτα, αλλα μήπως το μετανιώσω αργότερα...

Εξαρτάται πόσο συχνά θα χρησιμοποιείς τις 2 πίσω πόρτες. Μόνο εσύ το ξέρεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσο συχνά θα χρησιμοποιείς τις 2 πίσω πόρτες. Μόνο εσύ το ξέρεις αυτό.

Δεν έχω παιδια σκυλια και τα υπολοιπα και ουτε σκοπευω να αποκτήσω στα επομενα 10 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητώ ότι το 5θυρο είναι πολύ πιο βολικό. Το 3θυρο είναι πολύ πιο βάσανο, ειδικά για κάποιον ηλικιωμένο που δυσκολεύεται να κάτσει ακόμη και μπροστά...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τωρα θα ακουσεις οτι θελεις αφου ο καθενας θα σου πει την αποψη του!

λογικα θα εχεις μπςι σε 3θυρο αυτοκινητο πισω εστω και μια φορα στη ζωη σου!

αν ναι κατσε και σκεψου αν αυτη σου την εμπειρια θελεις να την περνανε καθημερινα οι δικοι σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παιδια σκυλια και τα υπολοιπα και ουτε σκοπευω να αποκτήσω στα επομενα 10 χρονια

Βάση αυτών που λες 3θυρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω 3θυρο φίλε και όσους έχει φιλοξενήσει το πίσω κάθισμα μου, το μόνο που μου λένε είναι πόσο ευρύχωρα αισθάνονται. Μεσος όρος ηλικίας 30

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω 3θυρο φίλε και όσους έχει φιλοξενήσει το πίσω κάθισμα μου, το μόνο που μου λένε είναι πόσο ευρύχωρα αισθάνονται. Μεσος όρος ηλικίας 30

Δεν τίθεται θέμα ευρυχωρίας αλλά πρακτικότητας. Είναι πολλές φορές εκνευριστικό να σηκώνεται ο συνοδηγός ή και ο οδηγός για να μπει κάποιος επιβάτης πίσω, πέρα από την ευλυγυσία που πρέπει να έχει κάποιος για να μπει. Αν έχεις οικογένεια ή πρέπει να μετακινείς τους γονείς σου το 5θυρο είναι για μένα μονόδρομος.Το 3θυρο είναι ένας σοβαρός συμβιβασμός στην πρακτικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα ευρυχωρίας αλλά πρακτικότητας. Είναι πολλές φορές εκνευριστικό να σηκώνεται ο συνοδηγός ή και ο οδηγός για να μπει κάποιος επιβάτης πίσω, πέρα από την ευλυγυσία που πρέπει να έχει κάποιος για να μπει. Αν έχεις οικογένεια ή πρέπει να μετακινείς τους γονείς σου το 5θυρο είναι για μένα μονόδρομος.Το 3θυρο είναι ένας σοβαρός συμβιβασμός στην πρακτικότητα.

Ακριβώς! Απλά στο 3θυρο λείπουν 2 πόρτες, δεν είναι ούτε πιο στενό ούτε πιο κοντό το αυτοκίνητο, οι χώροι ειναι ίδιοι!

Εγω το πήρα 3θυρο και δεν το μετανιώνω (αλλωστε υπαρχει και 4θυρο στην οικογένεια) αλλά οταν παίρνουμε το golf και είμαστε >2 είναι γεγονός οτι ειναι βάσανο το μπες βγες ειδικά για μικρές διαδρομές ή αν βρέχει...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παλιοτερα 3θυρο και μαλλον δεν θα ξαναεπερνα. Μπορει η γκολφω μου να μην δειχνει τοσο σπορτιφ οσο μια 3θυρη αλλα η πρακτικοτητα με αποζημιωνει.

Στα πλην των 3θυρων ειναι η μεγαλη πορτα, αμα παρκαρεις συχνα καθετα το ανοιγμα της και η εξοδος απο το αυτοκινητο ειναι ποιο δυσκολη και κουραστικη.

Link to comment
Share on other sites

Και γω που πηρα 3θυρο τι καταλαβα...και ειμαι και 24. ειναι πολυ βασανο οντως το μπες βγες..σπαστικο θα ελεγα,συνηθως οταν παμε καπου με την παρεα περνουν κ αλλοι αμαξι γιατι και οι ιδιοι βαριουνται την διαδικασια αυτη. οσο για την εμφανιση και τον πιο ΄sport' χαρακτηρα δεν θα το ελεγα. μια χαρα ειναι και το 5πορτο σε ομορφια,το εχει φιλος μου και ειναι κουκλι,βεβαια εχει ασχοληθει στο θεμα εμφανισης αλλα ειναι ωραιο και αυτο σχηματικα. αν επαιρνα παλι το ιδιο αμαξι θα ηταν 5πορτο,για λογους πρακτικοτητας κυριως. :p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οπως βλεπεις ακομη και οι εχοντες τριπορτο 'παραπονιουνται' για το θεμα πρακτικοτητας.Συμφωνω μαζι τους....ειναι σπαστικη η διαδικασια 'σηκω εσυ να κατσω εγω' που εχει το τριπορτο.Το ζω σε audi A3 φιλου και ειναι εκνευριστικο.Και οκ για το θεμα χωρου δεν τιθεται ζητημα ειναι το ιδιο.Αλλα εχει το τριπορτο παραθυρα για τους πισω να εχουν την αυτονομια τους να το ανοιξουν?Μαλλον οχι.

