Jump to content
nikkosnet

Πλαίσια Αυτοκινήτων (Αριθμοί Αναγνώρισης Οχημάτων)

Recommended Posts

Mosel, Germany [ P ]

Brazil /Mosel,Το Jetta παράγεται κατά κύριο λόγο στο mexico,το δικόσου έχει βγεί στην βραζιλία,αν δώσεις πλήρη τον κωδικό θα σου πώ και μήνα παραγωγής.

Κώστας.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

ο αριθμος πλαισιου μου ειναι WWWZZZ1KZ8P......

το 11ο σημειο ''P'' σε ποια χωρα ή πολη εργοστασιου παραγωγης αντιστοιχει?

ας μου απαντησει οποιος γνωριζει γιατι στο διαδυκτιο δεν βρηκα τιποτα

ευχαριστω

Brazil /Mosel,Το Jetta παράγεται κατά κύριο λόγο στο Μexico,το δικόσου έχει βγεί στην Βραζιλία,αν δώσεις πλήρη τον κωδικό θα σου πώ και μήνα παραγωγής.

Κώστας.

A Ingolstadt, Germany

B Brussels, Belgium

D Bratislave, Slovakia

E Emden, Germany

G Gratz, Germany

H Hannover, Germany

K Osnabrueck, Germany

M Mexico

N Neckarsulm, Germany; Mlada Boleslav

P Mosel,Brasil

R Martorell, Spain

S Stuttgart, Germany

T Kvasiny

V Palmela, Portugal

W Wolfsburg, Germany

X Posnan

Y Pamplona, Spain

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

περιεργο.... εχω golf tsi 140 μαυρο 5θυρο το πηρα ιαν2008

το πλαισιο ειναι WVWZZZ1KZ8P058471

απ'οτι ειδα στο google earth ''MOSEL'' υπαρχει στην Γερμανια...μαλλον εκει ειναι το εργοστασιο γιατι τα golf που προσδιοριζονται για Ευρωπη δεν κατασκευαζονται στην Αμερικη.

Edited by manos76
Link to comment
Share on other sites

P=Mosel, Germany or Anchieta, Brazil και επειδη τα golf δεν ερχονται απο την βραζιλια P=Mosel, Germany

VIN DECODER

Σωστός γιατί νόμιζα Jetta. Παιδιά όλα τα Jetta Φτιάχνονται στο ΜΕΞΙΚΟ δεν συναρμολογήτε JETTA πουθενά στην Ευρώπη.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.τελικα ειναι Γερμανια/Μosel.

γεννηθηκα και μεγαλωσα σε πολη διπλα στο Wolfsburg στην Γερμανια.O πατερας μου δουλευε 25χρονια στο εργοστασιο της ΑΤΕ(φρενα).μεχρι καποια στιγμη ολα τα golf εβγαιναν απο το κυριο εργοστασιο αλλα απ' οτι βλεπω αυτο εχει αλλαξει.αυτη την απορια ειχα.!!!εχω πολλους γνωστους και φιλους που δουλευουν στο Wolfsburg.Παιδια αξιζει να πατε να το δειτε.ειναι μια ολοκληρη πολη.μπειτε στο google earth υπαρχουν καποιες φωτο.φοβερη οργανωση

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

ηρθε ο καιρος να ξανα ανοιξω και εγω αυτο το θεμα!

καταρχας τα site με τα vin conders δν λειτουργουν και με λιγο ψαξιμο σε γνωστο forum με vw μου εβγαλε οτι εχω touareg v8 του 91?!?!?!?!?!? :huh::huh::D

υπαρχει καποιος μου να μπορεσει να με βοηθησει σε αυτο το θεμα?παρολο τον οδηγο στην πρωτη σελιδα δν παιρνω καποια απαντηση + οτι καπου ειδα οτι σε καποιο site σου γραφει και με ποιο εξοπλισμο εβγαινε!(η αφορα μονο τα καινουργια αμαξια αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ηρθε ο καιρος να ξανα ανοιξω και εγω αυτο το θεμα!

καταρχας τα site με τα vin conders δν λειτουργουν και με λιγο ψαξιμο σε γνωστο forum με vw μου εβγαλε οτι εχω touareg v8 του 91?!?!?!?!?!? :lol:B):D

υπαρχει καποιος μου να μπορεσει να με βοηθησει σε αυτο το θεμα?παρολο τον οδηγο στην πρωτη σελιδα δν παιρνω καποια απαντηση + οτι καπου ειδα οτι σε καποιο site σου γραφει και με ποιο εξοπλισμο εβγαινε!(η αφορα μονο τα καινουργια αμαξια αυτο?

Για μπες και κοίτα αυτές τις σελίδες κάτι μπορεί να βρεις ;):D

http://www.cybertects.co.uk/scirocco/vincheck.php

http://www.decodethis.com/Decoder/MobileDe...60/Default.aspx

http://prsearch.planetvag.com/

http://www.motoverse.com/tools/vinDecoder.asp

http://igorweb.org/vindec/

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου ερμηνεύσει κάποιος από τον αριθμό πλαισίου το εργοστάσιο κατασκευής γιατί μπερδεύτηκα λίγο με τις χώρες... Το γράμμα που αντιστοιχεί στο εργοστάσιο κατασκεύης είναι το Υ .

Φιλικα,

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τον αριθμό πλαισίου πως μπορώ να βρω τον ΜΗΝΑ παραγωγής? Γιατί μόνο έτος βρίσκω.Εχω golf v tsi 122

Το πληκτρολογεις στο ΕΤΚΑ αν εχεις κ σου το λεει...

Στο βιβλιαρακι επισης μπροστα-μπροστα εχει ενα χαρτακι ασπρο με χτυπημενα νουμερα.. Αν δεν κανω λαθος, το λεω με καθε επιφυλαξη, να το λεει κι εκει..

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολογεις στο ΕΤΚΑ αν εχεις κ σου το λεει...

Στο βιβλιαρακι επισης μπροστα-μπροστα εχει ενα χαρτακι ασπρο με χτυπημενα νουμερα.. Αν δεν κανω λαθος, το λεω με καθε επιφυλαξη, να το λεει κι εκει..

Όσες εκδόσεις κι αν δοκίμασα(γύρω στις 7) σε καμία δεν λειτουργεί το Vin check .... παλιά λειτουργούσε , τώρα όμως όχι . Εάν έχεις κάποια έκδοση που λειτουργεί παρακαλώ ενημέρωσε με .

Ευχαριστώ !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Όσες εκδόσεις κι αν δοκίμασα(γύρω στις 7) σε καμία δεν λειτουργεί το Vin check .... παλιά λειτουργούσε , τώρα όμως όχι . Εάν έχεις κάποια έκδοση που λειτουργεί παρακαλώ ενημέρωσε με .

Ευχαριστώ !

Mπα.. δυστυχως κι εμενα τα ιδια! Βρηκα μια καινουρια εκδοση, αλλα απο το λιγο που την επεξεργασθηκα κι αυτη τα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω μια απορια.η αδεια αυτοκινητου μου ειναι το 11/2007.τοτε που το πηρα δηλαδη.ομως τα προτελευταια στοιχεια ειναι 1ΚΖ8W το 8 δεν σημαινει οτι φτιαχτηκε το 2008?πως γινεται???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω μια απορια.η αδεια αυτοκινητου μου ειναι το 11/2007.τοτε που το πηρα δηλαδη.ομως τα προτελευταια στοιχεια ειναι 1ΚΖ8W το 8 δεν σημαινει οτι φτιαχτηκε το 2008?πως γινεται???

πειτε ρε παιδια τι παιζει αν ξερει καποιος......με εχει φαει η αγωνια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από Αύγουστο και μετά θεωρείται του επόμενου έτους. Δηλαδή εσένα θεωρείται μοντέλο 2008 αφού είναι 11/2007. Το λέω με επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα πολλά νin decorders στο net και δεν μου έβγαζαν όλα τα στοιχεια το μοναδικό που λειτουργεί σωστά είναι : vagauto

Good news!! We have full specification report about this VIN

[code]Vehicle Identification No. WVWZZZ1KZ7P07XXXX
Model Designation golf 1.4
Model GOLF
Date of production 23.04.2007
Model year 2007
Sales type 1K12L2
Engine code BMY
Transmission code JXP
Axle drive 6S
Interior trim code ZT
Roof color G2
Exterior color / Paint Code G2 / Y3D

το μονο που δεν δεν συμφωνεί απόλυτα με το αυτοκόλλητο στο βιβλιαράκι είναι το Paint Code Y3D δίνει το site και το αυτοκόλλητο αναγραφει LY3D

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

το μονο που δεν δεν συμφωνεί απόλυτα με το αυτοκόλλητο στο βιβλιαράκι είναι το Paint Code Y3D δίνει το site και το αυτοκόλλητο αναγραφει LY3D

Όλα τα χρώματα έχουν αρχικό γράμμα το L και δεν το γράφει επειδή εννοείτε ότι είναι L.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο το VIN ?

WVWZZZ1JZYB008419

Ευχαριστω..

Vehicle Identification No. WVWZZZ1JZYB008419

Model Designation golf gti turbo

Model GOLF

Date of production 01.06.1999

Model year 2000

Sales type 1J16R4

Engine code AGU

Transmission code ENJ

Axle drive 5S

Interior trim code RD

Roof color X1

Exterior color / Paint Code X1 / B7Z

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι στην αντιπροσωπια με βαση τον αριθμο πλαισιου μπορουν να δουν εαν ενα μεταχειρισμενο ειναι τρακαρισμενο, τ κμ αν ειναι αληθινα και πολλεσ αλλεσ πληροφοριες. κυριως για τα εισαγωγης αυτοκινητα, ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.