Περα ομως απο ολα αυτα,οπως πολυ σωστα ειπε ενας φιλος παραπανω,εσυ ξερεις αν θα χρησιμοποιηθουν οι πισω θεσεις ή οχι.

Υ.γ Προσωπικα δεν πηρα το sirocco και για το γεγονος οτι ηταν τριθυρο :flowers:

Και ειμαι 29 χωρις οικογενεια και χωρις να προτιθεμαι να κανω αμεσα αλλα με πολλους φιλους και φιλες και για αυτο προτιμησα 5 θυρο Golf.

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

παρε οτι θες αλλα μην παρεις 1.6 FSI.

παρε tsi 122 μπορεις να το βρεις στα ιδια χρηματα με ενα 1.6 FSI αν ψαξεις καλα και θα εχεις μικροτερη καταναλωση πολυ ποιο πλουσια ροπη και αρκετο γκαζι μικροτερη ασφαλεια τελη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρίθυρο έχω, ο πατέρας μου με τρία παιδιά είχε πάρει τρίθυρο!

οπότε, τρίθυρο για την κάβλα και μόνο ...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να πάρεις 5θυρο λόγω πρακτικότητας. Άλλωστε στο Golf δεν αλλάζει πολύ η εμφάνιση από 3θυρο σε 5θυρο. (Όπως αλλάζει στο προηγούμενο asta πχ gtc με 5θυρο ή και στο Audi A3 που το 5θυρο είναι σαν station wagon....)

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου 3θ αποκλειστικα...

ΥΓ το αυτοκινητο το παιρνεις για σενα κ οχι για αυτους που θα καθησουν "οταν" και "εαν" πισω απο την στιγμη που ΔΕΝ εχεις οικογενεια.

κοιτα ενα 3θ κ ενα 5θ κ παρε αυτο που σου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Ακουστηκαν οπως παντα και οι δυο πλευρες και στο τελος, οπως επισης συμβαινει παντα θα κανεις αυτο που θες εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Εμένα έχει γίνει τρόπος ζωής το 3θυρο. Αφού πολλές φορές όταν πάω να μπω σε 5πορτα ξεχνιέμαι και ψάχνω το χερούλι στο μπροστινό κάθισμα για να μπω.

Όσες φορές βέβαια βάζω παππού γιαγιά μέσα όπως μπαίνουν πατάνε πρώτα στην άκρη λες και είναι κανένα πατάκι σαν αυτά που έχουν τα αγροτικά και παράλληλα σπάνε το κεφάλι τους και στο μπες και στο βγες. Όπως προαναφέρθηκε ένα συν στα 5πορτα για τους πίσω επιβάτες είναι να μπορούν να χειρίζονται πόσο αέρα θα παίρνουν μόνοι τους.

Είναι θέμα προτεραιοτήτων και τι θες look ή άνεση. Αλλά δεν βαριέσαι...όπως και να το πάρεις όμορφο θα'ναι αφού θα είναι 5άρι 8P . *Α! αν πάρεις το 1.6FSi στο λέω παντρεύτηκες την κατοστάρα ε, όπως εμένα :whistling: .

Link to comment
Share on other sites

αντε και εχεις την γκομενα.

στο 3θυρο ψιλοβολευεσαι.στο μπροστα καθισμα.

στο 5θυρο ανοιγεις και τις πορτες παιζει και παρτουζα αμα σου κατσει.

το νου σου μονο στους πλαινους αεροσακους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ολους για τις απαντήσεις προς το 3θυρο είμαι αλλα ψάχνωντας για μεταχειρισμένο δεν θα έχς και μεγάλες επιλογές. Πάντως το 5 σε 5θυρο δεν χάνει καθόλου απο ομορφιά και look. Οπότε ότι καλύτερο βρω...

Edited by thodoris10
Link to comment
Share on other sites

3 θυρο φιλε μου...γιατι???γιατι για μενα το αμαξι ειναι για τον οδηγο,...αφου δεν εχεισ ουτε οικογενεια κτλ θα το παρεις ομορφο σπορτιφ να το χαρεις!!!!τι σε νοιαζει αν μπαινουν ανετα οι οχι οι υπολοιποι,κ αν θελει ευληγισια κτλ....δικο σου θα ειναι,εσυ θα το οδηγας θα το πληρωσεις κ θα το χαρεις κ θα το χαζευεις.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.